Avrupa’nın en popüler gezi güzergahlarından biri olan Almanya, zengin tarihi, mimarisi ve doğal güzelliğiyle her yıl milyonlarca turiste eşsiz bir deneyim sunuyor. Özellikle II. Dünya Savaşı’nın izleriyle bir tarih şöleni sunan Almanya gezilecek yerler konusunda kıtanın en zengin ülkelerinden biri.

Toplu taşıma araçlarının ve ulaşımının oldukça gelişmiş olduğu bu ülkede, trenler, uçaklar veya otobüsler ile bir şehirden diğerine çok rahat bir şekilde ulaşabilirken, şahsi araçlarınızla da güzel bir gezi rotası oluşturabiliyorsunuz. Almanya’nın şehirleri arasında turizmin olmadığı bir yer yok denecek kadar az. Ancak bazı şehirler, yoğun bir turist trafiğine sahipken, bazıları biraz daha sakin bir kültür gezi deneyimi sunuyor.

Almanya Gezilecek Yerler Listesi

Avrupa’nın kalbinde yer alan Almanya, bugün kıtanın en güçlü ekonomisine sahip. Bununla birlikte, muhtemelen en iyi II. Dünya Savaşı tarihi ve ülkenin Doğu ve Batı’ya bölündüğü daha yakın zamanlarıyla bilinir. 30 yıl önce yıkılan Berlin Duvarı’nı herkes biliyor. Bu büyük Avrupa ülkesinde keşfedilecek bir sürü kültür, doğal güzellik ve çok daha eski bir tarih var.

Büyüleyici Orta Çağ kasabalarına da sahip olan Almanya’da, yapılacak birçok şey de bulabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında birçok festival, konser ve etkinliğin yapıldığı Almanya’da, şüphesiz en ünlü festival Oktoberfest’tir. Hem gece hayatı, hem de tarihi ve mimari yapılarıyla işte Almanya’da gezilecek en güzel şehirler ve turistik noktalar ;

1.Heidelberg

Heidelberg

Heidelberg

Almanya gezilecek yerler listesinin en şirin çekim merkezlerinden biri olan Heidelberg, sadece ülkenin değil tüm Avrupa’nın en etkileyici şehirlerinden biri olarak biliniyor. En ünlü şairler, ressamlar, filozoflar ve yazarlar için ilham kaynağı olan bu küçük şirin şehirde görülmesi gereken birbirinden güzel yerler de var.

18. yüzyıl Alman romantizmi için önemli bir merkez olan Heidelberg’de, arnavut kaldırımlı sokaklarda yürüyerek Mark Twain’e ilham veren muhteşem atmosferi deneyimleyebilirsiniz. Zengin kütüphanesini ile ünlü Heidelberg Üniversitesi, Almanya’da ilk kurulan üniversite olması bakımından da önemli. Günümüzde dünyanın en iyi üniversiteleri arasında sayılan bu üniversiteyi de gezi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Tarihi Alte Brücke köprüsü, şehrin ana girişi olan Neckar nehrinin iki tarafını birbirine bağlar. Burada şehrin muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz. Ayrıca ”Filozofların Yolu” olarak bilinen yer de bu şehirde görülecek önemli yerlerin başında gelir.

2.Stuttgart

Stuttgart

Stuttgart

Güneybatı Almanya’da yer alan Stuttgart, çok turistik bir şehir olmasa da, modern şehir severlerin, araba tutkunu olanların ve bira festivaline (Oktoberfest dışındaki festivaller) meraklı olan turistlerin ziyaret edebileceği şehirlerden.

Stutgart, dünyanın en büyük iki otomobil markası olan Porsche ve Mercedes‘e ev sahipliği yapıyor. Üretim şehir merkezi sınırları içinde gerçekleşiyor ve her iki marka için de birinci sınıf otomobil müzeleri var.

Şehrin kendisi 1800’lerin başlarından itibaren Neues Schloss ile Schlossplatz’da bir barok merkezi ile harika bir mimari karışımına sahip. Dünyanın ilk telekomünikasyon kulesi Fernsehturm Stuttgart (TV Kulesi), da bu şehirde gezip görebileceğiniz en özel yerlerden.

