Dublin’de nerede kalınır ? sorunuza en merkezi, en popüler ve en ideal cevabı mı arıyorsunuz ?

O zaman ilk olarak hangi bölgede konaklayacağınıza karar vererek başlayabilirsiniz. Bir başkent olarak Dublin, hem canlı hem de samimi bir atmosfere sahip olan birbirinden güzel semtleriyle, yılda 10 milyondan fazla ziyaretçisine farklı bütçede ve zevkte bir konaklama sunuyor. Şehirdeki her bölge konaklama için uygun olmasa da, aradığınız tesisi bulmaya yardımcı olacak birçok farklı bölgeyi Dublin’de bulabilirsiniz.

Bu bölgeler arasında en popüler olanlar ise ; Şehir merkezi, Temple Bar ve Ballsbridge bölgeleridir.

O’Connell Caddesi ve Parnelll Meydanı gibi şehrin kalbinin attığı yerler, Dublin şehir merkezi sınırları içerisinde yer alıyor. Konaklama için en çok tercih edilen bu iki noktaya da yakın olduğunuzdan emin olun. Ayrıca Dublin’de geceleri için planlarınız varsa, Temple Bar yakınlarında konaklamak, gecenin geç saatlerinde otele kolay dönüş için düşünülebilir.

NOT : Dublin şehir merkezinde 1-2 yıldızlı en ucuz oteli 75-80€‘nun altında bulmak pek mümkün değil. Fakat şehir merkezine 2-3 km uzaklıkta bulunan Ballsbridge Bölgesi (Konsoloslukların bulunduğu bölge) 100€‘nun altında birçok 4 yıldızlı otele ev sahipliği yapar. Yani şehrin tam merkezinde 1-2 yıldızlı bir otelde konaklayabileceğiniz ücrete, Ballsbridge’de 3-4 yıldızlı otellerde konaklayabiliyorsunuz. Bu otellerden bir tanesi de Hampton Hotel (4 Yıldız). Otelin gecelik çift kişilik konaklama ücretlerini 95€’ya kadar (Erken rezervasyonlarla) bulabilirsiniz.

Dublin’de Hangi Bölgede Kalınır ? 

Dublin Temple Bar

Dublin Temple Bar

1.Şehir Merkezi ; Dublin oldukça pahalı bir şehir. Şehrin en pahalı noktası ise tahmin edebileceğiniz üzere şehir merkezi. Dublin’de en çok tercih edilen yerin merkez olmasının en önemli nedeni, bölgenin hem turistik noktalara hem de gece hayatı için ünlü mekanlara yakın olması. Eğer aradığınız bütçede bir konaklama birimini burada bulabiliyorsanız, şehirde başka bir yere göz atmanıza da gerek yok. Burada konaklayacak olursanız, her şey bir taş atımı uzaklığında olacak. Bölgenin en popüler oteli, 3 yıldızlı The Ripley Court Hotel olsa da, daha ekonomik veya lüks bir tesisi de burada bulabilirsiniz.

2.Temple Bar ; Dublin’de bu tarihi bara uğramadan, bir şeyler içmeden, bar çevresindeki muhteşem atmosferi görmeden olmaz. Burası, Dublin halkının ve genç turistlerin en fazla zaman geçirdiği yerlerden. Çünkü burası, Dublin gece hayatının kalbinin attığı yer. Gece hayatı ile ilgilenmiyorsanız dahi, Dublin kültürünü en iyi şekilde görebileceğiniz bu bara ve çevresine mutlaka göz atın. Burada konaklayacak olursanız da, turistik yerlerin büyük bir bölümüne ve partilere bi koşu uzaklıkta olursunuz. Bölgenin en popüler otelleri, 3 yıldızlı Harding Hotel ve 4 yıldızlı Radisson BLU Royal Hotel Dublin olsa da, çok daha farklı konaklama birimlerini burada bulabilirsiniz.

