Dresden’de nerede kalınır ? sorunuza en merkezi, en ideal ve en popüler cevabı mı arıyorsunuz ? O zaman ilk olarak hangi bölgede konaklayacağınıza karar vererek başlayın derim. Bölge seçimi yaptıktan sonra konaklayacağınız tesise karar vermek çok daha kolay oluyor.

İkinci Dünya Savaşı’nda en fazla yıpranan şehirlerden biri olan Dresden, yeniden inşa edilmiş ve günümüzde Almanya‘nın en sevilen küçük şehirlerinden biri olmaya devam ediyor. Berlin veya Münih kadar popüler ve pahalı olmasa da, yine de çok ucuz değil.

Dresden, tarihi şehir merkezi olarak da bilinen ”Old Town” ile tanınıyor. Yürüyerek keşfedebileceğiniz bir bölge olan bu eski kentte, şehirdeki önemli tarihi ve turistik noktaları bir arada bulabiliyorsunuz. Bu yüzden de Dresden’de konaklama için ilk tercih edilen yer, ”Alstadt” (Old Town) bölgesi oluyor. Fakat şehirde birkaç konaklama bölgesi daha bulunduğundan, aşağıdaki bölgelerin özetlerine de kısaca göz atın deriz.

Dresden’de En Popüler 3 Konaklama Bölgesi

1.Altstadt ; Elbe Nehri‘nin batı kıyısında yer alır ve şehirdeki en merkezi ve en popüler bölgedir. Hem iş hem de kültür seyahatleri için en çok tercih edilen bu bölge, şehirdeki en fazla konaklama birimlerine ev sahipliği yapan yer. Diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı olsa da, her bütçeye uygun tesisler bulunabilir. Bölgenin en popüler otelleri, 3 yıldızlı ibis Dresden Zentrum ve yine 3 yıldızlı bir otel olan Star Inn Hotel Premium Dresden im Haus Altmarkt, by Quality olsa da, çok daha lüks otelleri veya bütçeli butik otelleri burada bulabilirsiniz.

2.Neustadt ; Yeni Şehir olarak da bilinen bu bölge, Altstadt bölgesinin tam karşısında biraz daha ekonomik olan konaklama birimleriyle ünlü. Eski şehir bölgesine (Altstadt’a) çok da uzak olmadığından dolayı, daha uygun fiyatlı oteller ve ucuz restoranlar arıyorsanız, Neustadt bölgesine de göz atabilirsiniz. Bölgenin en popüler otellerinden bazıları ise ; 3 yıldızlı Super 8 by Wyndham Dresden ve 4 yıldızlı Bilderberg Bellevue Hotel Dresden olsa da, bölgede daha uygun fiyatlı butik otelleri ve daireleri de bulabilirsiniz.

3.Pieschen ; Dresden’de ucuz konaklama için en iyi adrestir ve çoğu turistin favori bölgelerinden. Ancak bu bölge, şehir merkezine ve turistik yerlere 2-4 km uzaklıkta bulunuyor. Yani yürüyerek gidebileceğiniz yerler sınırlı. Bu yüzden şehirde 1 gün konaklamayı planlıyorsanız, bu bölge şehir merkezine gidiş gelişler için sıkıntılı olabillir. Fakat daha ucuz bir konaklama birimi arıyorsanız da, Pieschen’e göz atabilirsiniz. Bölgenin en popüler oteli ise, 2 yıldızlı underSTAYtement am Schloss adlı tesistir.

Dresden’de Nerede Kalınır ? 

Elbe Nehri kıyısında mükemmel bir konumda yer alan Dresden, zengin tarihi ve özenle restore edilmiş şehir merkezi sayesinde Almanya’da seyahat etmek için önemli bir destinasyon haline geldi. Sadece iş seyahatlerinin değil, kültür gezilerinin de popüler destinasyonlarından biri. Almanya’nın diğer şehirlerinden kolay ulaşılabilir bir konumda olması da Dresden’in cazibesini artıran diğer nedenlerden.

Yukarıdaki 3 bölgenin özetinde tam olarak nerede konaklayacağınıza karar veremediyseniz, aşağıdaki detaylı bölge incelememize ve bölgelere özel otel tavsiyelerine de göz atabilirsiniz.

1.ALTSTADT OTELLERİ

Altstadt

Altstadt Dresden

Dresden’e çok kısa bir süreliğine gidiyor ve şehrin tam kalbinde konaklamak istiyorsanız, Altstadt (Old Town) olarak bilinen Eski kent bölgesinden daha iyisini bulamayabilirsiniz.

Burası, Dresden’de gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz tarihi ve turistik noktaların büyük bir bölümüne ev sahipliği yapmasıyla ünlü. Ayrıca, restoran, kafe ve bar konusunda da şehirdeki en iyi bölge olarak biliniyor.