Almanya’da gezilecek en önemli yerlerden biri de, günümüzde turist ziyaretine açık olan şehir kütüphanesidir. 500 binden fazla medya birimi ile kitap severlere eşsiz bir deneyim sunan bu kütüphane, instagram fotoğrafları için en popüler spotlardan.

3.Dresden

Dresden

Dresden

Berlin’den günübirlik gidilebilecek şehirlerden biri olan Dresden, ülkedeki en turistik şehirlerden biri olarak biliniyor. Daha çok iş turizmi sayesinde adından söz ettiren bu şehirde güzel bir kültür ve tarih gezi planı yapılabiliyor.

Özgür Saksonya Eyaleti’nin başkenti Dresden, geleneği ve doğal manzaraları bir araya getirerek ziyaretçileri büyülüyor. Önceleri Saksonya hükümdarlarının ve krallarının merkezi olan şehir merkezi ise, Dresden gezisine başlanabilecek en güzel yer olarak biliniyor. Buradaki mimari tarz, Rönesans’tan barok ve neoklasik tarzlara kadar çeşitlilik gösteriyor.

Pembe ve beyaz bir kilise olan Frauenkirche, , Zwinger Sarayı ve Semperoper operası ile birlikte bahçeler şehri Hellerau şehirde mutlaka görülmesi gereken yerlerden sadece birkaçı.

Saray ve katedral manzaralı piknik alanları, Dixieland caz müziğine sahip tarihi vapurlar, yukarıdan şehre bakan kaleler ve açık hava bira fabrikaları, Dresden’in sanatla pek ilgili olmadığını gösteriyor. Daha çok tarih ve doğal manzara severlerin ziyaret edebileceği bir şehir de denebilir.

4.Bremen

Bremen

Bremen

Bremen’de dünyaca ünlü Grimm Kardeşler masalı yer alır ve Bremen Mızıkacıları’yla ünlü bir şehirdir. Bremen, nispeten küçüktür ve turistik yerlerin çoğu Eski Kent’te (Old Town) bulunuyor.

Liebfrauen Kirche, şehirdeki en eski kilise ve şehrin kalbinin attığı yer olarak bilinen şehir meydanında bulunuyor. Buradan Bremen’i yürüyerek rahatlıkla keşfedebiliyorsunuz. Zaten şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümü de, bu meydana oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

Şehirde görülmeye değer bir yer de, rönesans mimarisiyle dikkat çeken Belediye Binası. Bugün hala şehrin ve ticaretin koruyucusu Roland’ın ana simgesi olmaya devam ediyor.

5.Frankfurt

Frankfurt

Frankfurt

Frankfurt, Almanya’nın ve Avrupa’nın en önemli seyahat merkezlerinden biri olarak biliniyor. Hem iş hem de kültür ve tarih seyahatlerinin adresi olan bu şehirde yapılacak çok sayıda turistik aktiviteleri de bulabiliyorsunuz.

II. Dünya Savaşı’nda büyük ölçüde yıkılmış olan şehir, kendi borsaları (Deutsche Börse) ve parıldayan gökdelenleri ile ülkenin finans merkezi olarak bilinir. Main Nehri’nin nefes kesen manzarasını sunan Ana Kulesi (Main Tower olarak da bilinir), günümüzde ziyarete açık ve mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Frankfurt, Ekim ayında Uluslararası Kitap Fuarı gibi birçok önemli etkinliğe ve kongreye ev sahipliği yapmasının yanı sıra, 600 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan Römer (Frankfurt Belediye Binası) binasına da ev sahipliği yapar.

6.Köln

Köln

Köln

Köln, sadece Almanya’nın değil Avrupa’nın en iyi tarihi yapılarından biri olarak kabul edilen Köln Katedrali’ne sahip olmasıyla ünlü bir şehir. 157 metre yüksekliğindeki kuleleri ile etkileyici bir görünüme sahip olan katedralin yapımı 600 yıldan fazla sürmüş.

Kuzey Avrupa’daki en büyük gotik kilise olan Köln Katedrali, II. Dünya Savaşı sırasında 14 farklı bombadan kurtulmuş şehirdeki tek yapı. Şehrin geri kalanı yıkılmış olmasına rağmen katedral, günümüze kadar yıkılmadan ulaşabilmeyi başarmış.

