Paris’ten çok daha fazlasını sunan Fransa, Avrupa’nın en çok ziyaret edilen ve en sevilen ülkelerinden biri. Dünyaca ünlü müzeleri, tarihi yapıları, köyleri, doğal güzellikleri ve katedralleriyle Fransa gezilecek yerler konusunda oldukça zengin.

Avrupa’nın sanat ve kültür merkezlerinden biri olmasının yanında, en köklü geçmişe sahip olan ülkelerden biri. Bu yüzden de Fransa, başkent Paris’in dışında keşfedilmeyi bekleyen birbirinden güzel şehirleriyle muhteşem bir deneyim sunuyor. İster denize girebileceğiniz güzel bir liman şehri, ister kendinizi masal diyarında hissedebileceğiniz küçük pitoresk şehirler, hepsini bir arada Fransa’da bulmak mümkün.

Fransa Gezilecek Yerler

Eğer Paris’i ziyaret etmeyi planlıyor ve ülkenin en pahalı şehrinden sonra, birkaç şehir daha ziyaret etmeyi planlıyorsanız listedeki gezip görülecek yerleri inceleyebilirsiniz. Avrupa’nın belki de hiçbir yerinde bulamayacağınız birbirinden doğal güzellikleri Fransa’nın diğer şehirlerinde de bulabilirsiniz…

İşte Fransa gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en popüler şehirler ve doğal güzellikler ;

1.Annecy

Annecy

Annecy

Annecy

Annecy, Fransa’nın en güzel Orta Çağ kentlerinden biri ve Avrupa’nın en temiz gölünün hemen kıyısında güzel bir konumda bulunuyor. Kanallarla bağlanmış, tarihi sokaklarıyla kartpostallık bir manzaraya sahip olan şehir, etrafı dağlarla çevrili gölü ile seviliyor.

Cenevre’ye yakınlığı sayesinde günübirlik geziler için de tercih edilen Annecy, doğal güzelliği, tarihi ve renkli sokaklarıyla sıkılmadan dolu dolu bir gününüzü geçirebileceğiniz şehirlerden.

Fransız Alplerinin İncisi ve Alplerin Venedik‘i olarak da anılan Annecy, özellikle yaz aylarında yoğun bir turist trafiğine sahip olsa da, yine de dört mevsim görülmeye değer. Şehrin doğal güzelliğinin yanında Château d’Annecy gibi görülecek birçok tarihi yapıyı da bu şehirde bulabiliyorsunuz.

2.Bordeaux

Bordeaux – Foto kaynak ; pixabay.com

Fransa’da şarabın güzel bir adresi olan Bordeaux, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Eski Şehir Bölgesi ile ünlü. Turistlerin daha çok şarapları için  tercih ettiği bu pitoresk şehirde çok sayıda tarihi ve turistik yerleri de görebiliyorsunuz. Meydanları, renkli tarihi evleri ve arnavut kaldırımlı tarihi sokaklarıyla sevilen Bordeaux, Cailhau Kapısı (Porte Cailhau) gibi Fransa’nın en önemli tarihi yapılarından bazılarına ev sahipliği yapar.

Tarihi meydanları ve neoklasik mimari yapılarıyla, bir açık hava müzesini andıran kent, Fransız kültürünün temel taşlarından biri olarak kabul edilir. Çok yakın zamana kadar Bordeaux (Bordo), üzüm bağlarına giderken mola verilen bir yerdi. Ancak son 10 yılda yapılan turizm çalışmaları şehrin çehresini tam anlamıyla değiştirdi diyebiliriz. Yeni açılan müzeler, yapılan restorasyon çalışmaları ve tanıtımlar sayesinde günümüzde Fransa’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olarak biliniyor. Yani şarap için olmasa bile tarihi ve doğal güzelliği için listenize ekleyebileceğiniz güzel şehirlerden biri.

Fransa’nın güneybatısında, Akitanya bölgesinde yer alan bu güzel liman şehri, Garonne nehri kıyısındaki görünümüyle özellikle fotoğraf tutkunlarının rotasına eklediği şehirlerden. Günübirlik gezilecek bir şehir olsa da, Bordeaux için genellikle 2 veya 3 gün ayrılır. 1. gün şehirdeki görülmesi gereken yerler için 2. ve 3. gün ise, şarap turları. Şaraplara ilginiz yoksa dolu dolu 1 gün bu şehir için yeterli olabilir.

