Bali, yemyeşil volkanik yamaçlardan aşağı akan pirinç terasları, pudra-beyaz kumların üzerine damlayan alevli gün batımları ve turizmin devam eden büyümesine rağmen geleneksel  yapısından ödün vermemiş muhteşem bir ada. Bali, balayı tatili için sadece Endonezya’da değil, Güneydoğu Asya’da en çok tercih edilen ada olma ünvanına sahip. Kimi turist Kuta’da sörf, alışveriş ve hareketli gece hayatının keyfini çıkarırken, bazı turistler ise Ubud’da tarihi ve kültürel değerler ile ilgileniyor. Bali’de her zevke göre bir şeyler bulmak mümkün.

Peki Bali’de nerede kalınır ? Aslında bu soruya verilebilecek en iyi cevap, adayı kiminle ziyaret ettiğinize göre değişir. Çünkü yalnız seyahat ediyorsanız Bali, çok çabuk diğer turistlerle kaynaşıp arkadaş olabileceğiniz, beraber seyahat etmeye başlayabileceğiniz muhteşem bir atmosfere sahip. Parti için Bali’yi ziyaret ediyorsanız, farklı bir semtte/bölgede, balayı için ayrı ve kültür turizmi için ayrı bir semtte konaklamanız gerekebiliyor. Tabii motosiklet veya şoförlü araç kiralamayı düşünüyorsanız, hangi bölgede konaklayacağınız çok da sorun olmuyor…

Bali’de Hangi Bölgede Kalmalı ?

Bali’de çok sayıda bölge bulunuyor. Bazı bölgeler arası ulaşım oldukça kolayken, bazıları arasında ulaşım ciddi anlamda zor olabiliyor. Fakat Bali’ye 4-5 gün veya daha uzun süreli bir tatil için gidiyorsanız, ister istemez her bölgeyi görmek isteyeceksiniz. Bu yüzden konaklama için merkezi bir bölge tercih etmekte yarar var.

Bali’de kalınacak en popüler ve en güzel bölgeler ; Kuta, Seminyak, Jimbaran, Ubud ve Sanur. Bu 5 bölge, farklı zevke ve kişilere hitap ettiğinden dolayı kısaca bölgelere de göz atmanız da yarar var.

 • Kuta ; Bali Adası’nın en ekonomik konaklama birimlerine ev sahipliği yapmasıyla öne çıkar. Adanın en iyi ikinci gece hayatına  sahip olan bölgesi. Romantik çiftler ve çocuklu aileler dışında herkesin tercih edebileceği bir bölge. Bölgedeki tüm otelleri incelemek için tıklayın Booking.com
 • Seminyak ; Bali’de gece hayatının kalbinin attığı yer. Adanın en canlı bölgesi olmasıyla öne çıkar. Gece hayatı için plan yapan her turistin göz atabileceği bir bölge. 5 yıldızlı Hotel Indigo Bali Seminyak Beach ve 4 yıldızlı Juada Garden bölgenin en çok tercih edilen lüks otelleri.
 • Jimbaran ; Balayı otelleri ile ünlü bir bölge. Bali’de romantik bir tatil planı yapıyorsanız, bu bölgenin en iyisi olduğunu unutmayın. Sadece romantik çiftlerin ve çocuklu ailelerin tercih edebileceği bir bölge. 5 yıldızlı InterContinental Bali Resort‘ta balayı tatili için ihtiyacınız olan her şeyi bulabilirsiniz.
 • Ubud ; Bali’de gezilecek yerlere ve yapılacak turistik aktivitelere yakın olmak yada kolay ulaşmak için tercih edilebilecek en iyi ve en popüler bölge. Bali’yi kültürel gezi amaçlı ziyaret eden her turistin göz atabileceği bir bölge.
 • Sanur ; Bali’de Ailece Nerede Kalınır ? sorusuna en ideal cevap. Özellikle küçük çocuklu ailelerin tercih ettiği bu bölge, sessiz ve huzurlu bir yerde konaklamak isteyen her tatilcinin göz atabileceği bir yer.

Bali’de Nerede Kalınır ?

Bali’de konaklama için en çok tercih edilen yukarıdaki 5 bölgenin yanı sıra, daha birçok farklı bölgeden bahsedebiliriz. Fakat hem plajlara hem de adadaki gezip görülecek yerlere kolay ulaşım için bu 5 bölgenin dışına çıkmayın derim. Ayrıca ultra lüks resort oteller için ‘Canggu’ bölgesine de göz atabilirsiniz. Şimdi yukarıdaki bu 5 bölgenin artılarına ve eksilerine göz atalım ;

1.Kuta

Birçok turist Bali’ye sörf, gün batımı, alışveriş ve gece kulüpleri için gidiyor, bu yüzden Kuta’nın dışına çıkmaya gerek duymuyor. Ancak durmak bilmeyen trafiği, bitmek bilmeyen kalabalığı ve amansız gürültüsü ile insanlar Kuta’yı ya çok seviyor, ya da nefret ediyor.