Tren istasyonunun hemen yanında bulunan bu tarihi yapı, Köln’ün simge yapısı olmasının yanında, turistlerin şehirdeki ilk gördüğü yapıdır. Buradan eski şehir boyunca, Ren Nehri’nin batı kıyısında yürüyerek Köln’ü çok rahat keşfedebilirsiniz. Birbirinden renkli 19. yüzyıl evleri, cafeler, restoranlar, sanat galerileri ve müzeleri yol üzerinde görebiliyorsunuz.

7.Hamburg

Hamburg

Hamburg

Hamburg, Almanya’nın kuzeyinde yer alan, ülke ekonomisinde turizmin önemli bir payı olan şehirlerden biri. Merkezinden birkaç su yolunun geçtiği bu şehirde, Venedik ve Amsterdam’a nazaran çok daha fazla köprü bulunuyor.

Dünyanın en büyük limanlarından birine sahip olmasıyla ünlü olan bu şehirde, gezip görülecek çok sayıda turistik yer bulunuyor. Ayrıca gece hayatı için de Almanya’daki en ünlü şehirlerden. Red light district ile ünlü bu şehirde, ülkedeki en ünlü gece kulüplerinden ve barlarından bazılarını bulabiliyorsunuz. Ayrıca bu bölge, şehirdeki en fazla turist trafiğine sahip olan yerlerden.

Hamburg’un hikayesi Roma dönemi ile başlıyor. Almanya’nın ikinci Avrupa’nın en büyük üçüncü kenti olan Hamburg, II. Dünya Savaşı baskınları sırasında tarihi değerleri korumayı başardığından dolayı, orijinal mimarisinin büyük bir kısmını günümüzde görmek mümkün.

Belediye Binası (Rathaus), şehirdeki en önemli cazibe merkezlerinden biri. Neoklasik bir mimariye sahip bu yapı, şehirdeki tek saray olması bakımından önemli. Kısaca, hem eğlence, hem kültür hem de tarih gezisi için Almanya gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir şehir diyebiliriz.

8.Münih

Münih

Münih

Münih, Bavyera’nın başkenti ve Tuna Nehri’nin en büyük kolu olan Isar kıyısında inşa edilmiş. Almanya’da görülmesi gereken şehirlerden biri olan Münih’te turist olarak yapılacak birçok şey de bulabiliyorsunuz. Hem gündüz hem de geceleri oldukça hareketli olan bu şehir, dünyaca tanınan Oktoberfest kutlamalarıyla ünlü.

Oktoberfest, adından da anlaşılacağı üzere her yıl Ekim ayında düzenlenen bir bira festivali. Dünyanın dört bir yanından, özellikle genç turistlerin ilgisini çeken bu festival, sunduğu partileri ve konserleriyle milyonlarca turistin ilgisini çekiyor.

Aslında Münih, tarihi 12. yüzyıla kadar uzanan sessiz bir şehir. Ancak Oktoberfest’in yapılmaya başlanmasıyla şehir adeta başka bir renge büründü. Yılın diğer aylarında çok daha sakin olan bu şehri, Oktoberfest zamanında ziyaret etmeyi planlıyorsanız, otellerin, restoranların, barların ve cafelerin normalden çok daha pahalı olabileceğini de unutmayın.

Oktobestfest’in dışında Münih, birbirinden güzel parkları, bahçeleri, müzeleri ve tarihi yapılarıyla da, Almanya’da görülecek en güzel yerlerden biri.

9.Berlin

Berlin

Berlin

Almanya’nın başkenti olan Berlin, ülkedeki en fazla turist trafiğine sahip olan şehir. Çok sayıda tarihi yapıları, müzeleri ve turistik cazibe merkezleriyle eşsiz bir deneyim sunan bu kalabalık şehir, Almanya’nın kalbi. Hem turistik yerlere hem de diğer şehirlere ulaşım için en ideal şehir olan Berlin, Almanya gezinize başlayabileceğiniz yer olabilir. Bu şehirden, Münih, Hamburg veya diğer popüler şehirlere çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Tarihi bir şehir olmasının yanı sıra, çağdaş mimarinin en güzel örneklerine sahip olan bu şehir, bütün bir ülkenin hikayesine konu olan Brandenburg Kapısı‘yla ünlü. Alexanderplatz’daki 368 metre yüksekliğindeki TV kulesi ise, Berlin’i en iyi şekilde görebileceğiniz yerlerden.

