Kuzey İtalya‘da Ligurya bölgesinin başkenti olan Cenova, Venedik ve Roma gibi İtalya’nın süper turistik şehirlerine nazaran biraz daha uygun fiyatlı bir konaklama sunuyor olsa da, yine de pahalı diyebileceğimiz şehirlerden.

Bu şehirde konaklama için yüzlerce otel ve diğer konaklama birimlerini bulabilirsiniz. Fakat tesis seçimi yapmadan önce hangi bölgede konaklayacağınıza karar verecek olursanız, zevkinize ve bütçenize uygun tesisi bulmak çok daha kolay olacaktır.

Şehirde konaklama için birçok bölge bulunuyor olsa da gönül rahatlığıyla tercih edilebilecek bölgeler ; Piazza Principe, Old Town (Tarihi Şehir Merkezi) ve Brignole Tren İstasyonu çevresidir.

Gelelim Cenova’da Nerede Kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en güzel bölgelere ;

Eğer Cenova’da sadece 1 gün konaklamayı planlıyorsanız, şehir merkezinin çok fazla dışına çıkmanıza gerek kalmayabilir. Zaten şehir merkezi ile merkez dışındaki otel fiyatları arasında çok büyük bir fiyat farkı olmuyor.

  • Centro Storico olarak da bilinen tarihi şehir merkezi, Cenova’da nerede kalınır ? sorusuna en popüler cevaptır. Kısa süreli seyahatler için tercih edilen bu bölge, turistlerin en fazla rezervasyon yaptığı otellere ev sahipliği yapar. Bu yüzden ilk olarak bu bölgedeki oteller ile başlayabilirsiniz.
  • Piazza Principe ; Şehir merkezine yakın bir bölgede daha uygun fiyatlara konaklamak istiyorsanız da bu bölgedeki otelleri inceleyebilirsiniz.
  • Brignole Tren İstasyonu ; Aradığınız bütçeli oteli diğer 2 bölgede bulamadıysanız, şehir merkezine çok da uzak olmayan Brignole etrafındaki otellere de göz atabilirsiniz.

1.Tarihi Şehir Merkezi 

Tarihi Şehir Merkezi 

Tarihi Şehir Merkezi

Centro Storico, yani Eski şehir merkez Cenova’nın kalbinin attığı yer olarak bilinir. Oldukça merkezi konumu sayesinde, Cenova’da gezilecek yerlere rahat bir ulaşım sunmaktadır.

Şehrin tam merkezi olduğundan dolayı, diğer bölgelere nazaran birazcık daha pahalı olabiliyor. Fakat tam merkezde konaklamadığınız sürece uygun fiyatlı otelleri de bulabiliyorsunuz.

”Centro Storico” olarak da bilinen bu bölge, şehrin açık hava müzesidir. Birbirinden değerli tarihi yapıları, dar sokakları ve Orta Çağ havası ile şehirde mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Palazzo della Borsa, Carlo Felice Tiyatrosu, Porta Soprano, Cenova Ducal Sarayı ve San Lorenzo Katedrali gibi şehrin önde gelen turistik noktaları bu bölgede bulunmaktadır.

Gezilecek yerlere yakın bir konumda konaklamak istiyorsanız, tercih edebileceğiniz en iyi bölge Tarihi Şehir Merkezi bölgesidir.

Tarihi Şehir Merkezi Otellerine göz atmak için tıklayın

Tarihi Şehir Merkezi Otel Tavsiyeleri

  • Hotel Bristol Palace – 4 Yıldız ; Şehirdeki popüler tesislerden bir tanesi olan Bristol Palace, şehrin kalbinin attığı yer olarak bilinen Piazza De Ferrari’ye sadece 2 dakika yürüme mesafesinde bulunmakta. Bu otelden Cenova Limanı hariç şehirdeki tüm gezilecek noktalara yürüyerek ulaşabilirsiniz. 9+ konuk değerlendirme puanına sahip olması da, tesisin en güzel yanı.
  • Hotel De Ville – 4 Yıldız; Daha çok ailece seyahat edenlerin tercih ettiği bir otel olsa da, çift olarak veya yalnız seyahat edenlerin de gönül rahatlığıyla tercih edebileceği tesislerdendir. Garibaldi Caddesi’ne 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu tesis de konum olarak şehirdeki en ideal olanlardan. Ayrıca 9+ konuk değerlendirme puanı ve biraz daha uygun olan fiyatlarıyla göz atılmaya değer.
  • Hotel Twenty Nine – 2 Yıldız ; Tarihi şehir merkezinde ucuz bir otel arıyorsanız, bu tesise mutlaka göz atın. Bu otel, D’Albertis Kalesi’nin hemen yanında bulunmakta ve konum olarak en merkezi yer diyebiliriz. Biraz daha basit, ucuz ve merkezi konaklama birimi arayanların tercih edebileceği otellerden.