3.Lille

Lille

Lille

Fransa’nın en kuzeyinde, ülkenin en ücra köşesinde kalmış şehirlerden biri olan Lille, günübirlik veya kısa süreliğine de olsa Fransa gezilecek yerler listesine eklenebilecek küçük ve şirin şehirlerden biri. Çok sayıda öğrencisi ve alkol tüketen yerel halkı sayesinde Fransa’nın en ünlü barlarından ve gece kulüplerinden bazılarını bu şehirde bulabiliyorsunuz. Gece hayatı için de sevilen şehirlerden biri olan Lille’de, haftanın her günü hareketli ve ağzına kadar dolu barlar bulabiliyorsunuz. Fransa’nın diğer birçok şehrinde olduğu gibi Lille’de gece hayatı hafta sonu değil salı, çarşamba ve perşembe günleri daha hareketli oluyor.

Şehrin kalbinin attığı yer olan Grand Place ayrıca Lille’nin en ünlü meydanı. Çok sayıda tarihi yapılara ev sahipliği yapan bu meydan, Lille gezisine başlayabileceğiniz güzel bir yer olabilir. Bu meydanda bulunan Fransa’nın en ünlü kitap pazarlarından biri olan La Vieille Bourse‘ye de mutlaka göz atın. Sadece Fransızca değil, İngilizce ve diğer birçok dilde kitapları da burada bulabiliyorsunuz. Kitap fiyatları da 3-5€’dan başlar 20€’ya kadar çıkar.

Belçika sınırına yakınlığıyla da bilinen Lille, Fransa mutfağının en iyi yemeklerini bulabileceğiniz bir şehir. Ayrıca sanatseverler için eşsiz bir deneyim sunan, Fransa’nın en büyük güzel sanatlar müzesi olan Palais des Beaux-Arts de Lille de şehirdeki simge yapılardan.

4.Strazburg

Strazburg - Fransa gezilecek yerler

Strazburg

Strazburg

Strazburg

Almanya‘nın ve Fransa’nın ortak bir çoçuğu olsaydı bu Strazburg‘dan başkası olamazdı 🙂

Orta Çağ dokusuna sahip olan bu şehir uzun yıllardan beri bu iki ülkenin kültürüyle işleniyor. Alsace gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip olan Strazburg, Petite France adı verilen eski şehriyle, arnavut kaldırımlı sokakları, kanalları ve çok sayıda iyi korunmuş yarı ahşap evleriyle biliniyor. Fransa’nın en sevilen şehirlerinden biri olan Strazburg’da gezip görülecek ve yapılacak çok sayıda turistik aktiviteyi de bulabiliyorsunuz.

Eskiyle yeninin en güzel şekilde harmanlandığı bu pitoresk şehir, hem geçmişine sıkı sıkı bağlı hem de modern yaşama açık ve çok kültürlü olmasıyla da dikkat çekiyor.

Strazburg’un tarihi ise Romalılar dönemine uzanıyor. İlk kez Romalılar tarafından kurulmuş olan şehir, Almanlar ve Fransızlar arasında birçok kez el değiştirmiş. Günümüzde de Almanya sınırında bulunduğundan dolayı, şehirde Alman esintileri rahatlıkla hissedilebiliyor.

Gutenberg‘in matbaayı icat ettiği, Goethe‘nin öğrencilik yıllarını geçirdiği Strazburg, Fransa’nın en fazla öğrenci nüfusunu barındıran ikinci şehir olmasından dolayı da çok kültürlü bir şehir. Ayrıca öğrenci sayısından ve çok alkol tüketen yerel halkından dolayı Strazburg geceleri de oldukça hareketlidir. Hem Almanya’dan hem de Fransa’dan çok sayıda ünlü dj’lerin sahne aldığı gece kulüpleri ve barları ile Fransa’nın en eğlenceli şehirlerinden biri.

5.Nice

Nice - Fransa Gezilecek Yerler

Nice

Nice

Nice

Nice, Paris’ten sonra Fransa’nın en sevilen şehirlerinden biri. Côte d’Azur’da bulunan şehir, Promenade des Anglais’e ev sahipliği yapmasıyla ünlü. Çok sayıda plajları ile Fransa’da denize girebileceğiniz güzel bir şehir.

Canlı bir kültür karışımına sahip olan Nice, Fransa’nın beşinci büyük şehri ve çoğu zaman güneşli olduğundan, Fransızların da tatil için en çok tercih ettiği yer.

