Türkiye‘deki birçok büyük şehir gibi çok sayıda farklı konaklama birimlerine ev sahipliği yapan Ankara, başkent olmasından dolayı ülkenin en hareketli turizm şehirlerinden. Her zevke ve bütçeye uygun konaklama birimine sahip olsa da, Ankara’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olarak hangi bölgede konaklayacağınız da oldukça önemli.

Ankara’nın şehir merkezi tam olarak Kavaklıdere Bölgesi ve Kızılay‘ın bazı kesimlerini  kapsıyor. Eğer şehir merkezinin tam kalbinde konaklamayı planlıyorsanız ilk olarak Kavaklıdere bölgesine, merkeze yakın ancak tam merkezden biraz daha uzak olarak daha uygun bir konaklama birimi arıyorsanız da, ilk olarak Kızılay’a göz atabilirsiniz. Yazının devamında şehirdeki en ideal ve en popüler konaklama bölgeleri hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Ankara’da Hangi Bölgede Kalınır ?

Ankara da Kalınacak yerler

Ulus ; Ankara’nın ”Eski Kent Merkezi” olarak bilinir ve şehirdeki gezip görülecek yerlere yakın olmasıyla düşünülecek bölgelerden biri. Eğer Ankara’ya iş amaçlı seyahat ediyor ve turistik yerlerin büyük bir bölümünü de göreyim diyorsanız, Ulus, şehirde konaklama için tercih edilebilecek en ideal yerlerden biri. 3 yıldız ve altındaki otel ve diğer konaklama birimlerinde konaklamayı planlıyorsanız, bu bölgeyi es geçebilirsiniz. Bu bölgedeki düşük bütçeli oteller, turistler tarafından pek tercih edilmediği gibi, güzel bir profil de çizmiyor. Bölgedeki En Popüler otel ; Divan Cukurhan

Kavaklıdere ; Konaklama için şüphesiz Ankara’da en çok tercih edilen bölge. Şehirdeki en kaliteli ve en lüks otelleri bulabileceğiniz bölge tam olarak burası. Kavaklıdere, teknik olarak şehir merkezinde yer alır ve hem turistik yerlere ulaşım, hem de iş amaçlı geziler için en çok tercih edilen bölgedir. Restoran, bar ve cafe konusunda zengin olan bu bölge, alışveriş için de çok fazla seçeneğe sahip. En popüler otel ; Latanya Hotel Ankara

Kızılay ; Eğer Ankara’da kaybolursanız ve bir yere gitmek isterseniz, ilk olarak size söylenecek şey ”Kızılay’a Git” olur. Çünkü Kızılay, Ankara’da istediğiniz yere en kolay ve en çabuk şekilde gidebileceğiniz bölgedir. Turistik yerlere yakın mı ? hayır. Otel seçeneği var mı ? toplasanız 30 tesis ya var ya yok. Ancak burası, hem şehir merkezine hem turistik yerlere yakın olmak, hem de dilediğiniz yere toplu taşıma araçları ile veya taksiler ile en kolay ve en kısa sürede ulaşabilebilmek adına tercih edilebilecek en ideal bölge. Otel önerisi olarak da ; Enerji Otel düşünülebilir.

NOT : Hamamönü, teknik olarak Ulus sınırları içerisinde yer alıyor. Eğer şehri kültür gezisi için ziyaret ediyorsanız, Hamamönü kesinlikle görülmesi gereken yerlerden. Ancak burayı görmek için bu bölgedeki tesislerde konaklamanıza da sanıyoruz gerek yok. Ulus sınırları içerisinde yer alan bir konaklama birimi Hamamönü’ne kısa sürede ulaşım için yeterli olacaktır. Ayrıca bu bölge, çok az sayıda tesise ev sahipliği yaptığından dolayı, bütçenize ve zevkinize uygun bir tesisi bulmak da kolay olmayacaktır.

Ankara’da Nerede Kalınır ?

Kavaklıdere, Ulus ve Kızılay Ankara’nın kalbinin attığı yerlerdir. Bu 3 bölge, hem iş seyahatleri hem de kültür gezisi için ziyaretçilerini hayal kırıklığına uğratmayacak bölgeler olarak bilinir. Bu 3 bölgenin yanı sıra, birkaç konaklama birimine ev sahipliği yapan Çankaya ve Maltepe de 2 günden daha uzun bir süre Ankara’da konaklamayı planlayanların düşünebileceği bölgelerden.

