Bologna’da nerede kalınır ? sorusuna en güzel ve en popüler cevabı mı arıyorsunuz ?

O zaman ilk olarak hangi bölgede konaklayacağınıza karar verin deriz. Bölge seçimi yaptıktan sonra, aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimini bulmak çok daha kolay olacaktır.

Bologna, Roma ve Venedik gibi İtalya‘nın diğer turistik şehirlerine nazaran daha uygun fiyatlı olsa da, yine de çok ucuz olduğunu söyleyemeyiz. Ancak hemen her bütçeye uygun bir konaklama birimini bulmak çok da zor değil.

Düşük bütçeli bir Bologna gezisi planlıyor ve şehir merkezindeki otellerden daha ekonomik bir tesiste konaklamak istiyorsanız, şehir merkezinin dışındaki Fiera District bölgesindeki konaklama birimlerine göz atarak başlayabilirsiniz.

Bologna’da Nerede Kalınır ? – En Popüler Bölgeler

Bologna’da konaklama için tercih edilebilecek en popüler ve en ideal bölgeler ;

Centro Storico (Bologna şehir merkezi) ; Bologna’nın kalbinin attığı yerde, turistik cazibe merkezlerine en yakın tesiste konaklamayı planlıyorsanız şehir merkezi sınırları içerisinde yer alan otelleri inceleyebilirsiniz.

Maggiore Meydanı ; Aslında bu meydan farklı bir bölge değil. Şehir merkezi sınırları içerisinde yer alıyor. Şehrin tam merkezine 500 metreden kısa mesafede bulunan oteller, Maggiore Meydanı çevresindeki tesislerden oluşuyor. Yani şehir merkezinin de merkezinde konaklamak isterseniz, meydana yaklaşık 5 dakika veya daha kısa yürüme mesafesindeki otelleri inceleyebilirsiniz. Maggiore Meydanı’ndaki otellere booking üzerinden göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

NOT ; Bologna şehir merkezinin kalbi Maggiore Meydanı’dır. Ancak bu meydana 1.5 km uzaklıkta bulunan oteller de şehir merkezi otelleri arasında. Bu yüzden çok daha merkezi bir otelde konaklamak istiyorsanız, meydana yakın olan tesislere göz atabilirsiniz.

Fiere District ; Eğer iş amaçlı Bologna’yı ziyaret ediyor ve çok ucuz otel, hostel veya diğer konaklama birimleri arıyorsanız, aradığınızı bu bölgede bulabilirsiniz. Ancak bu bölgenin şehir merkezinin kalbine yaklaşık 2-3 km uzaklıkta olduğunu da unutmayın.

1.Bologna Şehir Merkezi

Bologna Şehir Merkezi

Bologna Şehir Merkezi

Centro Storico olarak da bilinen Bologna’nın şehir merkezi, bu şehirde konaklama için en merkezi, en ideal ve turistik noktalara en yakın olan bölgedir.

Burası, yürüyerek keşfedebilecek kadar küçük bir yer olduğundan, turistik noktaların büyük bir bölümüne yakın bir konumda bulunduğundan, Bologna’da ilk olarak önerebileceğimiz bölgedir.

Bu tarihi şehir merkezinin kalbinin attığı yer ise, ”Piazza Maggiore” adı verilen meydandır. Yani bu meydana yakınlaştıkça şehrin tam kalbine daha yakın oluyorsunuz.

Bu bölge, şehirdeki en fazla konaklama birimine ev sahipliği yapan bölge olarak bilinmekte ve her bütçeye uygun konaklama birimini de burada bulabiliyorsunuz. İster bütçeli butik bir otel veya hostel, isterseniz de lüks bir otel veya daireyi bu bölgede bulmak mümkün.

Bu bölgede konaklayacak olursanız, Bologna Kuleleri, Via Zamboni ve San Petronio Bazilikası gibi şehrin önde gelen turistik yerlerine yakın olursunuz.

