Balkanların en güzel ve en eski şehirlerinden biri olan, Adriyatik’in İncisi olarak da bilinen Dubrovnik, Orta Çağ’dan kalma tarihi eserleriyle ünlü bir şehir. Hırvatistan‘ın en turistik şehirlerinden biri olmasıyla da dikkat çeken bu şehir, ‘Old Town’ yani Eski Şehir bölgesi ile ziyaretçilere tarih dolu bir kültür gezisi sunuyor. Dubrovnik, farklı mahallelerin kendine özgü karaktere sahip dağınık bir şehir. Ancak şehirde nerede konaklayacağınıza karar vermek çok da zor olmuyor. Dubrovnik’te nerede kalınır ? sorusuna cevap olarak ‘şu bölge en iyisidir’ demek doğru olmaz. Çünkü şehirdeki her bölge, farklı bir tatil deneyimi sunduğu gibi, farklı bütçeye ve zevke göre de ciddi anlamda değişiklik gösterebiliyor.

Dubrovnik’te konaklama için en çok tercih edilen yer, şüphesiz Eski Şehir bölgesi oluyor. Ancak plajlara yakın olmak veya daha ekonomik otellerde konaklamak isteyenler için de bu şehirde çok farklı bölgelerden bahsetmek mümkün.

Dubrovnik’te Nerede Kalınır ? – En Popüler 4 Bölge

Dubrovnik’te nerede konaklayacağınıza çok daha kolay verebilmek için ilk olarak şehirdeki bölgeler hakkında az çok fikir sahibi olmakta yarar var.

 • Eski Şehir bölgesi ; Dubrovnik’in kalbinin attığı yer olarak biliniyor. Trafiğe kapalı olan bu bölge, Orta Çağ taş duvarlarıyla çevrili ve Adriyatik denizi ile tepeler arasına sıkışmış bir yarımada üzerinde yer alan tarihi bir bölgedir. Dar şeritleri, pitoresk küçük meydanları, barok kiliseleri ve yüzyıllar öncesinden kalma taş saraylarıyla, Dubrovnik’in en karakteristik bölümüdür. Bu bölgenin en çekici yanı ise, çok sayıda farklı türde konaklama birimine ev sahipliği yapmasının yanı sıra, turistik cazibe merkezlerine yakın ve kolay ulaşılabilir bir konumda olmasıdır.
 • Ploce bölgesi ; Dubrovnik’in merkezindeki en erişilebilir kum şeridi, Banje plajı ve Sveti Jakob çakıl koyunun arasında uzanıyor. Eski Şehir bölgesinin güney girişi olan Ploce Kapısı’nın hemen dışında yer alan bu bölge, Frano Supilo caddesi ve lüks otelleriyle adından söz ettirir. Sahil manzarasına sahip konaklama birimlerine ev sahipliği yapmasıyla da ünlü olan bu bölge, Dubrovnik’te en çok tercih edilen ikinci bölge olarak bilinir.
 • Pile bölgesi ; Eski Şehir bölgesinin kuzey girişi olan Pile Kapısı’nın hemen dışında yer alıyor. 11. yüzyıldan kalma bir kaleye ve 3 plaja ev sahipliği yapan bölgede hemen her bütçeye uygun bir konaklama birimi bulunabiliyor.
 • Lapad bölgesi ; Eski Şehir bölgesinin 1-2 km kuzeyindeki yapraklı Lapad Yarımadası’nın bir parçası olan bu bölge, diğer bölgelere ve Dubrovnik’teki turistik cazibe merkezlerinin hemen hepsine kolay bir ulaşım ağı sunuyor. Sahil otelleriyle dikkat çeken bir bölge ve 4-5 yıldızlı ultra lüks bir otelde konaklamak için en iyi bölgelerden biridir. Ancak merkeze yürüyerek bu bölgeden ulaşamayacağınızı da unutmayın.

Dubrovnik’te Hangi Bölgede Kalınır ?

Yukarıdaki 4 bölgenin dışında, 1-2 bölgeden daha bahsetmek mümkün. Ancak Dubrovnik’teki en fazla konaklama birimine ev sahipliği yapan ve en çok tercih edilen bölgeler Eski Kent, Ploce, Pile ve Lapad bölgeleridir.