3.Ballsbridge ; Dublin’de ucuz kelimesini duymak pek mümkün değil. Fakat, şehir merkezine 2-3 km uzaklıkta olan bu bölgede şehir merkezine ve Temple Bar’a nazaran çok daha ekonomik otelleri, daireleri ve diğer konaklama birimlerini bulabilirsiniz. Eğer Dublin’de 1 gün merkezde konaklayacak bütçeniz yoksa veya şehirde 2-3 gün gibi bir süre konaklamayı planlıyorsanız, şehrin bu popüler bölgesine de mutlaka göz atın. Burası, ekonomik otellerin yanı sıra, daha uygun fiyatlı restoranları ve barları bulabileceğiniz güzel bir bölge. Burası elçiliklerin ve hükümet binalarının olduğu resmi bir bölge. Eğlence adına çok şey bulunmuyor olsa da, ucuz olduğu için düşünülebilecek bir yerdir (Merkeze otobüs ve tramvaylar ile 10-15 dakikada gidebiliyorsunuz). Göz At ; Ballsbridge Otelleri

Dublin'de Nerede Kalınır

Dublin

Dublin’de Nerede Kalınır ? Bölgelere Göre Popüler Otel Önerileri

Dublin’de yukarıdaki bölge özetlerine göre az çok nerede konaklayacağınıza karar verir gibi olduysanız, aşağıdaki detaylı bölge incelemesi ve bölgelere özel popüler otel tavsiyeleri ile, aradığınız tesisi çok daha rahat bulabilirsiniz.

1.Şehir Merkezi Otel Tavsiyeleri

Şehir Merkezi

Şehir Merkezi – O’Connell Caddesi

Dublin şehir merkezi, şehirdeki en fazla konaklama birimine ev sahipliği yapan bölge olarak, turistler arasında çok daha popülerdir. Fakat bu bölge, Dublin’deki en pahalı olan bölge olduğundan dolayı da, her turistin gönül rahatlığıyla konaklayabileceği bir yer değil.

Konaklama için bütçenize uygun bir otel veya diğer konaklama birimini bulsanız bile, bölgedeki restoranların ve barların büyük bir bölümü oldukça pahalı olabilmektedir.

O’Connell Caddesi ve Parnelll Meydanı teknik olarak şehir merkezi sınırları içerisinde yer alır. Bu iki turistik nokta yakınlarında, daha çok öğrencilerin tercih ettiği bütçeli restoranları ve fast food büfelerini bulabilirsiniz. Bu yüzden merkezde konaklamayı planlıyorsanız da, bu iki turistik noktaya yürüme mesafesinde olduğunuzdan emin olun.

Şehir merkezindeki popüler otellerden bazıları ise ;

  • Dergvale Hotel ; 2 Yıldızlı bu otel, şehrin tam kalbine 10 dakika ve Temple Bar bölgesine ise, 20 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Çok merkezi olmasa da, dilediğiniz yere yürüyerek bu tesisten ulaşabiliyorsunuz.
  • The Charles Stewart Guesthouse ; Her ne kadar adı Guesthouse olsa da, tesis 3 yıldızlı bütçeli bir oteldir. Şehrin tam kalbinde yer alıyor.
  • Maldron Hotel Parnell Square ; 4 yıldızlı bu otel, O’Connell Caddesi ve Parnelll Meydanı’nın hemen yanında bulunuyor. Biraz turistik bir yerde bulunuyor olsa da, şehirdeki en iyi fiyata sahip 4 yıldızlı tesislerden biri.

NOT : Şehir merkezi, Dublin gece hayatı için de birçok olanak sunmaktadır. Yani gece hayatı için illa Tempe Bar yakınlarında konaklamanıza da gerek yok.

2.Temple Bar Otel Tavsiyeleri

Temple Bar

Temple Bar

Temple Bar, genç turistlerin ve İrlandalı halkın en çok takıldığı bölge olarak bilinir. Şehrin en ünlü barlarından olan birçok mekanı burada bulabilirsiniz. Burası genellikle aileler için tavsiye edilmiyor olsa da, aslında bölgenin bazı bölümleri oldukça sakin ve sessizdir. Ayrıca burada konaklamak için gece hayatı planı yapmanıza da gerek yok. Eşiniz/dostunuz ile birkaç kadeh bir şey içip sohbet edebileceğiniz birbirinden hoş aile dostu barları da burada bulabilirsiniz. Yani illa kop kop için bu bölgeyi tercih etmek şart değil.

Tabii önceliğiniz sabahlara kadar eğlenmek ise, her genç turistin yaptığı gibi siz de, Temple Bar yakınlarında konaklayabilirsiniz.

NOT : Temple Bar bölgesinin bazı bölümleri, şehir merkezi sınırları içerisinde yer almaktadır. Yani bu bölgeyi de, şehrin en merkezi yerlerinden biri olarak düşünebilirsiniz.

