Yunanistan‘ın başkenti ve en güzel şehirlerinden biri olan Atina, daha çok kültür gezisi ile turistlerin ilgisini çekiyor olsa da, son yıllarda mükemmel su kalitesine sahip birbirinden güzel plajlarıyla da adından çokça söz ettiriyor. Atina plajları, şehir merkezine yakınlığı, sularının sığ oluşu ve her yaştan ve her bütçeden turiste hitap edebiliyor olmasıyla biliniyor. Bu yüzden Atina’yı Akropolis, Parthenon ve Hephaistos Tapınağı gibi dünyaca ünlü yapıları görmek için ziyaret ediyorsanız dahi plajlar için de zaman ayırın deriz.

Atina’da denize girilecek plajlar, Yunan adaları arasında turistlerin gözdesi olan Santorini plajları veya Rodos plajları kadar ünlü olmasa da yine de birçok turistin Atina gezisinde güneşi batırmak için dahi olsa tercih ettiği çok sayıda plaja ev sahipliği yapıyor.

Eğer Atina’yı 1-2 günlüğüne ziyaret ediyor ve plaj deneyimi de yaşamak istiyorsanız, şehir merkezine en yakın olan plajları veya şehir merkezinden en kolay ulaşılabilen plajları tercih etmenizde de yarar var.

Atina Plajları listemize geçmeden önce, Atina’da henüz konaklayacağınız yere karar vermediyseniz, aşağıdaki popüler konaklama bölgeleri ile tesis aramaya başlayabilirsiniz.

  • Eğer Atina’nın kalbinin attığı yerde ve şehirdeki gezip görülecek yerlere yakın bir konumda olmak istiyorsanız, Plaka bölgesine göz atabilirsiniz. Plaka’daki en popüler otelleri incelemek için tıklayın.
  • Atina’nın en hareketli bölgesinde konaklamak istiyor ve turistik noktalara kolay bir şekilde ulaşmak istiyorsanız, çok sayıda otel, hostel ve dairelere sahip olan Psiri bölgesini inceleyebilirsiniz. Psiri bölgesindeki en popüler otellere göz atmak için tıklayın.
  • Atina’nın en ucuz konaklama birimlerine sahip bölgesini arıyorsanız da ”Gazi” bölgesine göz atabilirsiniz. Gazi bölgesindeki en ucuz tesisleri incelemek için tıklayın.

Şehirde çok daha detaylı bir konaklama önerileri için Atina’da nerede kalınır ? adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

EN POPÜLER ATİNA PLAJLARI

Atina’nın plajları şehir merkezinden kolaylıkla ulaşabilecek konumda, kristal berraklığında sulara ve kum saçaklı kıyı şeridine sahip. Avrupa’daki birçok başkente göre en uzun sahil şeridine de sahip olan Atina’daki birçok plaj, su kalitesi ve temizliğindeki yüksek standartlar nedeniyle sürekli olarak Mavi Bayrak statüsü kazanmış.

Şehirdeki plajlar ”Organize Olmuş” veya ”Organize Olmamış” olarak standartlara ayrılıyor. Organize olmuş plajlar şezlonglar, şemsiyeler, duş, wc, giyinme kabini ve yeme içme gibi olanaklara sahip anlamına gelir. Organize olmamış plajlar ise genellikle şezlong, şemsiye ve diğer olanaklardan yoksun havlunuzu alıp gidebileceğiniz plajlardan oluşuyor. Bu yüzden güzel bir plaj deneyimi yaşamak istiyorsanız, tercih ettiğiniz plajın organize bir plaj olup olmadığını kontrol etmenizde yarar var.

