Londra‘nın en önemli cazibe merkezlerinden biri olan British Müzesi, İngiltere‘nin hatta Avrupa’nın önde gelen müzeleri arasında yer alıyor. Binlerce yıl öncesine dayanan ve dünyanın dört bir yanından gelen muhteşem bir koleksiyona sahip olan müzeye girişlerin ücretsiz oluşu da, bu müzenin en güzel yanı.

Her yıl 6 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlayan British Müzesi (British Museum), dünyanın en eski müzelerinden biri ve 1759 yılında resmen ziyaretçiye açılmış. Müze, yaşamı boyunca 70 binden fazla farklı nesne toplayan ”Sir Hans Sloane”nin (Ünlü bir hekim, doğa bilimci ve koleksiyoncu) kişisel koleksiyonları sayesinde kurulmuş. Başlangıçta müzenin koleksiyonu, el yazmaları, kitaplar, etnografik materyal ve çeşitli antikalardan oluşuyormuş. Zaman içerisinde genişleyen müze günümüzde 7 milyondan fazla esere ev sahipliği yapmaktadır.

British Müzesi 

British Muzesi

Keşif ve macera kültürünün dünyevi bir kanıtı olan British Müzesi’ndeki toplanmış 7 milyondan fazla eserin çoğu İngiliz bilim adamları ve arkeologların keşfinden oluşuyor. Müze, sadece Londra hakkında değil insan uygarlığı tarihi hakkında da eşsiz bir deneyim sunuyor. Her biri birkaç galeriye (Bazen tüm kata) sahip 10’dan fazla bölümden oluşan müze insan uygarlığının kaydedilmesi için bir araştırma merkezi olarak da bilinmektedir.

Müzedeki eserlerin hepsini görmek pek mümkün olmuyor. Bu yüzden çok fazla vaktiniz yoksa, aşağıdaki müzenin öne çıkan değerli eserlerini görerek müze gezinize başlayabilirsiniz.

Not : Müze, genellikle öğleden sonra aşırı yoğun olmaktadır. Mümkünse sabah saatlerini tercih edin ve merdivenlerin en güzel fotoğraf karesini yakalamak için de ”Avrupa Bölümü”nün ikinci katını tercih edebilirsiniz.

Müzede kaçırılmaması gereken en önemli eserler ve bölümler ; 

1.Egyptian Mummies (Mısır Mumyaları) – Oda 60-63 

Mısır Mumyaları - British Müzesi

Mısır Mumyaları – British Müzesi

Müzedeki geniş Mısır eserleri koleksiyonu arasında insan mumyalarının yanı sıra, kediler, köpekler, boğalar ve hatta 4 metre uzunluğunda bir timsah mumyası içeren 300’den fazla hayvan mumyası da bulunuyor.

Müzenin koleksiyonunda 140’dan fazla mumya ve tabut bulunuyor ve bu mumyaların çoğu sergilenmektedir. Her biri birbirinden değerli ve dikkat çekici olsa da, ‘‘Katabet Mumyası” en çok ilgiyi gören eser oluyor. Hepsi çok iyi bir durumda ve benzersiz detaylara sahip. Bazıları dekore edilmiş veya boyanmış, diğerleri sadece eski Mısır uygarlığının tipik mumyalama sürecini gösteriyor.

2.Rosetta Taşı (Rosetta Stone) – Eski Mısır – Oda 4

Rosetta Taşı - British Müzesi

Rosetta Taşı

Müzedeki en önemli parçalardan biri olan Rosetta Taşı, 1799 yılında Rashid kasabasında bulunmuş. Bu sayede Mısır’da kullanılan Hiyeroglif dilinin anlamını bulmak mümkün olmuştur. MÖ 196’da Memphis’te yayınlanan bir kararname içeren taş, hiyeroglifler, Demotik ve antik Yunanca kullanılarak yazılmış.

3.The Great Court

The Great Court

The Great Court

British Müzesi’nin en çok fotoğraflanan yerlerinden biri olan The Great Court (Büyük Mahkeme), Kraliçe II.Elizabeth’in 2000 yılında açtığı yerdir. Müzenin bu muazzam iç avlusunda büyük geçici sergilere ev sahipliği yapan, dünyaca ünlü okuma odasını barındıran görkemli bir cam çatı bulunmaktadır.

4.Nereid Anıtı – 17 Nolu Oda

Nereid Anıtı

Nereid Anıtı

17 nolu odanın ana katında bulunan Nereid Anıtı (Nereid Monument), ülkemizin ”Ksantos” (Xanthos) adlı köyündeki Likya mezarlarının en büyüğü ve en iyisi olarak bilinmektedir.