Birbirinden güzel tarihi ve turistik noktalarıyla hafızalara kazınacak kültür gezisi de sunan Nice’de gezip görülecek çok sayıda yeri de bulabilirsiniz.

Vieux Nice olarak bilinen Eski Şehir bölgesi, Nice’nin kalbinin attığı yer olarak biliniyor. Bu bölge, dar sokakları, birbirinden canlı cafeleri, restoranları ve muhteşem bir mimariye sahip tarihi evleriyle keyifli bir gezinti sunuyor. Place Massena (Massena Meydanı) ise, şehrin en ünlü meydanı. Neoklasik tarzdaki mimarisiyle dikkat çeken meydan, özellikle akşam saatlerinde turist akınına uğruyor.

Denizi, sahili ve doğal güzellikleriyle Fransız Rivierası’nın bu güzel kenti de, Fransa’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz popüler gezi güzergahlarından.

6.Toulouse

Toulouse

Toulouse

Toulouse

Toulouse

Toulouse, Fransa’nın dördüncü büyük şehri. Büyük üniversite topluluğu sayesinde oldukça canlı ve hareketli bir şehir de olan Toulouse, gül rengindeki binalarından dolayı ”Pembe Şehir” olarak da anılıyor.

Hem gündüz hem de geceleri oldukça kalabalık bu şehrin yaş ortalaması da bir hayli düşük. Cafeler, restoranlar ve barlar genellikle öğrencilerle dolup taşıyor. Ayrıca Toulouse’de, çok sayıda görülmeye değer tarihi ve doğal güzellikleri bulabiliyorsunuz.

Ilıman iklimi ve öğrenci nüfusunun verdiği enerjiyle ziyaretçilerini büyüleyen, güney bölgesinin sıcaklığını her metrekaresinde hissedebileceğiniz Toulouse, Fransa’nın en sempatik ve en şirin şehirlerinden biri olarak da biliniyor. Sanatın ve tarihin izlerini görebileceğiniz tarihi sokakları, ferforje detaylarıyla süslü küçük balkonları ve renkli binalarıyla eşsiz bir kültür gezisi sunan bu şehir, Jakobenler Manastır Kompleksi ve Capitole meydanı, Saint Jacques yolu, bir çağdaş sanat müzesi olan Musée Abattoirs gibi birbirinden popüler tarihi ve turistik cazibe merkezlerine ev sahipliği yapıyor.

7.Saint-Malo

Saint-Malo - Fransa Gezilecek Yerler

Saint-Malo

Saint-Malo

Manş Denizi kıyısında yer alan Saint-Malo, son zamanlarda Fransa’nın en popüler destinasyonlarından biri haline geldi. Paris’ten 4-5 saatlik sürüş mesafesinde olan şehir çok sayıda tarihi yapısının yanı sıra doğal güzelliğiyle de ziyaretçileri büyülüyor.

Saint-Malo’nun en güzel yanı, eski şehir merkezini çevreleyen surlarını baştan aşağı gezebiliyor olmanız. Şehri en iyi şekilde seyredebileceğiniz bu tarihi surların dışında, şehir çevresinde çok sayıda plaj ve adacıklar da bulunuyor. Daha çok çiftlerin hafta sonu kaçamağı için tercih ettiği bir şehir de diyebiliriz.

Şehri en güzel tekne turlarıyla keşfedebiliyorsunuz. Bir liman şehri olduğundan dolayı, denizden çok daha güzel bir manzaraya sahip. Intra-Muros adı verilen Eski Şehir bölgesi ise, şehrin kalbinin attığı en turistik yer olarak biliniyor. Çok sayıda cafe, restoran, bar ve konaklama birimleri bu bölgede bulunabiliyor. Granit taşlardan yapılmış harika evlere ve binalara sahip olan şehirde görülecek çok sayıda tarihi yapı da var. Tarihi 12. yüzyıla uzanan Saint Vincent Katedrali ve 15. yüzyıldan kalma Düşes Anne’nin Evi’nin olduğu yer, bunlardan sadece birkaçı.

8.Riquewihr

Riquewihr Fransa Gezi Rehberi

Riquewihr

Riquewihr - Fransa Gezilecek Yerler Listesi

Riquewihr

Fransa’nın doğusunda şirin mi şirin bir köy olan Riquewihr, son birkaç yılda Fransa’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri haline geldi. 15. ve 18. yüzyıllardan kalma yarı ahşap evlerle dolu caddelere sahip bu küçük köy, renkli evleri, tarihi, doğallığı ve sessizliğiyle Fransa gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en popüler gezi güzergahlarından.