Dresden’in kültürel merkezi olan Altstadt, İkinci Dünya Savaşı sırasında yıkılmış olmasına rağmen, Rönesans, Barok ve 19. yüzyıl mimari stillerin çeşitliliğini korumak amacıyla yeniden inşa edilmiş. Turistlerin en çok tercih ettiği bu bölgedeki tüm otellere ve diğer konaklama birimlerine booking üzerinden göz atmak için dilerseniz buraya tıklayabilirsiniz.

 • ibis budget Dresden City – 1 Yıldız ; Dresden’in en ucuz otelleri arasında olsa da, gayet şık ve modern. Otel, Dresden Kraliyet Sarayı’na sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.
 • Holiday Inn Express Dresden City Centre ; 3 Yıldızlı bu otel, bölgedeki en popüler otellerden. Daha çok iş amaçlı seyahat edenlerin tercih ettiği bir tesis olsa da, her turistin sevebileceği, bütçeli ve modern bir tesis.
 • IntercityHotel Dresden ; Daha lüks bir otelde konaklamak isterseniz de, 4 yıldızlı, aile odaları, barı ve restoranı olan bu otele göz atabilirsiniz.

2.NEUSTADT OTELLERİ

Neustadt Dresden Konaklama rehberi

Elbe’nin doğu kıyısında yer alan Neustadt, biraz daha ekonomik otelleriyle merkeze yakın bir konaklama sunuyor. Bu bölge ile, eski kent merkezi arasında fiyat bakımından çok büyük bir fark olmasa da, bu şehirde 2 gün veya daha uzun bir süre konaklamayı planlıyorsanız, bu fiyat farkı sizin için önemli olabilir.

Neustadt, kelimenin tam anlamıyla Yeni Şehir anlamına geliyor ve daha çok modern yapıları, restoranları ve barları ile ön plana çıkan bir bölgedir. Eski şehir bölgesine yakınlığından dolayı da, mutlaka göz atmanızı tavsiye edebileceğimiz bir bölgedir.

Şehrin önde gelen bazı gezip görülecek yerlerini de bulabileceğiniz bu bölgedeki tüm otellere ve diğer konaklama birimlerine booking üzerinden göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

 • Hotel Bayerischer Hof Dresden ; 4 yıldızlı bu otel, Neustadt tren istasyonuna 2 dakika yürüme mesafesindeki konumu ile, biraz daha lüks bir konaklama sunuyor.
 • Motel One Dresden – Palaisplatz ; Biraz daha bütçeli bir otel için de 3 yıldızlı bu tesisi inceleyebilirsiniz. Otel, Japanisches Palais’e sadece 3 dakika yürüme mesafesinde yer almaktadır.

3.PİESCHEN OTELLERİ

Dresden de Nerede Kalmalı ?

Pieschen – Foto Kaynak ; Matthias Spothelfer

Dresden’de en ucuz nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek bu bölge, şehirdeki turistik yerlere biraz uzak bir yerde bulunuyor. Görülecek önemli yerlere ulaşmak için toplu taşıma araçları şart. Ancak şehirdeki en uygun fiyatlı konaklama birimlerine ev sahipliği yaptığından dolayı, biraz daha uzun bir süre Dresden’de kalacakların düşünebileceği bölgelerden biri.

Dresden’in kuzeyinde yer alan Pieschen, daha çok gençlerin favori semtlerinden biri olarak bilinir ve çok az sayıda otele ev sahipliği yapmaktadır. Burası, daha çok daireler ve pansiyon tarzı konukevleri ile dolu olan bir bölge. Otel konusunda çok seçici biriyseniz, aradığınızı burada bulamayabilirsiniz.

 • Hotel Windsor ; Pieschen’de otel tavsiyesi olarak da, ilk olarak bu tesise göz atabilirsiniz. Aile odaları, fitness merkezi ve barı olan bu tesis, 3 yıldızlı bir otel kıvamındadır.
 • NH Dresden Neustadt – 4 Yıldızlı bu lüks otel, eski ve yeni şehir bölgesindeki 4 yıldızlı otellere nazaran daha uygun fiyatlı bir konaklama sunmaktadır. Aile odaları, barı, spa ve sağlık merkezi olan bu tesisi de inceleyebilirsiniz.

Dresden Otel Fiyatları Hakkında Bilgiler

Dresden Otel Tavsiyeleri

Dresden

Dresden’de gecelik konaklama ücretleri 45€‘dan başlamakta ve 150€‘ya kadar çıkmaktadır. Ortalama 70-115€ arasında bir ücrete şehirdeki hemen hemen tüm 3-4 yıldızlı otellerde konaklayabilirsiniz. Tabii 45€’nun altında bir bütçeniz varsa, oteller yerine dairelere göz atmanız gerekebiliyor.

