Londra‘nın dinamik ve canlı ruhu olarak bilinen Camden Town, Camden bölgesinin içerisinde şirin, hareketli, canlı ve eşsiz güzellikte küçük bir kasabadır. Londra’nın gece hayatının kalbinin attığı yerlerden biri olarak bilinir ve sadece geceleri değil, gündüzleri de oldukça kalabalık ve hareketlidir. Bu kasaba içerisinde şehirdeki popüler restoranlardan barlara, alışveriş için en güzel pazarlardan birbirinden renkli yerel butiklere kadar turist olarak ihtiyacınız olabilecek hemen hemen her şeyi bulmak mümkün.

Camden Town’daki gece kulüplerinin büyük bir bölümünde canlı müzik performansları da bulunabilir. Özellikle Electric Ballroom, Koko, Dingwalls, Roundhouse, Dublin Castle ve the Camden Assembly (Barfly) gibi köklü mekanlar sayesinde aradığınız eğlencenin kat be kat fazlasını bulabiliyorsunuz.

Özellikle Rock ve Punk müzik seven İngiliz halkının favori yerlerinden biri olarak biliniyor olsa da, şehri ziyaret eden genç turistlerin mutlaka uğradığı bir yerdir Camden Town. Londra’nın biraz daha yerel tarafını görmek isterseniz bu kasabayı Londra ziyaretinizde mutlaka listenize ekleyin.

Ayrıca Londra’da yapılacak şeyler adlı yazımızda şehrin bilinmeyen yerlerini, önde gelen turistik noktalarını ve Instagram fotoları için en güzel spotları da bulabilirsiniz.

Camden Town’da Neler var ? – Görülecek Yerler ve Yapılacak Turistik Aktiviteler

Camden Town, Londra’nın genç ruhunu oluşturmaktadır. Öncelikle buranın şehirdeki gece hayatı ve canlı müzikler için en iyi adreslerden biri olduğunu unutmayın. Bunun dışında bölgede renkli pazarları ziyaret ederek alışveriş yapabilir, kanal turuna çıkabilir, Yahudi Müzesi gibi turistik cazibe merkezlerini görebilirsiniz. Tabii Camden Town’un, Camden bölgesinin bir parçası olduğunu da unutmayın. Camden, Covent Garden, Camden Town, Primrose Hill ve Kings Cross gibi birçok bölümden oluşuyor. Camden’e gitmişten kasabanın dışındaki bu bölümler de görülebilir.

1.Camden Market’i Görün

Camden Market

Camden Market

Bölge keşfine başlayabileceğiniz en güzel yerlerden biri, şüphesiz şehrin en popüler turistik cazibe merkezlerinden biri olan Camden Market‘tir. Kemerler altında ve arnavut kaldırımlı sokaklarda yayılan pazarda yok yok. Eski bir at ahırında bulunan Ahır Pazarı, eski kıyafetler ve antikaları bulabileceğiniz en güzel yer. Bunun dışında pazar 1000’den fazla mağaza, bar ve kafeye ev sahipliği yapmaktadır.

Londra’da yeme içme için de tercih edilebilecek güzel spotlardan.

Camden Market tek bir pazar değil. Burası, Camden Lock pazarı dahil toplamda 6 pazara ev sahipliği yapan büyük bir pazardır. Sadece hafta sonu 100 binden fazla ziyaretçiyi ağırlıyor.

2.Regent Kanalı’nda Tekne Turu Yapın

Regent Kanalı

Regent Kanalı

Yaklaşık 14 km’lik bu su yolu, Camden Town’un manzarasının ayrılmaz parçalarından biri. John Nash tarafından 1820’de tasarlanmış olan kanal ”Little Venice”den (Küçük Venedik) Thames Nehri’nin bulunduğu Docklands’a kadar uzanıyor. Kano ve tekne turları genelde Little Venice’den başlar ve henüz süper turistik yerlerden biri olmadığından dolayı, çok yoğun bir turist trafiği de yoktur.

Eğer London Pass Card’ınız varsa, ”Jason’s Boat Tour” adı verilen turların bu karta dahil olduğunu unutmayın.

3.Canlı Müzik İçin Jazz Café’ye Gidin

Jazz Café - Camden Town

Jazz Café – Tripadvisor.com.tr

The Roundhouse, Koko (Madonna’nın ilk İngiltere konserini yaptığı yer), The Blues Kitchen ve The Fiddler’s Elbow da canlı müzik için tercih edilebilecek popüler mekanlardır. Ancak ”Jazz Cafe”nin farklı bir cazibesi ve müdavimi vardır.