Gelelim bu bölgelerin detaylarına ve bölgelere özel otel tavsiyelerine ; 

1.Kavaklıdere Otel Tavsiyeleri 

Kavaklıdere Otel Tavsiyeleri 

Kavaklıdere, Ankara’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler ve en kaliteli bölgedir. Bölge tümüyle kalitelidir, yani restoranlar, kafeler, oteller ve mağazaların büyük bir bölümü en prestijli olanlardan oluşuyor. Eğer 5 yıldızlı lüks bir Ankara oteli arıyorsanız, ilk olarak göz atabileceğiniz bölge Kavaklıdere olabilir.

 • Kavaklıdere, şehir merkezinin kalbinin attığı yere en yakın olan bölgedir.
 • Şehirdeki en fazla konaklama birimine ev sahipliği yapar.
 • Şehirdeki en güvenli bölgelerden biri.
 • Alışveriş, kafe, restoran, bar ve ulaşım konusunda en zengin olan bölgelerden.
 • Tunalı Hilmi Caddesi, Kuğulu Park ve Filistin Caddesi gibi Ankara ile özdeşleşmiş olan yerlere ev sahipliği yapıyor.
 • Çok sayıda Büyükelçilik Binası’na ev sahipliği yapıyor. Bu da bölgeyi, şehirdeki en güvenli bölge yapar.
 • Turistik yerlerin büyük bir bölümüne yakın.

NOT : Bölgedeki otellerin büyük bir bölümü orta bütçeli ve lüks konaklama sunuyor. Ancak düşük bütçeli birkaç konaklama birimi de bu bölgede bulunabiliyor. Eğer Ankara’da araç kiralamayı düşünüyor ve aracınız ile şehri keşfetmeyi planlıyorsanız, Tunalı Hilmi Caddesi yakınlarının, Ankara’nın en yoğun araç trafiğine sahip olduğunu da unutmayın.

Kavaklıdere’de otel tavsiyesi olarak da ;

LÜKS ;

Orta Bütçeli ; 

Ucuz ;

2.Kızılay Otel Tavsiyeleri

Ankara Otel Tavsiyeleri - Kavaklıdere

Metro ve Ankaray’ın merkezi olmasından dolayı, şehirdeki hemen hemen her yere toplu taşıma araçlarıyla Kızılay‘dan ulaşmak mümkün. Çok sayıda konaklama birimine ev sahipliği yapan Kızılay’da düşük bütçeli birçok otel bulabileceğiniz gibi, lüks oteller de bulmak mümkün.

Kültür ve eğlencenin kalbinin attığı yerlerden biri olan Kızılay Meydanı da bu bölgede bulunuyor. Hem konumu hem sunduğu olanakları ile Ankara’da nerede kalınır ? sorusuna popüler cevaplardan biri. Daha çok iş seyahatleri için tercih edilen bir bölge olarak bilinse de, turistik yerlere kolay ulaşmak isteyen, kültür gezisi planlayanlar için de düşünülebilecek bir bölge.

Kızılay’da otel tavsiyesi olarak ;

LÜKS ;

Orta Bütçeli ;

Ucuz ; 

3.Ulus Otel Tavsiyeleri

Ulus Otel Tavsiyeleri - Ankara da Nerede kalınır

Ankara’ya kültür gezisi için gidiyor ve gezip görülecek yerlere yakın bir konumda konaklamayı planlıyorsanız, Ulus bunun için en ideal bölge olacaktır. Çok sayıda kaliteli ve şık otele ev sahipliği yapan bu bölgede, ucuz konaklama birimlerini bulmak da mümkün.

Kurtuluş Savaşı Müzesi‘nden Ulus Gençlik Parkı‘na, Hacı Bayram Camii‘nden Ankara Kalesi‘ne şehirdeki önemli turistik noktaların büyük bir bölümü burada bulunuyor. Burası Ankara’nın Eski Kent bölgesi, yani şehirdeki tarihi yapıların büyük bir bölümü bu bölgede bulunur. Ulus’tan Kızılay’a veya Kavaklıdere’ye ulaşım da oldukça kolay.

