Bükreş’te nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en ideal tesisi bulmak için ilk olarak hangi semtte konaklayacağınıza karar vererek başlayabilirsiniz.

Bükreş, Avrupa standartlarında büyük bir şehir, buna bağlı olarak çok farklı bölgelere ve semtlere ayrılıyor. Şehirdeki en güvenli, en ideal ve turistik çekim merkezlerine en yakın bölgeyi bulmak çok zor değil. Eğer çok düşük bütçeli bir Bükreş gezisi planlamıyorsanız, ‘Old Town’ (Eski Şehir) bölgesinde konaklayarak her şeye yakın olabilirsiniz.

Ancak Old Town bölgesi, şehirdeki en pahalı konaklama bölgelerinden. Sadece otel değil, yeme içme konusunda da bu bölge ciddi anlamda pahalı olabiliyor. Bu yüzden alternatif olarak aşağıdaki diğer 2 bölgeye göz atmayı da unutmayın.

Bükreş’te Nerede Kalınır ? En Popüler Semtler

–Old Town (Eski Şehir Bölgesi) ; Bükreş’te kalınacak en merkezi yer. Şehirdeki en popüler turistik cazibe merkezlerine yakınlığı ile öne çıkan bu bölge, ayrıca Bükreş’in kalbinin attığı yerlerden biri. Otel önerisi olarak, bölgenin en çok rezervasyon alan otellerinden biri olan 4 yıldızlı Hilton Garden Inn Bucharest veya biraz daha ekonomik bir konaklama için 3 yıldızlı Moxy Bucharest Old Town adlı tesisi inceleyebilirsiniz.

–University ; Üniversiteye ev sahipliği yapan bir bölge olduğundan, yeme ve içme konusunda bu bölgede çok daha ekonomik seçenekler bulabiliyorsunuz. Ayrıca bu bölgeden Eski Şehir bölgesine ve Bükreş’teki tarihi ve turistik cazibe merkezlerine de kolaylıkla ulaşmak mümkün. Otel önerisi olarak, 3 yıldızlı Relax Comfort Suites Hotel‘e göz atabilirsiniz.

–Unirii ; Bükreş’te ailece nerede kalmalı ? sorusuna en ideal cevaplardan biri. Çünkü bu bölge, daha çok daire konseptindeki konaklama birimleriyle öne çıkıyor. Bölgede birkaç otel de var, fakat daha çok dairelere ev sahipliği yapan bir bölge. Kalabalık bir grup halinde veya ailece Bükreş’e seyahat ediyorsanız, alternatif olarak bu bölgeye de göz atabilirsiniz.

Gelelim Bükreş’te tercih edebileceğiniz bu bölgelerin detaylarına ;

1.Old Town (Eski Şehir) ve Otelleri

Old Town (Eski Şehir) ve Otelleri

Old Town

Old Town, Bükreş’te şehir gezisine başlayabileceğiniz en ideal yer.

Birçok turist gibi bu bölgede konaklayacak olursanız şehirdeki turistik noktalara oldukça yakın bir konumda olursunuz. Şehrin merkezinde olursunuz, her şey elinizin altında olur.

Peki bu kadar iyi bir yerde konaklamanın bedeli ne olur ? diye soracak olursanız da, cevabımız PAHALI olacaktır.

Old Town pahalıdır. Her turistin ”Git Old Town’da” konakla, her şey elinin altında demesine aldırmayın. Eğer yeteri kadar bütçeniz varsa, evet burası Bükreş’teki konaklayabileceğiniz en iyi bölge. Ancak bütçe sıkıntınız varsa, kafelere fazladan 5-10€, restoranlara fazladan 10-20€ ve otellere fazladan 20-50€ verebilecek durumunuz yoksa, çok daha uygun bir bölge bulabileceğinizi unutmayın.

Dünya mutfağına sahip Old Town’un bu kadar popüler olmasının nedeni ise ; Şehirdeki görülebilecek önemli turistik noktaların büyük bir bölümü ya bu bölgede, ya da bu bölgeye çok kısa bir yürüyüş mesafesinde. Artı, burası hem yerel halkın hem de turistlerin en fazla zaman geçirdiği yer.