Dubrovnik oldukça güvenli bir şehir. Şehrin hemen her bölgesinde günün her saatinde rahatlıkla dolaşabiliyorsunuz, ancak Gruz limanının etrafı geceleri biraz sıkıntılı bir bölge olarak biliniyor. Burada kötü bir tecrübe yaşamamış olsak da, birçok turiste ve yerel halka göre gecenin geç saatlerinde buranın pek tekin bir yer olmadığı söyleniyor. Bu yüzden de çok ucuz bir otel gördüğünüzde, Gruz limanınına ne kadar yakın olduğunu da mutlaka inceleyin. Çünkü Dubrovnik’teki ucuz otellerin büyük bir bölümü bu liman yakınlarında yer alıyor.

1.Eski Şehir (Old Town)

Dubrovnik te Nerede Kalınır

Eski Şehir Bölgesi

Görkemli Orta Çağ duvarlarıyla çevrili ve ana yaya yolu olan Stradun ile ikiye bölünmüş olan Dubrovnik’in UNESCO tarafından korunan kalbi, Eski Şehir bölgesi, tepeler ve Adriyatik Denizi arasında kalan bir yarımada üzerinde oturuyor.

Dubrovnik’te en fazla konaklama birimine ev sahipliği yapan bölge olmasıyla popüler olan Eski Şehir, hemen her zevke ve bütçeye uygun bir konaklama birimine sahip. Barok kiliseler, manastırlar, restoranlar ve barlarla dolu bu bölge Dubrovnik’in şehir merkezi ve en hareketli bölgesi.

Dubrovnik’te gece hayatı için de bir planınız varsa, Eski Şehir’e yakın bir tesiste konaklamayı düşünebilirsiniz. Çünkü şehrin önde gelen barları ve gece kulüpleri burada bulunuyor.

Dubrovnik’te tarihi ve turistik cazibe merkezlerinin  büyük bir bölümü de bu bölgede bulunur. Yani yürüyerek şehri keşfetmek için en ideal yer, Eski Şehir’dir.

Dubrovnik Eski Şehir otel tavsiyeleri ;

Dubrovnik te Kalınacak Yerler

Old Town City Center Apartments

 • Prijeko Palace – 4 yıldız ; Dubrovnik’te nerede kalınmalı ? sorusuna en güzel ve en popüler cevaplardan olan Prijeko Palace, Buza, Porporela ve Sulic plajına 5 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Muhteşem bir şehir manzarasına hakim terasıyla öne çıkan bu otel, bölgenin en çok rezervasyon alan lüks otelleri arasında. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın.
 • Scalini Palace – 4 yıldız ; Biraz daha lüks bir konaklama sunan bu tesis, tamamen yenilenmiş 16. yüzyıldan kalma bir binada hizmet veriyor. Merkezi konumu ve şehir manzaralı balkonlarıyla öne çıkan otel, özellikle çift olarak Dubrovnik’e seyahat edenlerin tercih ettiği bir tesis. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın.
 • Old Town City Center Apartments – 3 yıldız ; Daire konseptindeki geniş odalarıyla hizmet veriyor. Ailece seyahatlar için popüler bir tesis. Ayrıca Eski Şehir bölgesinin tam kalbinde, Sponza Sarayı’nın hemen yanında yer alıyor. Tesisi incelemek için tıklayın.

2.Lapad

Dubrovnik te Nerede Kalınır

Lapad Bölgesi

Lapad Koyu‘nun bitişiğinde yer alan bu mahalle, Dubrovnik’in diğer bölgelerine mükemmel toplu taşıma bağlantılarına sahip, Eski Kent’e yakın konumuyla da dikkat çeken Lapad bölgesi, Dubrovnik’te konaklama için düşünülebilecek popüler bölgelerden biri.

Bu bölgede görebileceğiniz tarihi bir yapı bulunmuyor. Ancak Eski Şehir’e yakın olduğundan ve şehirdeki diğer bölgelere nazaran çok daha fazla tercih ediliyor. Çünkü bu bölge, biraz daha plaj tatili amaçlı Dubrovnik’i ziyaret edenlerin tercih ettiği bir mahalle. Yani 4-5 yıldızlı lüks otellerde konaklamayı planlıyor, plajın, denizin ve güneşin keyfini çıkarmak istiyorsanız, kalınacak en ideal bölgedir.