Gelelim Atina’da nerede denize girilir ? sorusuna cevap olabilecek en popüler plajlara ;

1.Astir Plajı

Atina Plajları

Astir Plajı

Sadece Atina’nın değil, Yunanistan’ın da en ünlü plajlarından biri olan Astir Plajı, Atina’da denize girebileceğiniz en temiz, en havalı ve en popüler plaj olarak bilinir. Atina Rivierası’nda çevre dostu tesisleriyle ünlü olan bu plaj 1959 yılından beri hizmet veriyor. Ülkedeki en eski plajlardan biri olmasıyla da tanınan Astir Plajı, cankurtaran, kilitli dolap, wc, giyinme kabini, wifi, şezlong ve şemsiye olanaklarına sahip en iyi şekilde organize edilmiş bir plaj.

Su sporuna merakı olanların da unutulmadığı Astir Plajı’nda jet ski gibi birkaç su sporu imkanı da bulunuyor. Yeme içme ve alışveriş olanaklarının da bulunduğu plaj, ayrıca çok sayıda ünlünün tercih ettiği plaj olmasıyla da bilinir.

Atina’nın en lüks plajlarından biri olduğundan dolayı da, bütçeli ucuz bir plaj arıyorsanız Astir Plajı’nı es geçebilirsiniz. Özellikle yeme içme konusunda bu plaj, şehirdeki diğer plajlara nazaran çok daha pahalı.

Vouliagmeni’nin şık güney banliyösünde bulunan Astir plajı giriş ücreti ise hafta içi 30€. Hafta sonu ise 45€’dur. Plaj 08:00-21:00 saatleri arasında, plajın restoranı ise gece yarısına kadar hizmet veriyor.

Son olarak plaj, Atina’nın merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alıyor. Otobüs turları ile ulaşabileceğiniz plaja taksilerle de ulaşmak mümkün.

NOT ; 80 kişilik kapasitesiyle hizmet veren bu plaj, Atina’nın en lüks plajı ve giriş ücreti olan birkaç plajından biri. Bu yüzden daha ucuz ve giriş ücreti olmayan bir plaj arıyorsanız, aşağıdaki diğer plajlara göz atabilirsiniz.

Cumartesi ve Pazar günleri aşırı yoğun olduğundan dolayı, öğleden sonra gidilecek bir plaj olmayabilir. Sabahın erken saatlerinde şezlong ve şemsiyenizi aldığınızdan emin olun deriz.

2.Edem Plajı

Edem Plajı Atina

Edem Plajı

Şehirdeki en iyi bilinen plajlarından biri olan Edem Plajı, Atina şehir merkezine en yakın plaj olarak ünlü. Burası özellikle Atina’ya kültür gezisi için gelen turistlerin tercih ettiği bir yer. Çok kolay ulaşabildiğinden ve gayet uygun fiyatlı olduğundan dolayı da bir hayli kalabalık.

Edem Plajı’na merkezden tramvaylar ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz (Edem durağında inmeniz yeterli). Ayrıca bu plajın uç kesimlerine doğru gittiğinizde biraz daha sakin plajları bulabiliyorsunuz.

Edem Plajı’na girişler ücretsiz, ayrıca şezlong veya şemsiye kiralamak zorunda değilsiniz.

3.Asteras Plajı (Glyfada)

Atina Plajları

Asteras Plajı (Glyfada) – Foto kaynak ; flickr.com/falcoermet

Atina’nın şehir merkezine yaklaşık 14 km uzaklıkta bulunan Asteras Plajı‘na ister araçlarınız veya taksiler isterseniz de tramvaylar ile rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Çocuk dostu bir plaj olduğundan çiftlerin yanı sıra ailelerin de Atina’da en çok tercih ettiği plajlardan. Plajda, şezlong ve şemsiyeler, kilitli dolaplar, soyunma odaları, duşlar, trambolin, çocuk oyun alanı, self servis restoran, üç bar ve su sporları bulunuyor. Giriş ücretine tabi olan bu plaj da şehirdeki en kaliteli plajlardan biri olarak bilinir.