Etrafta birçok alışveriş mağazası, restoranlar, kafeler ve barları bulabiliyorsunuz.

Old Town her ne kadar pahalı olsa da, yine de bu bölgede, her bütçeye uyabilecek konaklama birimlerini bulmak da mümkün. Biraz çıtanızı düşürerek kesenize uygun bir tesisi bu bölgede bulabilirsiniz.

Dilerseniz Old Town Bölgesi’ndeki tüm otellere ve diğer konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.Booking.com

Old Town’da Konaklama Tavsiyesi Olarak da ;

  • Little Bucharest Old Town Hostel ; İlk olarak, hostellerde konaklamayı seven biriyseniz, şehirdeki en popüler ve en iyi hostellerden biri olan ”Little Bucharest”e mutlaka göz atın. Bu hostel, Romanya Ulusal Tarih Müzesi, Bükreş Üniversitesi ve Stavropoleos Manastırı gibi şehrin önde gelen turistik noktalarına 3-5 dakika yürüme mesafesinde. Konum olarak mükemmel bir yerde bulunan bu tesisi mutlaka inceleyin deriz.
  • Rembrandt Hotel – 3 Yıldız ; Halkevi’ne ve Çağdaş Sanat Müzesi’ne yürüyerek 5 dakika uzaklıkta. Şehrin kalbindeki bu otelin bulunduğu bina ise, 1925 yılından kalma. Güzel konuk yorumları, fiyatı ve aile odaları da var.
  • Matisse Bucharest Old Town – 3 Yıldız – Apart Otel ; Biraz daha lüks bir 3 yıldızlı tesis. Daire konseptinde odalara sahip ve şehirdeki en çok tercih edilen otellerden.
  • Hilton Garden Inn Bucharest – 4 Yıldız ; Bükreş Ulusal Tiyatrosu’na sadece 5 dakika yürüme mesafesinde. Mükemmel bir konuma sahip. Tripadvisor ve Booking gibi birçok siteye göre Çiftlerin favori otellerinden biri olarak biliniyor. Biraz daha lüks severlere hitap eden bir tesis.

2.University ve Otelleri

University ve Otelleri

University Meydanı

University, adından da anlaşılacağı üzere bir üniversiteye ev sahipliği yapıyor. Bu yüzden de bölge daha çok öğrenci nüfusuyla öne çıkıyor.

Öğrenci denince akla da, ilk olarak ucuz yeme içme ve parti geliyor. Burası, şehirdeki en ucuz bölge değil. Fakat bu bölge de şehir merkezi sınırları içerisinde bulunuyor ve Old Town’a nazaran daha uygun.

Sadece konaklama birimleri değil ucuz olan, restoranlar, kafeler ve barlar da ucuz. Bu yüzden, biraz daha bütçeli bir Bükreş gezisi planlıyorsanız, ”University” bölgesine de göz atabilirsiniz.

Bu bölge ayrıca, gece hayatı için de düşünülebilecek seçeneklerden.

University bölgesinde birbirinden güzel tarihi yapıları, sarayları ve müzeleri de bulabilirsiniz. Bunun yanında, şehrin önde gelen turistik yerlerin büyük bir bölümüne de, bu bölgeden yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Not : Bu bölgenin bazı kesimleri, Eski Şehre oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

University bölgesinde bulunan konaklama birimlerine dilerseniz buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

University Otel Tavsiyeleri

  • Scala Boutique-Hotel – 4 Yıldız ; Bükreş’te turistlerin en çok tercih ettiği tesislerden biri olan bu otel, konum olarak mükemmel bir yerde bulunuyor. Otel, Old Town’un tam kalbine 10 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Revolution Square (Devrim Meydanı) ise, otele sadece 5 dakika uzaklıktadır.
  • Relax Comfort Suites Hotel – 3 Yıldız ; Ulusal Tiyatro, Ulusal Sanat Müzesi ve Old Town’a oldukça yakın bir konumda bulunan bu otel, modern ve lüks odalarıyla 4 yıldızlı otelleri aratmıyor. Aile odaları da olan bu tesise de göz atabilirsiniz.
  • Sleep Inn Hostel ; Otellerde aradığınızı bulamadıysanız, bölgenin en popüler hosteline de göz atabilirsiniz. Bu hostel, Old Town’un kalbine çok yakın bir yerde bulunuyor. Ayrıca şehirdeki gezilecek yerlerin büyük bir bölümü de tesise kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunmaktadır.