Eğer turist kalabalığı, yoğun insan ve araç trafiğiyle bir probleminiz yoksa, Bali’de kalınacak en ideal ve en popüler yer, sizin için Kuta olabilir.

Kuta’nın, Bali’de turizmin merkez üssü olmasının ana nedeni, havaalanına çok yakın olması. Bu yüzden Bali’de 1 haftalık bir tatil planı yapıyorsanız, başka bir bölgede konaklamak istiyorsanız dahi, 1 gününüzü Kuta’da geçirin derim. Kuta’yı hemen her yaştan turist sever. Ancak balayı tatili ve gece hayatı için çok daha iyi bölgeler bulabileceğinizden dolayı, diğer bölgelere de mutlaka kısaca göz atın derim.

NOT ; Kuta, kendi içerisinde Downtown Kuta, Kuta Beach ve Kartika Plaza gibi bölgelere ayrılır. Bu 3 bölge de, gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz bölgeler. Ancak gece hayatına biraz daha yakın olmak istiyorsanız Downtown Kuta’da yani, Kuta’nın merkezindeki konaklama birimlerini tercih edebilirsiniz.

Kuta Otel Tavsiyeleri

 • Mercure Kuta Bali – 4 yıldız ; Balayı oteli olacak kadar iddialı olmasa da, romantik bir Bali tatili için oldukça iddialı olan bu lüks otel, Downtown Kuta’da bulunuyor. Hem modern ve şık odaları, hem de yüksek konuk değerlendirme puanıyla çift olarak seyahat edenlerin göz atabileceği bir tesis.
 • Bali Garden Beach Resort – 4 yıldız – TATİL KÖYÜ ; Geniş aile odaları ve enfes manzarasıyla öne çıkan bu lüks otel, Güney Kuta Plajı’nda yer alıyor.
 • Sheraton Bali Kuta Resort – 5 Yıldız ; Kuta Plajı kenarında lüks bir konaklama deneyimi sunuyor. Hem romantik çiftlerin hem de ailece seyahat edenlerin göz atabileceği bir tatil köyü.

2.Seminyak

Seminyak, Bali’nin kalbinin attığı, en genç turist trafiğine sahip olan bölgesi. Burası, daha çok gece hayatı ve plajlar için adayı ziyaret edenlerin tercih ettiği bir bölge. Yani çocuklarınızla bir Bali tatili planlıyorsanız, Seminyak bölgesinde konaklamanızı pek tavsiye etmiyoruz.

Bali’nin en şık ve lüks sahil beldesi olarak öne çıkan Seminyak, diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı olsa da çok büyük fiyat farklılıkları yok diyebilirim.

Seminyak, Kuta’dan kıyıya sadece kısa bir mesafede olmasına rağmen, ayrı dünyalar gibi hissettiriyor ve başka bir benzersiz Bali havasına sahip. Bu bölge, ana caddeyi çevreleyen butik mağazaları, birinci sınıf yemek seçenekleri ve sahil barları ve kulüpleriyle tanınır.

Double Six plajının çok renkli armutlarında (koltuklarında) oturup, gün batımını seyrederken içkinizin keyfini çıkarmak Bali’de yapılması gereken ilk şey. Bu bölgede konaklayın ya da konaklamayın, bu plaja gelip gün batımını mutlaka seyredin, özellikle çift olarak Bali’yi ziyaret ediyorsanız bu deneyimi kaçırmayın.

Seminyak aynı zamanda dünyanın her yerinden ünlü DJ’leri bir araya getiren popüler Ku De Ta ve Potato Head plaj kulüplerine de ev sahipliği yapıyor. Yani günün her saatinde dans etmek ve yüksek ses müzik dinlemek istiyorsanız, Seminyak sizin için en ideal bölge.

Seminyak bölgesindeki en popüler ve en havalı otellere göz atmak için tıklayın Booking.com

NOT ; Seminyak, kendi içerisinde Petitenget, Sunset Road, Laksmana, Drupadi ve Seminyak Beach gibi farklı bölgelere ayrılır. Seminyak’ta konakladığınız sürece, hangi bölgede konaklayacağınızın çok ama çok da önemli olmadığını unutmayın.

