Bari, Antik çağlardan beri, Adriyatik Denizi’nin sularıyla yıkanan bir liman kentidir. Son 10 yılda turizme kazandırılmış bu muhteşem şehir, adeta küllerinden yeniden doğmuş. Yıllarca harap olmuş şekilde bekleyen şehir, yapılan turizm çalışmaları sayesinde İtalya‘nın en gözde kültürel faaliyet ve turizm merkezlerinden biri haline gelmiş.

Bari’de konaklama fiyatları ise, Roma, Venedik veya Floransa gibi İtalya’nın süper turistik şehirlerine nazaran biraz daha uygundur.

Bu şehirde her bütçeye ve zevke uygun konaklama birimini de çok rahat bir şekilde bulabiliyorsunuz.

Bari’de nerede kalınır ? adlı bu yazımız ile, şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini, bu bölgelere özel otel tavsiyelerini ve fiyatlarını bulabilirsiniz.

Bari’de Nerede Kalınır ? En Popüler Bölgeler

Bari şehir merkezi ; San Nikola Bazilikası, San Sabino Kilisesi ve Bari Kalesi gibi şehirdeki turistik cazibe merkezlerine yakın bu bölge, Bari’de en çok otele ev sahipliği yapan bölge olarak biliniyor. Bölgenin turistik noktalara yakın olmasının yanında, şehirdeki popüler restoran ve cafelere de ev sahipliği yapıyor. Yani kısaca, Bari’nin kalbinin attığı yer burası.

Old Town (Eski Şehir) ; Bu bölge ile şehir merkezi arasındaki pek fark yok. İki bölge de birbirine yakın konumda bulunduğundan bu bölgeden de şehirdeki turistik yerlere kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Ancak Old Town şehir merkezine nazaran biraz daha ekonomik bir konaklama sunuyor.

1.Bari Şehir Merkezi

Bari Şehir Merkezi Otelleri

Bari Vecchia olarak da bilinen şehir merkezi bölgesi, Bari’de konaklama için tercih edebileceğiniz en ideal bölgedir.

Turistlerin favori bölgesi olarak bilinen bu bölge, birbirinden güzel Orta Çağ evlerine, arnavut kaldırımlı dar sokaklara ev sahipliği yapmaktadır.

San Sabino Katedrali‘ni ve San Nikola Bazilikası gibi şehrin önde gelen yerlerini de bu bölgede bulabiliyorsunuz.

Yürüyerek çok rahat bir şekilde keşfedebileceğiniz bu bölge, gerek gece hayatı, gerekse restoranları ve kafeleri ile, ihtiyacınız olabilecek hemen her şeye sahip.

Bu bölgede hemen her bütçeye uygun konaklama birimini de bulabiliyorsunuz. İster 4 yıldızlı lüks bir otel, isterseniz de düşük bütçeli bir konaklama birimini bulabilirsiniz.

Not : Bu bölge, şehrin kalbi olarak bilinmektedir. Fakat diğer bölgelerdeki konaklama birimleri ile bu bölgedekiler arasında çok büyük fiyat farklılıkları yoktur. Tabii ki birkaç euro oynamaktadır. Ancak, çok belirgin bir şekilde görebileceğiniz fiyat farkı bulunmuyor.

Bari şehir merkezi otellerine göz atmak için tıklayın ⇒ Booking.com

Bari Şehir Merkezi Otel Tavsiyeleri

 • Best Western Executive Business Hotel – 3 Yıldız ; Şehirdeki en popüler 3 yıldızlı tesislerden biri. şehir merkezinin kalbine yürüyerek tam 5 dakika uzaklıkta bulunmaktadır. Daha çok iş amaçlı seyahat edenlerin tercih ettiği bir otel olarak bilinse de, her turistin gönül rahatlığıyla tercih edebileceği bir tesis.
 • Hotel Boston – 3 Yıldız ; Tam şehrin kalbine 3 dakika yürüme mesafesindeki merkezi konumuyla, turistik yerlere kolay bir ulaşım sunmaktadır. 8+ konuk değerlendirme puanı ve uygun fiyatları ile düşünülebilecek tesislerden.
 • iH Hotels Bari Oriente – 4 Yıldız ; Petruzzelli Tiyatrosu’nun hemen bitişiğinde bulunan bu tesis, şehir merkezindeki en güzel konuma sahip otellerden biri. Biraz daha lüks bir tesis arayanların tercih edebileceği konaklama birimidir.

