Basel’de nerede kalınır ? sorunuza en iyi, en ideal ve en güzel cevabı mı arıyorsunuz ?

O zaman tesis seçimine karar vermeden önce ilk olarak hangi bölgede konaklayacağınıza karar verin deriz. İsviçre‘nin bu güzel şehrinde çok fazla konaklama bölgesi olmasa da yine de semt seçimi önemli. Özellikle 1 geceden fazla bu şehirde kalmayı planlıyorsanız biraz daha ekonomik bir konaklama için şehir merkezinin dışındaki bölgelere göz atılabilir.

Basel, İsviçre’nin Zürih ve Cenevre şehirleri gibi konaklama konusunda oldukça pahalı olan şehirlerden. Tabii Basel, bu iki şehre nazaran biraz daha uygun fiyatlı olsa da yine de Avrupa standartlarında pahalı bir şehir.

Basel’de Nerede Kalınır ? En Popüler 3 Bölge

Altstadt Grossbasel ; Basel’in kalbinin attığı yer olan bu bölge şehirdeki en pahalı konaklama birimlerine ev sahipliği yapıyor olsa da, Basel’de konaklama için en çok tercih edilen yer.

Gundeldingen ; Diğer bölgelere göre nazaran çok daha uygun fiyatlı konaklama birimlerine ev sahipliği yapıyor. 2 günlük bir Basel gezisi için en ideal bölgedir.

Altstadt Kleinbasel ; Grossbasel ile Kleinbasel arasındaki tek fark, Kleinbasel biraz daha genç kesimin konaklama için tercih ettiği yer. Ayrıca Grossbasel şehirdeki turistik yerlere biraz daha yakındır.

1.Altstadt Grossbasel – Eski Şehir

Altstadt Grossbasel - Eski Şehir

Altstadt Grossbasel – Eski Şehir

Altstadt, Basel’in tarihi şehir merkezidir ve ikiye ayrılır. Biri Altstadt Grossbasel diğeri ise Altstadt Kleinbasel’dir.

İki bölgede teknik olarak tarihi şehir merkezinde yer alıyor olsa da, ikisi de farklı atmosfere ve fiyata sahiptir.

Grosssbasel, Basel’de kalabileceğiniz en merkezi, en popüler ve en iyi bölgedir. Bunun en önemli nedeni ise, Basel’de gezilecek yerlerin büyük bir bölümünün bu bölgede veya bu bölgeye çok yakın mesafede bulunuyor olmasıdır.

Böyle bir bölgede konaklamak pahalı olmaz mı ? diye soracak olursanız, tabii ki olur. Fakat gidip bölgenin tam kalbinde konaklamanın çok büyük bir artısı yok. Yani bu bölge sınırları içerisinde olduktan sonra, zaten şehirdeki en merkezi yerde olacaksınız. Bu yüzden bölgenin biraz daha dış kesimlerindeki daha uygun fiyatlı otellerde konaklayabilirsiniz.

Grossbasel bölgesi diğer bölgelere nazaran 1 tık daha pahalı olabilmekte. Özellikle 4-5 yıldızlı otellerde konaklamayı planlıyorsanız, çıtanızı bir tık düşürmenizde yarar var. Tabii bu bölgede ister düşük bütçeli 1-2 yıldızlı tesisleri isterseniz de orta bütçeli 3-4 yıldızlı otelleri de bulabileceğinizi unutmayın.

Not : Tripadvisor, booking, expedia gibi siteler tarafından şehirdeki en iyi otellerin büyük bölümünün bu bölgede olduğu bilinmektedir. Bütçe değil kalite arıyorsanız, ilk olarak göz atabileceğiniz bölge burasıdır.

  • Eski Şehir Grossbasel Otellerine göz atmak için tıklayın ⇒ Booking.com

Eski Şehir Grossbasel Otel Tavsiyeleri

  • Motel One Basel – 3 Yıldız ; Şehirdeki en çok tercih edilen tesis olan Motel One, aile odaları, barı ve terasıyla hizmet veriyor. Basel Katedrali ve Pazar Yeri gibi şehrin önde gelen turistik noktalarına 5 dakikadan kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan tesis, konum olarak gönül rahatlığıyla tercih edilebilecek bir yer. 9+ konuk değerlendirme puanına sahip olması ve fiyatının çok abartılı olmaması bu tesise göz atmak için yeterli olacaktır.
  • Grand Hotel Les Trois Rois – 4 Yıldız ; Eğer 5 yıldızlı bir otelde konaklamayı planlıyorsanız, bu süper lüks 4 yıldızlı tesise göz atabilirsiniz. Ren Nehri kıyısında yer alan tesis, Avrupa’nın en eski şehir otellerinden biri olarak biliniyor. Bu da, kaliteyi en iyi şekilde hissedebileceğiniz anlamına geliyor. Otelin gecelik konaklama ücretleri diğer 4 yıldızlı otellere nazaran biraz daha pahalı. Fakat 9+ konumu, güzel manzarası, eşsiz konumu ve sunduğu hizmetleri ile göz atmaya değer bir tesis.
  • Hotel D – Design Hotel – 4 Yıldız ; Biraz daha uygun bir 4 yıldızlı otel arıyorsanız, D-Design adlı bu tesisi inceleyebilirsiniz. Basel Katedrali’ne 7 ve Pazar Yeri’ne ise 5 dakika yürüme mesafesinde olan bu tesisin 8+ konuk değerlendirme puanı bulunmaktadır.

