Türkiye‘de iki kıtada toprağı olan illerimizden Çanakkale, yemyeşil doğası ve masmavi denizinin yanı sıra geçmişi destanlarla dolu olan bir şehrimiz. Her yıl yüzbinlerce yerli/yabancı turistin ziyaret ettiği bu şehirde konaklama konusunda her bütçeye uygun otel ve diğer konaklama birimlerini bulmakta mümkün.
Çanakkale’de nerede kalınır ? adlı bu yazı ile şehirdeki en popüler ve en ideal bölgeleri, bölgelere özel otel tavsiyelerini ve otel fiyatlarını bulabilirsiniz.

Çanakkale’de konaklama için, Bozcaada ve Gökçeada gibi şehrin renkli adaları, şehitlik gezisi için birçok tur firmasını bulabileceğiniz yer olan Çanakkale Merkez bölgesi veya Eceabat gibi bölgeler düşünülebilir.

Tarihi, Troya Devleti’ne kadar uzanan Çanakkale’de doğası ve sahil şeridiyle hayranlık uyandıran birbirinden güzel tatil beldeleri de bulunuyor. Kaz Dağları’nın eteğinde bulunan bu tatil beldelerinde, dört mevsim Çanakkale tatili de mümkün.

Çanakkale’de otel fiyatlarının en uygun olduğu yer, genel olarak merkez bölgesi oluyor. Çok çeşitli otellere ev sahipliği yapan şehir merkezinde 4-5 yıldızlı otelleri bulabileceğiniz gibi, ekonomik butik otelleri ve pansiyon tarzı konaklama birimlerini de bulabiliyorsunuz.

Çanakkale’de Hangi Bölgede Kalınır ?

Çanakkale'de Hangi Bölgede Kalınır

Çanakkale Merkez ; Çanakkale’de konaklama için en çok tercih edilen bölge, adalara, şehitliğe ve diğer bölgelere kolay bir ulaşım ağı sunan merkez bölgesidir. Burası, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne ev sahipliği yaptığı gibi, şehitlik gezisi için farklı tur firmalarını bulabileceğiniz yerdir. Eğer Çanakkale’yi daha çok şehitlik gezisi için ve merkezdeki turistik yerler için ziyaret etmeyi planlıyorsanız, merkez bölgesi ilk olarak göz atabileceğiniz bölge olabilir.

Assos ; Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinin güneyindeki Behramkale Köyü‘nde yer alan bir antik kenttir. Burası Çanakkale’yi daha önce ziyaret etmiş olan turistlerin tercih ettiği bir bölge. El değmemiş koyları, küçük balıkçı lokantaları ve yeşilin en güzel tonlarına sahip olan Assos, ulaşım konusunda biraz sıkıntılı bir yer olsa da, Türk tatilcilerinin Çanakkale’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olarak ilk göz attığı yerlerden.

Bozcaada ; Birbirinden farklı lezzetli mekanlara sahip olmasının yanı sıra, büyük bir bölümü üzüm bağları ile kaplı olan Bozcaada, şehir merkezine nazaran biraz daha sessiz ve sakin bölgelerden. Köy havasının hakim olduğu Bozcaada, gezip görülecek tarihi ve turistik yapılarının yanı sıra, Ayazma plajı ile de güneşin keyfini çıkarmak isteyen tatilcilere hitap ediyor. Yaz sezonunda biraz daha kalabalık olsa da, ilkbahar aylarında çok daha sakin bir tatil deneyimi sunuyor.

Eceabat ; Etrafını çevreleyen çam ormanlarının ve dik yamaçların eteklerine saklanmış olan pırıl pırıl ve bakir koyları ile her daim Çanakkale’nin popüler tatil bölgelerinden biri olmuştur. Bembeyaz ipek gibi kumlarla kaplı plajları, sakin atmosferi ve tertemiz havasıyla Eceabat da Çanakkale’de konaklama için düşünülebilecek popüler ilçelerden.

Çanakkale’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek yukarıdaki 4 bölgenin yanı sıra, Gökçeada da yaz aylarında sunduğu olanaklarıyla düşünülebilecek seçenekler arasında yer alır.

Çanakkale’de Nerede Kalınır ? – Bölgeler ve Popüler Otel Önerileri

Yukarıdaki bölgelerin özetlerine göre nerede konaklayacağınıza karar veremediyseniz, aşağıdaki detaylı bölge incelemesi ve bölgelere özel otel önerilerine de göz atabilirsiniz.