2.Old Town (Eski Şehir)

Bari

Old Town da kısmen merkezi bölgelerden biri olarak kabul edilmektedir. Fakat şehir merkezine nazaran biraz daha uygun konaklama birimlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Bu bölgedeki tesislerin büyük bir bölümü daireler ve bütçeli pansiyon tarzı konuk evlerinden oluşuyor olsa da, birkaç oteli de bu bölgede bulabilirsiniz.

Bu bölgeden de Bari’deki turistik yerlerin büyük bir bölümüne yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca daha uygun konaklama birimleri bulabileceğinizden dolayı, bütçeli bir Bari gezisi planlıyorsanız, mutlaka göz atın deriz.

Otel Tavsiyeleri

 • iH Grande Albergo Delle Nazioni – 5 Yıldız ; Şehirdeki en lüks otellerden biri olan bu tesis, konum olarak Eski Şehir Merkezine 10 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Fakat tam merkezdeki 4 yıldızlı bazı otellerden bile uygun fiyatlı olduğundan, göz atabileceğiniz lüks tesislerden.
 • iH Hotels Bari Oriente – 4 Yıldız ; Biraz daha merkeze yakın ve biraz daha uygun fiyatlı bir otel arıyorsanız da, yine lüks otellerden olan Bari Oriente’ye göz atabilirsiniz. Bu tesisten Eski Şehir Merkezine yürüyerek 7 dakikada gidebiliyorsunuz. Tesis 20. yüzyıldan kalma tamamen yenilenmiş bir binada hizmet vermektedir. Daha çok çiftlerin tercih ettiği bir otel olarak bilinse de, tesisin aile odaları da vardır.
 • Residenze Principe Amedeo – Konukevi : Biraz daha bütçeli bir Bari seyahati planlıyorsanız, pansiyon tarzı bu konukevi aradığınız tesislerden olabilir. 9+ yüksek konuk değerlendirme puanı, geniş aile odaları ve uygun fiyatlarıyla düşünülebilecek en ideal seçeneklerden. Otel Eski Şehir Merkezi’ne ve turistik noktalara biraz uzak, fakat yürüyerek (20-30) şehirdeki hemen hemen her turistik yere ulaşabiliyorsunuz.

Bari Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Bari Tarihi Kent Merkezi

Bari’de otel ücretleri 30€’dan başlamakta ve 180€’ya kadar çıkabilmektedir. Fakat bu şehirde ortalam 55-130€ arasında bir ücrete hemen hemen tüm konaklama birimlerinde oda bulabilirsiniz.

Bari’de ucuz bir otel arıyorsanız, en azından 35-40€’yu gözden çıkarın deriz. Tabii ki bu fiyatların altında birkaç tesiste bulabilirsiniz. Fakat güzel bir konumda ve yüzüne bakılır bir tesiste konaklamak istiyorsanız en azında 35€’yu gözden çıkarmak şart. Tabii bu fiyattaki tesislerde, öyle aman aman oteller olmayacaktır. Fakat yine de ucuz bir otel olduğundan, çok fazla beklentiniz olmayacaktır.

Bu şehirde 5 yıldızlı pek fazla otel yok. Bu yüzden lüks bir otel arıyorsanız, 4 yıldızlı otellere göz atmanız gerekiyor. Ayrıca şehirdeki 4 yıldızlı tesisler arasında 100€’nun altında bir yer pek bulamıyorsunuz. 4 yıldızlı otel ücretleri bu şehirde 100€’dan başlamaktadır. Tabii erken rezervasyon fırsat indirimlerinden yararlanacak olursanız, biraz daha uygun fiyatlara da 4 yıldızlı tesisleri bulabilirsiniz.

Bari’de otel rezervasyon için Hotels.com, Expedia veya Booking’i kullanabilirsiniz. Tabi bunlar arasında en iyi şekilde fırsat indirimlerini görebileceğiniz site Booking’dir.

Bari Ucuz Otel Tavsiyeleri

Bari Ucuz Otel Tavsiyeleri

Bari Merkez

Bu şehirde ucuz birçok tesis bulabilirsiniz. Fakat hem konum hem de hizmet bakımından hayal kırıklığına uğramayacağınız tesisleri tercih etmekte de yarar var. Tabii bunun için şehirdeki en ucuz tesisi değil de, biraz daha yüzüne bakılabilir bir tesiste konaklamanız da yarar var. Şehirdeki ucuz ama güzel konuma ve konuk değerlendirme puanına sahip tesislerden bazıları ise ;

Kalefati Palace

Bari de nerede kalınır

Kalefati Palace

Oda ve kahvaltı konseptinde hizmet veren bu tesis, şehrin merkezine 5 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Yani konum olarak şehirdeki en iyi tesislerden bir tanesi. Bu tesisin gecelik konaklama ücretleri ise 40€’dan başlıyor. Ayrıca tesisin 8+ bir konuk değerlendirme puanı bulunuyor.

