Yunanistan‘ın başkenti ve en güzel şehirlerinden biri olan Atina, konaklama bakımından diğer Yunan şehirlerine ve adalarına nazaran biraz daha ortalamanın altında diyebiliriz. Her zevke ve bütçeye uygun konaklama birimlerini bulabileceğiniz bu şehirde, daha çok Akropolis’e yakın olan oteller tercih ediliyor olsa da, çok daha iyi konuma sahip olan bölgeleri ve otel tavsiyelerini Atina’da nerede kalınır ? adlı bu yazımızda bulabilirsiniz.

Atina’da konaklama için tercih edilebilecek en ideal, en merkezi ve en çok tercih edilen mahalleler, Plaka, Monastiraki, Psiri ve Sintagma bölgeleridir. Bu bölgelerin dışında birkaç bölge daha bulmak mümkün. Fakat şehirdeki bu 4 bölge arasından aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimini rahatlıkla bulabilirsiniz.

Atina’da Nerede Kalınır ? – En Popüler Bölgeler

Atina’da gezip görülecek yerlerden en önemlileri ve en turistik olanları ; Akropolis, Plaka Bölgesi, Antik Agora, Zeus Tapınağı, Ermou Caddesi ve Sintagma Meydanı gibi yerlerdir.

Bu turistik noktalara yakın bir bölgede konaklamak için tercih edilebilecek en ideal bölge, Plaka‘dır. Bu bölgeden şehirdeki turistik yerlerin birçoğuna çok kısa sürede ulaşabileceğiniz gibi, Akropolis’e yakın birbirinden güzel otelleri de bulabilirsiniz.

Atina’nın tarihi şehir merkezi aslında tam olarak Sintagma bölgesi. Fakat Monastiraki, Psiri ve Plaka bu tarihi merkezin çevresindeki diğer küçük bölgelerdir. Bu 4 bölge de şehir merkezine yakın olmak için gönül rahatlığıyla tercih edilebilir. Ancak çok düşük bütçeli bir Atina gezisi planlıyor ve şehir merkezine yakın olmasam da olur diyorsanız, Koukaki, Kolonaki, Gazi ve Metaxourgeio bölgelerini de inceleyebilirsiniz.

Bu bölgeler, daha çok Atina’da 3-4 gün veya daha uzun bir süre konaklamayı planlayanların tercih edebileceği bir yer. Ancak 1-2 günlük kısa bir Atina gezisi planlıyorsanız, tarihi şehir merkezine sınırı olan Sintagma, Monastiraki, Plaka ve Psiri bölgelerinin dışına çıkmanıza gerek kalmayabilir.

1.PLAKA BÖLGESİ VE OTELLERİ

Plaka Bölgesi Otelleri

Plaka Bölgesi

Atina’nın Eski Kenti Plaka’dır. Bu yüzden de şehirdeki en popüler kalınacak bölge burasıdır.

Atina’da alışveriş için en ideal bölgelerden biri olarak kabul edilen Plaka, şehrin kalbinin attığı yer olarak bilinir. Bu bölgede Akropolis manzaralı 5 yıldızlı bir otel bulabileceğiniz gibi, yine aynı manzaralı 3 yıldızlı bir oteli de bulabiliyorsunuz.

Bu kadar lükse gerek yok, Akropolis’e ve şehrin önemli turistik noktalarına yakın olayım yeter diyorsanız, bu bölgedeki otellerin hemen hepsi Atina Akropolisi’ne, şehrin önemli cazibe merkezlerine ve Atina’da gezilecek yerler için popüler olan diğer noktalara oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır.

Plaka bölgesindeki popüler otellere göz atmak için tıklayın ⇒ Booking.com – Plaka

Plaka Otel Tavsiyeleri

LÜKS (150$ ve ÜZERİ)

 • Electra Metropolis – 5 Yıldız; Atina’nın şehir merkez otelleri arasında en şık ve en lüks tesisler arasında olan Electra, Akropolis yakınındaki en iyi otellerden. Yüzme havuzu, geniş aile odaları, spa ve sağlık merkezi ile lüks bir otel arayanlar için eşsiz bir tesis. 9+ konuk değerlendirme puanına sahip bu otel, yukarıda bahsettiğimiz gezilecek yerlerin hepsine  3-10 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

