Dinozor fosillerinden ay kaya parçalarına ve egzotik bitkilere kadar birbirinden değerli doğa eserlerinin ve örneklerinin sergilendiği Doğa Tarihi Müzesi, Londra’da ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz en popüler turistik cazibe merkezlerinden biri. Her yıl yaklaşık 500 bin yeni materyallerin eklendiği bu müze 70 milyondan fazla örneğe ev sahipliği yapıyor ve bu da onu dünyanın en büyük doğal tarih koleksiyonlarından biri haline getiriyor.

1754 yılında kurulmuş olan müze, 1881 yılında bugünkü bulunduğu yere taşınmış ve British Müzesi‘nin kurulmasında önemli rol oynamış olan Sir Hans Sloane‘nin cömert katkıları sayesinde kurulmuş. Görünüşe göre Sloane British Müzesi’ndeki doğa tarihi eserlerden memnun değildi ki ikinci bir binaya ihtiyaç duymuş olmalı.

Günümüzde her yıl 5 milyon ziyaretçiyi ağırlayan Londra Doğa Tarihi Müzesi, Londra’daki en önemli 3 müzeden biri olarak kabul ediliyor (British Müzesi ve Victoria & Albert Müzesi ile birlikte).

Göz At ; Londra’da Yapılacak Şeyler (En popüler turistik yerleri, Instagram fotoları için güzel spotları ve şehirdeki yapılacak çok bilinmeyen şeyleri bu yazıda bulabilirsiniz)

Doğa Tarihi Müzesi’nin Öne Çıkan Eserleri ve Bölümleri

Londra Doğa Tarihi Müzesi

Yeşil Bölge daha çok kuşlara, böceklere, fosillere ve minerallere odaklanırken, Kırmızı Bölge daha çok Dünya’ya, gezegenlere ve evrene odaklanır; (insanların, volkanların ve depremlerin evrimi gibi).

Öte yandan Mavi Bölge, dinozorlar, amfibiler, memeliler, sürüngenler ve deniz omurgasızlarından gelen her şeyi kapsar ve Turuncu Bölge sizi Vahşi Yaşam Bahçesi’ne götürür (sadece Nisan ve Ekim ayları arasında açıktır).

Doğa Tarihi Müzesi içerisindeki en önemli eserlerden bazıları ise ;

 • Charles Darwins’in Türlerin Kökeni’nin 1. baskısı
 • Dünyanın en büyük altın külçesi (27.4 kg ağırlığında ve yaklaşık 1.5 milyon dolar değerinde).
 • Bir insan kafatasından (Somerset’te bulunan) yapılmış 14.700 yaşında olan fincan.
 • Bir archaeopteryx fosili (müze koleksiyonundaki en değerli fosildir).
 • Wold Cottage göktaşı (4.6 milyar yaşında – müzedeki en eski eşya).
 • Diplodocus iskeleti (Merkez Salonda bulunuyor)
 • Aurora Koleksiyonu (yaklaşık 300 farklı renkli elmastan oluşur).

Milyonlarca eserler, örnekler, kitaplar, 10 binin üzerinde korunmuş hayvanlar ve zooloji, paleontoloji, mineraloji, entomoloji ve botanik konularını kapsayan daha milyonlarca esere ev sahipliği yapan müze içerisinde mutlaka görülmesi gereken bölümler ise ;

1.Memeliler

Londra Doğa Tarihi Müzesi Memeliler

Memeliler

Zemin katın kuzeybatı köşesi memelilere ayrılmış bölümdür ve 91 metrelik mavi balinanın yanı sıra soyu tükenmiş memeli örneklerini de içeriyor.

Alt kat zürafalar, filler, suaygırları ve benzerlerine ayrılmışken üst galeri ise suda yaşayan memelilere odaklanıyor.

2.Dünya Galerileri (The Earth Galleries)

Dünya Galerileri (The Earth Galleries)

Dünya Galerileri (The Earth Galleries)

Dünyanın jeolojisi ve mineralleri hakkında kapsamlı bir koleksiyona sahip olan Dünya Galerileri, müzenin en ilgi çeken bölümlerinden. Belirli konularda film gösterilerinin sunulduğu ve bilgilerin verildiği bu bölümün ana salonunda yaklaşık 2 metre çapında dönen bir küre, müzenin amacını hatırlatıyor ; ”Dünyanın Hikayesi”.

Bu bölüm bir deprem simülasyonunun yanı sıra bir de taşlar koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Özel bir ekran, ”İnsandan Önce İngiltere”nin öyküsünü gösterir ve diğer bölümler İngiltere’nin bölgesel jeolojisi ve dünyanın ekonomik mineralojisi ile ilgili. Apollo uzay aracı tarafından aydan geri getirilen kaya örnekleri de burada sergileniyor.