Seminyak Otel Tavsiyeleri

 • Lloyd’s Inn Bali ; 4 yıldızlı ve çiftler için ideal. Bölgenin en çok rezervasyon alan oteli.
 • Pelangi Bali Hotel & Spa ; 4 yıldızlı, manzarasıyla öne çıkıyor ve biraz daha lüks ve romantik bir konaklama deneyimi sunuyor.
 • Alila Seminyak – 5 yıldız ; Geniş aile odalarıyla öne çıkıyor. Ultra lüks bir konaklama deneyimi sunan otel, sadece bölgenin değil, Bali’nin en çok tercih edilen otellerinden.

3.Jimbaran

Bali’de romantik bir tatil planı yapıyorsanız, ilk olarak göz atmanız gereken yer, adanın en fazla balayı oteline ev sahipliği yapan bölgesi olan Jimbaran‘dır. Abartısız her otel, çiftlere özel konseptte düzenlenmiş. Tabii bazı otellerin geniş aile odaları da var, ancak çoğunluk olarak her şey romantik çiftlere hitap ediyor denebilir.

Havaalanına yakın bir konumda bulunan Jimbaran bölgesi, Bali’deki birçok bölgeye nazaran daha pahalı bir konaklama deneyimi sunuyor olsa da, ekonomik tesisleri de burada bulabiliyorsunuz.

Uzun, kıvrımlı koy, beyaz kumları ve sakin suları yeni başlayan sörfçüler için eşsiz bir deneyim sunar. Her gün, gün batımı manzarası için deniz kenarına masalar kurulur. Bölgede mum ışığında romantik bir yemek için çok fazla seçenek bulabilirsiniz.

Jimbaran Otel Tavsiyeleri

4.Ubud

The Kayon Jungle Resort by Pramana – Ubud’un en iyi 3 otelinden biri

Şüphesiz Bali’de nerede kalınır ? sorusuna en popüler cevaplardan biri de Ubud. Ancak bu bölge, diğer bölgelere nazaran biraz daha az popüler. Özellikle romantik bir Bali tatili planlayan çiftler, bu bölgeyi tercih etmiyor.

Açıkçası Ubud, bundan birkaç yıl öncesine kadar Bali’nin en yoğun turist trafiğine sahip olan bölgesiydi. Ancak son zamanlarda çiftler için çok daha güzel bölgeler revaçta olduğundan, Ubud’un biraz gölgede kaldığını söyleyebilirim.

Ubud, daha çok Bali’de gezilecek yerlere ve yapılacak turistik aktivitelere yakın olmak isteyen turistlerin tercih ettiği bir bölge. Tabii ki plaj ve gece hayatı konusunda da sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır, ancak bölgenin ana cazibesi turistik noktalara yakın oluşu.

Bali’nin merkezindeki güzellikleri keşfetmek için iyi bir başlangıç noktası olan Ubud, açıkçası sörf, şnorkelli yüzme ve dalış için o kadar uygun değil. Bu yüzden deniz aktiviteleri için güzel bir yer ve bol güneşli plajlar arıyorsanız bu bölgeyi es geçebilirsiniz.

Ubud Otel Tavsiyesi

 • Alamdini Resort Ubud – 3 yıldız ; Bali’de en ucuz nerede kalınır ? sorusuna en ideal cevaplardan biri olmasına rağmen, şık ve modern odaları, atmosferi ve olanaklarıyla eşsiz bir Bali tatili deneyimi sunan bu otel, orta bütçeli tatilcilerin göz atabileceği tesislerden biri.

5.Sanur

Kuta ve Tuban, Legian ve Seminyak’ın uzantıları Bali’ye ilk kez gelen ziyaretçiler için biraz kalabalık ve bunaltıcı olabiliyor. Özellikle tatil dönemlerinde bu bölgelerde trafik tıkandığı gibi, yoğun turist trafiğinden dolayı plajlarda dilediğiniz gibi yer bulamayabiliyorsunuz. Bu yüzden Bali’ye ilk kez ve yoğun bir sezonda gidiyorsanız, tam kalabalığın ortasında kalmamak ve kalabalıktan biraz da olsun uzakta olmak adına Sanur bölgesine göz atabilirsiniz.

Sanur, daha çok çocuklu aileler tarafından tercih ediliyor. Sebebi ise denizin diğer bölgelere nazaran daha durgun ve sığ oluşu.

Sanur, ayrıca Bali kültürünü en yakından görebileceğiniz tatil beldesi, otel fiyatları da diğer birçok bölgeye nazaran daha uygun. Bu yüzden 1 hafta gibi uzun bir süre Bali’de konaklamayı planlıyorsanız, Sanur beldesi de aklınızda olsun.