ORTA BÜTÇELİ (70$-150$ ARASI)

 • Plaka Hotel – 3 Yıldız ; Muhteşem manzaralı otellerden biri olan Plaka Hotel’in terasında Akropolis’in güzel manzarasını seyredebiliyorsunuz. Fiyat, konum ve 9+ konuk değerlendirme puanı ile, Atina’nın en güzel otellerinden bir tanesi. Otelin en uzak olduğu gezilecek nokta, 10 dakika yürüme mesafesindedir. Yani konum olarak en merkezi tesislerden bir tanesi.
 • Central Hotel – 3 Yıldız ; Kartpostal güzelliğindeki Plaka bölgesinde stratejik bir konuma sahip otel, Atina’nın Plaka bölgesinde kalınacak en ideal ve en popüler otellerden.
 • Hotel Adonis – 2 Yıldız ; Atina’nın ekonomik otellerinden biri olan Hotel Adonis, yukarıdaki otellerin konumu kadar muhteşem bir yerde bulunuyor. Akropolis yakınlarındaki en iyi otellerden biri olan bu tesisi de bütçeli bir Atina gezisi için düşünebilirsiniz.

UCUZ (70$’a kadar olan tesisler)

 • Phaedra Hotel – 1 yıldız ; Çok uygun bir fiyata Atina’nın kalbinde olmak istiyorsanız, bu ekonomik otel kesinlikle düşünülebilir. 1 yıldızlı olmasına rağmen gayet şık ve modern odalara sahip bir tesis.
 • Crafoord Place Hostel Athens ; Bu tesis hostel konseptinde hizmet veriyor. Daha önce hostelde konaklamadıysanız dahi, bu tesisin özel odalarına göz atabilirsiniz. Hostelin paylaşımlı odaları sadece bayan veya sadece erkek olarak hizmet veriyor.

2.MONASTİRAKİ BÖLGESİ VE OTELLERİ

Monastiraki Bölgesi Atina

Monastiraki Meydanı hemen alt tarafta yer alan meydandır. Akropolis’e de yürüme mesafesindedir.

Bu bölge, Plaka bölgesine en yakın olan konaklama bölgelerinden biridir. Bu bölge ile Plaka bölgesi arasındaki tek fark, Monastiraki‘nin gece hayatı için güzel mekanlara ev sahipliği yapıyor olmasıdır. Yani gece hayatı için de Atina’da planlarınız varsa bu bölgeyi de gönül rahatlığıyla düşünebilirsiniz.

Zaten Plaka bölgesi ile Monastiraki’ye yakın, neden bu bölgede konaklayayım ? diye soracak olursanız da, eğer gecenin geç saatlerine kadar mekanlarda kalmayı planlıyorsanız, otelinize dönüş kolay ve uygun olmalı. Özellikle taksi ile dönmeyi planlıyorsanız, 5-10 dakikalık yolu 20-25 dakikada gidebiliyor ve buna göre de güzel bir taksi ücreti ödeyebiliyorsunuz.

Monastiraki’de konaklayacak olursanız, taksiye ihtiyacınız olmayacaktır. Ayrıca Plaka bölgesine nazaran bu bölgedeki oteller biraz daha ekonomik olabiliyor.

Monastiraki bölgesindeki popüler otel önerilerine göz atmak için tıklayın Booking.com – Monastiraki

Not : Monastiraki’de otel sayısı Plaka’ya nazaran daha az. Ayrıca Atina’da dairede konaklamayı düşünüyorsanız da, Monastiraki bunun için en ideal bölge olacaktır.

Monastiraki Otel Tavsiyeleri

LÜKS (150$ ve ÜZERİ)

 • Emporikon Athens Hotel – 4 Yıldız ; 9+ gibi yüksek bir konuk değerlendirme puanına sahip. Akropolis’e 10 dakika yürüme mesafesinde ve şehirdeki diğer gezilecek noktalara da, çok kısa bir sürede yürüyerek bu otelden ulaşabiliyorsunuz.
 • 360 Degrees ; Bu muhteşem otel, Monastiraki Meydanı’nda bulunuyor ve 360 derecelik çatı katındaki restoranı ve barıyla öne çıkıyor. Otelde konaklamasanız dahi, terasına bir şeyler yemek veya içmek için çıkabilir, muhteşem manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