5.Parthenon Sculptures (Elgin Mermerleri) – 18 Nolu Oda

Parthenon Sculptures (Elgin Mermerleri)

Parthenon Sculptures (Elgin Mermerleri)

Parthenon Heykelleri olarak da bilinen Parthenon Sculptures, müzenin en çok ilgi gören eserlerinden. Bunlar, Atina’daki Akropolis’ten getirilmiş. Mermer koleksiyon, Lapiths ve Centaurs arasındaki savaşı gösteren 75 metre uzunluğunda bir friz içeriyor ve frizin yarısı da Atina’daki Akropolis Müzesi’nde sergilenmektedir.

Eski Yunan heykeltraş ve mimar Phidias’ın rehberliğinde yapılmış olan mermerler İngiliz İmparatorluğu’nun büyükelçisi Earl’s Elgin tarafından İngiltere’ye götürüldüğünden dolayı Elgin Mermerleri olarak da bilinmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • Londra’da nerede kalınır ? (Şehirdeki en ideal konaklama bölgeleri ve bölgelere özel otel önerilerini bulabilirsiniz)
  • Londra’da Yapılacak Şeyler ; (En önemli turistik aktiviteleri, gezip görülecek önemli yerleri ve Instagram fotoğrafları için en mükemmel noktaları bu yazımızda bulabilirsiniz)

6.Assyrian Winged Bulls (Asur Kanatlı Boğalar) – 10 Nolu Oda

Assyrian Winged Bulls (Asur Kanatlı Boğalar)

Assyrian Winged Bulls (Asur Kanatlı Boğalar)

Ana katta bulunan 10 nolu oda içerisinde sergilenen Assyrian Winged Bulls, Asur kralı Sargon II (M.Ö. 721-705) için inşa edilmiş, Khorsabad kentin sarayından kalmadır. İnsan kafasıyla dikkat çeken bu eserler de, müzede oldukça ilgi görmektedir.

7.The Lewis Chessmen (Lewis satranç figürleri) – 40 Nolu Oda

The Lewis Chessmen (Lewis satranç figürleri)

The Lewis Chessmen (Lewis satranç figürleri)

MS 1150-1200 yıllarına tarihlenen bu satranç taşları, eskiden Norveç Krallığı’nın bir parçası olan, günümüzde ise İskoçya’ya ait bir yer olan Batı Adaları‘nda bulunmuş. Mors dişinden oyulmuş satranç taşları, Orta Çağ’da İngiliz Adası ve İskandinavya krallıkları ile bu dönemde Avrupa’da satranç oyununun artan popülaritesi arasındaki siyasi ve kültürel bağlantıyı göstermesi bakımından da önemlidir.

Bu arada satrancın MÖ 500 yıllarında Hindistan’da ortaya çıktığı bilinir ve İslam Dünyası aracılığıya Avrupa’ya getirildiğine inanılmaktadır.

8.Younger Memnon (Genç Memnon)

Younger Memnon (Genç Memnon)

Younger Memnon

Younger Memnon da, müze içerisinde mutlaka görülmesi gereken eserler arasında yer alıyor. Bu eser, Thebes’teki Ramesseum morg tapınağının kapısına yerleştirilen devasa granit kafa çiftlerinden biridir. Kafalardan biri hala tapınakta bulunmaktadır.

Göğüs, geleneksel bir baş elbise olan Nemes giyen Firavun Ramses II’yi temsil etmektedir. Fakat heykelin geri kalanı bulunamadığından eksik bir parça olarak kabul edilmektedir.

9.Sutton Hoo Helmet – 41 Nolu Oda

Sutton Hoo Helmet

Sutton Hoo Helmet

Bu kask dünyadaki nadir parçalardan biri olarak bilinir ve 7. yüzyılın başlarında İngiltere’de Anglo-Sakson dönemine ait olduğu bilinmektedir. Demir kask, kalaylı bronz dekoratif panellerle kaplıdır ve ölü kralın savaşçı durumunu ve Anglo-Sakson’da kullanılan her türlü silahı yansıtmaktadır.

10.Hoa Hakananai’a – 24 Nolu Oda

Hoa Hakananai'a

Hoa Hakananai’a

Yüzyıllar boyunca Rapa Nui halkı (Paskalya Adası olarak da bilinir), atalarının ruhlarını barındırmak için adalarının sahil şeridindeki bazalttan devasa heykeller inşa etmesiyle tanınmıştır. MS 1000 ve 1200 yılları arasında inşa edilmiş olan Hoa Hakananai’a bunlar arasındaki en önemli parçalardan biridir ve 1869 yılından beri British Müzesi’nde sergilenmektedir. Yaklaşık 7 metre boyundaki heykel etkileyici oymaları ile dikkat çekiyor.

