Cenevre’de nerede kalınır ? sorusuna en iyi ve en popüler cevabı bulmak için tesis seçimine karar vermeden önce, ilk olarak hangi bölgede konaklayacağınıza karar verin.

Bölge seçimi yaptıktan sonra konaklayacağınız tesisi bulmak çok daha kolay olacaktır. Zaten şehirde çok fazla konaklama bölgesi olmadığından dolayı da, hangi bölgede kalacağınıza çok kolay bir şekilde karar verebilirsiniz.

İsviçre‘nin diğer popüler şehirlerinden olan Zürih ve Basel kadar, pahalı bir şehir olan Cenevre’de merkezi bölgelerdeki tesisler ile şehir merkezine biraz daha uzak bölgelerdeki konaklama birimleri arasında az da olsa fiyat farkının olduğunu da unutmayın.

Cenevre’de Nerede Kalınır ? – En İdeal 3 Bölge

 • Tarihi şehir merkezi ; Cenevre’nin kalbinin attığı yer. Çok çeşitli konaklama birimlerine ev sahipliği yaptığı şehirdeki tarihi ve turistik cazibe merkezlerine de yakın. Şehirdeki en çok tercih edilen konaklama bölgesi olduğundan ilk olarak bu bölgeye göz atabilirsiniz.
 • Paquis ; Cenevre’de en uygun nerede kalınır ? sorusuna en ideal cevap, Paquis bölgesidir. Çok sayıda düşük bütçeli otellere ve diğer konaklama birimlerine ev sahipliği yapıyor. Turistik yerlerin büyük bir bölümüne de yürüme mesafesinde.
 • Plainpalais ; Biraz daha gece hayatına yakınlığı ile öne çıkan bir bölge. Tarihi şehir merkezine nazaran daha ekonomik bir konaklama sunuyor. Ayrıca turistik noktalar da bölgeye çok uzak değil.

1.Tarihi Şehir Merkezi

Tarihi Şehir Merkezi - Old Town

Tarihi Şehir Merkezi

Old Town veya Eski Kent olarak da bilinen Tarihi Şehir Merkezi, Cenevre’nin en merkezi bölgesi ve şehirdeki en çok tercih edilen bölgedir. Sebebi basit ; turistik yerlere yakın, birçok noktaya yürüme mesafesinde ve her şey elinizin altında.

Fakat böylesine merkezi bir bölgede konaklamanın eksi yönleri de oluyor. Mesela bu bölgedeki konaklama birimleri diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı olabiliyor.

Eğer bütçeli bir Cenevre gezisi planlamıyor ve şehirde kısa süreliğine bulunuyorsanız, tabi ki konaklayabileceğiniz en iyi bölge burası. Fakat daha uzun soluklu ve düşük bütçeli bir gezi planı yapıyorsanız da, buradaki otel fiyatları sizi tatmin etmeyebilir.

Bu bölge her ne kadar popülariteden ötürü biraz pahalı gibi dursa da, aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimini burada rahatlıkla bulabiliyorsunuz. İster pansiyon veya hosteller, isterseniz butik veya lüks bir oteli bu bölgede bulabilirsiniz. Bu yüzden ilk olarak Tarihi Şehir Merkezi’ne mutlaka göz atın deriz.

Not : Bu bölge, şehrin merkezi olarak da bilinir. Yani bölgenin tam merkezi, Cenevre’nin tam kalbidir.

