Bilbao’da nerede kalınır ? sorunuza en popüler ve en merkezi cevabı mı arıyorsunuz ? O zaman otel veya diğer konaklama birimi tercihi yapmadan önce, hangi semtte konaklayacağınıza karar vererek başlayabilirsiniz.

Casco Viejo (Eski Kent), şehrin kalbinin attığı yer olarak bilinir. Birçok gezilecek yer ve yapılacak turistik aktivitelerin büyük bir bölümüne ev sahipliği yapmasıyla öne çıkar. Burası, birbirine bağlanmış paralel sokakların en fazla olduğu yer. Bu yüzden de Bilbao’nun ”Labirent Şehir” olarak bilinmesinin nedenlerinden biri.

Eski Kent sınırları içerisinde bütçenize uygun bir konaklama birimi bulmak mümkün. Fakat bu bölgenin dışında, daha ekonomik olabilecek veya turistik yerlere daha yakın olabilecek bölgeler de bulunuyor. Bu yüzden, aşağıdaki bölgelerin özetlerine de kısaca göz atın derim.

NOT : Casco Viejo (Eski Şehir) bölgesi ve Bilbao şehir merkezinin kalbi olan Plaza Moyua arasında seçim yapmak zorunda kalırsanız, biraz daha bütçe dostu olan Eski Şehri düşünebilirsiniz. Lüks bir konaklama için de şehrin en ünlü turistik yapılarına ev sahipliği yapan Plaza Moyua’ya göz atabilirsiniz.

Bilbao’da Hangi Bölgede Kalınır ?

  1. CASCO VİEJO (Eski Şehir) ; Bilbao’nun kalbinin attığı yerlerden biri. Her turistin severek konaklayabileceği bu bölgede bütçenize uygun bir konaklama birimi bulabilirseniz, başka bölgeye bakmanıza da sanıyoruz gerek kalmayacaktır. Bar, restoran, kafe, otel ve diğer konaklama birimi bakımından şehirdeki en zengin bölge burası. Ayrıca gece hayatı, turistik yerler ve şehrin merkezi için en popüler bölgelerden biridir. Bölgenin en popüler otelleri, 4 yıldızlı NYX Hotel Bilbao by Leonardo Hotels ve 2 yıldızlı Hotel Bilbao Jardines olsa da, çok daha lüks veya ekonomik konaklama birimlerini burada bulabiliyorsunuz.
  2. PLAZA MOYUA BİLBAO ; Şehir merkezi, Plaza Moyua‘nın merkezinde yer alır ve şehirdeki en çok tercih edilen otellerin büyük bir bölümü de bu meydan etrafında toplanır. Burası, Eski Şehir’e nazaran daha fazla otel seçeneğine sahip ve konum olarak biraz daha iyi diyebiliriz. Guggenheim Müzesi, Güzel Sanatlar Müzesi, Santiago Katedrali ve Plaza Moyua gibi Bilbao’da gezilecek yerler listenizde olması gereken önemli noktalar burada bulunur. Bunun yanında, Gran Via El Corte olarak bilinen alışveriş caddesini de burada bulabilirsiniz. Bölgenin en popüler otelleri ise, 2 yıldızlı Cosmov Bilbao Hotel ve 5 yıldızlı Hotel Carlton olsa da, çok daha fazla otel seçeneğini burada bulmak mümkün.
  3. LA VİEJA ; Eski Kent bölgesinden, nehrin karşısına geçtiğinizde sizi La Vieja bölgesi karşılar. Burası, daha çok aile dostu bir bölge olmasıyla ünlü. Modern İspanyol sanatını ve mutfağını en iyi görebileceğiniz yer burası. Eğer yerliler ile iç içe olmak istiyor ve merkeze çok uzak olmayan biraz daha bütçeli bir bölge arıyorsanız, La Vieja’da aradığınızı bulabilirsiniz. Bölgenin en popüler oteli, 2 yıldızlı Hotel Bilbi‘dir. Tabi çok daha modern ve lüks otelleri veya diğer konaklama birimlerini de bu bölgede bulabilirsiniz.

Bilbao’da Nerede Kalınır ? Bölgelere Özel Otel Önerileri

Yukarıdaki 3 bölgenin özetine göz attıktan sonra, az çok nerede konaklayacağınıza karar verir gibi olduysanız, aşağıdaki detaylı bölge incelemesi ve bölgelere özel otel tavsiyeleri arasından aradığınız konaklama birimini çok daha rahat bulabilirsiniz.