Temple Bar Bölgesinde popüler otel önerisi olarak da ;

  • Temple Bar Inn ; Bölgenin en popüler oteli olan bu 3 yıldızlı tesis, Dublin’in ünlü barı Temple Bar’a, yani bölgenin kalbinin attığı yere sadece 3 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.
  • Handels Hotel Temple Bar by theKeyCollections ; Temple Bar’a 5 dakika yürüme mesafesinde olan bu tesis, daha çok çiftlerin tercih ettiği bir otel olarak bilinse de, otelin tek kişilik ve aile odaları da bulunmaktadır.
  • The Morgan Hotel ; 4 yıldızlı bu otel ise, Dublin gece hayatının kalbinin attığı yerde, muhteşem bir konumda bulunuyor. Biraz daha lüks severlere hitap eden bu otel de, bölgenin en popüler otellerinden.

3.Ballsbridge Otel Tavsiyeleri

Ballsbridge Dublin

Ballsbridge – Clayton Hotel

Ballsbridge, Dublin’de nerede kalınır ? sorusuna en ucuz cevabı arayanların göz atabileceği bir bölge. Süper popüler bir bölge olmasa da, Dublin’de 2 veya 3 gün gibi uzun bir süre konaklamayı planlıyorsanız konsoloslukların olduğu bu bölgeye de göz atabilirsiniz.

Şehirde sadece 1 gece konaklamayı planlıyorsanız, bu bölge çok da iyi bir seçenek olmayabilir. Bölge, şehir merkezine ve Dublin’de gezilecek yerlere toplu taşıma araçlarıyla ortalama 10-15 dakika uzaklıkta bulunmaktadır.

Ballsbridge’de otel önerisi ;

  • Ballsbridge Hotel ; 4 yıldızlı bu lüks otelin, şehirdeki en çok tercih edilen otellerden biri olmasının en önemli nedeni, merkezdeki kendi kategorisindeki otellere nazaran daha uygun olmasıdır. Barı, restoranı ve 8+ konuk değerlendirme puanı olan bu tesisten şehir merkezine de toplu taşıma araçlarını kullanarak kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.
  • Roxford Lodge Hotel ; 3 yıldızlı bu otel ise, modern ve lüks odalarıyla hizmet veriyor. Aile odaları ve restoranı da olan bu otel de, bölgedeki en popüler olan otellerden.Booking.com

Dublin Otel Fiyatları Hakkında Bilgiler

Kültürel mirası ve canlı atmosferiyle ünlü Dublin, kuzeydeki Howth ile güneydeki Dalkey burnu arasında geniş bir koyda yer alıyor. Bu güzel şehir, Avrupa‘nın en pahalı başkentlerinden biri. Bu yüzden de konaklama ücretleri ciddi anlamda bütçeleri zorlayabiliyor. Dublin’de kalınacak en ucuz yerler, şehir merkezi dışında. Ancak sadece 1 gün bu şehirde konaklamayı planlıyorsanız merkezin çok da dışına çıkmanıza gerek kalmayabilir.

Dublin’de otel fiyatları 75€‘dan başlamakta ve 300€‘ya kadar çıkmaktadır. Maalesef bu şehirde 75€’nun altında kolay kolay otel bulamıyorsunuz. Eğer bu ücretin altında bir bütçe ile seyahat ediyorsanız, dairelere, pansiyon tarzı konukevlerine ve hostellere göz atmanız gerekmektedir.

Dublin’deki hosteller, Avrupa’daki en modern ve en şık olan hostellerden. Daha önce hostelde konaklamamış olsanız dahi, bu şehirde gönül rahatlığıyla hostellere de göz atabilirsiniz.

Hostel fiyatları Dublin’de (Dorm Odaları) 20-25€‘dan başlıyor. Çift kişilik odalar ise 65€’dan başlamaktadır.

Ortalama 95-145€ arasında bir ücrete şehirdeki 3-4 yıldızlı otellerin büyük bir bölümünde rahatlıkla konaklayabiliyorsunuz.

Dublin’de otel rezervasyonu için erken rezervasyon otel fırsatlarına Booking üzerinden mutlaka göz atın derim. Booking’e alternatif olarak, Hotels.com ve Tripadvisor‘dan da Dublin otellerine göz atabilirsiniz. Ayrıca otel rezervasyonu yaparken fırsat indirimleri olan otelleri de mutlaka inceleyin. Özellikle 2-3 ay öncesinden rezervasyon yapıyorsanız, booking üzerinde erken rezervasyon fırsat indirimi olan otellere göz atmayı unutmayın.