Bu köye, Colmar’dan yaklaşık yarım saat içinde rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Toplu taşıma araçlarıyla çok rahat bir şekilde ulaşabileceğiniz köye, imkanınız varsa araç kiralayarak gidin deriz. Colmar’dan köye giderken Fransa’nın doğal güzelliklerini de keşfedebiliyorsunuz.

Alsace rotasının en keyifli duraklarından biri olan Riquewihr, 3-4 saatte rahatlıkla keşfedebileceğiniz bir köy/kasaba.

Alabildiğine uzanan yemyeşil üzüm bağlarının yanı başına kurulmuş 2 bin yıllık tarihe sahip bu köy, renkli evlerinin yanı sıra alışveriş mağazaları, şarap dükkanları ve canlılığıyla da ziyaretçilerini büyülüyor. Ayrıca Vosges Dağları’nın eteklerinde yer almasından dolayı da muhteşem bir doğal güzelliğe sahip.

Orta Çağ’a yolculuk edebileceğiniz sokaklarında çok sayıda tarihi yapıyı da görebiliyorsunuz. Şehirdeki en turistik yerlerden biri olan Dolder Kulesi, bu tarihi yapılar arasında mutlaka görülmesi gereken bir yer. Kasabanın iklim koşullarının üzüm yetiştiriciliği için elverişli olması, şarapların aromasına da yansımış. Zaten kasaba şarapları, Fransa’nın en iyi şarapları arasında sayılıyor. Ayrıca Fransa’nın birçok şehrine nazaran çok daha uygun fiyatlara bu şarapları tadabiliyorsunuz. Colmar’ı ziyaret etmeyi planlıyorsanız, Riquewihr’i de mutlaka rotanıza ekleyin derim.

9.Colmar

Colmar - Fransa

Colmar

Colmar - Fransa Gezi Rehberi

Colmar

Riquewihr’e yarım saat sürüş mesafesinde olan Colmar, Fransa’da gezilecek en güzel yerler arasında. Kendinizi masal diyarında hissedebileceğiniz bu şehir, Alsace bölgesinin meşhur üzüm bağlarıyla çevrilmiş, doğa harikası bir yer. Araba veya toplu taşımaya ihtiyacınız olmadan yürüyerek rahatlıkla keşfedebileceğiniz bu pastoral şehre Strazburg’dan da trenle çok rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Şehrin Alsace’nin incisi olarak bilinmesinin en önemli nedeni ise, Alsace şarap turlarının en fazla olduğu yer olması. Eğer günübirlik bir gezi ile Colmar’ı ziyaret ediyorsanız, bu turlara katılmadan sadece şehrin renkli sokaklarını ve tarihi evlerini keşfedin deriz. Çünkü şarap turları en azından 1 gününüzü alabiliyor.

Her biri çiçeklerle bezenmiş, gelin gibi süslenmiş 3 katlı üçgen çatılı evleriyle ünlü Colmar, Fransa’nın son yıllarında parlayan yıldızı olarak da bilinir. Son birkaç yılda büyük bir turizm artışı yaşanmış bu şehir, artık Fransa’ya adımını atan birçok turistin gezi rotasına eklediği yerlerden biri olarak biliniyor.

Şehir Almanya ve Fransa arasında bulunduğundan dolayı, her iki ülkenin kültüründen izler taşıyor. Çok sayıda tarihi ve turistik yere ev sahipliği yapan şehirde başlıca görülmesi gereken yerler ise ; Unterlinden Müzesi, Dominicains Kilisesi, Kafalar Evi, Saint Martin Kilisesi, Bartholdi Müzesi ve Pfister Evi’dir.

10.Aix-en-Provence

Aix-en-Provence - Fransa

Aix-en-Provence

Aix-en-Provence - Fransa Gezi Rehberi

Aix-en-Provence

Aix-en-Provence, Fransa’nın en küçük şehirlerinden biri olmasına rağmen, her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Mis gibi kokan lavantaları, arnavut kaldırımlı sokakları ve birbirinden eski tarihi yapılarıyla göz kamaştıran bu şehirde gezip görülecek ve yapılacak birçok turistik aktiviteyi bulabiliyorsunuz. Güney Fransa’nın büyülü şehirlerinden biri olan Aix-en-Provence, Cezanne ve Picasso‘nun tablolarına ilham vermesiyle de ünlü bir yer.