3.Unirii

Unirii

Unirii

Unirii, Bükreş’in en ünlü semtlerinden biri ve otel, pub ve büyük bir alışveriş merkezi konusunda oldukça zengin bir bölge.

Old Town’a yakın yoğun bir bölgedir. Burası, çoğu turistin gönül rahatlığıyla tercih ettiği bir yer olsa da, otel konusunda ısrarcıysanız, bu bölgeyi direkt es geçebilirsiniz.

Çünkü bu bölgede otel sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Eğer Bükreş’te dairede konaklamayı planlıyorsanız, ailece veya çift olarak tercih edebileceğiniz birbirinden güzel daireleri bu bölgede bulabilirsiniz.

Bölgede 50’nin üzerinde daire var. Yani daire konusunda ne kadar seçici biri olursanız olun, bu bölgede mutlaka aradığınız zevkte ve bütçede tesisi bulabilirsiniz.

Unirii Meydanı ile ünlü olan bu bölge, Old Town’a uzak değil. Yani dilediğiniz zaman Old Town’un nimetlerinden faydalanabilirsiniz.

Unirii bölgesi fotoğraflar için harika bir yer ve aynı zamanda şehrin birçok turunun başladığı nokta. Bu alanda komünist dönem yapılarına, özellikle de büyük bloklara ait birçok örnek bulunuyor.

Eğer dairede konaklayacaksanız, bu bölgeden daha iyi bir yer bulamayacağınızı unutmayın.

Unirii Daire Tavsiyeleri

  • Apartament Unirii Centru – 3 Yıldız ; Bu daire, biraz daha düşük bütçeli Bükreş gezisi planlayanların tercih edebileceği tesislerden. Çok modern veya lüks değil. Fakat Eski Kent’e 5 dakika yürüme mesafesinde oluşu, turistik yerlere yakınlığı ve fiyatı ile dikkatinizi çekecektir.
  • Unirii Square – Old City Center – 3 Yıldız ; Biraz daha modern ve şık bir dairede konaklamak isterseniz de, Bükreş’te mutlaka görmeniz gereken bir alışveriş merkezi olan ”Unirea Shopping Center”a 3 dakika yürüme mesafesindeki bu tesise göz atabilirsiniz.
  • Olala Unirii Center Apartments – 4 Yıldız ; Biraz daha üst düzey bir dairede konaklamak isterseniz de, kalınacak en güzel yerler arasında olan Olala adlı tesise göz atabilirsiniz. Bu tesis, Eski Kent merkezine ortalama 7 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Ayrıca, geniş, lüks ve donanımlı daireleriyle eşsiz bir hizmet sunmaktadır.

Bükreş’te Konaklama Hakkında Bilgiler

Bükreş Şehir Merkezi Otel Önerileri

Bükreş

Romanya‘nın başkenti Bükreş, 1’den 6’ya kadar bölgelere ayrılmış ve bu bölgeler ”Sector” olarak adlandırılıyor. Ancak Bükreş’te Sector 1 merkez  veya Sector 6 şehir merkezine çok uzak bir bölge değil.

Şöyle ki, bu bölgelerin hepsi şehir merkezinde buluşur. Yani Sector 6’nın bazı bölümleri merkez bazı bölümleri şehir merkezine çok uzak. Bu nedenle ”Merkezi Olarak Kabul Edilebilecek Bir Bölge Yoktur”.

Bükreş’te hangi bölgede konaklayacağınıza karar verirken, yukarıda bahsetmiş olduğumuz isimler üzerinden gidin. Yani Sector 1 veya Sector 5 diye bir bölge aramayın. Arasanız da, merkez diye düşünüp şehrin ücra bir yerinde konaklayabilirsiniz.