1.Çanakkale Merkez Otel Tavsiyeleri

Çanakkale Merkez Otel Tavsiyeleri

Çanakkale Merkez

Çanakkale’nin popüler cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne ev sahipliği yapan şehir merkezi, 100’e yakın birbirinden farklı konaklama birimlerine ev sahipliği yapıyor. İster 4-5 yıldızlı lüks bir otel, isterseniz de bütçeli pansiyon veya butik otelleri burada bulabilirsiniz.

Merkez bölgesinde konaklayacak olursanız ;

 • Çanakkale Deniz Müzesi
 • Aynalı Çarşı
 • Çimenlik Kalesi
 • Truva Atı
 • Çanakkale Saat Kulesi

gibi şehrin önde gelen gezilecek yerlerine yürüme mesafesinde olursunuz. Merkez bölgesinin en büyük avantajı ise, şehitlik gezisi için çok sayıda tur firmalarına ev sahipliği yapıyor olması ve diğer bölgelere ulaşımın en kolay sağlandığı bölge olmasıdır.

Popüler Çanakkale merkez otelleri ise ;

Troia Ador Pan Otel

Troia Ador Pan Otel - Çanakkale Kalınacak Yerler

Troia Ador Pan Otel

Çanakkale’nin tarihi ve turistik yapılarından biri olan Aynalı Çarşı’ya 5 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan bu ekonomik otel, Çanakkale Saat Kulesi, Deniz Müzesi ve Çimenlik Kalesi gibi şehrin önde gelen turistik noktalarına da yakın bir konumda bulunuyor. Otoparkı ve geniş aile odalarıyla hizmet veren bu tesis, merkezdeki en çok tercih edilen otellerden.

Helen Hotel

Helen Hotel - Çanakkale de Nerede Kalınır

Helen Hotel

Çanakkale’nin tam merkezine oldukça kısa bir mesafede yer alan bu bütçeli otel, Gelibolu Yarımadası‘na bağlantı sağlayan feribot iskelesine 2 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Daha çok çift olarak seyahat edenlerin tercih ettiği bu tesisin ücretsiz otopark hizmeti ve aile odaları da bulunuyor. Çanakkale Saat Kulesi ise, otelin hemen yanında bulunuyor.

Set Özer Hotel

Set Özer Hotel

Set Özer Hotel

Çanakkale merkez otelleri arasında en çok tercih edilen tesislerden biri olan Set Özer, saat kulesine 1 dakika yürüme mesafesinde, şehrin tam kalbinin attığı yerde bulunuyor. Temiz, konforlu ve şık tasarımı ile Çanakkale’de en çok satan otellerden. Ayrıca otelin 9+ konuk değerlendirme puanı bulunmaktadır.

Hotel Helen Park

Hotel Helen Park - Çanakkale de Nerede Kalınır

Hotel Helen Park

Çanakkale feribot iskelesine 1 dakika yürüme mesafesinde bulunan Hotel Helen Park, şehrin en popüler oteli olarak biliniyor. Bunun en önemli nedeni bulunduğu konumu olsa da, tesisin konuk yorumlarına ve değerlendirme puanına bakarak da, popüler bir otel olduğunu söylemek mümkün.

Ücretsiz otoparkı ve aile odalarıyla hizmet veren otel, saat kulesine, deniz müzesine ve Aynalı Çarşı gibi turistik noktalara da oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Çanakkale Havaalanına 4 km uzaklıkta olan bu otel, 8+ konuk değerlendirme puanına sahip.

Hotel Cura

Hotel Cura - Çanakkale de Nerede Kalmalı

Hotel Cura

Çanakkale merkezinden biraz daha uzak bir bölgede, sessiz ve sakin bir yerde bulunan bu otelden, Aynalı Çarşı ve Deniz Müzesi gibi turistik yerlere yürüyerek gitmek pek mümkün değil. Otel, bu turistik noktalara ortalama 2 km uzaklıkta bulunuyor. Bu yüzden de sunduğu olanaklara ve modern odalarına göre oldukça uygun fiyatlı bir tesis diyebiliriz. Ücretsiz otoparkı, barı ve aile odalarıyla hizmet veren otel, 9+ konuk değerlendirme puanına sahip.

2.Assos Otel Tavsiyeleri

Assos Otel Tavsiyeleri

Assos

Behramkale olarak da bilinen Assos’ta ister körfezin serin sularında yüzebilir, ister dağların yeşil örtüsü içinde kaybolabilir, doğa ile baş başa kalabilirsiniz. Assos’ta her tatilciye göre bir şeyler mutlaka bulunur. Çanakkale ziyareti için Assos’ta konaklamayı planlayacak olursanız, araç kiraladığınızdan da emin olun. Bu antik kent, araçsız da gezilebilir ancak, çok fazla zamanınız yoksa araç kiralamakta da yarar var.