Plaj 09:00-19:00 saatleri arasında hizmet verirken, plaj restoranı 09:00-02:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Atina’nın güney banliyölerinde bulunan bu popüler plaj, berrak denizi ve yumuşak altın kumu ile turistlerin en sevdiği plajlardan biri.

4.Yabanaki Plajı

Yabanaki Plajı – Foto kaynak ; kidslovegreece.com

Birçok cafesi, restoranı ve berrak denizi ile ünlü Yabanaki Plajı, Atina şehir merkezine 35 km uzaklıkta bulunuyor. Yabani Plajı’na nasıl gidilir ? diye soracak olursanız da, taksiler veya araçlarınız ile rahatlıkla ulaşabileceğiniz plaja metrolar yardımıyla da gidilebiliyor. Metro ile Elliniko istasyonuna gidebilir, buradan 171 veya 122 nolu otobüse binerek plaja ulaşabilirsiniz.

Su kayağı, muz botları ve rüzgar sörfü gibi çok sayıda su sporlarına sahip olan bu muhteşem plaj, Atina’daki en eğlenceli plajlardan biri olarak bilinir. Çocuklar için tam donanımlı bir oyun alanına da sahip olan plaj, meze ve uzo için de ideal bir adres.

Yabanaki Plajı, en büyük plaj kulüplerinden biri olan Varkiza Resort’a ev sahipliği yapar. Bu resort, çok sayıda olanaklarıyla turistlerin olduğu kadar yerel halkın da hafta sonunu geçirdiği yerlerden. Eğer ucuz bir plaj arıyor ve şehir merkezine uzaklığı dert etmiyorsanız Atina’nın en iyi plajı sizin için Yabanaki olabilir.

  • Yabanaki Plajı giriş ücreti ise, hafta içi 7 euro, hafta sonu ise 10 euro‘dur. Giriş ücretine hafta için şezlonglar ve şemsiyeler dahil. Ancak hafta sonu şemsiyeler için fazladan 5 euro ödemeniz gerekiyor.

5.Vouliagmeni Gölü

Atina Plajları

Vouliagmeni Gölü

Organize olmuş bir plaj deneyimi sunan  Vouliagmeni Gölü de, Atina’da denize girilecek en güzel yerler arasında. Atina şehir merkezine yaklaşık 22 km uzaklıkta olan göle de araçlarınız veya taksilerle de rahatlıkla ulaşılabiliyor.

Burası bir plaj değil, deniz kenarında bulunan nadir bir jeolojik oluşum. Ancak plajların verdiği hazzı ve organize edilmiş bir plaj atmosferini burada da fazlasıyla bulabiliyorsunuz. Buradaki suyun faydalı olduğu da söyleniyor. Bu yüzden deniz ve güneş keyfinin yanı sıra, sağlık turizmi için de oldukça rağbet gören bir yer.

Burada iyi donatılmış şezlonglar, şemsiyeler, giyinme odaları, wc ve duş gibi birçok olanak var. Vouliagmeni Gölü’nün kendisi yeraltı kaynaklarından ve denizden besleniyor. Tuz ve mineral bakımından zengin tatlı su kombinasyonu, yüzerken ipeksi hissettiriyor ve romatizmaya da iyi geldiği söyleniyor. Hidro terapi tesisleri ve rahatlatıcı vücut bakımları gibi olanaklara sahip olan gölün bulunduğu tesiste, sadece akşamları açık olan bir alakart restoran da var.

Sessiz sakin bir plaj deneyimi arıyor, gürültüden ve kalabalıktan uzak olmak istiyorsanız, plaj yerine Vouliagmeni Gölü’nü düşünebilirsiniz.

6.Kavouri Plajı

Kavouri Plajı – foto kaynak ; whyathens.com

Pahalı villalarla donatılmış çam ağacı kaplı bir yarımada olan Kavouri, sahip olduğu plajı ile eşsiz bir deneyim sunuyor. Daha çok manzarası, kristal rengindeki suyu ve kalitesi ile öne çıkan bu plaj, Atina’nın merkezine 20 km uzaklıkta bulunuyor. Plaja ulaşım için öncelikle metro ile Elliniko istasyonuna ve oradan da 122 nolu otobüse binmeniz gerekiyor.