Camden’in en ikonik mekanlarından biri olan Jazz Cafe, Amy Winehouse ve Bobby Womack gibi yerel ve uluslararası yıldızları ağırlamaya devam ediyor. Canlı müzik haftanın 7 günü de çok iyidir. Ancak dans ve parti için cuma – cumartesi geceleri çok daha canlıdır. Bir restorana da sahiptir. Ancak fiyatlar, 4-5 yıldız kıvamındadır.

4.Londra Hayvanat Bahçesi

Londra Hayvanat Bahçesi

Londra Hayvanat Bahçesi

Regent Park’ın kuzey kesiminde 1828 yılında zoolojik araştırma alanı olarak başlayan Londra Hayvanat Bahçesi de, Camden Town Bölgesi’nde görülebilecek turistik cazibe merkezleri arasında. 36 dönümlük arazide yaklaşık 700 tür hayvanın bulunduğu bu hayvanat bahçesi, daha çok çocuklu ailelerin favori yerlerinden biri olarak biliniyor olsa da, 2500 metrekarelik aslanlar ülkesi adı verilen bölüm her yaştan turistin ilgisini çekebilir.

5.Yahudi Müzesi

Yahudi Müzesi

Yahudi Müzesi

1995 yılında Camden Town’a taşınmış olan Yahudi Müzesi, 2010 yılında yapılan geniş çaplı restorasyon çalışmasından sonra yeniden ziyarete açılmış ve günümüzde şehirdeki en ilgi çekici müzelerden biri olarak biliniyor. Müze, yüzlerce yıl boyunca İngiltere‘deki Yahudi Yaşamına Lindo Lambası, 18. yüzyıl menora (dokuz dallı şamdan), cam bir kutuda tutulan bir torah ve 17. yüzyılda Venedik’te oyulmuş bir sinagog gemisi gibi tören eserleri ile farklı bir bakış açısı sunuyor.

6.Primrose Hill

Primrose Hill - Camden Town

Primrose Hill

Prens Albert Yolu’nu Regent Parkından geçtiğinizde karşınıza çıkacak olan bu 65 metrelik tepe, Londra silüetine başka bir bakış açısı sunan yerlerden. Camden Town bölgesinin komşusu konumunda olan Primrose Hill, açık bir park alanında bulunuyor. Şehrin panoramik manzarasını açık bir park alanından izlemek isterseniz bu tepeyi de kasaba ziyaretinizde görmeyi unutmayın.

7.Regent Park’a Göz Atın

Regent Park

Regent Park

Londra’nın 8 Kraliyet parkından biri olan Regent Parkı 410 dönümlük bir alanda çoğunlukla çimlerden oluşan oksijen patlaması yaşayabileceğiniz yerlerden. Şehirdeki en temiz havaya sahip yerlerden biri olan bu parkta, pedallı botlar kiralayabilir veya Boathouse Cafe’de göle karşı bir şeyler içebilirsiniz.

Regent Kanalı’na da yakın bir konumda bulunan park ayrıca Londra Hayvanat Bahçesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

 • Londra’da henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, Londra’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bölgelere özel otel önerilerini bulabilirsiniz.

Camden Town Alışveriş

Camden Town Alışveriş

Camden Town Alışveriş

Londra’da alışveriş için de turistler arasında oldukça popüler yerlerden biri olan Camden Town, popüler pazarlarının yanı sıra küçük butikleri ve mağazalarıyla da eşsiz bir alışveriş deneyimi sunuyor.

Alışveriş için ilk olarak bakılacak yer Camden Market, yani Camden’deki ünlü pazarlar. Tabii bunun dışında bölgede göz atılabilecek daha birçok mağaza bulunuyor. Bunların en iyi bilinenleri ise ;

 • Burleska
 • Rokit
 • General Eyewear
 • Victoria Beau
 • Camberry
 • Ve en önemlisi Stables Market (Ahır Pazarı) ; Burası, alışılmadık alışverişlerin adresi olarak Londra’da uzun yıllar popüler yerlerden biri olmuş. Parke taşı döşemesi ve sabit bloklara, eski atölyelere, at tünellerine ve bir demiryolu setinin kemerleri altında saklanmış mağazalara sahip. Bu pazar, kıyafetler, kameralar, valizler, takılar ve çok daha fazlasıyla turistlerin en çok tercih ettiği yerlerden.