Berlin, yaşam tarzı, müzik ve sanat alanındaki en son trendleri yaratıyor, dünyanın her yerinden sanatçıları çekiyor ve bu nedenle Avrupa’nın en büyük bağımsız müzik ve tiyatro sahnesini sunuyor. Ayrıca Almanya’da en iyi gece hayatı da bu şehirdedir. Dünyaca ünlü gece kulüpleri ve dünyanın dört bir yanından getirilen Dj’ler ile eşsiz bir gece hayatı deneyimi sunan bu şehirde, bir gece de olsa dışarı çıkmak şart.

Eski grafiti sanatlarıyla kaplı Berlin Duvarı‘nın en uzun korunmuş kısmı olan Doğu Yakası Galerisi’ni görmeyi de unutmayın. Burası, II. Dünya Savaşı’nın en önemli kalıntılarından ve mutlaka görülmesi gereken bir yer.

10.Hannover

Hannover

Hannover

Hannover, Aşağı Saksonya’nın başkenti, bir üniversite şehri ve Almanya’nın ekonomi merkezi olan şehirlerinden biri. Hannover’in ortasındaki Eilenriede parkı, New York’taki Central Park’ın iki katı büyüklüğünde, merkezde ise Ağustos ayında büyük bir festivalin yapıldığı yeşil banklarla insan yapımı bir göl olan Maschsee bulunuyor.

Georgengarten, Berggarten ve Herrenhausen Gardens gibi büyük bahçeleriyle sevilen Hannover’da, çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezi de bulunuyor. Hem iş seyahatlerinin hem de kültür turizminin merkezlerinden biri olan bu şehirde, çok sayıda gezip görülecek yer bulabiliyorsunuz. Belediye Binası ve müzeleriyle de dikkat çeken Hannover, Almanya gezi rotanıza ekleyebileceğiniz oldukça renkli ve turistik bir şehir.

11.Düsseldorf

Almanya Gezilecek Yerler Blog

Düsseldorf

Düsseldorf, Almanya’nın en eğlenceli şehirlerinden biri olmasına rağmen, daha çok iş seyahatleriyle tanınıyor. Düsseldorf Sanat Akademisi’ne ev sahipliği yapmasıyla da ünlü olan bu şehirde, bir ticaret merkezi olarak birçok etkinliğe ve fuara da ev sahipliği yapar. Ocak ayında düzenlenen Gallery Düsseldorf, dünyanın en büyük moda fuarlarından biri olarak biliniyor.

Şehrin kalbinin attığı yer Altstadt olarak bilinen Eski Şehir bölgesidir. Burası Düsseldorf’un en hareketli bölgesi olduğu gibi, çok sayıda alışveriş mağazalarına, restoranlara, cafelere ve barlara ev sahipliği yapar.

12.Regensburg

Regensburg

Regensburg

Regensburg, günümüzde UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan şehirlerden biri. Ülkedeki en eski şehirlerinden biri olan Regensburg’un tarihi ise, Romalılar dönemine (179 yılına) kadar uzandığı söyleniyor.

II. Dünya Savaşı’nda en az darbeyi alan şehirlerden biri olduğu için de günümüzde birçok tarihi yapıyı, kiliseleri ve evleri görebiliyorsunuz. Bir açık hava müzesinin andıran bu şehir de, ülkede gezilecek en güzel şehirlerden biri. Özellikle tarihi yapılara merakınız varsa, Regensburg’u çok çabuk seveceksiniz.

13.Neuschwanstein Şatosu

Neuschwanstein Şatosu - Almanya da Gezilecek Yerler

Neuschwanstein Şatosu

Neuschwanstein Şatosu, Almanya’nın en turistik yerlerinden biri olarak bilinir. Görkemli yapısı ve sunduğu eşsiz manzara ile ülke ziyaretinde mutlaka görülmesi gereken bu tarihi yapı, bir masal kalesi gibi Bavyera ormanlarının üzerinde yükseliyor. Almanya’daki en çok fotoğrafı çekilen yapılardan biri olarak da ünlü olan bu şato, Füssen yakınlarındaki Hohenschwangau kasabası yakınında sarp bir tepede bulunuyor.