Lapad bölgesi sadece 4-5 yıldızlı otellerde konaklayabilecek tatilcilerin değil, plaja yakın olmak isteyen her turistin göz atabileceği bir bölge. Bu bölgede de 2-3 yıldızlı düşük bütçeli tesisler bulunabilir.

Lapad bölgesi popüler otel tavsiyeleri ;

 • Hotel Dubrovnik Palace – 5 yıldız ; Plaj kenarı, ultra lüks bir konaklama deneyimi sunuyor. Geniş aile odaları var.
 • Valamar Collection Dubrovnik President Hotel – 5 yıldız ; Sadece çiftlere özel bir otel. Tesisin aile odası bulunmuyor.
 • Hotel Ivka – 3 yıldız ; Dubrovnik’in en ucuz ama en modern otellerinden biri. Konum olarak merkeze 2 km uzaklıkta. Ancak plaja ve birçok cazibe merkezine yürüme mesafesinde.

3.Ploce

Dubrovnik Otel Tavsiyeleri

Ploce

Dubrovnik’in en klas ve en havalı bölgelerinden biri olan Ploce bölgesinin kıyı şeridi, şehirdeki en lüks villalara, otellere ve apartmanlara ev sahipliği yapıyor. Şehrin en ünlü plajı olan Banje Plajı‘na yakın olmak için tercih edilebilecek en ideal bölge Ploce bölgesidir. Sahilden daha yukarıya doğru gidecek olursanız da, biraz daha makul fiyatlı konaklama birimleri bulunabilir.

Modern Sanat Müzesi‘ne de ev sahipliği yapan bu bölge, Eski Şehir bölgesine ve şehirdeki diğer bölgelere de kolay bir ulaşım ağı sunuyor. Bu yüzden Eski Şehir bölgesine bir alternatif arıyorsanız mutlaka Ploce bölgesine de göz atın derim. Son olarak, Ploce bölgesinin otelden çok daire ve villa konseptinde konaklama birimlerine ev sahipliği yaptığını da unutmayın.

Ploce bölgesi popüler otel tavsiyeleri

 • Rego & Mala Apartments Dubrovnik – 3 yıldız ; Bölgedeki en ekonomik otellerden. Eski Şehir bölgesine de kısa bir yürüyüş mesafesinde.
 • Apartments La Bohème – 4 yıldız ; Çiftlere özel. Aile odaları bulunmuyor.
 • Hotel Excelsior – 5 yıldız ; Plaj kenarında, bölgenin hatta Dubrovnik’in en çok rezervasyon alan otellerinden.

4.Pile

Dubrovnik te Nerede Kalmalı

Pile bölgesi – foto kaynak ; flickr / jorge_franganillo

Dubrovnik’teki en çok tercih edilen bölgelerden biri de, hem Ploce hem de Eski Şehir bölgesine yürüme mesafesinde olan Pile bölgesidir. Bu bölge, Pile Kapısı‘nın hemen dışında bulunuyor ve çok sayıda farklı bütçede konaklama birimlerine ev sahipliği yapıyor. Şehirdeki en iyi ve en ünlü cafelerden ve restoranlardan bazılarına ev sahipliği yapan bölge, plajlara ve Dubrovnik’te gezilecek yerler arasında popüler olan cazibe merkezlerine de yakın bir konumda bulunuyor.

Pile bölgesi, daha çok çocuklu ailelere hitap eden bölgelerden biri diyebilirim. Bölgedeki otellerin büyük bir bölümü geniş aile odalarına sahip olduğu gibi, çocuklar yapılacak çok sayıda aktiviteyi bu bölgede bulabiliyorsunuz. Ayrıca bu bölgeden Dubrovnik’in sığ sulara sahip olan plajlarına kolay ulaşabilir veya sığ bir plaja sahip olan bir otelde konaklamayı düşünebilirsiniz.

