Dinozor fosillerinden ay kaya parçalarına ve egzotik bitkilere kadar birbirinden değerli doğa eserlerinin ve örneklerinin sergilendiği Doğa Tarihi Müzesi, Londra’da ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz en popüler turistik cazibe merkezlerinden biri. Her yıl yaklaşık 500 bin yeni materyaller eklenen bu müze 70 milyondan fazla örneğe ev sahipliği yapıyor ve bu da onu dünyanın en büyük doğal tarih koleksiyonlarından biri haline getiriyor.

1754 yılında kurulmuş olan müze, 1881 yılında bugünkü bulunduğu yere taşınmış ve British Müzesi‘nin kurulmasında önemli rol oynamış olan Sir Hans Sloane‘nin cömert katkıları sayesinde kurulmuş. Görünüşe göre Sloane British Müzesi’ndeki doğa tarihi eserlerden memnun değildi ki ikinci bir binaya ihtiyaç duymuş olmalı.

Günümüzde her yıl 5 milyon ziyaretçiyi ağırlayan Londra Doğa Tarihi Müzesi, Londra’daki en önemli 3 müzeden biri olarak kabul ediliyor (British Müzesi ve Victoria & Albert Müzesi ile birlikte).

Göz At ; Londra’da Yapılacak Şeyler (En popüler turistik yerleri, Instagram fotoları için güzel spotları ve şehirdeki yapılacak çok bilinmeyen şeyleri bu yazıda bulabilirsiniz)

Doğa Tarihi Müzesi’nin Öne Çıkan Eserleri ve Bölümleri

Londra Doğa Tarihi Müzesi

Yeşil Bölge daha çok kuşlara, böceklere, fosillere ve minerallere odaklanırken, Kırmızı Bölge daha çok Dünya’ya, gezegenlere ve evrene odaklanır; (insanların, volkanların ve depremlerin evrimi gibi).

Öte yandan Mavi Bölge, dinozorlar, amfibiler, memeliler, sürüngenler ve deniz omurgasızlarından gelen her şeyi kapsar ve Turuncu Bölge sizi Vahşi Yaşam Bahçesi’ne götürür (sadece Nisan ve Ekim ayları arasında açıktır).

Doğa Tarihi Müzesi içerisindeki en önemli eserlerden bazıları ise ;

  • Charles Darwins’in Türlerin Kökeni’nin 1. baskısı
  • Dünyanın en büyük altın külçesi (27.4 kg ağırlığında ve yaklaşık 1.5 milyon dolar değerinde).
  • Bir insan kafatasından (Somerset’te bulunan) yapılmış 14.700 yaşında olan fincan.
  • Bir archaeopteryx fosili (müze koleksiyonundaki en değerli fosildir).
  • Wold Cottage göktaşı (4.6 milyar yaşında – müzedeki en eski eşya).
  • Diplodocus iskeleti (Merkez Salonda bulunuyor)
  • Aurora Koleksiyonu (yaklaşık 300 farklı renkli elmastan oluşur).

Milyonlarca eserler, örnekler, kitaplar, 10 binin üzerinde korunmuş hayvanlar ve zooloji, paleontoloji, mineraloji, entomoloji ve botanik konularını kapsayan daha milyonlarca esere ev sahipliği yapan müze içerisinde mutlaka görülmesi gereken bölümler ise ;

1.Memeliler

Londra Doğa Tarihi Müzesi Memeliler

Memeliler

Zemin katın kuzeybatı köşesi memelilere ayrılmış bölümdür ve 91 metrelik mavi balinanın yanı sıra soyu tükenmiş memeli örneklerini de içeriyor.

Alt kat zürafalar, filler, suaygırları ve benzerlerine ayrılmışken üst galeri ise suda yaşayan memelilere odaklanmaktadır.

2.Dünya Galerileri (The Earth Galleries)

Dünya Galerileri (The Earth Galleries)

Dünya Galerileri (The Earth Galleries)

Dünyanın jeolojisi ve mineralleri hakkında kapsamlı bir koleksiyona sahip olan Dünya Galerileri, müzenin en ilgi çeken bölümlerinden. Belirli konularda film gösterilerinin sunulduğu ve bilgilerin verildiği bu bölümün ana salonunda yaklaşık 2 metre çapında dönen bir küre, müzenin amacını hatırlatıyor ; ”Dünyanın Hikayesi”.