Short Lets Grandi Stazioni – Konukevi

Short Lets Grandi Stazioni - Bari de nerede kalınır

Short Lets Grandi Stazioni

Pansiyon tarzı bir tesis olan bu konukevi, merkeze 10 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Fakat yine de şehirdeki gezilecek noktaların büyük bir bölümüne bu otelden yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Burada gecelik konaklama ücretleri 35€’dan başlamaktadır. Ayrıca tesisin 8+ bir konuk değerlendirme puanı bulunmaktadır.

Hotel City – 2 Yıldız

Hotel City - Bari de nerede kalınır

Hotel City

Fiera del Levante Ticaret Fuarı bu otele 5 dakika uzaklıkta. Yani biraz daha iş ve konferanslar için Bari’yi ziyaret edenlerin tercih edebileceği basit tesislerden. Otel Eski Kente 10 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Yani şehirdeki önemli cazibe merkezlerine yürüyerek rahatlıkla bu tesisten ulaşabiliyorsunuz. 8+ bir konuk değerlendirme puanına sahip bu tesisin gecelik konaklama ücretleri ise 55€’dan başlamaktadır.

Otel konumu için tıklayın.

Bari Gezilecek Yerler

Bari de nerede kalınır

Kaynak ; flickr / Gilbert Kuhnert

Bari, İtalya’nın güneydoğu kıyısında Adriyatik Denizi’ne bakan ve Hırvatistan’da Dubrovnik’in karşısında yer alan bir şehirdir. 320.400 kişilik nüfusu ile Napoli‘nin ardından İtalya’nın güney bölgesinin en büyük ikinci ekonomik merkezi olarak hizmet vermektedir. Bari’nin eski şehir merkezi limanın etrafında yer alır ve daha geniş yerleşim ve iş alanı bu noktadan anakaraya doğru yayılır.

İlk yıllarda Bari, Roma İmparatorluğu’nun bir parçasıydı ve Adriyatik Denizi’ne büyük bir kapı olarak hizmet etti, çünkü zaman ilerledikçe önemi devam etti ve 1071’deki Bari Kuşatması gibi olaylar sırasında şehirlerin mülkiyeti birçok kez el değiştirdi. Birçok nakliye yoluna erişimi olan bir sahil kenti olan Bari, tarım ve tekstil dönüştürme endüstrisi, giyim ve tabii ki büyük limanı içeren çeşitli bir ekonomiye sahiptir.

Bari’nin eski şehri, tarihi mimarinin ve Castel Svevo gibi önemli binaların fantastik bir görüntüsünü sunarken, modern şehir bazı güzel müzeler ve alışveriş caddelerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu harika sahil kentinde eski ile yeninin birleşimi her zaman görünür.

Baride nerede kalınmalı

Şehirdeki kaçırılmaması gereken en önemli cazibe merkezleri ;

 • San Nikola Bazilikası
 • San Sabino Kilisesi
 • Bari Kalesi
 • Bari Eski Şehir bölgesi (Old Town)
 • Lungomare Nazario Sauro (Sahil yürüyüş yolu)
 • Piazza Mercantile
 • Bari Metropolitan Şehir Resim Galerisi (Pinacoteca metropolitana di Bari)
 • Via Sparano

Bari’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olarak önerebileceğimiz bölgeler ve oteller bunlardan ibaret diyebiliriz. Bari, öyle çok büyük bir şehir değil. Bu yüzden de çok fazla mahalle ve semt bulunmuyor. Ancak bazı bölgelerden turistik yerlere ulaşmak için 2 km’ye kadar yürümeniz gerekebiliyor. Eğer Old Town (Eski Kent) yakınlarında konaklayacak olursanız, şehirdeki hemen her yere yürüme mesafesinde olursunuz. Zaten otel fiyatları bu şehirde çok uçuk olmadığından, aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimlerini bu bölgede bulabiliyorsunuz.

Bunun yanı sıra yukarıdaki gezilecek yerlere yakın otellerde veya diğer konaklama birimlerinde kalmayı düşünebilirsiniz. Yukarıdaki turistik yerlerin büyük bir bölümü şehir merkezi ve eski kent bölgesinde bulunuyor, bu cazibe merkezlerine yakın bir otelde konaklayacak olursanız, yürüyerek Bari’yi keşfetmeniz çok daha kolay olacaktır.


Booking.com

İLGİLİ YAZILAR ;