1.Casco Viejo Otel Tavsiyeleri

Casco Viejo - Eski Şehir

Casco Viejo – Eski Şehir

Bilbao’nun ana tarihi bölgesi olan Casco Viejo, Eski Şehir olarak da bilinir. Yerel kültür, mimari ve tarih ile ilgileniyorsanız, İspanya‘nın en ünlü eski kentlerinden biri olan Casco Viejo’yu seveceksiniz.

Bu bölge, eşiniz/dostunuz ile oturup bir şeyler içebileceğiniz güzel, sakin ve hoş barlara da ev sahipliği yapar. Yani az da olsa gece hayatı için bir şeyler bulabilirsiniz. Bar tavsiyesi olarak da ”Bar Charly” adlı mekanı kesinlikle denemenizi tavsiye ederim.

NOT : Eski Kent bölgesinde konaklayacak olursanız, şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne yürüyerek gidebileceğinizi, otellere biraz daha fazla ücret ödeyebileceğinizi ve şehir merkezinin kalbine yürüme mesafesinde olacağınızı unutmayın.

Göz At : Casco Viejo Otelleri (Booking üzerinden bölgedeki tüm otellere ve diğer konaklama birimlerine göz atmak için tıklayabilirsiniz)

Bu bölgedeki popüler otel önerisi olarak ; 

  • Casual Gurea ; Bilbao’nun en çok satan otellerinden biri olarak bilinen bu 2 yıldızlı tesis, biraz daha konukevi konseptinde hizmet veriyor. Düşük bütçeli bir Bilbao gezisi için düşünülebilecek seçeneklerden.
  • Petit Palace Arana Bilbao ; 3 yıldızlı bu otel, Arriaga Tiyatrosu’nun hemen yanında Plaza Nueva adlı meydana kısa bir yürüyüş mesafesinde. Daha çok çiftlerin tercih ettiği bir otel olsa da, tesiste aile odaları da bulunmaktadır.
  • Hotel Tayko Bilbao ; Daha lüks bir konaklama sunan bu 4 yıldızlı otel, aile odaları, fitness merkezi, barı ve otoparkı ile hizmet veriyor. Bilbao Katedrali’ne 5 dakika yürüme mesafesinde muhteşem bir konuma sahip.

2.Plaza Moyua Otel Tavsiyeleri

Plaza Moyua Otel Tavsiyeleri

Plaza Moyua – Şehir Merkezi

Şehrin tam merkezinde mi konaklamak istiyorsunuz ?

O zaman ilk olarak Plaza Moyua adı verilen, şehrin tam merkezi olan meydan çevresindeki konaklama birimlerine göz atabilirsiniz. Burası, Eski Şehir bölgesine nazaran daha popüler ve turistik noktalara daha yakın. Ancak bu bölge şehirdeki diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı olabiliyor.

Bilbao’nun en modern semti, bu meydan etrafında toplanıyor. Biraz daha lüks severler için tercih edilebilecek bir bölge olsa da, ekonomik birkaç oteli de burada bulabiliyorsunuz.

NOT : Bu bölgede konaklayacak olursanız, Guggenheim Müzesi‘ne ve Bilbao Katedrali‘ne çok yakın bir yerde olacağınızı unutmayın. Ayrıca alışveriş için bu bölge Gran Via El Corte’ye ev sahipliği yapar. Bu cadde de Bilbao’da alışveriş için en iyi adrestir.

Bölgede popüler otel önerisi olarak ; 

  • Ibis Bilbao Centro ; 1 yıldızlı bir otel olmasına rağmen gayet şık ve modern olan bu otel, Guggenheim Müzesi’ne 10 dakika yürüme mesafesindeki merkezi konumuyla bütçeli bir tesis arayanların göz atabileceği otellerden.
  • Ercilla Hotel ; 4 yıldızlı bu lüks otel ise, şehirdeki en çok tercih edilen otellerden biri olsa da, fiyatı kendi kategorisindeki otel ortalamasına göre biraz daha pahalı. Fakat konum olarak hem bölgenin hem Bilbao’nun en iyi otellerinden biri.

3.La Vieja Otel Tavsiyeleri

La Vieja Otel Tavsiyeleri

La Vieja Otel Tavsiyeleri

Bilbao’da nerede kalınır ? sorunuza biraz daha ekonomik bir cevap arıyorsanız, La Vieja bölgesinde aradığınız oteli veya diğer konaklama birimlerini bulabilirsiniz. Bu bölge ile şehir merkezinin kalbi arasında çok ciddi anlamda bir fiyat farkı olmasa da, bütçeli bir Bilbao gezisi planlıyorsanız, bu aradaki fiyat farkı sizin için önemli olacaktır.