Sanatseverler için eşsiz bir deneyim sunan bu şehirde, her sokak arasında görebileceğiniz çeşmeler ve birbirinden renkli, uygun fiyatlı pazarlar gezinize renk katıyor.

Fransa’nın sanat şehri olarak da bilinen Aix-en-Provence, 3 üniversiteye ev sahipliği yapıyor. Bu yüzden de nüfusun büyük bir bölümü öğrencilerden oluşuyor. Buna bağlı olarak da şehir oldukça hareketli ve muhteşem bir gece hayatına sahip.

Aix-en-Provence

Aix-en-Provence

17. yüzyıldan kalma tarihi binaların baş döndürücü güzelliğine kapılacağınız bu küçük şehri, günübirlik bir gezi ile rahatlıkla keşfedebilirsiniz. Şehir Fransa’nın güneyinde yer alıyor ve Marsilya’ya sadece 30 km uzaklıkta bulunuyor.

Aix-en-Provence gezinize şehrin kalbinin attığı yer olan La Rotonde Meydanı‘ndan başlayabilirsiniz. Meydanın tam ortasında bulunan Rotonde Çeşmesi ise, şehirdeki 200 çeşme içinde en ünlüsü. Bunun yanında, Richelme Meydanı’na kurulan semt pazarını da mutlaka görün. Son olarak üniversite öğrencilerinin buluşma noktası olarak da bilinen Albertas Meydanı’na da göz atabilirsiniz.

11.Marsilya

Marsilya - Fransa Gezilecek Yerler

Marsilya

Marsilya - Fransa Gezi Rehberi

Marsilya

Marsilya, Fransa’nın Paris’ten sonra en büyük ikinci şehri. Bu yönüyle turistlerin ilgisini çeken şehir, her yıl binlerce turisti ağırlıyor.

Kozmopolit yapısıyla dikkat çeken Marsilya, farklı kültürlerin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir şehir olduğundan dolayı da burada snob Fransızlardan eser yok. Tarihi limanı, sokak sanatı ve renkli sokaklarıyla unutulmaz bir deneyim sunan Marsilya’da yapılacak en güzel şeylerden biri de, Vieux Port’ta yani Marsilya Limanı’ndaki dev aynalarda kendi fotoğraflarınızı çekmektir. Burası şehirdeki en turistik yerlerden biri.

Notre Dame Bazilikası, Le Panier, MuCem ve Marsilya Katedrali ile ünlü olan bu şehirde, Cours Julien bölgesine giderek graffitiler ile süslenmiş rengarenk sokakları, adım başı barları, cafeleri ve restoranları da görebilirsiniz. Antika dükkanlarıyla dolu olan bölge, ayrıca şehirdeki gece hayatının kalbinin attığı yer olarak da bilinir.

Ayrıca Marsilya, Calanques National Park gibi muhteşem bir doğal güzelliğe sahip. İster tekne turlarıyla ister yürüyerek gidebileceğiniz bu doğa parkında dilerseniz denize de girebiliyorsunuz. Akdeniz’in en ünlü liman kentlerinden olan, Fransa’nın güneyinde yer alan bu şehri de rotanıza ekleyebilirsiniz.

12.Nantes

Nantes - Fransa Gezi Rehberi

Nantes

Nantes - Fransa Gezilecek Yerler

Nantes Alışveriş merkezi

Birçok tarihi olaya tanıklık etmiş olan Nantes, Fransa’nın turistler arasında en sevilen şehirlerinden biri olarak biliniyor. M.Ö 70 yıllarında Keltler tarafından kurulmuş olan şehir M.S 937 yılında Bretonya Dükalığı’na katılmış. 18. yüzyıla kadar Fransa’nın önde gelen liman kentlerinden biri olmuş ve köleliğin kaldırılmasıyla da 19. yüzyılda bir sanayi merkezi haline gelmiş.

Tarihinde birçok yeniliklere ve Fransa tarihine damga vurmuş birçok olaya da sahne olmuş olan Nantes, dünyanın ilk toplu taşıma aracı olan ”Omnibus”un ilk kullanıldığı yer olması bakımından da önemli bir yere sahip. Ayrıca Nantes Fermanı, 1598 yılında IV. Nantes tarafından bu şehirde imzalanmış.