UZAK DURULMASI GEREKEN BÖLGELER

Bükreş Merkezi Oteller

Bükreş

Bükreş genel olarak güvenli bir şehir olarak bilinir. Fakat şehirdeki rumenlerin bile uzak durduğu bölgeler var. Bunlar, Ferentari ve Rahova. Bu iki isimde bir yerde sakın olan konaklamayın. Açıkçası bir tecrübemiz yok. Ancak kime sorduysak her yere git Ferentari ve Rahova‘dan uzak dur dendi. Sonradan araştırmamıza göre de çok fazla kapkaç olaylarının yaşandığı ve yasal olmayan işlerin döndüğü bir yer olduğunu öğrendik.

Gelelim toplu taşıma konusunda sıkıntılı olan bir bölgeye, Drumul Taberei’ye. Bu bölge, güvenlik konusunda sıkıntılı olmasa da, toplu taşıma konusunda ciddi bir sıkıntısı var. Şu anda metro için bir çalışma yapılıyor ve önümüzdeki yıllarda tamamen metronun geleceği söylenen bu bölgede, sıkış pıkış otobüslere veya tramvaylara binmek zorundasınız. Ayrıca bu otobüs ve tramvayları da sık aralıklarla bulamayacağınızı da unutmayın.

Bükreş Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Bükreş Kalınacak Yerler - Otel Fiyatları

Bükreş’te otel fiyatları, genel olarak 40€’dan başlamakta ve 200€’ya kadar çıkmaktadır. 40€’nun altında bir bütçeniz varsa da, pansiyonları ve hostelleri de düşünebilirsiniz. Çünkü ucuz otel fiyatları için en azından 40-45€’yu gözden çıkarmanız gerekiyor. Tabii şehir merkezine 6-7 km uzaklıkta konaklamak isterseniz, 40€’nun altında birkaç oteli de bulabilirsiniz.

Bükreş’te hostel fiyatları ise, (Dorm/Paylaşımlı odalar) ortalama 14€’dan başlıyor.  Şehir merkezine, turistik yerlere yakın bu fiyatta paylaşımlı dorm odalarını bulabilirsiniz.

Hostellerdeki çift kişilik odalar ise 30€’dan başlamaktadır.

Bükreş’te otel rezervasyonu için de, en azından 1-2 ay öncesinden yerinizi ayırtın. Erken rezervasyonlar ile otel fırsatlarından yararlanarak çok daha uygun fiyatlara konaklama birimlerini bulabilirsiniz.


Booking.com

Bükreş Ucuz Otel Tavsiyeleri

Upstairs Boutique

Upstairs Boutique

Upstairs Boutique

Eski Şehir merkezinin tam kalbine 5 dakika yürüyüş mesafesinde bulunan bu merkezi otel, konumuna, fiyatına ve konuk değerlendirme puanına bakarak şehirdeki en klas otellerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Bu otelin gecelik fiyatları ise, 50€’dan başlıyor. Tabii ki şehirdeki en ucuz otel değil, fakat Bükreş’te kalınacak yerler arasında en uygun fiyatlı tesislerden biri.

Bucharest Boutique by Jullie

Bucharest Boutique by Jullie

Bucharest Boutique by Jullie

Daire konseptinde bir otelde konaklamak isterseniz de, Eski Şehir’in kalbine ortalama 1 km uzaklıkta olan bu ucuz otele göz atabilirsiniz. Ucuz olmasının yanında, tesisin 9+ konuk değerlendirme puanı bulunuyor ve otel şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde yer almaktadır.

Bu otelin gecelik konaklama ücretleri ise, 55€’dan başlıyor. Ayrıca tesisin erken rezervasyon fırsat indirimleri de bulunmaktadır.

Relax Comfort Suites Hotel – 3 Yıldız

Relax Comfort Suites Hotel

Relax Comfort Suites Hotel

Bükreş te nerede kalınır

Relax Comfort Suites Hotel

Eski Şehrin kalbine 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otel, konum olarak şehirdeki gezip görülecek birçok noktaya yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Kahvaltısı, havaalanı servisi ve barı da olan bu tesisin güzel bir konuk puanı da bulunmaktadır.