Turistlere biraz daha uzak olmak istiyor, fakat şehir merkezine ve şehrin önde gelen turistik noktalarına çok uzak olmak istemiyorsanız, yerel halk ile iç içe olabileceğiniz bu bölgeyi seveceksiniz.

Bu bölgede konaklayacak olursanız da, çatı barlarından veya kafelerinden birine akşam saatlerinde de mutlaka gidin. Eşsiz şehir manzarasını görmek veya muhteşem bir atmosfere sahip mekanda zaman geçirmek için yapılacak en güzel şeylerden biri de bu çatı katı mekanlarını ziyaret etmektir.

Bölge, birçok sokak sanatının yanı sıra, birbirinden ünlü birkaç restorana, bara ve kafelere de ev sahipliği yapıyor. Burası, Bilbao’nun en samimi atmosferine sahip ve en fotojenik bölgesi.

NOT : Bu bölge, teknik olarak eski şehir bölgesi sınırları içerisinde yer alıyor olsa da, tamamen farklı bir bölgedir.

Bu bölgede popüler otel önerisi olarak ;

  • Sirimiri ; 3 yıldızlı bu otel, bölgedeki orta bütçeli en ideal otellerden. Şehrin önde gelen görülecek yerlerine de çok uzak olmayan bu oteli inceleyerek başlayabilirsiniz.
  • Bilbao Apartamentos Atxuri ; 4 yıldızlı bu lüks otel, kendi kategorisindeki en uygun otellerden biri olduğu için düşünülebilecek tesislerden. Çok yüksek konuk değerlendirme puanı olmasa da, fiyatı için göz atmaya değer.Booking.com

Bilbao Otel Fiyatları Hakkında Bilgiler

Bilbao Otel Önerileri

Bilbao

Bilbao’da otel ücretleri genel olarak 55€-250€ arasında değişiyor. Bütçeli oteller ise genel olarak 55-95€ arasında bulunabilirken 110€‘nun üzerinde olan otellerin büyük bir bölümü lüks kategorisine girmektedir. Bilbao’da nerede kalınır ? sorunuza en ucuz cevabı arıyorsanız da, ortalama 50-55€’yu oteller için gözden çıkarmanız gerekiyor.

55£’nun altında bir bütçeniz varsa, oteller yerine pansiyon tarzı konukevlerine ve hostellere göz atabilirsiniz. Şehirde çok sayıda konukevi bulunuyor. Bunların bazıları şehir merkezine yakın konumlarda yer alırken, bazıları merkeze oldukça uzak bölgelerde bulunmaktadır.

Yukarıdaki bölgeler arasında en pahalı olan Şehir Merkezi’nin kalbinin attığı yer olan Plaza Moyua bölgesidir. En ucuz olan ise, La Vieja bölgesidir.

Bilbao’da otel rezervasyonu için de çok erkenden otel aramaya başlamanıza gerek yok. Tabii erken rezervasyon otel fırsatları da bulunuyor, fakat son dakika otel fırsatları da çok fazla olduğundan dolayı, konaklayacağınız tesise iki kez (Bir erken rezervasyon olarak bir de son günlerde) göz atın derim. Ayrıca otel rezervasyonu için Booking’in yanı sıra, Tripadvisor‘a ve Hotels.com adlı otel rezervasyon sitelerine de göz atabilirsiniz.

En Ucuz Bilbao Otel Tavsiyeleri

İspanya’nın sevilen gezi duraklarından biri olan Bilbao’da otel fiyatları, haziran-eylül arasında diğer aylara nazaran biraz daha pahalı olabiliyor. Fakat şehirdeki otellerin ve diğer konaklama birimlerinin büyük bir bölümü birkaç ay öncesinden rezervasyon fırsat indirimi sunuyor. Bu indirimlerle de, çok daha uygun fiyatlı konaklama birimlerini bu şehirde bulabiliyorsunuz.

Bilbao’da ucuz otel bulmak pek kolay olmasa da, imkansız da değil. Aşağıdaki 5 otel, şehirde konaklama yapılabilecek en ekonomik otellerden. Şehirdeki en ucuz oteller olmasa da, konumu ve sunduğu imkanlara göre fiyatının en ideal olduğu tesislerdir.