Birbirinden güzel koylara ve tarihi yapıya ev sahipliği yapan Assos, Çanakkale merkezine araç ile 1 saat uzaklıkta bulunuyor. Şehitlik için şehri ziyaret ediyorsanız, Assos pek iyi bir seçenek olmayabilir, ancak plajlar ile dolu bir tatil beldesi arıyor, doğa ile iç içe olmak istiyor ve Assos antik kentini görmek istiyorsanız, burası Çanakkale’de konaklayabileceğiniz en ideal bölgelerden olabilir.

Assos otel önerileri olarak da ;

Assos Hotel

Assos Hotel Çanakkale

Assos Hotel

Assos’un Eski Limanı üzerinde bulunan bu otel, bölgedeki en çok tercih edilen tesislerden. Bunun en önemli nedeni ise, tesisin merkeze ve turistik noktalara yakın bir konumda bulunuyor olması. Sahil kenarında yer alan yenilenmiş bir taş binada hizmet veren otel, özel plaj alanı ve barı ile hizmet veriyor. Merkezi konumu ve sunduğu olanaklar ile düşünülebilecek otellerden.

Assos Barbarossa Hotel – Special Category

Assos Barbarossa Hotel - Special CategoryAssos Barbarossa Hotel - Special Category

Assos Barbarossa Hotel – Special Category

Ücretsiz şezlong ve şemsiyelere sahip özel plaj alanı ile hizmet veren bu otel, daha çok çiftlerin tercih ettiği otellerden biri olarak biliniyor. Konum olarak Assos’un tam merkezine 3 km uzaklıkta bulunuyor olsa da, bölgedeki en çok satan tesislerden. Ayrıca otelin 9+ konuk değerlendirme puanı bulunmaktadır.

3.Bozcaada Otel Tavsiyeleri

Bozcaada Otel Tavsiyeleri

Bozcaada Kalesi

Çanakkale’de nerede kalınır ? sorusuna en popüler cevaplardan bir diğeri ise, renkli evleri, plajları ve tarihi yapılarıyla ünlü Bozcaada‘dır. Çanakkale merkeze nazaran biraz daha farklı konseptteki konaklama birimleriyle hizmet veren bu bölge, çok büyük olmadığından dolayı da gezip görülecek yerler birbirine oldukça yakın konumda bulunuyor.

Arnavut kaldırımları ile ünlü olan Rum Mahallesi, tarihi ve görkemli yapısıyla göz kamaştıran Bozcaada Kalesi ve buz gibi suyu ile ünlü Ayazma Plajı, adanın mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında yer alır.

Bu bölgede, her bütçeye ve zevke uygun konaklama birimleri bulmak da mümkün. Buradaki oteller ve diğer tesisler daha çok aile tarafından işletildiğinden dolayı da, çok daha samimi bir atmosfere sahiptir.

Bozcaada’daki popüler oteller ;

Ela Tenedos Hotel – Special Category

Ela Tenedos Hotel - Special Category

Ela Tenedos Hotel – Special Category

Bozcaada Kalesi‘ne bakan bir tepede yer alan bu otel, adanın kalbinin attığı yere 2-3 dakika yürüme mesafesinde merkezi bir konuma sahip. Panoramik deniz manzaralı terası ile öne çıkan otelin her odasında, minibar, düz ekran uydu TV, emanet kasası ve klima gibi olanaklar mevcut. Feribot limanı ve Bozcaada Kalesi otele sadece 5 dakika yürüyüş mesafesinde yer alıyor. Özellikle çiftlerin tercih ettiği bir otel olsa da, tesisin aile odaları da bulunuyor.

Quarante Hotel – Adult Only

Quarante Hotel - Adult Only

Quarante Hotel – Adult Only

Sadece yetişkinlere hizmet veren bu otel, restore edilmiş 140 yıllık bir tarihi olan Rum Evi’nde hizmet veriyor. Modern odaları ve şık tasarımıyla dikkat çeken tesis, orta bütçeli bir konaklama sunmaktadır. Tesis, feribot iskelesine ve Bozcaada Kalesi’ne de yürüme mesafesinde bulunur.

4.Eceabat Otel Tavsiyeleri

Eceabat Çanakkale de Nerede Kalınır

Eceabat

Eski adı Maydos olan Eceabat, Çanakkale’nin en güzel ilçelerinden biri olmasına rağmen çoğu zaman es geçilen yerlerden. Daha çok Kilitbahir Kalesi ve Namazgah Tabyası ile tanınan bölge, Çanakkale şehitliği gezisi için bir başlangıç noktasıdır. Yani Çanakkale Şehitliği’ni turlarla veya araç kiralayarak gezmeyi planlıyorsanız, Eceabat da Çanakkale’de nerede kalınır ? sorusuna popüler cevaplardan olabilir.