2.Gundeldingen

Gundeldingen

Gundeldingen

Basel’deki en ucuz bölgeyi mi arıyorsunuz ? o zaman Gundeldingen’den başka bir yere bakmanıza gerek yok. Çünkü bu bölge şehirdeki en ucuz konaklama birimlerine ev sahipliği yapıyor.

Daha çok hostel veya pansiyon tarzı konukevlerinde konaklamak isteyenlerin favori bölgelerinden biri olsa da, bu bölgede de 3-4 yıldızlı lüks denebilecek otelleri de bulabiliyorsunuz, tabii eski şehir bölgesine nazaran biraz daha uygun fiyata.

Bu bölgede konaklayacak olursanız, şehirdeki ana tren istasyonuna 10 dakikadan kısa bir sürede yürüyerek ulaşabilirsiniz. Tren istasyonu sayesinde şehirdeki hemen her yere çok iyi bir şekilde bağlanmış olan bu bölge, kültürel etkilerin çeşitliliği ile ünlüdür.

Bu bölgede dünyanın dört bir yanından çeşitli mutfaklara sahip mekanları bulabilirsiniz. Eğer yeme içme için Basel’in en iyisini arıyorsanız bu bölgeye mutlaka göz atın.

Not : Bu bölge, Basel Katedrali’ne ortalama 1 km uzaklıktadır. Yani yürüyerek şehirdeki gezilecek yerlere çok rahat ulaşamazsınız.

  • Gundeldingen Otellerine göz atmak için tıklayın ⇒ Booking.com

Gundeldingen Konaklama Tavsiyeleri

  • Hotel Schweizerhof Basel – 3 Yıldız ; Öncelikle modern ve şık, fakat uygun bir otel arıyorsanız bu 3 yıldızlı tesise göz atabilirsiniz. Tren istasyonuna sadece 100 metre uzaklıkta bulunan bu tesis, bölgenin en merkezi otellerinden. Ayrıca şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne de yürüme mesafesinde bulunmaktadır. 9+ konuk değerlendirme puanıyla göz atmaya değer bir tesis.
  • Apaliving – Budgethotel – 2 Yıldız ; İsminden anlaşılacağı üzere bütçeli bir otel. Konum olarak biraz düşündürebiliyor. Çünkü tren istasyonu otele 10 dakika yürüme mesafesinde ve şehirdeki en yakın turistik yer ise otele 15-20 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Yani toplu taşımaya ihtiyacınız olabilir. Fakat fiyatıyla ilginizi çekeceğini düşündüğümüzden listeye ekledik, göz atmaya değer.
  • Basel BackPack – Hostel ; Daha önce hostel tecrübeniz varsa tren istasyonuna 7 dakika yürüme mesafesindeki bu tesise göz atabilirsiniz. Hem ”sadece” bayanlar hem de erkekler için dorm odaları olan bu hostel de, konum ve fiyat olarak şehirdeki en iyiler arasındadır. Ayrıca hostel, 8+ konuk değerlendirme puanına sahip.

3.Altstadt Kleinbasel

Altstadt Kleinbasel - Şehir Merkezi Otelleri

Altstadt Kleinbasel

Daha çok gece hayatı ile ön planda olan bu bölge, Grosssbasel bölgesi gibi eski şehir semtinde yer almaktadır.

Grossbasel ve Kleinbasel bölgeleri arasında pek fark yoktur. İkisi de Basel’deki gezilecek noktaların büyük bölümüne aynı mesafede yer almaktadır. Kleinbasel biraz daha uygun konaklama birimlerine sahip olsa da, fiyat konusunda çok büyük farklılık yoktur.

Kleinbasel, biraz daha gece hayatına yakın olmak isteyen turistlerin tercih ettiği bölgelerden biri olarak bilinmektedir. Tabii gece hayatı için bir planınız yoksa dahi, bu bölgede konaklamayı düşünebilirsiniz. Sonuçta burası eski şehir bölgesi sınırları içerisinde yer almakta ve turistik yerlere yakındır.

