Dortmund’da nerede kalınır ? sorunuza, en merkezi, en popüler ve en ideal cevabı mı arıyorsunuz ? O zaman ilk olarak şehrin tam merkezinde mi, yoksa biraz daha uygun fiyatlı konaklama birimlerine ev sahipliği yapan şehir merkezi dışındaki tesislerde mi konaklamak istediğinize karar vererek başlayabilirsiniz.

Dortmund, Almanya‘nın diğer gözde şehirlerinden olan Berlin ve Münih kadar pahalı bir şehir olmasa da, yine de çok ucuz bir şehir değil. Bu yüzden merkeze yakın bir otel tercihi yaparken de, fırsat indirimi olan otellere göz attığınızdan da emin olun.

Dortmund’da Nerede Kalınır ? 

Dortmund da Nerede Kalınır

Bu şehirde sadece bir gün konaklamayı planlıyorsanız, tren istasyonuna yakın bir tesiste konaklamanızda yarar var. Bu şekilde, havaalanından şehir merkezine tren ile ulaştıktan sonra, istasyondan otelinize gitmek için de taksiye ihtiyacınız olmayacaktır.

Bunun yanında uçuşunuz sabahın erken saatlerinde ise, havaalanı ve merkez tren istasyonu arasında direkt faaliyet gösteren trenler ile havaalanına gidebilirsiniz.

NOT : Dortmund Havaalanı, şehir merkezine ortalama 10 km uzaklıkta bulunuyor. Ve havaalanından şehir merkezine en kolay ”Shuttle Bus” servisleri ile ulaşabilirsiniz. Bu servisler, havaalanından direkt olarak merkez tren istasyonuna gitmektedir. Bu yüzden, trenler yerine Shuttle Bus ile şehre ulaşmayı planlıyorsanız da, otelinize rahat ulaşım için tren istasyonuna çok uzak olmadığınızdan emin olun.Booking.com

En Ucuz Dortmund Otel Tavsiyeleri

Şehir merkezine ve tren istasyonuna 10 dakikadan kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan aşağıdaki oteller, şehirdeki en iyi fiyat/fayda oranına sahip tesislerden olduğu gibi, turistlerin en çok tercih ettiği oteller arasındadır. Listedeki tesislerin hepsi de, şehrin tam kalbine kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alıyor.

1.FF&E Hotel Carlton  (2 Yıldız)

FF&E Hotel Carlton 

FF&E Hotel Carlton

Küçük bir tesis olan FF&E Hotel Carlton, bir aile tarafından işletiliyor. Gayet şık ve modern bir tesis olmasına rağmen, Dortmund’daki en ekonomik otellerden bir tanesi.

Otel, Dortmund Konser Salonu‘nun hemen yanında bulunuyor. Dortmund’da gezilecek yerler arasında oldukça popüler olan yapılara da, bu otelden çok kısa bir sürede ulaşmak mümkün.

Eğer tren istasyonuna yakın ucuz bir otel arıyorsanız, bu tesise göz atarak başlayabilirsiniz. Tesis, Dortmund Merkez İstasyonu’na 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor ve otelin gecelik konaklama ücretleri ise, tek kişilik (Ortak banyolu) 40€‘dan başlarken, çift kişilik odaları ise 70€‘dan başlamaktadır.

Otelin çok yüksek konuk değerlendirme puanı bulunmuyor. Fakat açık büfe kahvaltısı ve aile odalarıyla hizmet veren bu düşük bütçeli otel, beklentinizi karşılayabilir.

2.a&o Dortmund Hauptbahnhof – EN İDEAL

a&o Dortmund Hauptbahnhof

a&o Dortmund Hauptbahnhof

Dortmund’un en ekonomik otellerinden biri olmasına rağmen, gayet modern ve şık bir tesis olan a&o Dortmund, yıldızsız bir tesis olsa da, 2-3 yıldızlı otel kıvamında diyebiliriz.

Otelin güzel, olumlu konuk yorumları bulunuyor. Dortmund Merkez İstasyonu ve Dortmund konser Salonu otele sadece 3 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Her ne kadar bir otel olsa da, tesisin Dorm (Paylaşımlı Odalar) odaları da bulunmaktadır.

Otelin çift kişilik oda fiyatları 60€’dan başlarken, paylaşımlı dorm odaları (Hostel tarzı) 20€’dan başlıyor. Ayrıca 10€’dan düşük bir ücrete güzel bir kahvaltı da alabiliyorsunuz.

