Slovakya‘nın başkenti ve en turistik şehri olan Bratislava, Tuna Nehri üzerinde güzel ve stratejik bir konumda yer alıyor. Batıda Avusturya ve güneyde Macaristan ile sınır komşusu olan bu şehrin, mükemmel konumunun yanı sıra ucuz olması, Bratislava’yı Avrupa’yı keşfetmek için güzel bir üs haline getiriyor. Şehir, genel olarak ucuz bir konaklama sunuyor olsa da, yine de Bratislava’da nerede kalınır ? sorusu için birkaç mahalleye göz atmanızda yarar var.

Bratislava, son zamanlarda Viyana‘yı günübirlik keşfetmek için popüler gezi duraklarından biri haline geldi. Çünkü bu şehirden araçla 1 saat içinde veya 1.5 saatlik tekne gezisi ile Viyana’ya gidebiliyorsunuz. Viyana’ya nazaran çok daha ekonomik otellere ev sahipliği yapan Bratislava’da konaklama için tercih edilebilecek 4 bölge bulunuyor. Bunlar ; Stare Mesto (Tarihi şehir merkezi), Nove Mesto (Yeni şehir bölgesi), Ruzino ve Petrzalka’dır.

Bratislava’da Nerede Kalınır ? – En Çok Tercih Edilen Bölgeler

  • Stare Mesto ; Bratislava’nın kalbinde olmak için tercih edilebilecek bölgelerden biri. Şehirdeki en fazla konaklama birimine ev sahipliği yapıyor.
  • Nove Mesto ; Bratislava’da kalınacak en popüler ikinci bölge. Birçok farklı bütçede otele sahip olduğundan, düşük bütçeli Bratislava gezisi planlayanların da göz atabileceği bir bölge.
  • Ruzinov ; Bratislava’da 2 gün veya daha uzun süre konaklamayı düşünüyorsanız, şehirdeki en ekonomik bölgelerden biri olan Ruzinov’a da göz atılabilir.
  • Petrzalka ; Çok popüler bir bölge olmasa da, yukarıdaki diğer bölgelerde aradığınız bütçede bir otel bulamazsanız bu bölgeyi de alternatif olarak düşünebilirsiniz.

1.STARE MESTO 

Kelime anlamı ”Eski Kent” olan Stare Mesto, Bratislava’nın şehir merkezi olarak da biliniyor. Orta Çağ’dan kalma binalara, meydanlara ve barok kiliselere ev sahipliği yapan, labirent sokaklarıyla ünlü bu bölge, şehirdeki en fazla otel seçeneğine sahip. Bu yüzden de her bütçeye uygun bir konaklama birimini bu bölgede bulabiliyorsunuz.

Stare Mesto, tarihi ve turistik cazibe merkezlerine ev sahipliği yapmasının yanı sıra, birçok restorana, cafeye ve alışveriş mağazalarına da ev sahipliği yapıyor. Gece hayatı için de en iyi yer olan tarihi merkez, Bratislava Kalesi ve St. Martin Katedrali’nin bulunduğu yer. Ayrıca tekne gezileri için nehir kenarına yürüyerek buradan rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Tarihi şehir merkezi, yürüyerek keşfedebileceğiniz bir yer. Burada konaklayacak olursanız, toplu taşıma araçlarına ihtiyacınız olmadan şehrin hemen her yerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Stare Mesto ve çevresindeki turistik yerler: Michael Kapısı, Bratislava Katedrali, St. Martin Katedrali, Bratislava Kalesi, Başpiskopos Sarayı ve Slovak Ulusal Tiyatrosu.

Stare Mesto popüler otel tavsiyeleri ; Booking.com

2.NOVE MESTO

Nove Mesto, ”Yeni Şehir” anlamına geliyor ve Stare Mesto’dan sonra Bratislava’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler bölge.

Bu bölgede konaklayacak olursanız, şehir kalabalığından ve turistlerden biraz daha uzak olursunuz. Fakat yine de şehir merkezine ve turistik cazibe merkezlerine yakın olursunuz.

Şehir merkezinin hemen kuzeyinde yer alan bu bölge, daha çok daire konseptinde hizmet veren tesislere ev sahipliği yapıyor olsa da, çok sayıda oteli de burada bulabilirsiniz.

Nove Mesto ve çevresindeki turistik yerler: Kamzik TV Kulesi, Bratislava Orman Parkı, Pasienky Spor Salonu, Slimak Alışveriş Merkezi, Yeni Pazar Alanı, Polus Alışveriş Merkezi

Nove Mesto sınırları içinde yer alan otellerin ve diğer konaklama birimlerinin hemen hepsi, şehir merkezine 1.5-3 km uzaklıkta bulunuyor. Yani yürüyerek şehir merkezine ulaşamayabilirsiniz.