Vouliagmeni’nin yemyeşil ağaçlarla çevrili bölgesinde yer alan bu plaj da, Atina’daki birçok plaj gibi iyi organize edilmiş bir plajdır. Bu yüzden şezlong, şemsiye, giyinme kabini gibi birçok olanak var. Ayrıca plaj yakınında yeme içme için tavernalar da bulunabiliyor.

Kavouri Plajı‘nın bir diğer güzel yanı ise, şezlonglarda telefonlarınızı şarj edebileceğiniz prizlerin olması. Ayrıca tertemiz suyu da bu plajın en sevilen yanı. Son olarak bu plaj, Atina’daki parti atmosferine en yakın olan plajdır.

7.Krabo Plajı

Krabo Plajı – foto kaynak ; tripadvisor.com

Atina’nın merkezine 20 km uzaklıkta bulunan bu plaj, Zengin Kavouri banliyösünde tenha Zoska Koyu‘nda yer alıyor. Şehirdeki en havalı plajlardan biri olarak bilinen Krabo’da temmuz ve ağustos aylarında, aynı gün içerisinde şezlong ve şemsiye bulmak neredeyse imkansız. Çoğu turistin 1-2 gün öncesinden rezervasyon yaparak şezlonglarını ayarladığı bu plaj da, Atina plajları arasında oldukça popüler.

Plaja girişler ücretli. Giriş ücretine şezlong ve şemsiyeler de dahil. Ayrıca plajda yeme içme için birkaç mekan bulunuyor. Bunlardan ”Krabo” adı verilen mekan oldukça popüler ve Akdeniz yemekleriyle hizmet veriyor. Fiyatlar diğer plajlara nazaran biraz daha pahalı, ancak bu plajın da Astir plajı gibi lüks bir plaj olduğunu unutmayın.

8.Varkiza Plajı

Atina’da parti plajı arıyorsanız, şehir merkezine yaklaşık 27 km uzaklıkta olan Varkiza Plajı’na göz atabilirsiniz. Atina’da 2-3 gün veya daha uzun bir süre konaklamayı planlıyorsanız, bu plajı mutlaka listenize ekleyin.

Voleybol sahaları, snack barları ve çocuklar için oyun alanı gibi tüm plaj imkanları ile daha az kalabalık plajlardan biri.

Plaja Atina merkezden doğrudan otobüslerle ulaşabiliyorsunuz.

Plaja da ev sahipliği yapan Varkiza Kasabası ise, konaklamadan yeme içmeye kadar hemen her şeyi bulabileceğiniz, şehrin en popüler bölgelerinden biri.

9.Schinias Plajı

Atina merkezine 45 km uzaklıkta bulunan bu plaj da, partileriyle adından söz ettiren hareketli bir plaj. Schinias, kristal suları ve konforlu tesisleri ile büyük bir üne sahiptir.

Merkeze biraz uzak olduğundan dolayı, çok yoğun bir turist trafiği de bu plajda yoktur.

Atina Plajları listesine eklenebilecek daha birçok plajdan bahsetmek mümkün. Ancak bu 9 plaj şehirdeki en popüler ve en kaliteli plajlardan. Ayrıca şehir merkezinden en kolay şekilde ulaşabileceğiniz plajlardır. Şehirdeki plajların hemen hemen hepsine girişler ücretli. Eğer giriş ücreti olmayan bir plaj arıyorsanız, şehir merkezinin biraz daha dış kesimlerine gitmeniz gerekiyor. Bu plajların çoğu da organize olmamış plajlardan oluştuğundan dolayı plajlarda şezlong, şemsiye, tuvalet, cafe & restoran, giyinme kabini gibi olanakları da bulamıyorsunuz.

BENZER İÇERİKLER