3.Kökler

Birinci katta türlerin kökenine odaklanan sergiler yer alıyor ve doğal seçilim ve Darwin’in teorilerini araştırırken, Mineral Galerisi dünyaca bilinen minerallerin yüzde 75’ini temsil eden 130.000 örnek içermektedir.

Bunun yanı sıra bu galeride, Avustralya’dan getirilmiş 3,5 tonluk devasa Cranbourne göktaşı dahil olmak üzere bir göktaşı koleksiyonu da bulunmaktadır. Bitişiğindeki galeri ise “Evrimdeki Yerimiz” adlı bölümü ile dikkat çekiyor. Burada, 1974’te Etiyopya’da keşfedilen ve 1,5 ile 5 milyon yıl arasında olduğuna inanılan Australopithecus’un “Lucy” kalıntıları sergileniyor.

4.Ekoloji

Fosilleşmiş memeliler departmanındaki uzun koridor, sizi doğa ve çevre dengesine ayrılmış bir bölüme götürüyor. Bu bölüm, Asit yağmuru ile orman ve kıyı ekosistemlerinin etkileşimi hakkında ilginç gerçekleri keşfedebileceğiniz yerdir.

5.Dinazor Galerisi

Dinazorlar

Dinazorlar

Iguanodon ve Hypsilophodon, Doğa Tarihi Müzesi’nde sergilenen mükemmel dinozorlardan sadece iki tanesi. Müzedeki en çok ilgi görenleri olsa da, dünyanın her köşesinden farklı iskeletler de burada görülebilir.

6.Darwin Merkezi

Müzenin en yeni bölümü olan Darwin Merkezi, milyonlarca korunmuş örneğe ve çok sayıda eğitim fırsatına ev sahipliği yapıyor. 8 katlı bir koza gibi şekillenen bu bölüm, müzenin entomolojisini ve botanik koleksiyonlarının yanı sıra, ”Archie” olarak adlandırılan ünlü dev kalamara da ev sahipliği yapıyor.

Bu bölümde bulunan ”Attenborough Studio” ise müzenin engin film arşivlerinden düzenli tarihi filmler ve belgeseller içeren bir multimedya cazibe merkezidir ve turistler arasında da oldukça popüler.

Doğa Tarihi Müzesi

Doğa Tarihi Müzesi Hakkında Bilgi

Doğal dünyayla ilgili 70 milyondan fazla tür ve nesneden oluşan geniş bir koleksiyona sahip olan Londra Doğa Tarihi Müzesi 1754 yılında kurulmuş ve 1881 yılında bugünkü bulunduğu yere taşınmış. Her yaştan turistin keyifli saatler geçirebileceği bu müzeye girişlerin ücretsiz oluşu da, müzenin en güzel yanı. Bu yüzden de aşırı yoğun olabiliyor. Özellikle hafta sonları veya okulların tatil olduğu zamanlarda müzeyi ziyaret etmeyi planlıyorsanız, etrafınızın çocuklar ile çevrili olabileceğini unutmayın.

Doğa Tarihi Müzesi

Müzenin ana girişi aşırı kalabalık olabiliyor. En azından yarım saat bekleyebiliyorsunuz. Bu yüzden ana giriş yerine yan taraftaki girişi de deneyebilirsiniz. Yan giriş özellikle hafta içi çok daha sakin oluyor.

Londra Doğa Tarihi Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir ? 

Adres ; Cromwell Rd, Kensington, London SW7 5BD

Müzeye metro ile ulaşım için South Kensington metro istasyonuna gitmeniz gerekiyor. Bu istasyon ile müze arası sadece 4 dakika yürüme mesafesinde. En yakın tren istasyonu ise West Brompton‘dur.

Müzeye otobüs ile ulaşım için de ; 14, 49, 70, 74, 345, 360, 414, 430 ve C1 nolu otobüsleri kullanabilirsiniz.

Doğa Tarihi Müzesi

Londra Doğa Tarihi Müzesi Tarihçesi

Müze ilk olarak 18 Nisan 1881’de kapılarını açtı, ancak kökenleri 1753’e ve bir doktor ve koleksiyoncu olan Sir Hans Sloane’nin kariyerine kadar uzanıyor.

Sloane, 1753 yılında öldükten sonra Londra Parlamentosu tarafından kendisine ait olan 71.000 eser satın alınır. Bu eserlerin sergilenmesi için de British Müzesi kuruldu. Doğa Tarihi Müzesi, 1963 yılına kadar British Müzesi’ne bağlıydı. Bu tarihten sonra bağımsız bir müze olsa da, ancak 1992 yılında resmi olarak ‘Natural History Museum of London’ (Londra Doğa Tarihi Müzesi) adını aldı.

2000’li yılların başından günümüze Londra’nın en çok ziyaret edilen 3 müzesinden biri olma ünvanına sahip olan Doğa Tarihi Müzesi, bugün de bu ünvanını koruyor.

Londra Doğal Tarih Müzesi

Kaynak ; flickr / Mark Bowler

Londra Doğa Tarihi Müzesi Yakınında Neler Var ?