Göz At : Tarihi Şehir Merkezi Otelleri (Bölgedeki otellere ve diğer konaklama birimlerine booking ile göz atabilirsiniz)

Tarihi Şehir Merkezi Otel Tavsiyeleri

 • Hotel Central – 2 Yıldız ; Geniş aile odalarıyla hizmet veren bu tesis, Cenevre Belediye Binası, St. Pierre Katedrali ve alışveriş bölgesine yürüyerek 5 dakikadan daha kısa mesafede bulunuyor. Yani konumu mükemmel. Oda fiyatları da bir 2 yıldızlı otel için gayet ideal. 8+ konuk değerlendirme puanına sahip olması da tesisin en güzel yanı.
 • Fraser Suites Geneva – Serviced Apartments – 4 Yıldız ; Şehirdeki en çok tercih otellerden. Konum güzel. 9+ konuk değerlendirme puanı var ve apart otel tarzında hizmet veriyor. Daha çok geniş odalarda konaklamak isteyen çiftlerin tercih edebileceği tesislerden (Aile odaları bulunmuyor)
 • Les Armures – 5 Yıldız ; Süper lüks bir tesis arıyorsanız da, şehrin en iyi konuk değerlendirme puanına sahip otellerinden biri olan ”Les Armures” adlı bu tesise göz atabilirsiniz. St. Pierre Katedrali‘nin hemen yanında bulunan bu otelden Cenevre’de gezilecek yerlerin büyük bir bölümüne yürüyerek 10 dakikadan kısa bir sürede ulaşabiliyorsunuz.

2.Paquis

Paquis

Paquis – Jet d’eau Fıskiyesi

Paquis, Cenevre’de en uygun konaklama birimlerini bulabileceğiniz bölgedir. Konum olarak eski şehir bölgesine ve bazı turistik yerlere 10-15 dakika yürüme mesafesinde. Yani eski şehir bölgesi kadar merkezi değil.

Old Town ve Paquis arasındaki farklar ; Paquis bölgesi daha ucuz, turistik yerlere daha uzak ve daha az tercih ediliyor.

Bu bölge, ana tren istasyonun yakınında bulunur ve gölle çevrilidir. Bu yüzden de turistlerin en favori ikinci bölgesidir.

Şehirdeki en iyi restoranların büyük bir bölümüne de ev sahipliği yapan Paquis, ”Red Light District”in bulunduğu bölgedir. Fakat tereddüt etmenizi gerektirecek bir durumda yok.

Bölge oldukça güvenli ve otellerin büyük bir bölümü, bu ”Red Light District”in uzağında bulunuyor. Bu yüzden de aileniz ile birlikte bu bölgede konaklayabilirsiniz. Sadece geceleri çocuklarınızla dışarı çıkmayı planlıyorsanız, bu kırmızı ışık bölgesine gitmediğinizden emin olun.

Tabi bölge oldukça büyük. Bu yüzden, burada tercih edeceğiniz otellerin büyük bir bölümünün de bu gece hayatı bölgesine çok yakın olmayacağını unutmayın. Çocuklarınızla seyahat ediyor ve risk almak istemiyorsanız başka bir bölgeye göz atın deriz.

Not : Bu bölgede konaklayarak turistik yerlere yakın olmanın yanında, merkez tren istasyonuna ve Cenevre gölüne de yakın olursunuz. Fakat en azından 10-25 dakika turistik yerlere yürümeniz gerekiyor. Bunu da bölge seçimi yaparken göz önünde bulundurun.

Göz At : Paquis Otelleri (Bölgedeki otellere ve diğer konaklama birimlerine, fiyatlara ve konuk yorumlarına göz atın)

Paquis Otel Tavsiyeleri

 • N’vY Manotel – 4 Yıldız ; Bu tesis, bölgenin en dış kısımında bulunuyor. Yani yine eski şehre ve turistik noktalara yürüyerek gidebiliyorsunuz, fakat biraz daha zaman alıyor. Ancak bu otel, şehirdeki en uygun 4 yıldızlı otellerden. Sebebi de konum bakımından mükemmel olmamasıdır. Fakat 5 yıldızlı otel havasında olan bu tesisi mutlaka inceleyin. Çok merkezi olmama gerek yok diyorsanız, tesis lüks bir tesis arayanlar için ideal.
 • Warwick Geneva – 4 Yıldız ; St Pierre Katedrali ve Cenevre Belediye Binası’na 15 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu tesis, Manotel’e nazaran biraz daha merkezi bir konuma sahip. Şehirdeki en çok tercih edilen tesislerden olması ve 8+ konuk değerlendirme puanına sahip olması, bu oteli incelemek için yeterli olacaktır.
 • 9Hotel Paquis – 3 Yıldız ; Biraz daha orta bütçeli bir konaklama birimi arıyorsanız da, yüzme havuzu, barı ve aile odası olan bu 3 yıldızlı otele göz atabilirsiniz. Tesis belediye binası gibi şehrin önde gelen yerlerine 15 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