ORTA BÜTÇELİ (70$-150$ ARASI)

 • Ciel Living Athens ; Atina’daki konaklamanız için modern, temiz ve son derece rahat bir yer arıyorsanız, bu otele göz atabilirsiniz. Hem şehir merkezinde hem de uygun fiyatlı odalara sahip.
 • The Athens Version Luxury Suites ; Odanızda dururken muhteşem şehir manzaralarının tadını çıkarmak istiyorsanız, bu otel sizin için ideal olabilir. Üstelik otel Monastiraki Meydanı’na sadece 300 metre uzaklıkta.

UCUZ (70$’a kadar olan tesisler)

 • Kimon Hotel Athens – 1 Yıldız ; Monastiraki bölgesine en yakın otellerden biri olan bu tesis, yüksek konuk değerlendirme puanı, modern ve şık ekonomik odaları ile bütçeli Atina gezisi planlayanların gönül rahatlığıyla göz atabileceği tesislerden.
 • Tempi Hotel – 1 Yıldız ; Atina’da ucuza nerede kalınır ? sorusuna en popüler cevaplardan. Temiz ve rahat odaları, muhteşem bir konumu ve hatta kullanabileceğiniz ortak bir mutfağı var!

3.SINTAGMA BÖLGESİ VE OTELLERİ

Sintagma Meydanı Otelleri

Sintagma Bölgesi

Sintagma Meydanı, yukarıda da belirttiğim gibi şehrin kalbinin attığı ve tüm aksiyonun olduğu yer olarak biliniyor.

Teknik olarak Plaka bölgesi sınırları içerisinde yer alıyor olsa da, ünlü ana meydanı ile turistlerin en çok tercih ettiği konaklama mahallelerinden bir tanesi. Birbirinden şık ve lüks otelleri bulabileceğiniz gibi, düşük bütçeli otelleri de bu bölgede bulabiliyorsunuz.

Bu bölgede bulunan otellerin bazıları, aynı zamanda Plaka bölgesi sınırları içerisinde yer alıyor. Yani her iki bölgede birbirine yakın ve sınırları vardır. Fakat Sintagma’nın Plaka’dan tek farkı, biraz daha uygun bütçeli otellere ev sahipliği yapıyor olmasıdır. Bunun dışında, turistik yerlere uzaklık hemen hemen aynı denebilir.

Sintagma Meydanındaki en popüler otellere göz atmak için tıklayın ⇒ Booking.com – Sintagma

Sintagma Otel Tavsiyeleri

LÜKS (150$ ve ÜZERİ)

 • Hotel Lozenge – 4 Yıldız; Çift olarak kalınabilecek en güzel otellerden biri olan Hotel Lozenge, Akropolis’e biraz uzak (15 dakika yürüme mesafesinde). Bu yüzden de, şehirdeki en ekonomik 4 yıldızlı otellerden bir tanesi. 9+ gibi muhteşem konuk değerlendirme puanı ile, mutlaka göz atılması gereken otellerden biri.
 • Hotel Grande Bretagne – 5 Yıldız ; Atina’nın en ünlü otellerinden biri. Bu muhteşem 5 yıldızlı tesis, Sintagma Meydanı ve Parlamento binasının tam karşısında yer almaktadır ve Atina Akropolisi’ni gören çatı terasına sahiptir.

ORTA BÜTÇELİ (70$-150$ ARASI)

 • Pan Hotel – 3 Yıldız; Güzel bir konuk değerlendirme puanına sahip bu otel, aile odaları, terası ve barı da olan orta bütçeli veya bütçeli bir konaklama birimi arayanların göz atabileceği Atina otellerinden. Atina’da gezilecek yerlerin büyük bir bölümüne oldukça yakın bir konumda bulunan bu tesise mutlaka göz atın deriz.
 • Hotel Achilleas – 3 Yıldız ; Atina’da ailece ve çift olarak kalınacak en güzel tesislerden biri olan bu otel, Ermou Caddesi Alışveriş Alanı’nın hemen yanında bulunuyor. Akropolis’e de 7 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otel, çift olarak Atina’da nerede kalınır ? sorusuna en güzel cevaplardan bir tanesi.