Popüler Pile otel tavsiyeleri ;

 • Villa Monte Santo – 3 yıldız ; Eski Şehir bölgesine kısa bir yürüyüş mesafesinde olan orta bütçeli bu otel, Pile Kapısı’nın hemen yanı başında bulunuyor.
 • Hilton Imperial Dubrovnik – 5 yıldız ; Dubrovnik’te nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en lüks otellerden. Konum olarak hem şehir merkezine hem de Pile Kapısı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Dubrovnik’teki Diğer Konaklama Bölgeleri

Dubrovnik te Nerede Kalınır

Dubrovnik’te yukarıdaki 4 bölgenin yanı sıra, birkaç bölge daha konaklama için tercih edilebilir. Bunlar ;

 • Babin Kuk ; Dubrovnik’in en romantik konaklama bölgelerinden biri olarak biliniyor. Lapad Yarımadası’nın kuzey ucunda bulunan bu bölge, Dubrovnik’in en sessiz bölgesi. Bu yüzden de daha çok baş başa kalmak isteyen çiftler tarafından tercih ediliyor. Dubrovnik’te ucuz otellerin bazıları da bu bölgede bulunabiliyor, ancak şehirdeki tarihi ve turistik yerlere ve şehrin kalbine yakın olmak istiyorsanız bu bölgede konaklamanızı pek tavsiye etmeyiz.
 • Gruz ; Dubrovnik limanını çevreleyen hareketli bir bölgedir. Ayrıca şehirdeki en ekonomik bölgelerden biri. Sadece oteller değil, restoranlar ve cafeler de bu bölgede oldukça uygun. Bunun yanı sıra şehrin diğer bölgelerine kolay bir ulaşım ağı vardır. Yani bu bölgeden Eski Şehir’e ve turistik noktalara çok kolay ve kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Dubrovnik’in ana otobüs terminali de Gruž’da yer almakta olup Dubrovnik’e komşu şehirlere günübirlik geziler düzenlemek için de en ideal üstür. Ancak gecenin geç saatlerinde liman çevresi biraz sıkıntılı bir bölge olabiliyor.
 • Cavtat ; Dubrovnik’in en az tercih edilen konaklama bölgesi olmasına rağmen, son zamanlarda adından söz ettirmeye başlayan bölgelerden bir tanesi. Bu bölgenin şehir merkeziyle pek alakası yok. Sadece havaalanına yakın olduğu için tercih edilebilecek bir yer. Dubrovnik’in şehir merkezinden havaalanı 30 dakika sürüş mesafesindeyken, Cavtat bölgesinden 5 dakika sürüş mesafesindedir.

Dubrovnik Otel Fiyatları ve Rezervasyon  Hakkında Bilgiler

Dubrovnik te Nerede Kalınır

Old Town City Center Apartments

Adriyatik’in İncisi ünvanına sahip olan şehri Dubrovnik, Hırvatistan’ın en çok tercih edilen gezi destinasyonlarından biri. Bu şehir, UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alan tarihi şehir merkeziyle dikkat çekiyor. Ayrıca şehirdeki konaklama birimlerinin büyük bir bölümü de tam olarak burada bulunuyor. Ancak birçok Avrupa şehrinin aksine Dubrovnik şehir merkezinde otel fiyatları bazı bölgelere nazaran daha uygun olabiliyor, özellikle erken rezervasyon otel fırsatlarından yararlanacak olursanız.

Dubrovnik’te otel fiyatları genel olarak 35€’dan başlıyor ve 200€’ya kadar çıkabiliyor. Otel fiyatları bölgelere göre ciddi anlamda farklılık gösterebiliyor. Şehirdeki en ucuz otelleri bulabileceğiniz yer ise, Gruz Limanı yakınlarında yer alan otellerdir. Bu bölge de, şehrin geneline göre güvenli bir bölge olarak kabul ediliyor. Ancak geceleri limanın bu bölgesinin pek de tekin olmadığı söyleniyor. İşte tam bu yüzden de bu bölgede yer alan otellerin büyük bir bölümü ciddi anlamda ucuz olabiliyor.

Dubrovnik’te çok sayıda lüks otel bulunuyor. Yukarıdaki 4 bölgede de 4-5 yıldızlı otelleri fazlasıyla bulabiliyorsunuz. Bazı lüks oteller gerek erken gerekse son dakika rezervasyon fırsatları sayesinde ciddi anlamda ekonomik olabiliyor. Zaten şehirdeki lüks oteller ile orta bütçeli oteller arasında çok büyük fiyat farklılıkları da yok. Ayrıca ailece Dubrovnik’i ziyaret ediyorsanız, 60-70€’ya kadar geniş daire konseptindeki tesisleri bulabiliyorsunuz. Daire konaklamak için de airbnb stresine girmenize gerek yok. Booking, Tripadvisor veya diğer otel arama sitelerinde de bu dairelerde rezervasyon yapabiliyorsunuz.