3.Plainpalais

Plainpalais

Plainpalais

Eğer yukarıdaki iki bölgede aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimini bulamadıysanız, son olarak Plainpalais bölgesine de göz atabilirsiniz.

Bu bölge, üniversite çevresinde bulunuyor. Bu yüzden de sürekli hareketli, dinamik ve kalabalık.

Ayrıca Cenevre gece hayatının kalbi, bu bölgede atıyor. Tabi gece hayatıyla işiniz yoksa bile bu bölgede konaklamayı düşünebilirsiniz. Çünkü bölge, şehirdeki ana turistik noktalara 5-15 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Bu bölgenin en güzel yanı da, çevrede birçok uygun fiyatlı restoran, kafe ve barları bulabiliyor olmanız. Bu bölgede konaklamasanız dahi, buraya yemek yemeye veya bir şeyler içmeye gidebilirsiniz. Tabi fiyatlar arasında çok büyük fark yok.

Göz At : Plainpalais Otelleri

Plainpalais Konaklama Tavsiyeleri

Bu bölgede sadece otellere değil, dairelere ve diğer konaklama birimlerine de mutlaka göz atın deriz. Zaten bölgede çok fazla sayıda otel bulunmamaktadır.

 • Hotel Adriatica – 3 Yıldız ; Cenevre Belediye Binası’na ve St Pierre Katedrali’ne 7 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu tesis, konum olarak süper merkezi olmasa da oldukça güzel bir yerde bulunuyor. Turistik yerlere yakınlığı, fiyatı ve hizmetini göz önüne aldığınızda gayet ideal. Fakat tesis çok modern değil. Bunu sorun etmiyorsanız, tesise mutlaka göz atın deriz.
 • La Cour Des Augustins Boutique Gallery Design Hotel – 4 Yıldız ; Fitness merkezi, aile odaları gibi hizmetlere sahip olan bu tesis, belediye binasına 10 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Bu otelin gecelik konaklama ücretleri ise, şehirdeki 4 yıldızlı oteller arasında en ucuz olanlardan. Ayrıca tesisin 8+ konuk değerlendirme puanı bulunuyor. Cenevre’de nerede konaklanır ? sorusuna lüks bir cevap olarak bu tesis düşünülebilir.

Cenevre Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Cenevre Şehir Merkezi

Cenevre

Cenevre’de otel ücretleri (Çift kişilik odalar) 80€’dan başlamakta ve 300€’ya kadar çıkmaktadır. Tabi 80€’nun altında bir tesis arıyorsanız, pansiyonlara ve hostellere göz atmanız gerekiyor.

Ortalama 130-195€ bir ücrete bu şehirdeki 3-4 yıldızlı otellerin büyük bir bölümünde konaklayabilirsiniz. Tabi, yazının başında da belirttiğimiz gibi, Old Town’da yani tarihi şehir merkezindeki otel ücretleri biraz daha pahalı. Bu yüzden şehir merkezinin biraz dışına çıkmanızda yarar var.

Cenevre’deki konaklama birimlerinin büyük bir bölümünde erken rezervasyon fırsat indirimleri olmaktadır. Bu yüzden 2-3 ay öncesinden bu şehirde rezervasyon yapıyorsanız, fırsat indirimi olan otellere de mutlaka göz atın deriz.