Camden Town Gece Hayatı

Camden Town Gece Hayatı

Londra gecelerinin en hareketli olduğu yerlerden biri olan Camden Town, daha çok genç kesimin tercih ettiği bir yer olsa da, her yaştan turistin canlı müzik mekanları veya popüler pubları için uğradığı güzel bölgelerden.

Gece kulübü konusunda da oldukça zengin olan bu bölgede, canlı müzik ve kulüp için en popüler mekanlardan bazıları ise ;

 • Electric Ballroom  ; 1930’lu yıllardan beri Camden Town’un müzik sahnesinin kalbi olarak biliniyor ve şehirdeki en ünlü mekanlardan biri. Camden High Street’te, Camden Town metro istasyonuna sadece 1 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Cumartesi gece 03:00’e kadar indie rock party ile ünlü olan bu mekan, haftanın her günü oldukça kalabalık.
 • Camden Underrworld ; Camden High Street’in bir kolu olan The World’in Bodrum katında bir müzik mekanıdır. Bir pub ve gece kulübü olarak faaliyet gösteren bu mekan, şehirdeki en hareketli ve en kalabalık gece kulüplerinden biridir.
 • KOKO ; İlk kez 1900 yılında açılmış olan Koko, aslında bir konser alanı. Yani canlı müzik konserlerinin yapıldığı Londra’nın, hatta Avrupa’nın en ünlü yerlerinden. Konser alanı olmasının yanı sıra bir gece kulübü olarak da faaliyet gösteren koko, 1500 kişilik kapasitesi ile Londra’nın en büyük gece kulüplerinden biri.
 • Jazz Cafe ; Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu mekan, şehrin en iyi canlı müziklerini bulabileceğiniz mekandır. Haftanın her günü oldukça kalabalıktır ve canlı müzik her akşam vardır. Hafta sonu da şehirdeki en iyi partilerden bazıları burada yapılmaktadır.
 • The Hawley Arms ; Burası bir pub. Yani gece kulüplerindeki gibi dans edebileceğiniz bir pist veya club music yok. Ancak bir şeyler içerken sohbet edebileceğiniz şehirdeki en popüler mekanlardan biri. Fiyatlar da ortalamanın biraz daha altında diyebiliriz.

Camden’de gece hayatı için popüler olan diğer mekanlar ise, The Blues Kitchen (Bar – Gece Kulübü), The Assembly House (Pub), Fifty Five Bar, FEST (Gece Kulübü) ve King’s Club (Shaka Zulu – Gece Kulübü).

Camden Town Hakkında Bilgiler

Camden Town Hakkında Bilgiler

”City of London”un kuzey tarafında bulunan Camden Town, Camden ilçesinin eğlence ve kültürel merkezidir. Daha çok açık pazarlarıyla tanınmasına rağmen, gece hayatı, yeme içme ve turistik aktiviteler için de tercih edilen bölgelerden biri.

Otobüs, tren veya metrolar ile kolayca ulaşılabilen bölge, Londra’nın diğer turistik yerlerinden olan London Eye ve Tower Bridge gibi yerlerden de oldukça kolay ulaşabilecek bir konumda bulunmaktadır.

DİĞER LONDRA YAZILARI

Camden Town Yakınlarında Konaklama

Şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne kolay bir ulaşım ağı sunan bu bölge, konaklama için en çok tercih edilen yerlerden biri olarak biliniyor. Özellikle Camden ilçesinde hemen hemen her bütçeye uygun otel, daire ve diğer konaklama birimlerini bulmak mümkün. Bölge yakınlarındaki popüler otellerden bazıları ise ;

 • Holiday Inn London Camden Lock ; 4 yıldızlı bu otel kanal kıyısında güzel ve merkezi konumuyla Jazz Cafe ve Koko gece kulübü de dahil olmak üzere Camden Town’ın bar ve publarına yürüyerek 5 dakika uzaklıkta bulunuyor. Camden Market’in hemen yanında bulunan tesisin aile odaları da bulunmaktadır.
 • Camden Enterprise Hotel ; Biraz daha bütçeli bir konaklama birimi için de 9+ konuk değerlendirme puanına sahip olan bu tesise göz atabilirsiniz. Camden Pazarı’na ve Regent Kanalı’na 10 dakikalık yürüme mesafesinde olan otel, tarihi 1865 yılına kadar giden bir binada hizmet veriyor. Daha çok çiftlerin tercih ettiği bir otel olarak biliniyor olsa da, tesisin aile odaları da bulunmaktadır.Booking.com