Loire Nehri‘nin hemen yanına kurulmuş olan şehir, yaşam biçimi, ekonomi, tarih ve kültür arasında dikkate değer dengesiyle de ülkedeki diğer şehirler arasında öne çıkan şehirlerden biri olarak biliniyor. Fransa’nın en büyük altıncı şehri olan Nantes, son 10 yılda ülkedeki diğer şehirler arasında  turizm ekonomosine büyük katkı sağlayan şehirlerden biri olmuş. Yeni açılan turistik cazibe merkezleri, restorasyonu yapılan tarihi binalar ve çok sayıda aktivitesi ile sevilen şehirlerden biri haline gelmiş Nantes de, rotanıza ekleyebileceğiniz şehirlerden.

13.Cannes

Cannes

Cannes

Fransız Rivierası‘nın en güzel şehirlerinden biri olan Cannes, film festivaliyle tanıdığımız ülkedeki en pahalı şehirlerden. Çok sayıda ünlü yıldızın popüler tatil destinasyonlarından biri olan Cannes da, hayranı olduğunuz bir ünlüyü görme imkanınız da var.

Altın rengindeki kumlu plajları, Akdeniz’in maviliklerinde süzülen birbirinden pahalı yatları, palmiyelerle süslü kıyısı ve dünyaca ünlü mağazalarıyla Cannes, Fransa gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel ve en özel şehirlerden.

Fransa’nın lüks yaşamı dendiğinde akla gelen ilk şehirlerden biri olan Cannes, ”Cannes Film Festivali” ile dünyanın dört bir yanında tanınıyor. Dünyadaki jet sosyetenin sık sık ziyaret ettiği bu şehirde plajların ve partilerin yanı sıra, güzel bir kültür gezisi de yapabilirsiniz.

Şehirde gezip görülecek çok sayıda yer var. Bunlardan biri de, şehrin kalbinin attığı yer olan ünlü sahil yolu ”La Croisette” eşi benzeri olmayan bir Akdeniz manzarasına sahip bu sahil yolu 2 km boyunca uzanıyor. Ayrıca Cannes Film Festivali’nin yapıldığı yer olan ”Palais des Festivals et des Congres”i de bu yolda görebilirsiniz.

Allée des Etoiles Cannes ise, şehrin en turistik yerlerinden ve Yıldızlar Kaldırımı olarak da bilinir. Burada çok sayıda ünlünün el izlerini görebileceğiniz gibi birçok ünlüyle karşılaşma ihtimaliniz de mümkün. Araç trafiğine kapalı olan, şehrin en hareketli bölgesi olarak tabir edilen Rue Meynadier ise, çok sayıda mağazaya, restorana, cafeye ve barlara sahip. Ayrıca hava karardıktan sonra şehrin en hareketli bölgesi burasıdır.

14.Lyon

Lyon

Lyon

Lyon, gastronomi alanında dünya çapında ün salmış şehirlerden biri olarak bilinir. Tarihi ve kültürel yapısıyla adından çokça söz ettiren bu renkli şehir de Fransa gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alıyor. Sanayi, ticaret ve kültürel açıdan bir hayli gelişmiş olan bu güzel şehirde yapılacak çok sayıda aktiviteyi de bulabiliyorsunuz.

Rönesans döneminin en iyi örneklerini görebileceğiniz sokaklarıyla büyüleyici bir atmosfere sahip olan şehir, Saone ve Rhone nehirlerinin buluşma noktasındaki güzel konumu sayesinde, doğal güzelliğiyle de adından söz ettiriyor. Roma ve Bizans döneminin izlerini taşıyan yapılarıyla da dikkat çeken Lyon, Fransa’nın üçüncü büyük şehri. Az çok sanata veya tarihe merakınız varsa, yemek konusunda seçici biriyseniz ve en iyi yemekleri denemeyi seviyorsanız Lyon’u çok çabuk seveceksiniz. Burası Fransa’daki en iyi ve en ünlü restoranlardan bazılarına ev sahipliği yapmasıyla da ünlü.

Lyon’da görülmesi gereken çok sayıda yer var. Şehir gezinize, Lyon’un kalbinin attığı yer olarak da bilinen Vieux Lyon’dan yani eski şehir bölgesinden başlayabilirsiniz. Rönesans döneminden kalma çok sayıda tarihi yapıya ev sahipliği yapan bu bölge, şehirdeki turistik yerlerin de büyük bir bölümüne ev sahipliği yapıyor. Saint Jean Katedrali, Notre Dame Bazilikası, Roma Arkeoloji Parkı, Güzel Sanatlar Müzesi ve Terraux Meydanı şehirde gezilmesi gereken popüler yerlerden.