Bu bölüm bir deprem simülasyonun yanı sıra bir de taşlar koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Özel bir ekran, ”İnsandan Önce İngiltere”nin öyküsünü gösterir ve diğer bölümler İngiltere’nin bölgesel jeolojisi ve dünyanın ekonomik mineralojisi ile ilgilidir. Apollo uzay aracı tarafından aydan geri getirilen kaya örnekleri de burada sergileniyor.

3.Kökler

Birinci katta türlerin kökenine odaklanan sergiler yer alıyor ve doğal seçilim ve Darwin’in teorilerini araştırırken, Mineral Galerisi dünyaca bilinen minerallerin yüzde 75’ini temsil eden 130.000 örnek içermektedir.

Bunun yanı sıra bu galeride, Avustralya’dan getirilmiş 3,5 tonluk devasa Cranbourne göktaşı dahil olmak üzere bir göktaşı koleksiyonu da bulunmaktadır. Bitişiğindeki galeri ise “Evrimdeki Yerimiz” adlı bölümü ile dikkat çekiyor. Burada, 1974’te Etiyopya’da keşfedilen ve 1,5 ile 5 milyon yıl arasında olduğuna inanılan Australopithecus’un “Lucy” kalıntıları sergilenmektedir.

4.Ekoloji

Fosilleşmiş memeliler departmanındaki uzun koridor, sizi doğa ve çevre dengesine ayrılmış bir bölüme götürüyor. Bu bölüm, Asit yağmuru ile orman ve kıyı ekosistemlerinin etkileşimi hakkında ilginç gerçekleri keşfedebileceğiniz yerdir.

5.Dinazorlar 

Dinazorlar

Dinazorlar

Iguanodon ve Hypsilophodon, Doğa Tarihi Müzesi’nde sergilenen mükemmel dinozorlardan sadece iki tanesi. Müzedeki en çok ilgi görenler olsa da, dünyanın her köşesinden farklı iskeletler de burada görülebilir.

6.Darwin Merkezi

Müzenin en yeni bölümü olan Darwin Merkezi, milyonlarca korunmuş örneğe ve çok sayıda eğitim fırsatına ev sahipliği yapıyor. 8 katlı bir koza gibi şekillenen bu bölüm, müzenin entomolojisini ve botanik koleksiyonlarının yanı sıra, ”Archie” olarak adlandırılan ünlü dev kalamara da ev sahipliği yapıyor.

Bu bölümde bulunan ”Attenborough Studio” ise müzenin engin film arşivlerinden düzenli tarihi filmler ve belgeseller içeren bir multimedya cazibe merkezidir ve turistler arasında da oldukça popüler.

Doğa Tarihi Müzesi

Doğa Tarihi Müzesi Hakkında Bilgi

Doğal dünyayla ilgili 70 milyondan fazla tür ve nesneden oluşan geniş bir koleksiyona sahip olan Londra Doğa Tarihi Müzesi 1754 yılında kurulmuş ve 1881 yılında bugünkü bulunduğu yere taşınmış. Her yaştan turistin severek gezdiği bu müzeye girişlerin ücretsiz oluşu da, müzenin en güzel yanı. Bu yüzden de aşırı yoğun olabilmektedir. Özellikle hafta sonları veya okulların tatil olduğu zamanlarda müzeyi ziyaret etmeyi planlıyorsanız, etrafınızın çocuklar ile çevrili olabileceğini unutmayın.

Doğa Tarihi Müzesi

Müzenin ana girişi aşırı kalabalık olabiliyor. En azından yarım saat bekleyebiliyorsunuz. Bu yüzden ana giriş yerine yan taraftaki girişi de deneyebilirsiniz. Yan giriş özellikle hafta içi çok daha kısa kuyruklara sahiptir.

Nerede ve Nasıl Gidilir ? 

Adres ; Cromwell Rd, Kensington, London SW7 5BD

Müzeye metro ile ulaşım için South Kensington metro istasyonuna gitmeniz gerekiyor. Bu istasyon ile müze arası sadece 4 dakika yürüme mesafesindedir. En yakın tren istasyonu ise West Brompton’dur.

Müzeye otobüs ile ulaşım için de ; 14, 49, 70, 74, 345, 360, 414, 430 ve C1 nolu otobüsleri kullanabilirsiniz.

Ziyaret saatleri ; Müzeyi haftanın her günü 10:00-17:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Doğa Tarihi Müzesi

Yakında Neler Var ?

Doğa Tarihi Müzesi yakınlarında Londra’nın önde gelen müzelerinden birkaçını görebilirsiniz. Victoria ve Albert Müzesi, Bilim Müzesi gibi cazibe merkezleri müzeye 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.


Booking.com

Diğer Londra Yazıları