En Popüler Dubrovnik Otel Tavsiyeleri

1.Rixos Premium Dubrovnik – 5 yıldız

Dubrovnik Otel Önerileri

Rixos Premium Dubrovnik

Dubrovnik’teki en lüks otellerden biri olmasının yanı sıra, en çok rezervasyon alan lüks otellerden biri. Plaj kenarındaki güzel konumuyla öne çıkan tesis, muhteşem bir manzaraya sahip odalarıyla hizmet veriyor. Dubrovnik’in eski kent merkezine 15 dakikalık yürüme mesafesinde ve merkezdeki 5 yıldızlı otellere nazaran biraz daha ekonomik.

2.Hilton Imperial Dubrovnik – 5 yıldız

Hilton Imperial Dubrovnik te otel önerisi

Hilton Imperial Dubrovnik

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz bu otel, Dubrovnik’in ultra lüks konaklama birimlerinden. Modern ve şık odaları, Eski Şehir bölgesindeki merkezi konumu, plajlara yürüme mesafesinde oluşu ve yüksek konuk değerlendirme puanına sahip oluşu, otelin öne çıkan özelliklerinden.

3.Hotel Adria – 4 yıldız

Hotel Adria - Dubrovnik ucuz otel tavsiyeleri

Hotel Adria

Gruz’da, Dubrovnik’in eski kent bölgesine 2,5 km uzaklıkta yer almaktadır. Odaların çoğu Elafiti Adaları’nın ve Lapad Körfezi’nin manzarasını sunan balkona sahiptir. Merkeze biraz uzak olduğundan dolayı da şehirdeki en uygun fiyatlı 4 yıldızlı otellerden biri.

4.Hotel Lapad – 4 yıldız

Hotel Lapad - Dubrovnik te nerede kalınır

Hotel Lapad

Adından da anlaşılacağı üzere şehir merkezine birkaç km uzaklıkta bulunan Lapad bölgesinde bulunan bu otel, büyük bir açık havuz ve palmiye ağaçları ile çevrili olan tarihi bir binada yer alıyor.

5.Hotel Komodor – 3 yıldız

Hotel Komodor - Dubrovnik te nerede kalınır

Hotel Komodor

Lapad Yarımadası’nda yer alan Hotel Komodor’da açık yüzme havuzu, ücretsiz şezlong ve şemsiyelerle donatılmış teras vardır. Plaja 50 metre uzaklıktadır. Eski Şehir bölgesine 4 km uzaklıkta olan bu bölge, deniz, kum ve güneşin keyfini en ekonomik şekilde çıkarmak için en ideal tesislerden biridir.

6.Berkeley Hotel & Day Spa – 3 yıldız

Berkeley Hotel & Day Spa - Dubrovnik te nerede kalınır

Berkeley Hotel & Day Spa

Dubrovnik’te Gezilecek Yerler

Dubrovnik’te nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en merkezi ve en popüler oteli arıyorsanız, şehirdeki gezilecek yerlere yakın konumlarda bulunan tesisleri inceleyebilirsiniz. Şehrin öne çıkan turistik yerlerine yakın bir yerde konaklayacak olursanız, hem şehir merkezine hem de ünlü restoranlara, barlara ve cafelere yakın olursunuz.

Dubrovnikte nerede konaklanır

Şehirdeki en turistik cazibe merkezleri ise ;

 • Dubrovnik Surları
 • Stradun
 • Lokrum
 • Eski Şehir
 • Rektörlük Sarayı
 • Minceta Kalesi
 • Lovrijenak
 • Dominik Manastırı
 • Uvala Lapad Plajı
 • Sponza Sarayı

Dubrovnik’te nerede kalınır ? sorusuna en ideal ve en ucuz cevaplardan biri olan Berkeley Hotel, Gruz Limanı’nda Eski Şehir bölgesine 2.5 km uzaklıkta bulunuyor. Modern ve şık odalarıyla hizmet veren otel, bütçeli bir Dubrovnik tatili için düşünülebilir.Booking.com

BENZER İÇERİKLER