Sanur Otel Tavsiyeleri

 • Hyatt Regency Bali – 5 yıldız ; Sanur’da, tropikal bahçelerle çevrili bir konumda faaliyet gösteren, özel plaj alanı olan lüks bir otel.
 • Inna Sindhu Beach Hotel & Resort – 3 yıldız ; Bali otelleri arasında en ekonomik ve en çok tercih edilenler arasında. Konum ve olanaklarıyla düşünülebilecek bir tesis.

Bali Otel Fiyatları ve Rezervasyon Hakkında Bilgiler

Öncelikle Bali’nin ucuz bir ada olduğunu unutmayın. Yani hayatınızda daha önce 5 yıldızlı lüks bir otelde konaklamadıysanız dahi Bali’de bir ilk gerçekleştirebilirsiniz. Bali’de otel fiyatları genel olarak 20-30€‘dan başlamakta ve 350€‘ya kadar çıkmaktadır. Otel fiyatları bölgelere, sezona ve erken rezervasyon fırsat indirimlerine göre ciddi anlamda değişiklik gösterebiliyor. Bu yüzden hangi bölgede, ne zaman konaklayacağınız da önemli.

30€’nun altındaki konaklama birimleri, daha çok hostel veya konukevi oluyor. Yani 50€‘nun altında çok az sayıda 3-4 yıldızlı otel olduğunu unutmayın.

Bali’de balayı için bir planınız varsa, gecelik en azından 70-90€‘yu gözden çıkarmanız gerekebiliyor. Tabii daha uygun balayı otelleri de bulunabilir, ancak bu oteller hem olanak hem de konfor bakımından pek tatmin edici olmayabilir.

Bali’de 50€’ya kadar 4-5 yıldızlı Balayı Otelleri bulabilirsiniz. Ancak konum olarak Bali’nin balayı beldesi olan Jimbaran’ı tercih edecek olursanız 70-90€ arasında gecelik bir ücreti gözden çıkarmak da yarar var.

Bali Adası’nın en ekonomik konaklama bölgeleri ise, Seminyak, Ubud ve Sanur bölgeleridir. Tabii diğer bölgelerde de çok düşük bütçeli oteller veya villalar bulunabilir.

Bali’de otel rezervasyonu için erkenden yer ayırmak önemli. Özellikle 3-4 ay öncesinden rezervasyon yapacak olursanız çok ciddi indirimlerden yararlanabilirsiniz. Fırsat indirimi olan otelleri booking.com üzerinden görebileceğiniz gibi, Tripadvisor veya Trivago gibi otel arama sitelerine de göz atabilirsiniz.

Popüler Bali Otel Tavsiyeleri

–AlamKulkul Boutique Resort – 4 yıldız – KUTA

AlamKulkul Boutique Resort

Tipik bir Endonezya köyü modeline sahip AlamKulkul Boutique Resort‘ta tropikal bahçelerle çevrili. Kuta Plajı’na 5 dakika yürüme mesafesinde olan tesis, Bali’nin en çok rezervasyon alan otelleri arasında. Oteli incelemek için tıklayın Booking.com

–W Bali – 5 Yıldız – SEMİNYAK (Tatil Köyü)

W Bali

Muhteşem bir manzaraya sahip romantik tatil köylerinden biri olan W Bali, geniş aile odalarıyla hizmet veriyor. Ultra lüks bir konaklama deneyimi sunan otel, Seminyak’ın popüler barlarına ve gece kulüplerine de yakın bir konumda yer alıyor. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın Booking.com

–Viceroy Bali – 5 Yıldız – UBUD (Tatil Köyü)

Viceroy Bali

Bali’nin en romantik ve en havalı otellerinden biri olan Viceroy, muhteşem dağ ve orman manzarasıyla eşsiz bir deneyim sunuyor. Sonsuzluk havuzu, ultra modern ve şık odalarıyla hizmet veren otelin 9+ konuk değerlendirme puanı var. Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için tıklayın Booking.com

Bali’de Gezilecek Yerler Listesi

Bali de nerede kalmalı

Bali’de nerede konaklayacağınıza karar verirken, adadaki gezip görülecek en önemli yerlere yakın olup olmadığınızı da mutlaka kontrol edin. Adada gezip görülecek en turistik yerler ise ;

 • Uluwatu Tapınağı
 • Sacred Monkey Forest Sanctuary
 • Seminyak
 • Sanur
 • Pura Ulun Danu Bratan
 • Besakih Tapınağı
 • Çeşme Tapınağı
 • Kuta Beach
 • Padang Padang beach
 • Potato Head Beach Club
 • Ubud Art Market

Bali’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek daha yüzlerce otel veya diğer konaklama birimlerinden bahsetmek mümkün. Ancak ilk olarak konaklayacağınız bölgeye karar verecek olursanız, kalınacak oteli bulmak çok daha kolay olacaktır.


Booking.com

İLGİLİ YAZILAR