Hazar Denizi kıyısında yer alan, Azerbaycan’ın başkenti Bakü, Kafkasya’nın en büyük şehri. Son zamanlarda ışık gösterileriyle adından söz ettiren bu şehirde konaklama ise oldukça uygun. Özellikle şehir merkezinin dışındaki otellerde konaklayacak olursanız, çok düşük bütçeli konaklama birimlerini bulabiliyorsunuz.

Bakü’de nerede kalınır ? sorusuna en ideal cevabı bulmak için de, şehirdeki konaklama bölgeleri hakkında az çok fikir sahibi olmanızda yarar var. Bakü, 100’den fazla otele ve 250’den fazla diğer konaklama birimine ev sahipliği yapan büyük bir şehir. Bu şehrin en popüler konaklama bölgeleri ise, Sabayil, Yasamal ve Nasimi bölgeleridir. Bu 3 bölge, Bakü’de en fazla konaklama birimine ev sahipliği yapan bölgeler olduğu gibi, en çok rezervasyon alan otellere ev sahipliği yapmasıyla dikkat çekiyor.

Bakü’de Nerede Kalınır ? En Popüler Bölgeler

Sabayil ; Eski Şehrin hemen güneyinde bulunan Sabayil, Bakü’nün ultra modern semti olarak biliniyor. Daha çok çiftler tarafından tercih edilen bir bölge olsa da, her turistin şehir merkezine ve cazibe merkezlerine yakın olmak için tercih edebileceği bir bölge.

Yasamal ; Çoğunlukla bir yerleşim bölgesi olsa da, sakin atmosferi ve sıcakkanlı halkıyla, Bakü’yü ziyaret eden aileler için mükemmel bir seçimdir! Bölgede otelden çok daire bulunuyor. Bu da bölgeyi ailece seyahatler için en ideal konaklama bölgesi yapıyor.

Nasimi ; Şehir merkezinde bulunan bu bölge, Bakü’nün tam kalbinde konaklamak isteyenlerin tercih edebileceği bir bölgedir. Burası, diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı olsa da, hem gece hayatı hem de gezilecek yerlere yakınlığı ile en çok tercih edilen konaklama bölgesidir.

Bakü Şehir Merkezi Otelleri

Bakü’de şehir merkezine yakın bir yerde konaklayacak olursanız, şehirdeki tarihi ve turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca şehir merkezi, Bakü’deki en iyi gece hayatı sahnesine  ev sahipliği yapmasıyla da ünlü. Yani ister iş seyahatleri, isterseniz de kültür gezisi için Bakü’de şehir merkezi otellerine de göz atabilirsiniz.

İşte merkezdeki en popüler 5 otel ; 

1.City Walls Hotel – 3 Yıldız

City Walls Hotel

City Walls Hotel

Bakü’de orta bütçeli konaklama birimlerinden biri olan City Walls Hotel, Bakü’nün tam merkezine 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Merkezi konumu, modern ve şık odaları, fiyatı ve sunduğu olanaklarıyla öne çıkan otel, 12. yüzyıldan kalma tarihi surların içinde bulunuyor. Kız Kulesi ve Şirvanşahlar Sarayı gibi Bakü’nün ana turistik yerleri, City Walls Hotel’e sadece 5 dakikalık yürüme mesafesindedir. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın.

2.Deniz Inn Boutique Hotel – 4 Yıldız

Deniz Inn Boutique Hotel Bakü de nerede kalınır

Deniz Inn Boutique Hotel

Bakü’de Kız Kulesi’ne 400 metre mesafede yer alan Deniz Inn Boutique Hotel, ortak salon, özel otopark ve teras ile konaklama imkanı sunmaktadır. Bara da sahip olan bu 4 yıldızlı otelin tüm odalarında klima, ücretsiz WiFi ve özel banyo vardır.

Şehirdeki en çok rezervasyon alan 4 yıldızlı otellerden biri olması, bu otelin öne çıkan özelliklerinden. Ayrıca bu otel 9+ yüksek konuk değerlendirme puanıyla ilgi görüyor. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın.

3.Sahil inn Hotel (Formula 1 view) – 4 Yıldız

Sahil inn Hotel - Bakü de nerede kalınır

Sahil inn Hotel

Bakü’nün en lüks otellerinden olan Sahil İnn, Özgürlük Meydanı’na 1 km’den daha kısa bir mesafede bulunuyor. Şehirdeki birçok cazibe merkezine yürüme mesafesinde olan otel, 9+ konuk değerlendirme puanı ve birbirinden olumlu konuk yorumlarıyla öne çıkıyor. Havaalanı servisi, aile odaları, restoranı, barı ve ücretsiz otoparkı olan otel konum olarak şehir merkezinin tam kalbine 7 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın.