Ulus’taki otellerin büyük bir bölümü Hamamönü’ne yarım saatten daha kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Hamamönü’ne yakın olmayı planlıyorsanız, Ulus’taki bütçenize uygun herhangi bir tesisi seçmek yeterli olacaktır.

Ulus’ta otel önerisi olarak da ; 

LÜKS ;

Orta Bütçeli ; 

Ucuz ; 

Ankara Otel Fiyatları ve Otel Rezervasyonu Hakkında BilgilerBooking.com


Ankara’da otel fiyatları genel olarak 180 TL’den başlamakta ve 1000 TL’nin üzerine kadar çıkabilmektedir. Fakat ortalama gecelik otel fiyatları genel olarak 180-650 TL arasında değişiyor. Bölgelere göre fiyat farklılıkları da değiştiğinden dolayı, hangi bölgede konaklayacağınız oldukça önemli.

Eğer orta bütçeli veya lüks bir konaklama birimi arıyorsanız, ilk olarak Kavaklıdere bölgesine göz atın deriz. Bu bölge genelde lüks otellerle doludur.

Ankara’da otel fiyatlarının en ucuz olduğu yer ise, Ulus. Ulus’ta kış aylarında 160 TL’ye kadar olan otelleri rahatlıkla bulabilirsiniz. Fakat Ulus’ta düşük bütçeli bir otelde konaklarken de o otelin mutlaka değerlendirme puanına göz atın deriz (Buradaki oteller, huzur bozucu olabildiği gibi, güvenlik konusunda da sıkıntılı olabiliyor).

Ankara otel rezervasyonu için de Booking.com’un yanı sıra, Agoda, Hotels.com ve Trivago‘ya göz atabilirsiniz. Bu siteler arasında en popüler olan Booking olsa da, fiyat karşılaştırması yapmak adına diğer siteler de incelenebilir.

En Popüler Ankara Otel Tavsiyeleri

Ankara’da nerede kalınır ? sorunuza yukarıdaki bölgelere özel otel önerilerinde cevap bulamadıysanız, şehirdeki en çok tercih edilen aşağıdaki 5 otele de göz atabilirsiniz. Bu 5 otel, Ankara’daki en popüler kalınacak yerler olduğu gibi, en iyi konuk değerlendirme puanına sahip tesislerden.

1.Sheraton Ankara Hotel & Convention Center – 5 Yıldız

Sheraton Ankara Hotel & Convention Center

Sheraton Ankara Hotel & Convention Center

Kavaklıdere otelleri arasında en çok tercih edilen Sheraton, konum olarak şehirdeki en güzel yerde bulunan tesislerden. Karum Alışveriş Merkezi‘ne yürüme mesafesinde yer alan bu otelden, Kızılay ve Ulus’a çok rahat bir şekilde toplu taşıma araçlarıyla ulaşabiliyorsunuz.

Kapalı yüzme havuzu ve şehir manzarasıyla daha çok çiftlerin tercih ettiği bir otel olsa da, iş seyahatleri için de oldukça popüler tesislerden biri. Havaalanı servisi ve ücretsiz otoparkı olan bu otel, Ankara’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en lüks tesislerden.

2.Point Hotel Ankara – 5 Yıldız

Point Hotel Ankara

Point Hotel Ankara

Yukarıda bahsetmediğimiz bölgelerden biri olan Çankaya‘da bulunan bu otel, konum olarak Ankara şehir merkezine tam olarak 4 km uzaklıkta bulunuyor. İş ve alışveriş bölgesinde yer alan bu otel, daha çok iş seyahatleri için tercih ediliyor olsa da, Ankara’yı keşfetmek için de güzel bir konuma sahip.

Ücretsiz otoparkı, barı, spa ve sağlık merkeziyle hizmet veren tesisin 9+ konuk değerlendirme puanı bulunuyor.

3.Divan Ankara – 4 Yıldız

Divan Ankara

Divan Ankara

Kavaklıdere‘deki en çok tercih edilen otellerden biri. Ankara’daki en lüks otellerden biri olan Divan, 8+ konuk değerlendirme puanı, lüks odaları ve sunduğu imkanları ile göz atmaya değer tesislerden.

Ankara’nın en iyi bilinen ve en hareketli caddelerinden biri olan Tunalı Hilmi Caddesi, otele sadece birkaç dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

4.Buğday Hotel – 3 Yıldız

Buğday Hotel - Ankara da Nerede Kalınır

Buğday Hotel

Ulus’ta bulunan Buğday Hotel, konum olarak Ankara’da gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlere yürüme mesafesinde bulunuyor. 8+ konuk değerlendirme puanına sahip olan otelin ücretsiz otopark, bar, havaalanı servisi ve restoran gibi olanakları da var.

Ulus Meydanı‘na 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otelden, Ankara Etnografya Müzesi ve Ankara Kalesi gibi turistik yerlere de yürüyerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

5.Divan Çukurhan

Divan Çukurhan - Ankara da Nerede Kalınır

Divan Çukurhan

Lüks bir konaklama sunan Divan Çukurhan, Ankara’nın en popüler otelleri arasında. Ulus bölgesinde, Ankara Kalesi’ne sadece birkaç adım uzaklıkta bulunan bu tesisten şehirdeki turistik noktaların hemen hepsine yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Rahmi M. Koç Müzesi’nin hemen yanında yer alan otelden Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne ve Şengül Merkez Hamamı’na yürüyerek 5 dakikadan daha kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

Bar, restoran ve ücretsiz otopark gibi olanaklara da sahip olan tesisin 9+ konuk değerlendirme puanı bulunuyor. Ankara’da kalınacak yerler arasında en lüks konaklama birimlerinden olmasına rağmen, en ideal fiyat/fayda oranına sahip tesislerden biri.

Kısaca Ankara’da Nerede Kalınır ?

Ankara Ucuz Otel Önerileri

foto kaynak ; flickr / Jon Harle

Ankara’ya iş amaçlı seyahat ediyorsanız, bölge olarak Kavaklıdere’nin dışına çıkmayın deriz. Bu bölge, daha çok iş amaçlı seyahat edenlerin tercih ettiği bir yer olduğu gibi, iş bölgesine de oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır. Ayrıca kültür gezisi için Ankara’ya seyahat ediyorsanız da, Ulus bölgesi bunun için en ideal seçenek olabilir. Bu bölge turistik noktalara yakınlığı ile popüler ve hemen hemen her bütçeye uygun konaklama birimlerini bulmak da mümkün. Kızılay ise, her iki seçeneğe sahip olmak isteyenlerin tercih edebileceği bir bölge.

Ankara da nerede konaklanır

Kaynak ; flickr / Jon Harle

Ankara Pansiyon Fiyatları

Ankara’da 120-180 TL’ye kadar gecelik pansiyonlar bulabiliyorsunuz. Fakat Ankara’da pansiyonlarda konaklama yaparken hangi semtte konakladığınıza ve tesisi değerlendirme puanı ve konuk yorumlarına da mutlaka göz atın.

Ankara ucuz otel konusunda oldukça zengin bir şehir, bu yüzden 180 TL’ye kadar konaklayabileceğiniz çok sayıda kaliteli otel bulmak mümkün. Fakat pansiyon konusunda Ankara’da seçici olmanızda yarar var. Her ucuz pansiyon, beklentinizin çok daha altında bir konaklama deneyimi sunuyor olabilir.

Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

Ankara da kalınacak yerler

Ankara’da konaklama tercihi yaparken, şehirdeki gezip görülecek yerlere ne kadar yakın olacağınıza da mutlaka göz atın. Şehir merkezine ve turistik yerlere uzak çok sayıda bütçeli ve lüks otel olduğundan, tercih ettiğiniz otelin tam olarak cazibe merkezlerine yakınlığına bakmayı unutmayın. Şehirdeki gezilecek yerlere yakın bir yerde konaklayacak olursanız, hem şehir merkezine hem de şehrin önemli cazibe merkezlerine yakın olursunuz. Şehirdeki belli başlı gezilecek yerler ise ;

 • Anadolu Medeniyetleri Müzesi
 • Ankara Kalesi
 • Gençlik Parkı
 • Etnografya Müzesi
 • Rahmi M. Koç Müzesi
 • Augustus Tapınağı
 • Ulucanlar Cezaevi Müzesi
 • Roma Hamamı
 • Cumhuriyet Müzesi

İLGİLİ YAZILAR