UCUZ (70$’a kadar olan tesisler)

 • Bedbox Hostel ; Bu hostelin çift kişilik odaları da var. Daha çok yalnız seyahat edenlere hitap eden bu tesis, ekonomik bir konaklama sunuyor.

Atina Otel Fiyatları

Santorini veya Mykonos gibi Yunan adalarına kıyasla Atina, çok daha ekonomik bir konaklama sunuyor.

Atina’da otel fiyatları 65$’dan başlamakta ve 300$’un üzerine kadar çıkabiliyor. Fakat ortalama 85-140$ arasında bir ücrete şehirdeki 3-4 yıldızlı otellerin büyük bir bölümünde rahatlıkla konaklayabilirsiniz.

Atina’da ucuz otel için en azından 60-75$ arasında bir ücreti de gözden çıkarmanızda yarar var. Tabii 60$’ın altında birkaç oteli de bu şehirde fazlasıyla bulabilirsiniz. Ancak konum ve hizmet bakımından az çok beklentiniz varsa, çok düşük oteller yerine pansiyonları veya hostelleri düşünmenizde yarar var. 60$’ın altındaki otellerde aradığınız tesisi bulmak pek de kolay olmayacaktır.

Atina Şehir Merkezi Otelleri

Atina Merkez Otelleri

Şehrin tam merkezi otelleri, Plaka Bölgesi’nde yer alıyor. Burası, şehrin kalbinin attığı yer ve otel fiyatları bu bölgede biraz daha pahalı olabiliyor. Fakat çok fazla otel seçenekleri olduğundan, zevkinize ve bütçenize uygun olan tesisi bulmak çok da zor değil. Atina’nın merkezindeki en iyi otellerden bazıları ise ;

Electra Metropolis – 5 Yıldız

Atina da nerede kalınır

Electra Metropolis

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Atina’nın en lüks otellerinden biri olan bu tesis biraz pahalı. Gecelik konaklama ücretlerinin 195$’dan başladığı bu otel, biraz daha lüks bir tesis arayanların tercih edebileceği yerlerden. Ama şehirdeki en iyi, en kaliteli ve en merkezi otel diyebiliriz.

Athos Hotel – 3 Yıldız

Athos Hotel - Atina da nerede kalınır

Athos Hotel teras manzarası

Bizim favorimiz olan bu tesis, hem Atina’nın en merkezi oteli, hem de en ekonomik otellerden bir tanesi. Bu otelin geceli konaklama ücretleri de 75$’dan başlamaktadır. Yani Atina’da ucuz otel arıyorsanız, hem konum hem de modernlik bakımından, bu Akropolis yakınındaki otelden daha iyisini bulamayabilirsiniz.

Phaedra Hotel – 1 Yıldız

Phaedra Hotel balkon manzarası

Gelelim Atina’nın en ucuz oteline. Yani şehir merkezi otelleri arasında bulabileceğiniz en ucuz otele. Bu otel, yukarıdaki 2 otel gibi Atina’nın merkezi otellerinden. Fakat fiyat bakımından en ucuz olanı. Bu otelin gecelik konaklama ücretleri 50$’dan başlıyor. Ayrıca 8+ gibi güzel bir konuk değerlendirme puanına sahip. Yani hem ucuz hem de en muhteşem bir konuma sahip.

Atina Ucuz Otel Tavsiyeleri

Kimon Hotel Athens – 1 Yıldız

Atina da nerede konaklanir

1 yıldızlı bir otel olmasına rağmen, Atina’daki oteller arasında oldukça şık ve modern bir tesis. Gecelik konaklama ücretlerinin 60$’dan başladığı bu otel, Akropolis’e sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Athens Golden City Hotel – 3 Yıldız

Atina da nerede konaklanir

Şehirdeki ucuz otellerden bir diğeri ise, Akropolis’e 1.5 km uzaklıkta bulunan bu 3 yıldızlı tesistir. Konum olarak çok merkezi bir tesis olmasa da, 3 yıldızlı bir otele göre gayet ekonomik bir tesis. Otelin gecelik konaklama ücretleri 65$’dan başlamaktadır.

