Belçika‘nın başkenti Brüksel, kültür ve çeşitliliği, tarihi meydanları, art nouveau binaları, biraları ve lezzetli yemekleri ile eşsiz bir deneyim sunuyor.

Brüksel, son zamanlarda turist trafiğinin en çok artış gösterdiği şehirlerden biri. Buna bağlı olarak, zaten pahalı olan şehir, yüksek sezonlarda çok daha pahalı olabiliyor.

Bu yüzden de, Brüksel’de nerede kalınır ? sorusu için ilk olarak bütçenize uygun bir bölgeyi bulmak da şart.

Brüksel’de otel fiyatları, bölgelere ve erken rezervasyona göre de ciddi anlamda değişebiliyor. Özellikle yüksek sezonda Brüksel’e seyahat etmeyi planlıyorsanız, en azından 2-3 ay öncesinden rezervasyon yapmanızda da yarar var. Böylece erken rezervasyon fırsat indirimleriyle daha uygun fiyatlı oteller bulabilirsiniz.

Brüksel’de Nerede Kalınır ? – En Popüler 3 Bölge

Şehirde konaklama için tercih edilebilecek, birçok bölge, semt ve mahalle bulunmaktadır. Fakat bu bölgeler arasından, en popüler, en merkezi ve turistik yerlere en yakın olan bölgeler ise şöyle ;

 • Brüksel şehir merkezi ; En çok tercih edilen bölge. Sebebi ise basit ; hem turistik yerlerin büyük bir bölümüne ev sahipliği yapıyor, hem de şehirde en fazla konaklama çeşitliliğine sahip. Hemen her bütçeye uygun otel ve diğer konaklama birimleri bu bölgede bulunabilir. Otel tavsiyesi olarak ; 1 yıldızlı düşük bütçeli Résidence Le Quinze Grand Place Brussels adlı otele veya 3 yıldızlı Boutique Hotel Saint-Géry‘e göz atılabilir.
 • Saint Gilles ; Brüksel’de otel fiyatlarının en ucuz olduğu bölge. 4-5 yıldızlı lüks oteller de var, ancak diğer bölgelere nazaran daha uygun. Ayrıca Brüksel gece hayatının kalbinin attığı yere de kısa bir yürüyüş mesafesinde. 2-3 günlük bir Brüksel gezisi için en ideal bölgelerden biri. Otel önerisi olarak 4 yıldızlı Harmon House adlı tesisi verebiliriz.
 • Elsene/Ixelles ; Bu bölge hem şehir merkezine ve turistik noktalara yakın hem de Brüksel şehir merkezi kadar pahalı değil. Ayrıca şehirdeki en fazla genç nüfusun olduğu bölgelerden biri. Şehir merkezine alternatif olarak bu bölgeye de göz atabilirsiniz. 4 yıldızlı Hotel Barsey by Warwick veya 5 yıldızlı Hotel Le Châtelain bölgedeki en fazla rezervasyon alan lüks oteller.

1.Şehir Merkezi

Şehir Merkezi - Pazar Meydanı

Brüksel Pazar Meydanı – Grand Place

Grand Place adı verilen meydana ev sahipliği yapmasıyla bilinen bu bölge, adından anlaşılacağı üzere şehrin kalbi. Birçok turist gibi, hiçbir konuda endişem olmasın ve şehrin tam merkezinde olayım diyorsanız, diğer bölgelere bile bakmadan bu bölgeyi tercih edebilirsiniz.

Fakat bu bölgedeki konaklama birimlerinin diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı olabileceğini de unutmayın.

Eğer bütçe probleminiz yoksa, bu bölgede aradığınız konaklama birimini bulabilirsiniz. Şehirdeki en fazla oteli, daireyi ve diğer konaklama birimleri şehir merkezinde bulunuyor.

Şehirdeki gezilecek yerlerin büyük bir bölümüne ev sahipliği yapmasıyla ünlü olan bu bölge, hem alışveriş hem de yeme içme konusunda şehirdeki en iyi yerdir, fakat en ucuz değildir.