Orta Bütçeli ve Lüks Dortmund Otel Tavsiyeleri

3.LivInn Hotel (3 Yıldız)

LivInn Hotel

LivInn Hotel

Dortmund’un en popüler oteli olarak ün yapmış olan LivInn, Dortmund Merkez İstasyonu’nun hemen yanında bulunuyor. Yani havaalanından şehir merkezine ulaştığınız gibi, otelinize 1-2 dakika içerisinde yürüyerek istasyondan ulaşabilirsiniz.

Bu otel, 3 yıldızlı bir otel olmasına rağmen lüks odaları ve modernliği ile, 4 yıldızlı otelleri aratmıyor. Fiyatı da birçok 4 yıldızlı otel ile hemen hemen aynı. Otelin gecelik konaklama ücretleri, 120€‘dan başlıyor. Fakat otelin şehirdeki en iyi konuma sahip olan tesis olduğunu da unutmayın.

4.Hampton By Hilton Dortmund Phoenix See (3 Yıldız)

Hampton By Hilton Dortmund Phoenix See

Hampton By Hilton Dortmund Phoenix See

Bu otel, LivInn’e nazaran çok daha uygun fiyatlı. Otelin gecelik konaklama ücretleri 100€‘dan başlıyor. Fakat otel, Dortmund Merkez İstasyonu’na 4 km ve şehir merkezine de ortalama 3.5 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Eğer merkeze veya tren istasyonuna uzak bir konumda olmayı dert etmiyorsanız, bu otel şehirdeki en ekonomik 3 yıldızlı otellerden bir tanesi. Ayrıca kendi kategorisindeki otellere nazaran çok daha modern ve şık bir tesis.

5.NH Dortmund (4 Yıldız)

NH Dortmund

NH Dortmund

Aile odaları, kahvaltısı ve barı olan bu otel, Dortmund Merkez İstasyonu’na ve konser salonuna 3 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Konum olarak oldukça merkezi bir yerde bulunan tesisin çevresinde, şehrin önde gelen restoranlarından ve barlarından bazılarını da bulabiliyorsunuz.

Otelin gecelik konaklama ücretleri ise, 145€‘dan başlıyor. Ayrıca tesiste erken rezervasyon fırsat indirimleri de bulunmaktadır. 1-2 ay öncesinden rezervasyon yapacak olursanız, fiyatların %20’ye kadar düştüğünü görebilirsiniz.

6.Novum Hotel Unique Dortmund Hauptbahnhof (4 Yıldız)

Novum Hotel Unique Dortmund Hauptbahnhof

Novum Hotel Unique Dortmund Hauptbahnhof

Dortmund Merkez Tren İstasyonu‘na 7 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otel, kahvaltısı, barı ve aile odalarıyla hizmet veriyor.

Otelin gecelik çift kişilik oda ücretleri ise, 125€‘dan başlamaktadır. 8+ konuk değerlendirme puanına sahip bu popüler otelden şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne yürüyerek gidebiliyorsunuz. Ayrıca otel, şehirdeki en lüks otellerden biri olarak bilinmektedir.

Dortmund Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Dortmund da Nerede KalınırDortmund da Nerede Kalınır

Dortmund’da otel fiyatları ortalama 55€‘dan başlamakta ve 250€‘ya kadar çıkabilmektedir. Şehirdeki otellerin en ucuz olduğu zaman ise, pazar günleridir. Çünkü iş seyahatlerinin büyük bir bölümü hafta içinde yapılıyor.

55€’nun altında bir konaklama birimini de bu şehirde bulabilirsiniz. Fakat bunun için oteller yerine dairelere, pansiyon tarzı konukevlerine veya hostel tarzı dorm odalarına bakmanız gerekiyor.

Dortmund’da otellerin en pahalı olduğu yer ise, Merkez Tren İstasyonu çevresidir. Bunun en önemli sebebi de, şehri iş amaçlı ziyaret edenlerin büyük bir bölümünün bu tren istasyonu yakınlarını tercih ediyor olmasıdır. Fakat tren istasyonun hemen yanındaki bir otel ile, bu tren istasyonuna 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan otel arasında konum bakımından çok büyük fark yok. Ayrıca fiyat konusunda, istasyondan uzaklaştıkça çok daha uygun olan tesisleri bulabiliyorsunuz.

Otel Rezervasyonu için de Booking’in yanı sıra, Tripadvisor ve Hotels.com adlı sitelere de göz atabilirsiniz.

Ayrıca 1-2 ay öncesinden rezervasyon yapabiliyorsanız, erken rezervasyon fırsat indirimi olan oteller ile başlayın. Bu tesisleri de Booking üzerinden görebilirsiniz.