4.Boutique 19 Hotel – 5 Yıldız

Boutique 19 Hotel - Bakü de nerede kalınır

Boutique 19 Hotel

Bakü’nün Sebayil bölgesinde elverişli bir konuma sahip Boutique 19 Hotel, Kız Kulesi’ne 200 metre, Şirvanşahlar Sarayı’na yaklaşık 1 km, Azadlık Meydanı’na yürüyerek 15 dakika uzaklıktadır. Konum olarak şehirdeki en merkezi otellerden biri olan bu tesis, özellikle çift olarak Bakü’ye seyahat edenlerin tercih ettiği otellerden biri. Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

5.Four Seasons Hotel Baku – 5 Yıldız

Four Seasons Hotel Bakü de nerede kalınır

Four Seasons Hotel Baku

Bakü’nün en iyi otelleri arasında ilk 3’te yer alan bu otel, şehrin tam kalbinde yer alıyor. 9+ konuk değerlendirme puanı ve erken rezervasyon fırsat indirimleriyle öne çıkan bu otel, Park Bulvar Alışveriş Merkezi’ne 2 dakikalık, Port Baku Alışveriş Merkezi’ne ise 6 dakikalık sürüş mesafesindedir.

Azerbaycan Sanat Müzesi‘ne yürüyerek 5 dakikada ulaşılabilir. Haydar Aliyev Havaalanı 30 km mesafededir. Barı, spa ve sağlık merkezi, aile odaları ve ücretsiz otoparkı ile hizmet veren otel, Bakü’de nerede kalınır ? sorusuna en lüks cevaplardan biri. Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için tıklayın.Booking.com

Bakü’de Hangi Bölgede Kalınır ? 

Yukarıdaki şehir merkezi otel tavsiyeleri arasında aradığınız zevkte ve bütçede bir konaklama birimi bulamadıysanız, aşağıdaki bölgelere ve bu bölgelere özel otel tavsiyelerine de göz atabilirsiniz.

–Nasimi

Bakü de nerede kalınır

Azerbaycan’ın en büyük hayvanat bahçesi olan Bakü Zooloji Parkı‘na ev sahipliği yapmasıyla ünlü olan Nasimi bölgesi, Bakü’de kalınacak en ideal bölgedir. Bunun nedeni ise, bölgenin hemen her turistik cazibe merkezine oldukça yakın bir konumda bulunuyor olması. Ayrıca bu bölge, Bakü gece hayatına yakınlığıyla da dikkat çekiyor.

Nasimi, eski ve yeninin bir araya geldiği ve modern Bakü’de size otantik bir yaşam deneyimi yaşattığı yerdir! Bölgede dünyanın dört bir yanından çeşitli ürünler ve mutfaklar sunan çok sayıda mükemmel mağaza ve restoran bulunmaktadır. Bölgenin kuzeyi daha çok yerleşim alanıdır ve size, içinde kalmak için daha sakin bir alan sağlar.

–Yasamal

Bakü de nerede kalınır

Yukarıda da kısaca bahsettiğimiz Yasamal bölgesi, bir yerleşim yeri. Bu bölgede otel sayısı sınırlı olsa da, çok sayıda daire seçenekleri bulabiliyorsunuz. Ayrıca bölgedeki konaklama birimlerinin büyük bir bölümünde erken rezervasyon fırsat indirimleri de bulunuyor. Yani 1-2 ay öncesinden rezervasyon yapacak olursanız, bu bölgede çok daha uygun fiyatları otelleri bulabilirsiniz.

Bölgenin güneydoğusunda bazı tarihi yapıları da görebiliyorsunuz. Ayrıca Yasamal bölgesi, Bakü’deki çok sayıda popüler mağazalara ve restoranlara da ev sahipliği yapar. Hem konaklama hem de alışveriş ve yemek yemek için en güzel adreslerden biridir.

–Sabayil

Bakü Otelleri

Sabayil, Bakü’nün en modern semtlerinden birisi. Bu bölge daha çok Bakü füniküleri ile dikkat çekiyor. Bu füniküler ile şehrin muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz.

Sabayil bölgesinde yapılacak çok sayıda turistik aktivite bulunmasının yanı sıra, Bakü’nün önde gelen cazibe merkezlerine de bu bölgeden kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. İkonik Alev Kuleleri ve çevresindeki eğlence tesisleriyle dikkat çeken yer de, Sabayil bölgesinde bulunuyor.

Deniz kıyısındaki konumu, modern Bakü’yü keşfetmek için mükemmel ve canlı bir atmosfer sağlar.

Çiftler için Sabayil, manzaraya hayran kalacağınız ve gün batımını izleyebileceğiniz lüks restoranlar, birinci sınıf alışveriş yerleri ve romantik yeşil alanlar gibi mükemmel olanaklara sahiptir. Sabayil’in kuzeyinde, size her iki dünyanın da en iyisini sunan bazı tarihi cazibe merkezleri vardır.

Bakü’de Gezilecek Yerler Listesi

Baküde nerede kalmalı

Bakü’de konaklama tercihi yaparken, rezervasyon yapacağınız tesisin şehirdeki gezip görülecek yerlere yakınlığına da mutlaka göz atın. Bakü’de mutlaka görülmesi gereken şu cazibe merkezlerine yakın otellere göz atabilirsiniz ;

  • İçeri Şehir
  • Kız Kalesi
  • Haydar Aliyev Kültür Merkezi
  • Şirvanşahlar Sarayı
  • Bakü Bulvarı
  • Azerbaycan Halı Müzesi
  • Fevvareler Meydanı

Bakü’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek daha çok sayıda otelden ve diğer bölgelerden bahsetmek mümkün. Ancak yukarıdaki Bakü otel tavsiyeleri ve konaklama bölgeleri, şehirdeki en popüler olanlar arasındadır.

İLGİLİ ;