Şehir merkezinde konaklamanın birçok artısı var. Bunlardan en önemlisi, Brüksel’de dilediğiniz herhangi bir yere yürüyerek veya toplu taşıma araçlarıyla en çabuk şekilde bu bölgeden gidebilirsiniz. Ayrıca hem gece hayatı ve kültür gezisi hem de iş seyahatleri için en iyi bölgedir.

NOT : Şehrin haritada bile tam merkezi olan yer ”Grand Place” (Büyük Pazar Meydanı) Meydanıdır. Bu meydana yaklaştıkça konaklama birim fiyatlarında artış olur. Ancak yaklaştıkça şehrin kalbine daha yakın olabileceğinizi de unutmayın.

Göz At : Şehir merkezi otelleri

Brüksel Şehir Merkezi Otel Tavsiyeleri

 • Hotel Metropole – 5 Yıldız ; Şehirdeki en lüks otellerden biri olan bu tesis, Büyük Pazar Meydanı’na sadece 7 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Meydan ve çevresinde aradığınız turistik yerlerden restoranlara, kafelerden alışveriş mağazalarına her şeyi bulabiliyorsunuz.
 • Warwick Brussels Grand Place – 5 Yıldız ; Büyük Pazar Meydanı yanı başımda olsun, otelimden çıkıp her yere bi koşu gideyim diyorsanız, meydana 2 dakika yürüme mesafesindeki bu lüks otele göz atabilirsiniz. Hotel Metropole nazaran bu tesisin gecelik konaklama ücretleri biraz daha yüksek. Fakat bu tesisin şehirdeki en iyi konuma sahip olduğunu göz önüne alırsanız, tesisin oldukça ideal olduğunu göreceksiniz.
 • Motel One Brussels – 3 Yıldız ; Biraz daha düşük bütçede seyahat ediyorsanız, Brüksel’de turistlerin en çok tercih otellerden biri olan Motel One’a göz atabilirsiniz. Bu tesis, Büyük Pazar Meydanı’na 10 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Bu yüzden çok merkezi olmadığından dolayı da, şehirdeki en uygun 3 yıldızlı tesislerden biri. Modernliği ile de 4 yıldızlı tesisleri aratmayacaktır.
 • Hotel Chambord – 3 Yıldız ; Biraz daha farklı bir konuma sahip olan bu tesis, Brüksel Kraliyet Sarayı’na 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Konuk değerlendirme puanı 8.0’ın altında olsa da, şehirdeki en uygun fiyatlı 3 yıldızlı tesislerden biri. Çok seçici biri değilseniz bu tesisi seveceksiniz. Konum, modernlik ve hizmet gayet iyi.

2.Saint Gilles (Sint Gillis)

Saint Gilles Ucuz Otel Önerileri

Saint Gilles

Brüksel’de konaklama için en çok tercih edilen bölgelerden bir diğeri ise, Saint Gilles‘tir. Fakat bu bölge, şehir merkezine ve şehirdeki turistik yerlere uzak. Yani yürüyerek (30 dakika) merkeze ve turistik yerlere gitmek biraz zor.

Eğer toplu taşıma araçlarıyla aranız iyiyse, bu bölgeden merkeze ve Brüksel’deki gezilecek yerlerin büyük bir bölümüne 5 dakika rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca uzun yürüyüşleri dert etmiyorsanız, bu bölgeden de şehirde önemli noktalara yürüyerek gitmek mümkün.

Tabii her şeyin kalbinde olmadığınızdan dolayı da, bu bölgedeki konaklama ücretleri merkezdeki konaklama birimlerine nazaran daha uygun. Doğru zamanda rezervasyon yapıyorsanız, merkezde 3 yıldızlı bir otelde kalmak yerine, bu bölgede 4 yıldızlı bir otelde bile konaklayabilirsiniz.

Ressamlar, şairler, aktörler ve yazarlar dahil, yaratıcı ve sanatsal ruhları çeken bir yapıya sahip bu bölgede gece hayatı ölü. Burada gündüzler gecelerden çok daha hareketli.