Dortmund Daire Önerileri

Dortmund da Nerede Kalınır

Dortmund da Nerede Kalınır

Vestfalya’nın en büyük şehri olan Dortmund, bereketli Hellweg bölgesinde, Ruhr’un doğu ucunda yer alıyor. Şehir uzun zamandır Almanya’nın kömür ve çelik endüstrisinin merkezi, çeşitli mükemmel müzeler ve ilgi çekici mekanlarda kutlanan bir miras olarak kabul ediliyor. Şehrin yarısı ormanlık alanlar, tarım arazileri ve parkların yanı sıra çok sayıda su yolundan oluşuyor. Sonuç olarak Dortmund, Almanya’nın herhangi bir yerinde yaya dostu şehir meydanlarının en yoğun olduğu yerlerden biri olması ile yürüyerek keşfetmek için hoş bir şehirdir.

Dortmund, ünlü futbol takımı Borussia Dortmund ile de tanınır. 1909’da kurulan, kıtanın en büyük stadyumu Westfalenstadion ve en büyük düzenli seyirci ile Avrupa’nın en başarılı kulüplerinden biridir. Bu yüzden Almanya’nın diğer şehirlerinden de çok sayıda turist alır. Hal böyle olunca oteller bazı durumlarda yeterli olmayabiliyor. Özellikle ailece veya grup olarak seyahat edenler, daha çok tercihini dairelerden yana kullanıyor.

Dortmund’da otellerin dışında biraz daha ekonomik olan dairelere de göz atabilirsiniz. Özellikle merkez tren istasyonuna yakın olmak istiyor ve ucuz bir konaklama birimi arıyorsanız, çok daha uygun fiyatlara daireleri istasyona yakın olan yerlerde bulabilirsiniz.

Aşağıdaki 3 daire, şehirdeki en çok tercih edilen ve en ekonomik fiyatlı olan tesislerdir

1.Dortmund Flats (3 Yıldız)

Dortmund Flats

Dortmund Flats

Bu daire, merkez istasyonuna ortalama 5 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Tam donanımlı mutfaklı bu dairelerin gecelik konaklama ücretleri ise 50€‘dan başlamaktadır. Yani şehirdeki en uygun fiyatlı tesislerden bir tanesi.

Dairenin 7+ konuk değerlendirme puanı bulunuyor. Yani çok iyi olmasa da, idare edebilecek bir puana sahiptir.

2.Cityapartment im Zentrum Dortmunds (3 Yıldız)

Cityapartment im Zentrum Dortmunds

Cityapartment im Zentrum Dortmunds

Dortmund’daki en uygun fiyatlı dairelerden olan Cityapartment im zentrum adlı bu tesis, Dortmund Merkez Tren istasyonuna 7 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Konum olarak, şehirdeki turistik yerlere de yakın bir konumda bulunan otelin gecelik konaklama ücretleri ise, 75€’dan başlamaktadır. Oldukça basit bir dekorasyona sahip olsa da, merkeze yakınlığı ve uygun fiyatı ile düşünülebilecek tesislerden.

3.Tondose Apartment

Tondose Apartment 

Tondose Apartment

Dortmund’un en popüler dairelerinden biri olan Tondose Apartment, tren istasyonuna 5 dakika ve şehirdeki önemli görülecek yerlere ise 10-15 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

Tesis her ne kadar daire konseptinde olsa da, çift kişilik odaları da bulunmaktadır. Ve bu çift kişilik odaların gecelik konaklama ücretleri ise 80€‘dan başlıyor.

8+ yüksek konuk değerlendirme puanına sahip olan bu daireyi de incelemeyi unutmayın.

Dortmund’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek daha birçok otelden, daireden ve diğer konaklama birimlerinden bahsetmek mümkün. Fakat şehirdeki en popüler, en çok tercih edilen ve en iyi konuma sahip bu konaklama birimleri arasında, her zevke ve bütçeye uygun konaklama birimlerini bulabilirsiniz.

Dortmund’da Gezilecek Yerler

Dortmunda da nerede kalmalı

Dortmund’da konaklama için şehirdeki popüler turistik yerlere yakın olan otelleri de düşünebilirsiniz. Şehirdeki gezilecek yerlerin büyük bir bölümü merkez ve çevresinde bulunduğundan dolayı, turistik noktalara yakın tesisler, Dortmund’da kalınacak en ideal yerler olabilir. Dortmund’daki en önemli cazibe merkezleri ise ;

  • Westfalenpark
  • Dortmund U Kulesi
  • Phoenix See
  • Rombergpark Botanik Bahçesi
  • Dortmund Hayvanat Bahçesi
  • Almanya Futbol Müzesi

DİĞER ALMANYA YAZILARI