15.Paris

Paris - Fransa Gezilecek Yerler

Paris

Paris - Fransa Gezilecek Yerler

Paris – Louvre Müzesi

Paris, Fransa’nın başkenti ve ülkedeki en çok turisti ağırlayan şehir. Aşırı yoğun bir turist trafiğine sahip olan bu şehirde yapılacak çok şey olduğu gibi görülecek de birbirinden güzel yerleri bulabiliyorsunuz. Dünyanın en büyük müzesi olan Louvre Müzesi ve Eyfel Kulesi’yle simgeleşmiş olan şehir Fransa’nın kalbinin attığı yer olarak da bilinir.

Uzun yıllar sanatın ve romantizmin başkenti olarak sayılan Paris, göz alıcı parkları, müzeleri, görkemli tarihi yapıları ve düzenli şehir planlamasıyla her çiftin hayalini kurduğu bir yer.

16.Verdon Kanyonu

Fransa

Fransa, doğal güzellikleri ile Avrupa’da adından söz ettiren birkaç ülkeden biri. Verdon Kanyonu da, bu doğal güzellikler arasında en popüler olanı.

Avrupa’nın en büyük kanyonu olma ünvanına sahip olan Verdon Kanyonu, Marsilya ve Nice havaalanına 2 saat uzaklıkta bulunuyor. Kanyona Marsilya’dan tur paketleriyle veya bireysel olarak gidebilirsiniz.

Fransız Alpleri ile çevrili olan kanyon, muhteşem manzarasının yanı sıra, 25 km uzunluğu ve 700 metre derinliğiyle de büyülüyor. Verdon Nehri’nin suyu turkuaz renginde ve buzul maden yataklarının parçaları suda asılı kalmış gibi görünüyor.

Burası, kaya tırmanışı, kano, rafting, balıkçılık ve yamaç paraşütü için popüler  bir cennettir.

17.Etretat Kayalıkları

Etretat Kayalıkları – kaynak ; flickr / gilbert sopakuwa

Normandiya’daki bir tarım kasabasında bulunan Étretat Kayalıkları, Monet, Boudin, Maupassant, Lupin ve Courbet dahil olmak üzere yıllar boyunca birçok önemli ressamı, yazarı ve sanatçıyı kıyılarına çeken bir tatil beldesinde yer alıyor.

Uçurumlar beyaz tebeşirden yapılmış ve üzerleri yeşil çim ve yosun örtüsüyle kaplı. Normandiya’yı ziyaret ediyorsanız, günlük gezi yapmak için harika bir yerdir. Yaz aylarında ayrıca falezlere bitişik beyaz çakıllı plajlarda yüzebilir ve güneşlenebilirsiniz.

  • Etretat Kayalıkları’na arabayla Caen veya Rouen’den 1 saatte gidebilirsiniz.

18.King of Aragon Staircase (Aragon Kralı Merdivenleri)

Aragon Kralı Merdivenleri – kaynak ; flickr / kristoffersonschach

Aragon Kralı Merdivenleri – kaynak ; flickr / claudia sc

Aragon Kralı Merdivenleri (Escalier du roi d’Aragon), Fransa’nın Korsika bölgesinde, Bonifacio komününde bir kireçtaşı uçurumun dikey tarafına oyulmuş taşlı bir merdivendir.

Uçurumun yüzünü yaklaşık 45 ° açıyla keser ve 187 basamaktan oluşur. Efsaneye göre merdiven, 1420’de Bonifacio’nun başarısız kuşatması sırasında bir gecede Aragon Kralı Alfonso V’nin birlikleri tarafından kazılmış.

Muhteşem bir Sardunya manzarasına hakim olan merdivenlerden günümüzde inip çıkabilirsiniz.

  • Merdivenlere Bonifacio’dan 20 dakikada gidebilirsiniz.

19.Mer de Glace (Chamonix Sea of Ice)

Mer de Glace – kaynak ; flickr / izhar laufer

Fransada gezilecek doğal güzelliklerden bir diğeri de, Chamonix-Mont-Blanc bölgesinde bulunan, Avrupa’nın en etkileyici cazibe merkezlerinden biri olan Sea of Ice’dır (Buz Denizi).

Chamonix’ten turlar ile buraya gidebilirsiniz, bireysel gezilere izin verilmiyor.

Buz Denizi’ne ulaşmak için önce Lyon’a oradan da Chamonix’e gidebilirsiniz.