2.Piazza Principe 

Piazza de Ferrari Meydanı

Piazza de Ferrari Meydanı

Teknik olarak bu bölge de, şehir merkezi sınırları içerisinde yer almaktadır. Fakat tarihi şehir merkezine nazaran biraz daha az popüler ve daha uygun bir bölge denebilir.

Piazza Principe, şehirdeki ana tren istasyonudur ve diğer şehirlerden veya havaalanından şehir merkezine ulaşım için en çok trenler tercih edildiğinden, bu tren istasyonu çevresi de konaklama bakımından oldukça popülerdir.

Bu bölgedeki konaklama birimleri ile tarihi şehir merkezi bölgesindeki tesisler arasındaki tek fark, bu bölgenin biraz daha dış kısımda kalması ve bu yüzden de biraz daha uygun fiyatlı olması, turistik yerlere biraz daha uzak olmasıdır.

Piazza Principe bölgesinin en popüler otellerine göz atmak için tıklayın

Piazza Principe Otel Tavsiyeleri

  • Hotel Chopin – 2 Yıldız ; Tek gecelik konaklama için en güzel, en popüler ve en iyi otel. Yüksek konuk değerlendirme puanı, ucuz fiyatı ve konumu ile tartışmasız düşük bütçeli tesisler arasında en güzelidir. Tren İstasyonu 2 dakika yürüme mesafesinde ve şehirdeki gözde turistik yerlere de 10-15 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır.
  • B&B Hotel Genova – 3 Yıldız; Orta bütçeli bir konaklama birimi arıyorsanız, bu tesise mutlaka göz atın. Turistlerin en çok tercih ettiği otellerden olan B&B Hotel, tren istasyonunun hemen yanında yer almakta ve Garibaldi Caddesi’ne 15 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır.
  • Grand Hotel Savoia – 5 Yıldız ; Bu bölgede çok fazla sayıda lüks otel yok. Hotel Savoia ise, bölgedeki birkaç lüks otelden biri ve en popüler olanı. 9+ konuk değerlendirme puanı, spa ve sağlık merkezinin olması ve güzel bir konuma sahip olması bu otelin en büyük artılarından. Lüks konaklama birimleri arıyorsanız bu tesise göz atmayı unutmayın.

3.Brignole Tren İstasyonu

Cenova Konaklama

Brignole ile Piazza Principe aynı şey değildir. Brignole, Piazza Principe’den sonra kentteki en önemli ikinci tren istasyonudur ve tamamen farklı bir bölgede bulunmaktadır.

Tarihi şehir merkezinin doğusunda yer alan bu tren istasyonu çevresindeki konaklama birimleri de oldukça popüler. Bunun en önemli nedeni ise, bölgenin iş seyahatleri için tercih ediliyor olması, Cinque Terre‘ye kolay bağlantısının olması ve metro ağının oldukça iyi olmasıdır.

Bu bölgedeki konaklama birimlerinin büyük bir bölümü bütçeli tesislerden oluşuyor olsa da, birkaç tane de lüks otel bulabiliyorsunuz.

Brignole Tren İstasyonu Çevresindeki Otellere göz atmak için tıklayın

Bu Bölgedeki Otel Tavsiyeleri

Hotel Nologo – 2 Yıldız

Cenovada nerede kalmalı

Basit, sıradan ve ucuz bir otelde konaklamak istiyor, aynı zamanda güzel bir konumda olmak, temiz bir otelde konaklamak istiyorsanız şehirdeki bütçeli tesisler arasında en çok tercih edilen Hotel Nologo’ya mutlaka göz atın.