Dresden’de otel fiyatlarının en pahalı olduğu yer, Eski şehir merkezi. Eski şehir merkezinde bir 3 yıldızlı otelde konaklamak yerine Pieschen’de 4 yıldızlı bir otelde aynı fiyata konaklayabiliyorsunuz. Bu yüzden otel seçimi yaparken şehrin merkezine mi yakın olmak, yoksa çok daha lüks bir otelde daha ucuza mı konaklamak istediğinize de karar verin derim.

Dresden’de otel rezervasyonu için Booking’in yanı sıra, Tripadvisor veya Hotels.com adlı sitelere de göz atabilirsiniz. Tripadvisor’dan rezervasyon yapmasanız dahi, konuk yorumlarını incelemek için bile bu siteye mutlaka kısaca göz atın deriz.

Ucuz Dresden Otel Tavsiyeleri

1.DORMERO Hotel Dresden City – 4 Yıldız

DORMERO Hotel Dresden City

DORMERO Hotel Dresden City

Dresden de Kalınacak en Güzel Yerler

DORMERO Hotel Dresden City

Şehrin önde gelen turistik yerlerine ortalama 1.5-3 km uzaklıkta bulunan bu otelin gecelik konaklama ücretleri 55€‘dan başlıyor. Dresden’in en ucuz otellerinden biri olan bu tesisten, yürüyerek gidebileceğiniz pek fazla yer olmasa da, toplu taşıma araçlarını kullanmayı dert etmiyorsanız ve daha lüks bir otelde uygun fiyata konaklamak istiyorsanız, göz atabileceğiniz bir tesistir.

Otel, çok iyi kahvaltısı, özel otoparkı, fitness merkezi, barı, spa ve sağlık merkeziyle hizmet vermektedir. Oteli İncele

2.underSTAYtement am Schloss – 2 Yıldız

underSTAYtement am Schloss

underSTAYtement am Schloss

Yukarıda otel tavsiyeleri arasında da bahsettiğimiz bu otel, Pieschen bölgesinde bulunuyor. Yani şehir merkezine ve turistik noktalara yaklaşık 2-3 km uzaklıkta.

Bu otelin gecelik konaklama ücretleri ise, 50€’dan başlıyor ve tesis, oldukça modern. Olumlu konuk yorumlarına da sahip olan bu tesis, 2 günlük veya daha uzun süreli bir Dresden seyahati için düşünülebilecek tercihlerdendir. Oteli İncele

3.Star Inn Hotel Premium Dresden im Haus Altmarkt, by Quality – 3 Yıldız – ŞEHİR MERKEZİ

Star Inn Hotel Premium Dresden im Haus Altmarkt, by Quality

Star Inn Hotel Premium Dresden im Haus Altmarkt, by Quality

Dresden de Nerede Kalalım

Star Inn hotel

Bir de şehir merkezinde ucuz otel önerisi isterseniz de, yukarıda da bahsetmiş olduğumuz Star Inn adlı bu tesisi inceleyebilirsiniz. Otel, şehrin kalbinin attığı yer olarak da bilinen Altstadt bölgesinde bulunuyor. Bu yüzden de, şehirdeki turistik noktalara ve birçok cazibe merkezine çok rahat bir şekilde yürüyerek bu otelden ulaşabiliyorsunuz.

Bu otelin gecelik konaklama ücretleri ise, 70€‘dan başlıyor. Tabii erken rezervasyon fırsat indirimleri ile biraz daha uygun fiyata bu tesiste oda bulmak da mümkün. Oteli İncele

Dresden’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olarak daha birçok otel veya diğer konaklama birimlerinden bahsetmek de mümkün. Eğer bu şehirde sadece 1 gün konaklayacaksanız, Altstadt bölgesinin dışına çıkmanıza gerek yok. Tabii çok düşük bir bütçe ile seyahat ediyorsanız, biraz daha uygun fiyatlı oteller için de diğer iki bölgeye de göz atabilirsiniz.

Dresden’de Gezilecek Yerler Listesi

Dresden de nerede kalınır

Dresden’de konaklama tercihi yaparken gezip görülecek turistik yerlere yakın olmayı da düşünebilirsiniz. Gezilecek yerlere yakın bir otelde konaklayacak olursanız, hem şehir merkezine hem de şehrin popüler cazibe merkezlerine yakın bir konumda olursunuz. Ayrıca turistik noktalara yakın olan otellerin çevresinde çok sayıda restoran, cafe ve bar da bulabilirsiniz.

Dresden’de öne çıkan gezilecek yerler ise ;

 • Zwinger Sarayı
 • Semper Oper
 • Frauenkirche
 • Dresden Kalesi
 • Albertinum
 • Green VaultBooking.com

DİĞER ALMANYA YAZILARI