Hareketli meydanları, hareketli barları ve kalabalık restoranlarıyla tanınan bu bölge de, Basel’de konaklama için gönül rahatlığıyla tercih edilebilecek yerlerdendir.

  • Altstadt Kleinbasel Otellerine göz atmak için tıklayın ⇒ Booking.com

Altstadt Kleinbasel Otel Tavsiyeleri

Krafft Basel – 4 Yıldız

Basel de nerede kalınır

Krafft Basel

Şehirdeki en ekonomik 4 yıldızlı otellerden biri olan bu tesis, konum olarak Basel Katedrali’ne 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Barı ve restoranı da olan bu tesis, şehirdeki görülecek diğer yerlerin büyük bir bölümüne de yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

East-West Riverside Hotel Basel – 3 Yıldız

Basel de nerede kalınır

East-West Riverside Hotel Basel

Ren Nehri’nin hemen kenarında yer alan bu otel, şehirdeki en çok tercih edilen tesislerden. Merkezi konuma sahip bu tesis, havaalanı servisi, barı ve restoranıyla hizmet vermektedir. 8+ konuk değerlendirme puanına sahip olması ve bütçeli olmasından dolayı göz atılmaya değer bir tesis.

Basel Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Basel Eski Şehir

Basel Eski Şehirv

Basel’de otel ücretleri genel olarak 75€’dan başlamakta ve 200€’ya kadar çıkabilmektedir. Şehirdeki en ucuz otel için de 65€ gibi bir ücreti gözden çıkarmanız gerekiyor. Tabii bu fiyatın altında konaklama birimleri arıyorsanız, hostellere ve pansiyon tarzı konaklama birimlerine göz atabilirsiniz.

Şehir merkezindeki otel fiyatları ile merkeze biraz daha uzak olan oteller arasında ciddi anlamda fark olduğundan dolayı da ilk olarak şehir merkezinin dışındaki tesislere göz atın deriz. Zaten toplu taşıma araçlarıyla dilediğiniz her yere çok rahat bir şekilde ulaşabildiğinizden dolayı, şehrin tam kalbinde konaklamaya da sanırım gerek yok.

Basel’de otel rezervasyonu için de Booking, hotels.com ve expedia adlı sitelere göz atabilirsiniz. Tabii bunlar arasında şehirdeki ek ücretleri ve vergileri en iyi gösteren site Booking’dir. Booking üzerinden her tesisin talep edilen ek ücret ve vergisini çok rahat bir şekilde görebiliyorsunuz. Ayrıca otel fırsatlarını da en iyi görebileceğiniz site booking’dir.

Basel ucuz Otel Önerileri

Basel Ucuz Otel Tavsiyeleri

ibis budget Basel City – 1 Yıldız

ibis budget Basel City - Otel Önerileri

ibis budget Basel City

Birçok şehirde olduğu gibi, Basel’de en ucuz tesislerden biri İbis Hotel’dir.

Bu otelin gecelik konaklama ücretleri 75€’dan başlamaktadır. Tesis eski kent merkezine 1 km uzaklıkta bulunmaktadır. Yani konum olarak pek fena değil. Ayrıca turistlerin en çok tercih ettiği otellerden biridir. Bütçeli bir tesis arıyorsanız, ilk olarak bu modern otele göz atın deriz.

easyHotel Basel – 2 Yıldız

easyHotel Basel

easyHotel Basel

Basel Katedrali’ne 1 km uzaklıkta bulunan bu tesisin gecelik konaklama ücretleri ise 80€’dan başlamaktadır.

Modern ve şık odalarıyla hizmet veren bu tesisin çok yüksek bir konuk değerlendirme puanı olmasa da, fiyatına göre gayet normal bir puanı var diyebiliriz.

Apaliving – Budgethotel – 2 Yıldız

Apaliving - Budgethotel

Apaliving – Budgethotel

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu otel Gundeldingen bölgesinde bulunuyor. Yani tren istasyonuna yakın bir konumdadır.

Otel genel olarak modern ve konumu da fena değil. Tesisin gecelik konaklama ücretleri ise 85€’dan başlamaktadır. Çok ucuz olmasa da, bulunduğu konuma ve modernliğe göre normal bir fiyata sahip.

Basel’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek daha birçok otelden veya diğer konaklama birimlerinden bahsetmek mümkün. Ancak şehirdeki en ucuz otelleri arıyorsanız bu 3 otele mutlaka göz atın derim.


Booking.com

İLGİLİ YAZILAR ;