Bu şehirde hostel ücretleri (Dorm odalarında tek yatak) ise, 40€’dan başlamaktadır. Tabi biraz daha düşük sezonlarda 35€’ya kadar dorm odaları bulabiliyorsunuz.

Cenevre’de otel rezervasyonu için de Booking, Expedia veya Hotels.com adlı siteleri kullanabilirsiniz. Fakat bu siteler arasında ”Check Inn” yaparken ödemeniz gereken ek ücretleri ve vergiyi en iyi şekilde Booking üzerinden görebilirsiniz. Ayrıca otel fırsatlarını da en iyi bu sitede görebiliyorsunuz. Bu yüzden ilk seçenek olarak Booking’e göz atın deriz.

Cenevre Ucuz Otel Tavsiyeleri

Nash Pratik Hotel – 3 Yıldız 

Nash Pratik Hotel

Nash Pratik Hotel

Cenevre de nerede kalınmalı

Nash Pratik Hotel

Ücretsiz havaalanı servisi olan bu tesis, ucuz olmasının yanında, oldukça popüler ve iyi bir otel. Bu otelin gecelik çift kişilik konaklama ücretleri 110€’dan başlıyor. Yüksek konuk değerlendirme puanı ve sunduğu hizmetler ile dikkat çeken bu tesis, şehir merkezine ve şehirdeki gezilecek yerlere ortalama 3-4 km uzaklıkta bulunuyor. Yani yürüyerek gidebileceğiniz bir yer yok. Toplu taşıma şart.

Hotel Moderne – 3 Yıldız

Hotel Moderne

Hotel Moderne

St Pierre Katedrali ve Belediye Binası gibi şehrin önde gelen turistik yerlerine 10-15 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otelin gecelik çift kişilik konaklama ücretleri 105€’dan başlamaktadır.

Aile odaları ve kahvaltısı da olan bu tesis, konum olarak oldukça güzel bir yerde bulunuyor. Süper merkezi olmasa da, merkeze ve cazibe merkezlerine yürüme mesafesinde (Otel, biraz daha beklentisi düşük olan turistlerin tercih edebileceği tesislerden. Yani, basit, sıradan ve modern olmayan bir tesis. İsmine aldırmayın, modernlik ile alakası yok. Ama ucuz)

Résidence Studio Genève Centre – 2 Yıldız

Résidence Studio Genève Centre

Résidence Studio Genève Centre

Cenevre de Kalınacak Yerler

Résidence Studio Genève Centre

Gayet modern ve şık tesislerden biri olan bu otel, şehirdeki turistik noktalara 15-20 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Yani konum bakımından fena değil.

Otelin gecelik konaklama ücretleri ise, 105€’dan başlamaktadır. 2 yıldızlı bir otel olmasına rağmen 3 yıldızlı otellerin konforunu aratmayacaktır. Biraz düşük konuk değerlendirme puanına sahip olsa da göz atmaya değer.

City Hostel Geneva – HOSTEL

City Hostel Geneva

City Hostel Geneva

Cenevre de En Ucuz Nerede Konaklanır

City Hostel Geneva

Eğer Cenevre’de bir hostelde konaklamayı planlıyorsanız ilk olarak bu tesise göz atın. Belediye Binası ve diğer turistik noktalara tesise 20-25 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Fakat yine de yürüyerek gidebileceğiniz yerlerden.

Hostelin gecelik dorm odaları ise 40€’dan başlamaktadır.

Cenevre’de en ucuz nerede kalınır ? sorusuna cevap için bahsedebileceğimiz bölgeler ve oteller bunlardan ibaret diyebiliriz. Tabi listeye 1-2 tane daha bölge eklemek mümkün. Fakat şehir merkezinin çok fazla dışına çıkmanıza da gerek yok. Çünkü konaklama ücretleri arasında çok büyük farklılıklar olmuyor. Bu yüzden, yukarıdaki 3 bölge ile araştırmanıza başlayın deriz.


Booking.com