Şehir Merkezindeki otellere ve diğer konaklama birimlerine Booking üzerinden göz atmak için tıklayın Booking.com – Şehir Merkezi Otelleri


Booking.com

Bologna Şehir Merkezi Otel Tavsiyeleri

  • Albergo Pallone – 1 Yıldız ; Tarihi merkezdeki en iyi konuma sahip otellerden biri olan bu tesis, daha çok bütçeli bir Bologna gezisi planlayanların tercih edebileceği tesislerden. Konum olarak Montagnola Parkı’na sadece 3 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu tesis, tren istasyonuna da kısa bir mesafede bulunmaktadır.
  • Hotel Cavour – 3 Yıldız ; Turistlerin en çok tercih ettiği otellerden biri olan bu tesis, barı, restoranı ve havaalanı servisi ile hizmet veriyor. Daha çok çift olarak seyahat edenlerin tercih ettiği tesislerden biri olsa da, otelin aile odaları da bulunmaktadır. Ayrıca otel, Bologna Kuleleri’ne sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. 8+ konuk değerlendirme puanına sahip bu oteli de mutlaka inceleyin deriz.
  • Royal Hotel Carlton – 4 Yıldız ; Şehirdeki en şık ve lüks otellerden biri olan bu tesis, spa ve sağlık merkezi ile hizmet veriyor. 8+ değerlendirme puanına ve güzel bir bahçeye ev sahipliği yapan bu otel, Montagnola Parkı’na 5 dakika yürüme mesafesinde. Lüks bir otel arıyorsanız, merkezdeki en iyi konuma sahip otellerden biri olan Hotel Carlton’a göz atabilirsiniz.

2.Fiere District (İş Bölgesi)

Fiera District (İş Bölgesi)

Fiere District (İş Bölgesi)

Bologna Fiere District, şehrin tam merkezine ve turistik noktalara biraz uzak olsa da, bütçeli konaklama birimleri arayanlar için en ideal bölgelerden biridir. Burası, iş seyahatlerinin en çok tercih edilen yerlerinden biri olsa da, kültür gezisi için de düşünülebilecek seçeneklerdendir.

Bu bölgeden şehir merkezine ve merkezdeki turistik noktalara ulaşım için toplu taşıma araçlarına ihtiyacınız olacaktır. Fakat aracınız ile şehri ziyaret ediyor veya araç kiralamayı planlıyorsanız Bologna’da kalınacak en güzel bölgelerdendir.

Bu bölgede konaklayacak olursanız ve aracınız yoksa, şehirdeki gezilecek noktaların hepsine toplu taşıma araçlarıyla gitmeniz gerekiyor. Fakat Fiere, her ne kadar merkeze ve turistik noktalara uzak olsa da, şehirdeki en çok tercih edilen bölgelerden biridir.

Fiere District Otellerine göz atmak için tıklayın ⇒ Booking.com – Fiere

Fiera Otel Tavsiyeleri

Meg Lifestyle Hotel – 4 Yıldız

Meg Lifestyle Hotel - bologna da nerede kalınır

Meg Lifestyle Hotel

Şehirdeki en yeni otel (2019 yılında açılmış). Bu yüzden de, fiyat konusunda Bologna’daki en bütçeli 4 yıldızlı otellerden bir tanesi. Eski Kent’in merkezine 1.5 km uzaklıkta bulunan bu otelden uzun yürüyüşler sonrasında bazı turistik noktalara ulaşabiliyor olsanız da, şehrin önde gelen cazibe merkezlerine gitmek için toplu taşıma araçlarına ihtiyacınız olacaktır.

UNAHOTELS Bologna Fiera – 4 Yıldız

UNAHOTELS Bologna Fiera - Bologna da nerede kalınır

UNAHOTELS Bologna Fiera

Bölgedeki en çok tercih edilen otellerden biri olan UNAHOTELS, konum olarak Eski Kent’in merkezine 2 km uzaklıkta bulunmaktadır. Geniş aile odaları da bulunan bu tesisin 8+ konuk değerlendirme puanı var.

Hotel Fiera Wellness & Spa – 3 Yıldız

Hotel Fiera Wellness & Spa - Bologna da nerede kalınır

Hotel Fiera Wellness & Spa

Bologna’daki en ucuz 3 yıldızlı otellerden biri olan bu tesis, merkeze 2 km uzaklıkta bulunmaktadır. Ücretsiz otoparkı da olan bu tesis, 7+ düşük bir konuk değerlendirme puanına sahip olsa da, otel konusunda seçici biri değilseniz ve sadece ucuz bir otel arıyorsanız, sevebileceğiniz tesislerden.