Otelin fiyatı ise, 45€’dan başlıyor. Konumuna ve modernliğine göre fiyatının gayet iyi olduğunu da söyleyebiliriz.

Hotel Trianon – 3 Yıldız

Hotel Trianon

Hotel Trianon

Bükreş te en ucuz nerede kalinir

Hotel Trianon

Bükreş’in tam kalbine, yani eski kente 1 km uzaklıkta bulunan bu otel, şehirdeki en popüler tesislerden biri. Konum olarak turistik yerlere biraz uzak olsa da, yürüyerek birçok önemli noktaya gidebiliyorsunuz.

Otelin gecelik konaklama ücretleri ise, 40€’dan başlamaktadır. Ayrıca otel, şehirde mutlaka göz atmanız gereken yerlerden biri olan Parlemento Sarayı’na sadece 10 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Hotel Duke Romana – 4 Yıldız

Hotel Duke Romana

Hotel Duke Romana

Bükreş te Kalınacak En Güzel Yerler

Hotel Duke Romana

Hem lüks hem de ucuz olsun diyorsanız, eski şehir bölgesine 1.5 km uzaklıkta bulunan bu tesise göz atabilirsiniz. Bu otelin kötü yanı, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne ve şehir merkezine uzak olması. Ancak 10-30 dakika yürüyerek şehirdeki turistik yerlerin hemen hemen hepsine yürüyerek ulaşabiliyorsunuz.

Otelin gecelik konaklama ücretleri ise, 50£’dan başlamaktadır. Yani, bir 4 yıldızlı otele göre şehirdeki en uygun fiyat diyebiliriz. Ayrıca tesis, oldukça güzel konuk yorumlarına ve yüksek bir konuk değerlendirme puanına sahiptir. Kesinlikle favorimiz olan bu otele bütçeli bir Bükreş gezisi planlıyorsanız dahi göz atın deriz.


Booking.com

Bükreş Merkez Otelleri

Bükreş te nerede kalalım

foto kaynak ; flickr / Aleksandr Osipov

Bükreş’teki merkezi otellerin büyük bir bölümü, Eski Şehir bölgesinde yer almaktadır. Yani şehrin kalbinde bir otel veya diğer konaklama birimini arıyorsanız, yukarıdaki Old Town Bölgesine göz atmanız yeterli olacaktır.

Şehir merkezindeki otellerin büyük bir bölümü pahalı olsa da, bazı tesislerin diğer bölgelerden ucuz olduğunu görebilirsiniz. Bunun en önemli nedeni, bu tesislerin merkezin biraz daha ücra köşelerinde bulunuyor olmasıdır.

Şehirdeki merkezi otellerin en büyük artısı, Bükreş’te gezilecek yerler bakımından oldukça popüler olan noktalara çok kısa sürede ulaşabilmenizdir. Ancak bazı merkezi otellerin turistik yerlere çok da yakın olmadığını unutmayın. Şöyle ki, şehir merkezinin bazı kısımları turistik noktalara 5-15 dakika yürüme mesafesinde bulunurken, bazı yerleri ise turistik yerlere ortalama 10-20 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Bu yüzden de merkezi bir otel seçimi yaparken turistik yerlere ne kadar yakın olduğunuza dikkat edin.

Son olarak Bükreş’te casino otelleri için bir yer arıyorsanız, şehir merkezi yerine şehrin dışındaki tesislere göz atın deriz. Çünkü merkezdeki casino otelleri ciddi anlamda pahalı olabiliyor. Ancak bir casino için tesis bakıyorsanız, çok da merkezi olmasına gerek yok. Merkezin biraz daha dışında çok daha güzel casino için oteller bulabilirsiniz.

Bükreş’te nerede kalınır ? sorusuna cevap olarak listeye eklenebilecek birkaç bölge daha bulunmaktadır. Ancak seçimin kolay olması adına başka bölgeler ile kafanızı karıştırmayın deriz. Çok da kendinizi telefon ve bilgisayar başında yıpratmayın. Para varsa Old Town bölgesindeki otellere yoksa da, University bölgesindeki otellere göz atın. Aradığınızı kesinlikle bu iki bölgeden birinde bulacaksınız.


Booking.com

BENZER İÇERİKLER