20.Dune of Pilat

Dune of Pilat – kaynak ; flickr / dennis jarvis

Dune of Pilat – kaynak ; flickr / dennis jarvis

106 m yüksekliğinde ve 600 m uzunluğunda Avrupa’nın en yüksek kumulu olan Pilat Kumulu, boyutundan çok güzel bir çam ormanının ortasında bulunmasıyla dikkat çekiyor. Sadece Fransa’nın değil, Avrupa’nın da en popüler görülecek doğal güzelliklerinden biri.

Kumuldan birkaç adım ötede Fransız tasarımcı Philippe Starck tarafından yenilenen “La Coorniche” restoranda yemek yiyebilirsiniz. Ayrıca 5 yıldızlı otel “La Coorniche”de konaklayarak da bu kumula kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

Pilat Kumulu’na Bordeaux’tan arabayla 50 dakikada gidebilirsiniz (Yaklaşık 60 km).

21.Calanques de Piana

Calanques de Piana – kaynak ; flickr / miwok

Calanques de Piana – kaynak ; flickr / carolien_coenen

Ajaccio havaalanına arabayla sadece 90 dakika uzaklıkta bulunan Les Calanques de Piana, Fransa’nın en iyi doğa harikalarından biri.

Hiking spotları ve yürüyüş parkurlarının yanı sıra, muhteşem manzarasıyla büyüleyen bu cazibe merkezine arabayla Ajaccio’dan 1.5 saatte gidebilirsiniz.

22.Les Orgues d’Ille-sur-Têt

Les Orgues d’Ille-sur-Têt – kaynak ; flickr / fred langridge

Les Orgues d’Ille-sur-Têt – kaynak ; flickr / fred langridge

Güney Fransa’daki Perpignan havaalanına sadece 30 dakika uzaklıkta bulunan “Ille-sur-Têt Organları” nın jeolojik alanı, Fransa’nın en iyi doğa harikalarından biri. Bu fantastik gösteri, rüzgarın 4 milyon yıldan fazla bir süredir erozyona uğramasının bir sonucudur.

23.Le Sentier des Ocres

Le Sentier des Ocres – kaynak ; flickr / Paolo Gilberto

Bazen insan tarafından oyulmuş, bazen rüzgarın doğal erozyonuyla yontulmuş bu inanılmaz manzara kesinlikle büyüleyici bir manzaraya sahip. Bu doğal, toksik olmayan rus kırmızısı pigment mükemmel bir boyadır. Sadece duvar kaplamaları için değil, aynı zamanda kozmetikler için veya bazı Provence peynirlerinin üretiminde de kullanılır.

Le Sentier des Ocres’e (Hardal Yolu) araçla Marsilya’dan 1 saat 20 dakikada ulaşabilirsiniz.

24.Esterel Dağ Kitlesi (Massif de l’Esterel)

Esterel Dağ Kitlesi – kaynak ; flickr / fabrice jazbinsek

Bu heybetli volkanik dağ masifi, Fransa’daki en inanılmaz doğal güzelliklerden biri.

Avrupa’nın en iyileri arasında seçilen, peyzajlarının ve plajlarının güzelliği ile tanınan bir bölge olan Var bölgesinde yer alan Esterel Dağ Kitlesi‘nde geyik, yaban domuzu veya kaplumbağaları görebilir, muhteşem manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

25.Pont d’Arc

Pont d’Arc – kaynak ; flickr / Vincent Brassinne

Pont d’Arc (Kemer Köprüsü), Güney Fransa’da bulunan Ardèche Nehri’nde yer alıyor. Vallon-Pont-d’Arc Köyü’nün hemen yanında bulunan doğal güzellik, günümüzde kano ve kayak için popüler bir yer.

Burada, en eski Paleolitik mağara resimlerinin sergilendiği Chauvet-Pont-d’Arc Mağarası’nı da görebilirsiniz. Arkeologlara göre bu mağara resimlerinin 30.000 yıl önce yapılmış olabileceğini tahmin ediyor.

Fransa gezilecek yerler listesine eklenebilecek daha birçok popüler şehirden bahsetmek mümkün. Eğer Fransa gezisi için yeteri kadar zamanınız varsa, ülkedeki köyleri ve kasabaları da listenize eklemenizde yarar var. Özellikle nehir kenarlarına kurulmuş çok sayıda köy ve kasabalar, sahip olduğu romantik atmosfer sayesinde daha çok rağbet görüyor.

BENZER İÇERİKLER