Nove Mesto popüler otel önerileri ;

  • Hotel Blue Bratislava ; 3 yıldızlı modern ve şık bir otel. Polus City Center alışveriş merkezine birkaç adım uzaklıkta ve tarihi şehir merkezine ise 2.5 km uzaklıkta bulunuyor.
  • Hotel West ; 4 yıldızlı lüks bir otel. Ancak tarihi şehir merkezindeki lüks otellere nazaran daha uygun fiyatlı bir konaklama sunuyor.
  • Lindner Hotel Gallery Central ; 13. katında Bratislava Kalesi manzaralı Outlook Bar & Lounge’a ev sahipliği yapmasıyla ünlü 4 yıldızlı lüks bir otel. Tarihi şehir merkezine yaklaşık 3 km uzaklıkta yer alıyor.

3.RUZİNOV

Daha çok alışveriş ve iş seyahatlerinin adresi olan Ruzinov, Bratislava’da konaklama için en popüler üçüncü bölge.

Şehrin sanayi bölgesi olarak da bilinen bu bölgede, çok sayıda otel, alışveriş merkezi, cafe ve restoranı da bulabiliyorsunuz. Tarihi şehir merkezine çok uzak olmayan bu bölgeden de, şehirdeki bazı turistik yerlere yürüyerek ulaşabiliyorsunuz.

Bratislava şehir merkezi ile Ruzinov arası yaklaşık 2 km’dir.

Ruzinov, Sovyet döneminde inşa edilen sanayi depoları ve fabrikalarla kaplı büyük bir semt. Slovakya’daki en büyük şirketlerin çoğunun merkezi de bu mahallede yer alır.

Büyük alışveriş merkezlerinin yanı sıra, Ruzinov’un Mileticova Caddesi’nde büyük bir açık hava pazarı da var. Eğer biraz daha bütçeli bir Bratislava gezisi planlıyorsanız, bu bölgedeki otellere de göz atabilirsiniz.

En popüler Ruzinov otel tavsiyeleri ;

Hotel Blue Garni

Hotel Blue Garni ; 3 yıldızlı modern ve şık odalara sahip bu otel, Apollo İş Merkezi’ne ve Eurovea Kompleksi’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

NH Bratislava Gate One

NH Bratislava Gate One ; 4 yıldızlı lüks bir otel. Tesis, yüzme havuzu, barı, spa ve sağlık merkeziyle hizmet veriyor.

Apollo Hotel Bratislava

Apollo Hotel Bratislava ; Şehirdeki en uygun, fakat en modern 4 yıldızlı otellerden.

Bratislava’da bu 3 bölgede aradığınız zevkte veya bütçede bir tesis bulamazsanız, son olarak Petrzalka bölgesine de göz atabilirsiniz. Bu bölge, turistler arasında çok popüler olmasa da yine de uygun fiyatlı otelleri için düşünülebilir.

Bratislava Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Antik ve modern tarihin büyüleyici bir karışımına sahip olan Bratislava, Avrupa’daki en uygun fiyatlı şehirlerden biri. Bu yüzden de, şehirde çok sayıda düşük bütçeli oteller bulabiliyorsunuz. Otel fiyatları genel olarak 50€’dan başlamakta ve 200€’ya kadar çıkabilmektedir.

Şehir merkezindeki oteller kendi kategorisindeki diğer otellere nazaran biraz daha pahalı olabiliyor, özellikle son gün yapılan rezervasyonlarda.

Orta bütçeli bir 3-4 yıldızlı otel için 70-95€ gibi bir ücret ödeyebiliyorsunuz. Ayrıca erken rezervasyon yaparak da, aynı tesiste daha uygun fiyatlı odaları bulmak mümkün. Bunun için 1-2 ay öncesinden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

Bratislava da nerede kalınır

Booking.com’un yanı sıra, fiyat karşılaştırması yapmak adına Expedia.com’a veya Tripadvisor’a göz atmayı da unutmayın. Ayrıca fırsat indirimi olan tesisleri booking üzerinden çok daha iyi görebilirsiniz.

Bratislava’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek daha birçok otelden ve diğer konaklama birimlerinden bahsetmek mümkün. Ancak yukarıdaki oteller şehirdeki en çok tercih edilen oteller olduğu gibi konum ve fiyat bakımından en ideal otellerdir.

BENZER İÇERİKLER