Göz At : Saint Gilles Otelleri

Saint Gilles Otel Tavsiyeleri

 • Hotel Manos Stephanie 4 Yıldız ; Bölgedeki en çok tercih edilen tesislerden biri olan Manos Stephanie, Büyük Pazar Meydanı’na 1.5 km uzaklıkta bulunuyor. Porte de Hal Müzesi, Egmont Sarayı ve Horta Museum tesise sadece 10 dakika yürüme mesafesinde. Güzel konumu, yüksek konuk değerlendirme puanı ve sunduğu hizmetiyle düşünülebilecek tesislerden.
 • ibis Styles Hotel Brussels Centre Stéphanie – 3 Yıldız ; Biraz daha bütçeli bir tesiste konaklamak isterseniz de, Louise Bulvarı ve Sablon Meydanı’na 10 dakika yürüme mesafesindeki bu tesise göz atabilirsiniz. Geniş aile odaları da olan bu tesis, 8+ konuk değerlendirme puanına sahip.
 • The Pantone Hotel Brussels – 3 Yıldız ; Bölgedeki en çok tercih edilen 3 yıldızlı otellerden biri olan bu tesis, Egmont Sarayı’na ve Horta Müzesi’ne 10 dakika yürüme mesafesinde. Büyük Pazar Meydanı ise, tesise 1.5 km uzaklıkta bulunmaktadır.

3.Elsene/Ixelles

Elsene/Ixelles Şehir Merkezi

Eğer şehir merkezi bölgesi çok pahalı ve süper turistik, Saint Gilles bölgesi de biraz uzak gelirse, bu ikisi arasında bir yer arayacak olursanız, Ixelles bunun için en iyi seçenek olacaktır.

Bu bölgeden Manneken Pis Heykeli ve Büyük Pazar Meydanı gibi Brüksel’de gezilecek yerler arasında oldukça popüler olan noktalara 10-15 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.

Bu bölgede konaklayacak olursanız, tüm turistik yerlere ortalama 5-20 dakika yürüme mesafesinde olacaksınız. Bu da, hızlı bir şehir gezisi yapmak için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Şehir merkezindeki otel fiyatları bu bölgedekilere nazaran daha pahalı. Çok büyük fiyat farklılıkları olmasa da, farkı çok rahat bir şekilde görebilirsiniz.

Ayrıca bu bölgede birkaç pansiyon, hostel ve konukevi de bulabiliyorsunuz. İster lüks ister bütçeli bir tesis, aradığınızı burada bulmak oldukça kolay.

Göz At : Elsene/Ixelles Otelleri

Elsene/Ixelles Otel Tavsiyeleri

 • Sofitel Brussels Le Louise – 5 Yıldız ; Bu otel, bölgedeki en lüks tesislerden biri. Fakat şehir merkezindeki 5 yıldızlı tesislere nazaran daha uygun. İlla lüks bir tesiste konaklamayı planlıyorsanız, bu otele de mutlaka göz atın. Özellikle erken rezervasyon otel fırsatlarıyla çok daha uygun odaları bu tesiste bulabilirsiniz. Ayrıca Büyük Pazar Meydanı tesise 15 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır.
 • Hygge Hotel – 3 Yıldız ; Bölgedeki en iyi fiyat/fayda oranına sahip tesislerden biri olan Hygge Hotel, geniş aile odalarıyla hizmet veriyor. Ailece kalınabilecek en güzel tesislerden biri olan bu otelden yürüyerek 20 dakika içerisinde Büyük Pazar Meydanı’na ve şehrin önde gelen gezilecek yerlerine ulaşabiliyorsunuz.

Brüksel Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Brüksel Şehir Merkezi

Bruksel

Bu şehirde otel ücretleri ortalama 60€’dan başlamaktadır. 300€’ya kadar çıkan konaklama ücretleri ile pahalı bir konaklama şekline sahip Brüksel’de 60€’nun altında birkaç hostel, pansiyon ve konukevi de bulabilirsiniz.