Doğa Tarihi Müzesi yakınlarında Londra’nın önde gelen müzelerinden birkaçını görebilirsiniz. Victoria ve Albert Müzesi, Bilim Müzesi gibi cazibe merkezleri müzeye 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Victoria ve Albert Müzesi ; Londra’da en çok ziyaret edilen müzelerden biri. Doğa Tarihi Müzesi’ne 5 dakika yürüme mesafesinde olan bu müzeye girişler de ücretsiz. Bu yüzden yeteri kadar zamanınız varsa, dünyanın en geniş süsleme sanatları ve dizayn içeriğine ve 5 milyon nesnenin üzerinde bir koleksiyona sahip olan bu müzeyi de görün derim.

Bilim Müzesi ; Exhibition Caddesi’nde bulunan Ulusal Bilim ve Sanayi Müzesinin bir parçası. Ayrıca Londra’da çocuklu aileler tarafından en çok ziyaret edilen 3 müzeden biri. Ayrıca bu müzeye girişler de ücretsiz.

Albert Anıtı ; 1861’de ölen sevgili kocası Prens Albert’ın anısına Kraliçe Victoria tarafından yaptırılmış. Londra’da görülmeye değer popüler bu anıt, Doğa Tarihi Müzesi’ne 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Doğal Tarih Müzesi

Kaynak ; flickr / Simon Morris

Londra Doğa Tarihi Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Müzeye girişler ücretsiz ve müzeyi haftanın her günü 10:00-17:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Doğa Tarihi Müzesi Çevresindeki Popüler Oteller

Londra’da henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, Doğa Tarihi Müzesi’ne ev sahipliği yapan Kensington ve Chelsea bölgesinde konaklamayı da düşünebilirsiniz. Bu bölge, Londra’da konaklama için en çok tercih edilen yer, nedeni ise şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne yakın olmasının yanı sıra, Londra şehir merkezine nazaran biraz daha ekonomik konaklama birimlerine ev sahipliği yapıyor olması.

Müzeye 5 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde olan popüler otellerden bazıları ise ;

The Ampersand Hotel – 5 yıldız ; Bir Akdeniz restoranına sahip ve South Kensington Metro İstasyonu’na sadece bir dakikalık yürüyüş mesafesinde yer alan Ampersand, büyük bir Viktoryan binada hizmet veren kozmopolit bir otel. Doğa Tarihi Müzesi’ne 2 dakika yürüme mesafesinde olan bu otelden şehrin en gözde semtlerine de, otele 1 dakika yürüme mesafesindeki metro istasyonunu kullanarak çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Oteli incelemek için tıklayın Booking.com

Eden Plaza Kensington – 3 yıldız ; Biraz daha ekonomik bir konaklama birimi için de, müzeye 5 dakika yürüme mesafesindeki bu orta bütçeli oteli inceleyebilirsiniz. Metro istasyonuna yakınlığı, modern odaları ve konumu ile kendi kategorisindeki en ideal otellerden. Oteli incelemek için tıklayın Booking.com

Daha detaylı bir konaklama rehberi için Londra’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

TÜYOLAR

Dinozor Müzesi Londra

Kaynak ; flickr / Martin Pettitt

 • Doğa Tarihi Müzesi’ne girişler ücretsiz olduğundan dolayı, uzun kuyruklarda bekleyebiliyorsunuz. Özellikle hafta sonları aşırı yoğun bir turist trafiğine sahip olan bu müzeyi mümkünse hafta içi ve öğleden sonra ziyaret etmenizde yarar var.
 • Müzeyi ücretli turlar ile ziyaret edecek olursanız, sıra beklemeden müzeye VIP konseptinde girebilir, 1 saatlik rehberli turlar ile müzeyi keşfedebilirsiniz. Yeteri kadar bütçeniz varsa, zamandan tasarruf etmek adına bu ücretli turları da tercih edebilirsiniz.
 • Müzenin kalıcı sergilerinin yanı sıra, yıl içerisinde düzenli olarak geçici sergisi de oluyor. Bu geçici sergileri müzenin resmi web sayfasından öğrenebilirsiniz.
 • Yukarıda da bahsettiğim gibi, müzenin ana girişi çok daha kalabalık oluyor. Hafta sonları burada 2 saate yakın sırada bekleme ihtimaliniz var. Ancak müzenin bir de yan girişi olduğunu ve bu girişin ana girişe nazaran çok daha sakin olduğunu da unutmayın.
 • Müzeyi ziyaret etmeden önce mutlaka bir gezi planı yapın. Çünkü müze çok büyük ve birkaç saatte müzenin tamamını gezmek mümkün değil. Bundan dolayı önceden hangi bölümleri ve eserleri görmek istediğinize karar verin.
 • Londra Doğa Tarihi Müzesi için en azından 2-3 saatinizi de ayırın derim.


Booking.com

Diğer Londra Yazıları