Heykeli zemin kattaki bölümde 24 numaralı odada görebilirsiniz.

11.Portland Vazosu

Portland Vazosu

Portland Vazosu

Portland Vazosu, 1. yüzyılın başlarında yapıldığı tahmin edilen eski bir Roma cam vazosudur. 16. yüzyılın sonlarında bulunmuş olan bu eserin tam olarak ne zaman ve nasıl yapıldığı hala tam olarak bilinmiyor. 70 nolu odada bulunan bu vazo da, müzede görebileceğiniz önemli eserler arasında.

British Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir ? 

Great Russell Street adlı cadde üzerinde bulunan müzeye Tottenham Court Road veya Holborn metro duraklarını kullanarak rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu metro durakları müzeye 7 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

Müzeye trenler ile ulaşım için de ”Euston” adlı istasyona gitmeniz gerekiyor. Bu istasyon ise müzeye 15 dakika yürüme mesafesinde.

Müzeye otobüsler ile ulaşım için de 1, 8, 19, 25, 38, 55, 98, 242, 10, 14, 24, 29, 73, 134, 390, 59, 68, 91, 168 nolu otobüslerden birini kullanabilirsiniz.

British Müzesi’ne girişler ücretsizdir ve müze haftanın her günü 10:00-17:30 saatleri arasında ziyaret edilebilir. (Dilerseniz 5-10 Pound bağış yapabiliyorsunuz)

British Müzesi Hakkında Bilgiler

  • British Müzesi, Yaklaşık 92 bin metrekarelik alanı ile dünyanın en büyük müzesidir.
  • Aynı zamanda en eski Ulusal Halk Müzesi’dir. 1759 yılında beri açık. Yani Amerika’nın kuruluş tarihinden 17 yıl önce açılmıştır.
  • British Museum’daki en eski nesne, 2 milyon yıldan daha eski olduğuna inanılan bir taş kesme aracıdır.
  • Koleksiyondaki Mezopotamya tableti, yaklaşık 4.000 yıl önceki en eski müşteri şikayeti olarak kabul edilmektedir.

British Müzesi‘ne VIP olarak girmek isterseniz sabah 10:00’da açılan müzeye 09:00’da 20-30 kişilik turlar ile 30 Pound gibi bir ücret ödeyerek girebilirsiniz. Herkes müzeye girmek için sıraya girerken 92 bin metrekarelik müze içerisinde 30 kişiden biri olmak büyük bir ayrıcalık olabilir. Çok zamanınız yok ve bütçeniz de varsa, müzeyi bu turlar ile 1 saat içerisinde görebiliyorsunuz. Ayrıca İngilizce olarak eserlerden müzenin tarihine kadar çok detaylı bilgiler de verilmektedir. Ücretsiz olan bir müzeyi 30 Pound ödeyerek ziyaret etmek isterseniz de bu seçenekte aklınızda olsun deriz.

Müze için en iyi ziyaret zamanının Cuma günü olduğu söylenir. Çünkü müze, cuma günleri akşam 20:30’a kadar açıktır. Cuma günleri 17:30’dan sonra çok daha sakin bir müze gezisi yapabilirsiniz.

Not : Müzede ücretsiz olarak yapılan ”Eye-Opener” adı verilen turlar olmaktadır. Bu turlar 15:00-15:45 saatleri arasında gerçekleşir ve birçok rehber farklı galerilerde en özel ve en önemli eserleri size gösterir ve güzel bir tarih dersi verir. Önceden rezervasyona gerek yok. Sadece bu saatler arasında müzedeyseniz, bulunduğunuz galeride etrafınızda rehber olup olmadığına bakın yeter. Bu turlar 30-40 dakika sürer ve müzedeki en önemli parçaları bu turlar ile görebilirsiniz.

Nereden Başlamalı ? 

Müze aşırı büyük ve ses rehberi almadıysanız nereden başlayacağınızı kestirmek zor olabiliyor. Bu yüzden yukarıdaki eserlerin bulunduğu katlar ve bölümler ile gezinize başlamayı düşünebilirsiniz. Ancak birçok turistin yaptığı gibi müzeye girer girmez, 3. kattaki 60-63 nolu Mısır Mumyaları’nın olduğu oda ile başlayın deriz. Her yaştan turistin ilgisini çeken bu bölüm, müzedeki en çok ziyaret edilen bölümlerden biri. Ayrıca diğer önemli bölümlere de yakın.


Booking.com

DİĞER LONDRA YAZILARI