Eceabatın Popüler Otelleri ise ;

Hotel Crowded House

Hotel Crowded House - Çanakkale de Nerede Kalınır

Hotel Crowded House

Eceabat’ın en çok tercih edilen otellerinden biri olan bu tesis, tam merkezde güzel bir konumda bulunuyor. Feribot terminalinin tam karşısında bulunan bu otel, açık büfe kahvaltısı ve şık odalarıyla hizmet vermektedir. Çanakkale Merkezine feribotlar ile 25 dakika içerisinde gidebiliyorsunuz. Merkeze giden bu feribotlar da otelin tam karşısında bulunuyor.

Çanakkale Otel Fiyatları ve Otel Rezervasyonu Hakkında Bilgiler



Booking.com


Çanakkale’de otel fiyatları ortalama 190 TL‘den başlamakta ve 750+ TL‘ye kadar çıkabilmektedir. Çanakkale’nin en ucuz otelleri genel olarak adalarda ve Eceabat’ta bulunabiliyor olsa da, şehir merkezinde de birçok bütçeli konaklama birimlerini bulmak mümkün.

Orta bütçeli oteller genel olarak 270-500 TL arasında değişirken, 500 TL üzeri oteller lüks konaklama birimlerinden oluşuyor. Şehir merkezinde hem lüks bir otel hem de düşük bütçeli bir tesis bulabileceğinizden dolayı, ilk olarak merkez bölgesini inceleyin deriz.

Çanakkale de kalınacak ucuz yerler

Foto kaynak ; flickr / Jorge Láscar

Çanakkale’de otel rezervasyonu için de Booking.com’un yanı sıra, Trivago, Hotels.com ve Agoda.com‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca En Uygun ve ETS tur gibi otel arama siteleri de, otel rezervasyonu yapabileceğiniz popüler siteler arasında.

Kısaca Çanakkale’de Nerede Kalınır ?

Çanakkale’yi daha çok şehitliği gezmek için ziyaret ediyorsanız, en ideal seçenek merkezde yer alan konaklama birimleri olacaktır. Çünkü merkez bölgesi, hem adalara hem de diğer bölgelere ve şehitliğe en kolay şekilde ulaşabileceğiniz yerdir. Ayrıca Çanakkale’deki en fazla konaklama birimleri de merkez bölgesi sınırları içerisinde yer almaktadır.

Çanakkale’yi daha önce ziyaret ettiyseniz de, Bozcaada ve Assos gibi yerler de, bu şehirde konaklama için düşünülebilecek bölgelerdendir.

Çanakkale de kalınacak ucuz yerler

foto kaynak ; flickr / Jorge Láscar

Çanakkale’deki tatil beldelerinin hemen hepsinde her şey dahil konseptinde olan birçok otel bulunuyor. Bu her şey dahil otelleri, daha çok çocuklu aileler tarafından tercih ediliyor olsa da, çift olarak seyahat edenlerin de göz atabileceği tesislerdir. Çanakkale’de kalınacak bu popüler tesisleri tercih edecek olursanız, çok daha uygun bir tatil yapabilirsiniz. Özellikle grup olarak veya ailece seyahat ediyorsanız.

Çanakkale’de Kaç Gün Kalmalı ?

Çanakkale Merkez Otelleri

Jorge Láscar / flickr

Çanakkale’de gezilecek turistik noktaların hepsini 3 günde rahatlıkla keşfedebiliyorsunuz. Zaten Gelibolu Yarımadası için en azından 1 gününüzü ayırmanız gerekiyor. Ayrıca plajlar ve Çanakkale’nin diğer tatil beldelerini de görmeyi planlıyorsanız, seyahat sürenize fazladan 1-2 gün ekleyebilirsiniz. Ancak Çanakkale için genel olarak 3-4 günlük bir süre fazlasıyla yeterli oluyor.

Çanakkale’de Gezilecek Yerler

Çanakkale de nerede kalmalı

Çanakkale’de konaklama tercihi yaparken gezip görülecek yerlere yakın otelleri de düşünebilirsiniz. Şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümü Çanakkale merkezinde toplanıyor olsa da, çevre bölgelerde de çok sayıda gezilmesi gereken yerler var. Şehirdeki belli başlı turistik yerler ise ;

 • Kilitbahir Kalesi
 • Seramik Müzesi
 • Çanakkale Deniz Müzesi
 • Aynalı Çarşı
 • Çimenlik Kalesi
 • Truva Atı
 • Yeni Kordon
 • Nusret Mayın Gemisi

İLGİLİ YAZILAR