Şatonun bulunduğu kasabada veya şatonun etrafında başka görülmeye değer bir turistik yer olmadığından dolayı, Füssen’e sadece bu şatoyu görmek için gideceğinizi de unutmayın. Hem dış hem de iç mimarisiyle göz kamaştıran şatonun iç mekanında ülkenin en önemli sanat eserlerinden bazılarını da görebiliyorsunuz.

14.Hohenschwangau Şatosu

Hohenschwangau Şatosu

Hohenschwangau Şatosu

Hohenschwangau Şatosu, Disney kalesinin ilham kaynağı olmasından dolayı, özellikle Amerikalılar tarafından bilinir. Gölün karşısında, Kral II. Ludwig’in yazlık evi olan Hoheschwangau, önceden rezervasyon alınarak ziyaret edilebiliyor. Neuschwanstein Şatosu’nun aksine buraya bireysel gezi düzenlenemiyor, ancak tur firmalarıyla gezi düzenleyebiliyorsunuz.

15.Eltz Kalesi (Burg Eltz)

Eltz Kalesi (Burg Eltz)

Eltz Kalesi (Burg Eltz)

16.Rügen Adası

Rügen Adası – kaynak ; flickr / unukorno

Almanya’da gezilecek en güzel yerler arasında olan Rügen Adası, Baltık denizinde bulunur ve ülkenin en büyük adası.

Olağanüstü manzaraları ve romantik sahil beldeleri ile tercih edilen Rügen Adası, 18. yüzyıldan beri popüler bir turizm merkezi olarak gelişmiş.

Baltık Denizi’nde, Mecklenburg-Batı Pomeranya eyaletinin bir parçası olarak yer alan Rügen Adası, Rugen Köprüsü ve Rugen Geçidi ile ana karaya bağlanır.

Büyüleyici villalar, tarihi eski bölgeler ve güzel plajların tümü turistleri Rügen Adası’na çeker, ancak ana cazibe merkezi, deniz üzerinde 161 metre yükselen eşsiz tebeşir kayalıklarıyla ünlü Jasmund Ulusal Parkı’dır.

Rügen Adası’nın bir diğer önemli özelliği, eski bir deniz fenerini, bir Slav kalesinin kalıntılarını ve pitoresk bir balıkçı köyünü ziyaret edebileceğiniz Doğu Almanya’nın en kuzey ucundaki Cape Arkona’dır. Adanın birçok sahil beldesi arasında en popüler olanları Binz, Sellin, Gohren ve Sassnitz’dir. Burada golften biniciliğe, bisiklete, rüzgar sörfüne ve sıcak hava balonu gezilerine kadar çok çeşitli rekreasyon alanları bulabilirsiniz.

17.Nürnberg

Almanya Gezilecek Yerler - Nürnberg

Bir zamanlar Kutsal Roma İmparatorluğu’nun resmi olmayan başkenti ve birkaç Alman kralına ev sahipliği yapan Nürnberg, şimdi Bavyera’nın en büyük ikinci şehri ve önemli bir ekonomik, kültürel ve sosyal merkezi. Zenginliği ve prestiji nedeniyle şehirde sanat, mimari ve kültür uzun süredir gelişmektedir.

II. Dünya Savaşı sırasında ağır bombardımana maruz kalmış olan şehir, kısa sürede restore edilerek yeniden hayat bulmuş.

Almanya gezilecek yerler listesindeki en şirin ve küçük şehirlerden biri olan Nürnberg, günübirlik gezilerle de kolayca keşfedebileceğiniz bir şehir.

Eltz Kalesi de, Almanya’nın masal şatolarından biri olarak biliniyor. Sırf dışarıdan görmek için bile görülmesi gereken yerlerden biri olan bu tarihi kale, Avrupa’da bozulmadan kalan birkaç Orta Çağ kalesinden biri. Konik kuleleriyle dikkat çeken kaleyi Koblenz ve Trier şehirleri arasından geçen Moselle Nehri üzerindeki tepelerde görebilirsiniz. Ulaşımı çok zor olmadığından dolayı, Almanya’da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Almanya’da gezip görülecek yerler, tabii ki bu 17 yer ile sınırlı değil. Daha birçok şehirden, tarihi ve turistik yapılardan, müzelerden bahsetmek mümkün. Ancak 1-2 haftalık bir Almanya gezisi için listedeki 15 şehir ve cazibe merkezleri arasından zevkinize ve sürenize göre güzel bir gezi rotası oluşturabilirsiniz.