En Ucuz Dublin Otel Tavsiyeleri

Dublin’de ucuz bir otel için şehir merkezinin çok dışına çıkmanıza gerek kalmadan da, aradığınız bütçede konaklama birimlerini bulabilirsiniz. Aşağıdaki 4 otel, Dublin’deki en ekonomik ve en popüler otellerden oluşmaktadır.

1.The Gate Hotel by thekeycollections – 1 Yıldız

The Gate Hotel by thekeycollections

The Gate Hotel by thekeycollections

Dublin’in en ekonomik otellerinden bir tanesi olan ”The Gate Hotel” bir aile tarafından işletilen, küçük ve şirin bir otel. Tesisin çok yüksek konuk değerlendirme puanı bulunmuyor (7+). Fakat konuk yorumlarına göz atacak olursanız, çok da fena bir otel olmadığını görebilirsiniz.

Otel, O’Connell Caddesi’nin hemen çıkışında oldukça merkezi bir konumda bulunuyor. Yani şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne bu otelden yürüyerek ulaşmak mümkün. Henry Caddesi’ndeki alışveriş mağazalarına da 5 dakika yürüme mesafesinde olan bu tesisin gecelik konaklama ücretleri ise, 80€‘dan başlamaktadır. Bulunduğu konuma göre bu fiyat gerçekten çok iyi diyebiliriz.

2.The Camden Hotel by theKeyCollections – 2 Yıldız

The Camden Hotel by theKeyCollections

The Camden Hotel by theKeyCollections

Dublin de Hangi Bölgede Kalmalı

The Camden Hotel by theKeyCollections

Daha şık ve modern bir otel olan ”The Camden Hotel”, Grafton Caddesi‘ne 10 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Yani şehir merkezi bu otele ortalama 1.5 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Otelin 8+ güzel bir konuk değerlendirme puanı bulunmaktadır. Bu otelin gecelik konaklama ücretleri ise, 85€‘dan başlıyor. Tesisin konumunu göz önüne almayacak olursanız, şehirdeki en ideal otellerden bir tanesi. Ayrıca tesis, en az 3 yıldızlı oteller kadar şık ve modern bir dekorasyona sahip.

3.My Place Dublin Hotel – 2 Yıldız

My Place Dublin Hotel

My Place Dublin Hotel

Dublin de en ucuz kalınacak yerler

My Place Dublin Hotel

Bu otel, şehrin tam kalbinde oldukça merkezi bir konumda bulunmaktadır. O’Connell Caddesi‘ne 5, Temple Bar‘a ise 10 dakika yürüme mesafesinde olan bu otelin gecelik konaklama ücretleri ise, 95€‘dan başlamaktadır.

Otelin fiyatı, konumuna göre uygun. Bu yüzden de, Dublin’deki en çok satan otellerden bir tanesi. 7+ konuk değerlendirme puanına sahip olan bu tesis, sadece ucuz olduğu ve mükemmel bir konuma sahip olduğu için tercih edilebilecek bir otel. Konuk yorumlarını okumadan da rezervasyon yapılacak bir tesis olduğunu söyleyemeyiz. Özellikle otel konusunda seçici biriyseniz.

4.Hampton Hotel – 4 Yıldız

Hampton Hotel Dublin

Hampton Hotel

Dublin Otel Önerileri

Hampton Hotel

Hampton Hotel, yukarıda bahsetmiş olduğum Ballsbridge bölgesinde, şehir merkezine 3 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bu otel, gayet şık, modern ve lüks. Otelin gecelik konaklama ücretleri ise, 95€’dan başlıyor. Yani şehir merkezindeki 1 veya 2 yıldızlı bir otelde konaklamak yerine şehrin merkezine 3 km uzaklıkta olan 4 yıldızlı bir otelde konaklayabilirsiniz.

Barı, kahvaltısı ve ücretsiz otoparkı olan bu tesisi, Dublin’de 1 gece konaklayacak olsanız dahi inceleyin derim.

Dublin’de nerede kalınır ? sorusuna daha birkaç otelden veya konaklama bölgelerinden bahsetmek de mümkün. Fakat bu 3 bölgede hemen hemen her bütçeye ve zevke uygun konaklama birimlerini bulabileceğinizden dolayı, başka bölgelere bakmadan da aradığınızı bulabiliyorsunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR