Kalkolitik çağdan beri insan yerleşimine sahip olmuş, Türkiye‘nin en özel ve en güzel şehirlerinden biri olan Amasya, Yeşilırmak’ın nefes kesen manzarasını sunmasıyla ünlü. Doğayla tarihin vücut bulduğu bu güzel şehirde, hatıralara kazınacak bir kültür deneyimi yaşamak mümkün. Her zevke ve bütçeye hitap eden birbirinden güzel otelleri, konakları, pansiyonları ve diğer konaklama birimleriyle Amasya’da nerede kalınır ? sorusuna cevap bulmak da zor olmuyor.

Geleneksel evleri, nehri ve daracık sokaklarıyla daha çok ilkbahar aylarında ziyaret edilen şehirlerden biri olan Amasya’nın adı Hitit Dönemi’nde ”Hakmiş” ve daha sonra ise, Ana Tanrıça Mâ’nın Şehri anlamına gelen Amasseia adını almış. Tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan bu kadim şehir, adını o zamandan beri koruyor.

Amasya’daki otellerin büyük bir bölümü tarihi konaklardan çevrilmiş tesislerden oluşuyor. Şehir merkezinin dışında bazı konaklama birimleri ise, termal otel olarak hizmet vermekte. Amasya’daki bölgeler ise, şehir merkezi, Yeşilırmak Kıyısı ve Şehzadeler Yolu bölgesinden oluşuyor. Şehir merkezi turistlerin daha çok tercih ettiği bölge olarak biliniyor olsa da, Yeşilırmak Kıyısı’nda ve Şehzadeler Yolu bölgesinde de birbirinden ünlü konaklama birimlerini bulabiliyorsunuz. Bu 3 bölge de, şehir merkezine ve birbirine yakın konumlarda bulunduğundan dolayı, sadece bütçenize uygun bir konaklamayı bulmak güzel bir Amasya tatili için yeterli olabilir.

Amasya’da Nerede Kalınır ? Bölgelere Özel Otel Tavsiyeleri

Amasya da Nerede Kalınır

Anadolu’daki ilk yerleşim yerlerinden biri olan Amasya, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalma birbirinden eski evleri ve kalesiyle eşsiz bir kültürel deneyim sunuyor. Orta Karadeniz bölgesinde tarihin izini sürebileceğiniz, geçmişe doğru keyifli bir kültür turu yapabileceğiniz Amasya’da konaklama için 3 bölge bulunuyor. Bunlar ;

Şehir merkezi ; Atatürk Anıtı ve Saat Kulesi gibi Amasya’nın öne çıkan tarihi ve turistik cazibe merkezlerine yakın bir konumda olmak için turistler arasında en çok rağbet gören bölge, şehir merkezi oluyor. Hem sunduğu restoran, cafe ve gezilecek yer olanaklarıyla hem de şehirdeki diğer bölgelere kolay bir ulaşım ağı sunuyor olması, bu bölgenin en güzel özellikleri arasında. Şehir merkezi ayrıca Amasya’daki en fazla konaklama birimine ev sahipliği yapan bölge olmasıyla da öne çıkıyor. Bölgedeki en popüler oteller ise ; Lalehan Hotel ve Çifte Konaklı Hotel’dir.

Yeşilırmak Kıyısı Bölgesi ; Harşena Dağı ile Yeşilırmak arasındaki muhteşem konumuyla öne çıkan bu bölge, Amasya’da en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz yerlerden biri olarak bilinir. Güzel konumu ve farklı konsepteki konaklama birimleriyle en az merkez kadar popüler olan bu bölge de, Amasya’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek çok sayıda otele ev sahipliği yapıyor. Şehrizade Yalısı ve Hasırcı Konakları bu bölgedeki en popüler tesislerden.

Şehzadeler Yolu Bölgesi ; Bu bölge, biraz daha ekonomik konaklama birimi arayan gezginlerin tercih edebileceği bölgelerden. Yeşilırmak Kıyısı Bölgesi ile karşı karşıya olan bu bölgeden, merkeze ve şehirdeki turistik noktaların bazılarına da yürüyerek ulaşabiliyorsunuz. Çok sayıda konaklama birimine sahip olmasa da, birkaç butik oteli ve pansiyonu da bu bölgede bulabiliyorsunuz. Bu bölgede otel önerisi olarak da ; Amasya Taşhan Hotel ve Anıt Otel incelenebilir.

Amasya Otel Tavsiyeleri

Amasya’yı kültür gezisi için ziyaret ediyor ve şehirdeki turistik noktalara yakın bir konumda konaklamak istiyorsanız, Amasya Kalesi‘ne yakın olan oteller ve diğer konaklama birimleri tercih edilebilir. Şehirdeki otellerin büyük bir bölümü kaleye kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunur. Ayrıca kaleye yakın olarak da şehir merkezinin kalbinin attığı yere ve diğer turistik yerlere de yakın olursunuz. Şehirdeki en popüler otellerden bazıları ise ;

1.Hatunca Otel & Restaurant

Hatunca Otel & Restaurant

Hatunca Otel & Restaurant

Amasya’daki en şık ve en modern tesislerden biri olan Hatunca Otel, daha çok restoranı ile ön plana çıkan Amasya otelleri arasında. Dağ, nehir ve bahçe manzaralı farklı konsepteki odalara sahip olan otelin aile odaları da bulunuyor. Amasya Kalesi‘ne 20-25 dakika yürüme mesafesindeki konumu, 9+ konuk değerlendirme puanı ve olanaklarıyla çift olarak eşsiz bir tatil deneyimi sunan otel, merkezin biraz daha dışında konaklamak isteyenlerin tercih edebileceği otellerden.

2.Grand Pasha Otel

Grand Pasha Otel

Grand Pasha Otel

Oda ve kahvaltı konseptinde hizmet veren bu tesis, şehirdeki en bütçeli pansiyonlardan biri. Konum olarak Şehzadeler gezi yolu üzerinde bulunuyor ve şehirdeki en yeni tesislerden biri. Daha çok manzarası ile dikkat çeken tesiste kahvaltı olarak açık büfe kahvaltı servis ediliyor. Ayrıca otel yakınlarında ücretsiz otopark alanı da bulunmaktadır.

3.Çifte Konak Butik Otel

Çifte Konak Butik Otel

Çifte Konak Butik Otel

Amasya Kalesi‘ne ortalama 10 dakika yürüme mesafesinde olan bu otel, şehirdeki en merkezi konuma sahip olan otellerden biri. 2018 yılından beri hizmet veren tesis, modern ve şık odalarının yanı sıra, kahvaltı ve ücretsiz otopark gibi olanaklara da sahip. Tarihi konağın restore edilmesiyle kurulmuş olan otelin 9+ konuk değerlendirme puanı ve geniş aile odaları da bulunuyor. Hem turistik yerlere hem de şehrin kalbinin attığı yere tesisten yürüyerek rahatlıkla ulaşılabiliyor.

4.Melekli Konak

Melekli Konak Amasya da Nerede Kalınır

Melekli Konak

Sizi evinizde hissettirecek kadar samimi güler yüzlü yardım sever çalışanlara sahip bir tesis. Geniş oda ve banyo ve kişiye özel hazırlanmış harika bir kahvaltıya sahip olmasıyla ünlü Melekli Konak, hayvan dostu muhteşem bir tesis. Tesis bünyesindeki bahçede kedi ve köpeklerin bulunduğu bir yerde var. Kedi ve köpek sever biriyseniz bu oteli daha çok seveceksiniz. Otelin her odasında dağ manzaralı bir veranda bulunuyor. Ayrıca tesisin fitness merkezi ve kahvaltısı da bulunmaktadır. Daha çok çiftlerin tercih ettiği bir otel olarak biliniyor olsa da, tesisin geniş aile odaları da var.

5.Lalehan Hotel 

Lalehan Hotel 

Lalehan Hotel

Muhteşem manzaraya sahip odalarıyla Amasya’nın en popüler otellerinden biri olan Lalehan, Pontus Kaya Mezarları‘na 10 dakika yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Ayrıca Amasya otogarı otele sadece 2 km uzaklıkta yer almaktadır. Lalehan’ın açık büfe kahvaltısında ev yapımı reçellerden, peynir çeşitlerine ve hamur işlerine kadar geniş ürünleri içermektedir.

Otelin alakart restoranında, keşkek (koyun ya da tavuk etiyle yapılan bir yemek) ve etli yaprak sarma (asma yaprağına sarılmış pirinç ve et) gibi geleneksel yemekler ve uluslararası lezzetler sunulmaktadır. Oldukça şık ve modern odalara sahip olan otelin bahçesinden nehri ve doğal çevrenin eşsiz manzarasını seyredebiliyorsunuz. Yeşilırmak Nehri’nin hemen kenarındaki muhteşem konumuyla da, Amasya’nın sevilen otellerinden biri olan Lalehan, dağ manzaralı restoranı, konuk değerlendirme puanı ve fiyatıyla Amasya’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en güzel otellerden.

6.BAYEZİD HAN KONAK

BAYEZİD HAN KONAK

BAYEZİD HAN KONAK

BAYEZİD HAN KONAK Amasya da Nerede Kalınır

BAYEZİD HAN

Amasya otelleri arasında en çok tercih edilen tesislerden biri olan Bayezid Han Konak, Yeşilırmak Nehri’nin ve Harşena Dağı’nın hemen yanında oldukça merkezi bir konumda bulunuyor. Otel yakınlarında bar, cafe ve restoranları da fazlasıyla bulabiliyorsunuz. Tesisin geniş aile odaları bulunmuyor. Yani sadece tek kişilik ve iki kişilik Amasya tatili için düşünülebilecek tesislerden biri diyebiliriz. Her gün açık büfe kahvaltının servis edildiği otelin odaları şehirdeki birçok otelin odalarına göre modern, şık ve oldukça geniş. Ayrıca tesisin 9+ konuk değerlendirme puanı bulunuyor.

7.Uluhan Hotel

Uluhan Hotel

Uluhan Hotel

Amasya’daki oteller arasında en eski tesislerden biri olan Uluhan Hotel, muhteşem nehir manzaralı odaları ve eşsiz konumuyla öne çıkan konaklama birimlerinden. Otelin tarihi bina olması, nehir kenarında olması otantik hava katıyor. Gezilecek yerlere yürüme mesafesinde olmasından dolayı konumu çok iyi. Personelin içten ve güler yüzlü olması da, tesisin konuk yorumlarında en fazla bahsi geçen özelliklerden. Otel, Amasya Kalesi‘ne ve Antik Kaya Mezarları‘na 10 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alıyor.

Uluhan Hotel - Amasya da Nerede Kalınır

Uluhan Hotel

Amasya’da çift olarak konaklayabileceğiniz en romantik otellerden biri olan Uluhan Hotel, 8+ konuk değerlendirme puanı, uygun fiyatlı oluşu ve modern odalarıyla mutlaka göz atılması gereken Amasya otellerinden biri diyebiliriz. Ücretsiz otopark hizmeti de olan otel, şehrin merkezinde bulunmaktadır.

Amasya Otel Fiyatları

Amasya da kalınacak yerler

Amasya’da otel fiyatları genel olarak 180 TL’den başlıyor. 500+ TL’ye kadar çıkan otel fiyatları daha çok şehir merkezine uzak konumdaki tesislerde düşmektedir. Şehirde gecelik 130 TL’ye kadar konaklayabileceğiniz tesisler bulmak mümkün. Ancak 150 TL’nin altında bir bütçe ile Amasya tatili planlıyorsanız, oteller yerine pansiyonlara veya konukevlerine göz atmanız gerekiyor.

Amasya’nın merkezinde çok daha fazla pansiyon bulabiliyorsunuz. Bu pansiyonların büyük bir bölümü oda kahvaltı olarak hizmet veriyor. Yani gecelik ödediğiniz ücrete genelde açık büfe kahvaltı dahil oluyor. Bunun yanında, sezona göre otel fiyatları değişiklik gösterebiliyor. Şehirdeki otellerin en pahalı olduğu zaman, ilkbahar ve yaz aylarıdır. Kış aylarında fiyatlar biraz daha düşük olmaktadır.

Amasya Otel Rezervasyonu Hakkında Bilgiler

Amasya da Nerede Kalınır

Şehirdeki otellerin büyük bir bölümünde erken rezervasyon otel fırsatları da bulunuyor. Ancak fiyatlar çok fazla fark etmediğinden dolayı 2-3 ay gibi çok öncesinden rezervasyon yapmaya da gerek kalmıyor. Bunun yanında 2-3 hafta öncesi yapılan rezervasyonlar ile son gün yapılan rezervasyonlar arasında otel fiyatları da değişiklik gösterebiliyor. Özellikle merkezdeki lüks otellerde çok sayıda erken rezervasyon fırsatı olan oteller bulabilirsiniz. Son olarak bazı otellerin son dakika otel fırsatları da bulunmaktadır. Bu fırsat otellerini de Booking, Tripadvisor veya Trivago gibi otel arama sitelerinde görebiliyorsunuz.

Amasya’da otel rezervasyonu için Trivago ve Tripadvsior’a da fiyat karşılaştırması yapmak adına mutlaka göz atın deriz. Her ne kadar fiyatlar tüm sitelerde ortalam aynı düzeyde olsa da, bazı sitelerde fırsat indirim olanakları bulunmaktadır. Özellikle sakin bir sezonda Amasya’yı ziyaret ediyorsanız.

Amasya’da Gezilecek Yerler

Amasya da nerede kalalım

Amasya’da en ideal nerede kalınmalı ? sorusuna, Amasya’daki gezip görülecek tarihi ve turistik cazibe merkezlerine yakın olan konaklama birimlerinde de cevap bulabilirsiniz. Şehirdeki öne çıkan turistik yerler ;

 • Pontus Kralları Kaya Mezarları
 • Amasya Harşena Kalesi
 • Arkeoloji Müzesi
 • Amasya Yalıboyu Evleri
 • Hazeranlar Konağı
 • Ferhat Şirin Aşıklar Müzesi
 • Şehzadeler Müzesi
 • Minyatür Amasya Müzesi
 • Amasya Alçak Köprü
 • Amasya Saat Kulesi
 • Mehmet Paşa Camii
 • Aynalı Mağara
 • Şehzadeler Gezi Yolu

Amasya’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek daha birçok otel tavsiyesi vermek mümkün. Ancak listedeki oteller ve diğer konaklama birimleri şehirdeki en çok satan ve en iyi konuk değerlendirme puanına sahip olan tesislerden oluştuğundan dolayı, araştırmanıza ilk olarak bu tesisler ile başlamanızı tavsiye ederiz.

İlgili Yazılar