Hotel Bel Soggiorno

Cenovada kalınacak yerler

Orta bütçeli tesis arayanlar için en ideal konaklama birimlerinden biri olan Soggiorno, Piazza De Ferrari Meydanı’na sadece 7 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Geniş aile odaları da olan bu otelin 9+ konuk değerlendirme puanı olması da otelin konumuna ve fiyatına göre gayet iyi.

Starhotels President – 4 Yıldız

Biraz daha lüks bir konaklama birimi arıyorsanız da, konum olarak turistik yerlere 15-25 dakika yürüme mesafesindeki bu tesise göz atabilirsiniz. Turistik yerlere yürüyerek gidebiliyor olsanız da biraz uzaktır. Fakat uzak olduğundan dolayı da, şehirdeki en uygun 4 yıldızlı otellerden biri. Bu yüzden göz atmaya değer.

Cenova Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Cenova Limanı Otelleri

Cenova Limanı

Cenova’da otel fiyatları genel olarak 45€’dan başlamakta ve 250€’ya kadar çıkmaktadır. Bu şehirde 50€’nun altında bir ücrete 1-2 otel bulabilirsiniz. Fakat bu tesislerden çok da fazla bir beklentiniz olmamalı.

Ortalama 75-120€ arasında bir ücrete şehirdeki 3-4 yıldızlı tesislerin hemen hepsinde rahatlıkla konaklayabilirsiniz. Fakat en ucuz otel için de en azından 50€’yu gözden çıkarın deriz. Hostel sayısı da çok az olduğundan dolayı, oteller şart.

Cenova’da otel rezervasyonu için tercih edebileceğiniz siteler ise, Booking, Hotels.com ve Expedia’dır. Fakat bu otel arama siteleri arasından en kullanışlı ve en popüler olanı Booking’dir. Ayrıca şehirdeki çoğu tesis, vergi de almaktadır ve  bu vergilerin tam olarak ne kadar olduğunu da Booking üzerinden rahatlıkla görebiliyorsunuz.

Ucuz Cenova Otel Tavsiyeleri

Cenova Nerede Kalınır

Cenova’da Konaklama

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ucuz oteller için en azından 50€’yu gözden çıkarmanız gerekiyor. Yok ben her türlü otelde konaklarım derseniz de, Cenova’nın en ucuz otel fiyatı 45€’dur. Tabi 2-3 ay önceden rezervasyon yapacak olursanız, 40€’ya kadar olan otelleri de bulmak mümkün.

Şehirde bütçeli olarak önerebileceğimiz 3 tesis bulunmaktadır. Bunlar ;

Hotel Suisse

Hotel Suisse - Cenova da nerede kalınır

Hotel Suisse

Şehrin tam merkezine 10 dakika yürüme mesafesinde bulunmakta ve konum konusunda oldukça ideal. Konuk değerlendirme puanı da 8+ yani idare eder. Tesis oldukça basit. Ancak aile odası ve barı da var. Bu tesisin çift kişilik gecelik konaklama ücretleri ise 55€’dan başlamaktadır.

Albergo Novecento

Albergo Novecento - Cenova da nerede kalınır

Albergo Novecento

Şehrin tam merkezine 15 dakika uzaklıkta. Konuk değerlendirme puanı idare eder (8+). Konum fena sayılmaz. Otel oldukça basit. Çift kişilik gecelik konaklama ücretleri ise 50€’dan başlamaktadır.

Your Home in Genova – Pansiyon

Şehrin tam merkezine 2 km uzaklıkta bulunuyor. Daha önce hostelde konakladıysanız, bu tesisi beğenebilirsiniz. Fakat kalite standartlarının bir hayli düşük olacağını ve konumunun da merkeze, turistik yerlere en az 2 km uzaklıkta olduğunu da unutmayın. Otelin gecelik konaklama ücretleri 40€’dan başlamaktadır.

Son olarak, eğer şehir merkezindeki otellerde konaklayabilecek bütçeniz varsa, yukarıdaki Tarihi Şehir Merkezi bölgesinin dışına çıkmayın deriz. Çok büyük ihtimalle 1 gece konaklayacağınızı düşünürsek, 20-40€ gibi fazladan bir ücret ödeyerek çok daha kaliteli tesislerde konaklayabilirsiniz. Tabii 5-10€’nun hesabını yaparak seyahat ediyorsanız, yukarıdaki en ucuz 3 tesisi detaylı inceleyin deriz.


Booking.com

İLGİLİ ;