Museum Hotel – 3 Yıldız

Museum Hotel - Atina Otel Önerileri

Museum Hotel

Gecelik konaklama ücretlerinin 65$’dan başladığı bu otel, Akropolis’e 2 km uzaklıkta bulunmaktadır. Fakat Atina’nın gezilecek diğer turistik yerlerine oldukça yakın olmasından dolayı da düşünülebilecek ucuz otellerden.

Atina Lüks Otel Tavsiyeleri

COCO-MAT Athens Jumelle – 5 Yıldız

Atina Lüks otel tavsiyeleri

Atina’nın en lüks otellerinden bir tanesi olan bu 5 yıldızlı tesisin gecelik konaklama ücretleri 140$’dan başlamaktadır. Tabi ekonomik odalarının dışındaki odaları tercih edecek olursanız da fiyatlar 190$’dan başlamaktadır.

Elia Ermou Athens Hotel – 4 Yıldız

Akropolis yakınındaki en iyi otel diyebileceğimiz bu tesis, şehirdeki en lüks otellerden bir tanesi. Akropolis manzarası ile ünlü olan bu otelin gecelik ekonomik odalarının konaklama ücretleri ise 160$’dan başlıyor. Diğer normal odalar ise, 200$’dan başlamaktadır.

B4B Athens Signature Hotel – 4 Yıldız

Bir diğer lüks otel ise, yine Akropolis manzaralı otellerden biri olan bu tesistir. 120$’a kadar düşen ekonomik odaları ile gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz lüks otellerden. Konum olarak şehirdeki en merkezi tesislerden biri.Booking.com

Atina Havaalanına Yakın Oteller

Sofitel Athens Airport – 5 Yıldız

Atina da nerede kalınır

Sofitel Athens Airport

Atina havaalanına en yakın otel olan bu tesis, şehir merkezindeki 5 yıldızlı otellere nazaran biraz daha uygun fiyatlıdır. Havaalanına bu otelden yürüyerek rahatlıkla ulaşabileceğiniz gibi, bu otelden şehir merkezine de toplu taşıma araçlarıyla çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Not : Atina havaalanına 5 km az bir mesafede olan otel yukarıdaki Sofitel Otel’dir. Sofitel havaalanına sadece birkaç adım uzaklıkta bulunmaktadır. Bu otelden başka Atina havaalanına en yakın olan diğer oteller 5 km den fazla bir uzaklıkta bulunmaktadır.

Atina Otel Rezervasyonu

Atina da nerede kalınır

Bu şehirde otel rezervasyonu yapabileceğiniz en ideal 3 site bulunmaktadır. Bunlar, Booking, Hotels.com ve Expedia‘dır. Peki bu siteler arasında en tercih edilebilir olanı hangisi derseniz ? kesinlikle Booking.com deriz. Çünkü Atina otelleri, Booking’de çok daha iyi görülebiliyor. Demem o ki, hem erken hem de son dakika rezervasyon fırsat indirimlerini Booking üzerinden çok rahat görebiliyorsunuz. Bu yüzden şehirde otel veya dairede konaklamayı planlıyorsanız rezervasyon için Booking en iyisidir.

Atina’da Gezilecek Yerler Listesi

Atina’da konaklama için şehirdeki gezip görülecek turistik yerlere yakın otelleri de düşünebilirsiniz. Şehirdeki öne çıkan çekim merkezlerine yakın olan oteller, şehirdeki diğer otellere nazaran biraz daha pahalı olsa da, bütçe sorunu olmayan ve Atina’nın tam kalbinde konaklamak isteyenler için düşünebilir. Şehirdeki en popüler gezilecek yerler ise ;

 • Atina Akropolisi
 • Partenon
 • Akropolis Müzesi
 • Sintagma Meydanı
 • Ulusal Arkeoloji Müzesi
 • Atina Agorası
 • Omonya Meydanı

Atina’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olarak yukarıdaki merkez otellerinden başka daha birçok otelden bahsetmek mümkün. Tabii bunun dışında konaklanabilecek diğer bölgelerden de bahsetmek mümkün. Ancak yukarıdaki bölgelerde ve Atina otelleri arasında aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimlerini bulabileceğinizden dolayı, başka bir tesis veya bölge aramanıza da sanırım gerek yok.


Booking.com

İLGİLİ ;