Ortalam 80-175€ arasında bir ücrete şehirdeki 3-4 yıldızlı otellerin büyük bir bölümünde rahatlıkla konaklayabilirsiniz. Fakat ideal otel ücreti 115€ civarındadır.

Eğer çok düşük bütçeli bir Brüksel gezisi planlıyorsanız, hostellerde ve pansiyonlarda konaklamayı da düşünmelisiniz.

Şehir merkezinde ”Marolles” adı verilen mahallede düşük bütçeli birçok tesis bulabilirsiniz. Aramanıza ”Marolles Brüksel” yazmanız yeterli. Veya şuraya tıklayabilirsiniz ; Marolles’e yakın olan tesisler

Brüksel’de otel rezervasyonu için de Booking, Hotels.com ve Expedia adlı sitelere göz atabilirsiniz. Bunlar arasında gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz site ise, hiç şüphesiz Booking’dir. Booking.com üzerinden, şehirdeki erken ve son dakika otel fırsatlarını çok daha iyi görebiliyorsunuz.

Brüksel Ucuz Otel Tavsiyeleri

Hotel Barry – 2 Yıldız

Hotel Barry

Hotel Barry

Brüksel de nerede kalınmalı

Hotel Barry

Bu tesis şehirdeki en ucuz birkaç otelden biri. Fakat, çok seçici biriyseniz bu tesisin mutlaka konuk yorumlarına göz atın. Çok kötü değil ama biraz düşük bir konuk değerlendirme puanı bulunuyor.

Eğer hizmet ve kalite konusunda beklentiniz düşükse, bu oteli seveceksiniz. Tesinin gecelik konaklama ücretleri 55€’dan başlamaktadır. Ve şehir merkezinde güzel bir konumda yer almaktadır. Tesisten, Büyük Pazar Meydanı’na yürüyerek 7 dakikada ulaşabiliyorsunuz.

Sleep Well Youth Hostel

Sleep Well Youth Hostel

Sleep Well Youth Hostel – Foto kaynak ; Jan Verlinde

Bu tesis bir hostel. Merkezi konuma sahip ve dorm oda ücretleri gecelik 35€’dan başlamaktadır. Ayrıca sadece bayan/erkek dorm odalarını da bu tesiste bulabilirsiniz.

Hosteller hakkında az çok tecrübeniz varsa, şehirdeki en iyi hostellerden biri olan Sleep Well Youth Hostel’i gözünüz kapalı tercih edebilirsiniz. Yüksek konuk değerlendirme puanı, merkezi konum, modern ve temiz odalar.

Hotel Queen Mary – 3 Yıldız

Hotel Queen Mary Brüksel

Hotel Queen Mary

Brüksel de Nerede Konaklanır

Hotel Queen Mary

Geçmişi 1859 yılına dayadan tarihi bir binada hizmet veren bu tesis, beklentisi düşük olan gezginlerin göz atabileceği otellerden. Konum olarak gayet güzel, fakat düşük konuk değerlendirme puanı ve ”Basit bir Otel” olması, insanı düşündürüyor. Sadece ucuz olduğu için göz atabileceğiniz tesislerden. Gecelik konaklama ücretleri 55€’dan başlamaktadır.

Brüksel’de en ucuz nerede kalınır ? sorusuna cevap olarak önerebileceğimiz bölgeler ve tesisler tabii ki bu liste ile sınırlı değil. Fakat, şehirdeki en çok tercih edilen, en iyi konuma sahip bölgeler bu 3 semtten ibaret diyebiliriz. Bu 3 bölgede her zevke ve her bütçeye konaklama birimlerini rahatlıkla bulabilirsiniz. Bölgelere özel otel önerileri ise, o bölgedeki popüler tesislerden oluşmaktadır. Bu yüzden de başka bölgelere göz atmanıza da gerek kalmayabilir.Booking.com

İLGİLİ YAZILAR ;