Bologna Otel Fiyatları ve RezervasyonBooking.com


Bologna’da otel fiyatları, Roma veya Venedik kadar pahalı değil. Ortalama otel ücretleri 45€’dan başlamakta ve 200€’ya kadar çıkabilmektedir. Tabii biraz daha uygun fiyatlı konaklama birimleri arıyorsanız, oteller yerine pansiyonlara ve konukevlerine bakmanız gerekiyor.

Şehir merkezi ile merkez dışındaki konaklama birimleri arasında ciddi anlamda fiyat farklılıkları olduğunu da unutmayın. Eğer kısa süreliğine Bologna’yı ziyaret ediyorsanız, şehir merkezinin dışına çıkmanıza da zaten gerek yok. Burası, Bologna’da gezilecek yerler için en iyi bölgedir. Ayrıca her bütçeye uygun konaklama birimlerini de burada bulabiliyorsunuz.

Bologna Otel Tavsiyeleri

Bologna

Bologna’da çok fazla hostel bulunmuyor. Hostel fiyatları ise genel olarak 18€’dan (Dorm/paylaşımlı odalar) başlamaktadır. Bu şehirde hostel kavramı çok fazla olmasa da, yine de güzel atmosfere sahip tesisleri bulabiliyorsunuz.

Bologna’da otel rezervasyonu için de, Booking ve Expedia.com adlı sitelere göz atabilirsiniz. Erken rezervasyon otel fırsatlarının en fazla olduğu site ise, şüphesiz Booking’dir. Ayrıca bu sitede rezervasyon yaparken, ne kadar vergi ve ek ücret ödemeniz gerektiğini de bu site üzerinden çok iyi bir şekilde görebiliyorsunuz.

Bologna Ucuz Otel TavsiyeleriBooking.com

Bologna’da ucuz bir otel arıyorsanız, çok da şehir merkezinin dışına çıkmayın. Yani merkeze 7-8 km uzaklıkta olan otelleri de bu şehirde bulabilirsiniz. Fakat arabanız yoksa, bu tesislerden toplu taşıma araçlarıyla merkeze ve turistik noktalara gitmek pek de kolay olmayacaktır. Aşağıdaki ucuz birkaç otel önerisine göz atabilirsiniz. Bu tesisler, hem ucuz hem de güzel konuma sahip otellerdir.

1.Albergo Pallone – 2 Yıldız 

Albergo Pallone

Albergo Pallone

Şehrin tam merkezine 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otel, konum olarak süper merkezi bir yerde bulunmuyor olsa da, Bologna’da gezilecek yerler bakımından popüler olan noktaların hemen hemen hepsine yürüme mesafesindedir. Otele en uzak olan turistik yer ise, 1.5 km uzaklıktadır. Diğer önemli yerlerin büyük bir bölümü 5-10 dakika yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Bu tesisin gecelik ücretleri ise, 60€’dan başlamaktadır. Oldukça şık ve modern bir tesis olması, merkezi bir konuma sahip olması ve en önemlisi güzel bir konuk değerlendirme puanına sahip olması bu oteli tercih etmek için yeterli olacaktır.

2.Palazzo Azzarita By Holiplanet – Konukevi

Palazzo Azzarita By Holiplanet

Palazzo Azzarita By Holiplanet

Gecelik fiyatların 45€’dan başladığı bu otel eski kent merkezi sınırları içerisinde bulunuyor. PalaDozza Arena’nın hemen yanında yer alan bu tesis, Piazza Maggiore adlı şehrin ana meydanına 1 km uzaklıkta bulunmaktadır.

8+ bir konuk değerlendirme puanına sahip olan bu tesisi de, ucuz konaklama için düşünebilirsiniz.

3.Riva Reno 4 Rooms

Riva Reno 4 Rooms

Riva Reno 4 Rooms

Şehirdeki ucuz tesislerden bir diğeri olan Riva Reno’nun gecelik oda fiyatları, 50€’dan başlamaktadır. 8+ konuk değerlendirme puanına sahip olan bu tesis, Piazza Maggiore’ye 15 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Süper merkezi bir konumu olmasa da, şehirdeki önemli yerlerin büyük bir bölümüne de yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

Bologna’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek  birkaç bölge daha eklemek mümkün. Fakat bazı bölgelerin şehir merkezi ve turistik yerler ile pek alakası olmadığından, bu şehirde 1 geceliğine konaklamayı planlıyorsanız, ilk olarak listedeki bu bölgeler ile araştırmanıza başlayın deriz.


Booking.com

İLGİLİ ;