1.ibis budget Bilbao City – 1 Yıldız (75€’dan başlayan fiyatlarla)

ibis budget Bilbao City

ibis budget Bilbao City

Bilbao da En Ucuz Nerede Kalmalı

ibis budget Bilbao City

1 yıldızlı bir otel olmasına rağmen Bilbao’nun en modern tesislerinden biri olan İbis Budget, şehrin en bütçeli otellerinden. Çok merkezi bir otel değil. Yani yürüyerek şehir merkezine ve eski kent bölgesine ulaşım biraz zor.

Eğer toplu taşıma araçlarını kullanmayı dert etmiyorsanız, Bilbao’nun şehir merkezine ve turistik yerlerine ortalama 1.5 km uzaklıkta olan bu bütçeli oteli de düşünebilirsiniz.

2.Ibis Bilbao Centro – 1 Yıldız (80€’dan başlayan fiyatlarla)

Ibis Bilbao Centro

Ibis Bilbao Centro

Bilbao da Nerede Kalalım

Ibis Bilbao Centro

Bir İbis daha. Ama bu otel, şehir merkezinin kalbinin attığı yere sadece 7 dakika yürüme mesafesinde. Bilbao Katedrali ve Guggenheim Müzesi otele 10 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Gayet şık ve modern bir tasarıma sahip olan bu otelin gecelik konaklama ücretleri ise, çoğu zaman 80-85€‘dan başlamakta ve 130€’ya kadar çıkmaktadır. 8+ güzel bir konuk değerlendirme puanına sahip olan bu otel de, ucuz bir tesis için düşünülebilecek seçeneklerden.

3.Cosmov Bilbao Hotel – 2 Yıldız (95€’dan başlayan fiyatlarla)

Cosmov Bilbao Hotel

Cosmov Bilbao Hotel

Bilbao Otelleri

Cosmov Bilbao Hotel

Guggenheim Müzesi‘ne 3 dakika yürüme mesafesinde olan bu otel, bu yüzden 2 yıldızlı bir konaklama birimine göre biraz pahalı. Fakat otel, Bilbao’nun önemli cazibe merkezlerine çok kısa yürüyüş mesafesinde bulunmaktadır. Ayrıca otelin 9+ değerlendirme puanı bulunuyor. Yani konumuna ve sunduğu imkanlara göre uygun fiyatlı bir tesis diyebiliriz.

4.Hotel Ilunion Bilbao – 3 Yıldız (95€-110€)

Hotel Ilunion Bilbao

Hotel Ilunion Bilbao

3 yıldızlı bir otelin 2 yıldızlı bir tesis ile aynı fiyatta olmasının nedeni, biri şehir merkezinde diğeri ise şehir merkezine 1 km uzaklıkta. Bu şık ve modern otelden Bilbao Katedrali ve Güzel Sanatlar Müzesi‘ne yürüyerek 10 dakikadan kısa bir sürede ulaşabiliyorsunuz. 8+ konuk değerlendirme puanına sahip olan tesisin gecelik konaklama ücretleri ise, 95€‘dan başlamaktadır.

Erken rezervasyon otel fırsatları için birçok indirimi olan bu tesisi de inceleyin deriz.

5.Occidental Bilbao – 4 Yıldız (105€’dan başlayan fiyatlar)

Occidental Bilbao

Occidental Bilbao

Spa ve sağlık merkezi, yüzme havuzu, kahvaltısı ve barı olan bu tesis, Bilbao’daki en ekonomik ama lüks otellerden biri. Konum olarak da oldukça merkezi olan bu otelden şehirdeki gezilecek ve görülecek en önemli yerlerin büyük bir bölümüne yürüyerek çok rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Bilbao’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek daha birçok otelden bahsetmek de mümkün. Ancak şehirdeki otellerin büyük bir bölümü biraz pahalı olduğundan dolayı, biraz daha ekonomik olan bu 5 uygun fiyatlı otel ile araştırmanıza başlayın deriz. Ayrıca Bilbao’da konaklama için daha birkaç bölgeyi de listeye eklemek mümkün. Eğer 1-2 gün bu şehirde konaklamayı planlıyorsanız, bu 3 bölgede aradığınızı çok rahat bir şekilde bulabileceğinizden dolayı, şehir merkezine 3-5 km uzaklıkta bulunan bölgelerden uzak durmanızda da yarar var.

DİĞER İSPANYA YAZILARIMIZ