Akdeniz bölgesinin en önemli tatil ilçelerinden biri olan Alanya, sahip olduğu tatil beldeleri ile yerli/yabancı turistlerin tatil destinasyonları arasında uzun yıllardır popülaritesini koruyor. Antik çağdan günümüze pek çok medeniye ev sahipliği yapmış olan Alanya’da ilk yerleşimin 20 bin yıl öncesine dayandığı tahmin ediliyor. Muğla, Burdur ve Isparta gibi illere komşu olan Alanya, sadece konumu ile değil, doğası, eğlence hayatı ve gezilecek tarihi yapılarıyla da eşsiz bir tatil deneyimi sunuyor.

Her şeyin bir arada bulunabileceği böylesine popüler bir tatil destinasyonunda da konaklama konusunda az da olsa araştırma yapmak şart. Alanya’da nerede kalınır ? adlı bu yazı ile, ilçe çevresindeki popüler tatil beldelerini/bölgelerini ve bu bölgelere özel otel tavsiyelerini bulabilirsiniz.

Alanya’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek  popüler yerler ise, Alanya Merkez ve Okurcalar dahil olmak üzere bu iki bölge arasında yer alan Konaklı, Türkler ve Avsallar gibi yerlerdir. Bunun yanında, daha çok daireleri ile tatilcilerin popüler tatil bölgelerinden olan Mahmutlar da, Alanya merkezine yakınlığı ile konaklama için düşünülebilecek bölgelerden bir tanesi.

Alanya’da Hangi Bölgede Kalınır ?

Alanya da Nerede Kalınır

⇒Konaklı ; Turizmin gözbebeği olan Alanya’nın en popüler tatil beldelerinden biri olan Konaklı, Alanya merkezine yaklaşık 13 km uzaklıkta bulunuyor. Yeşil bir tabiata hakim manzaraları ve bu manzaraların arasında her kesime hitap eden otelleriyle hizmet veriyor. Hem uzun hem de kısa süreli Alanya tatili için tercih edilebilecek en popüler bölgelerdendir.

⇒Alanya Merkez ; Eğlencenin, doğanın ve tarihi yerlerin bir arada olduğu merkez bölgesi, Alanya’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler bölgedir. Diğer bölgelere kolay ulaşım ağı sunuyor olması, turistik yerlere yakınlığı, tekne turları ve gece hayatı için konaklanabilecek en iyi bölge olarak bilinir. Otel fiyatları diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı olsa da, her bütçeye uygun konaklama birimini bu bölgede bulabiliyorsunuz.

⇒Okurcalar ; Alanya’nın merkezine 30 km uzaklıkta yer alıyor. Son yıllarda popülaritesi artan tatil beldelerinden biri olan Okurcalar 5 yıldızlı lüks otelleri ile öne çıkıyor. Her şey dahil konseptinde tesislere de ev sahipliği yapan bu bölge, daha çok doğası ile tercih edilen bölgelerden. Gezilecek yerlere çok yakın olmasa da bu bölgeden, Alanya’nın turistik noktalarına çok kolay bir şekilde ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

⇒Avsallar ; Ultra her şey dahil otelleri ile ünlü olan bu bölge, doğanın içinde huzurlu bir tatil sunuyor. Biraz daha sakin bir bölge olarak tanımlanan Avsallar, Alanya’nın merkezine 24 km uzaklıkta yer alıyor. Her yıl binlerce turistin tercih ettiği bu tatil beldesi, altın sarısı kumsalları, turkuaza çalan denizi ve enfes doğası ile adeta Alanya’nın parlayan bir mücevheri.

⇒Mahmutlar ; Mahmutlar Büyük Ören Harabeleri ile ön plana çıkan Alanya’nın bu güzide tatil beldesi, 3-5 oteli ve 50’den fazla daire tarzındaki konaklama birimleriyle hizmet veriyor. Daha çok ailece veya grup halinde bütçeli bir tatil planı yapan tatilcilerin tercih ettiği bir bölge olarak bilinir. İlçe merkezine yakınlığı (11km) sayesinde konaklama için düşünülebilecek bölgelerden biri.

Alanya’da Nerede Kalınır ? – Bölgeler ve Otel Önerileri

Yukarıdaki 5 bölgenin detaylarını ve bu bölgelere (Tatil beldelerine) özel otel tavsiyelerini, bölgelerin özelliklerini, gezilecek yerlerini ve yapılacak turistik aktivitelerini yazının devamında bulabilirsiniz.

1.Alanya Merkez Otel Tavsiyeleri

Alanya Merkez Otel Tavsiyeleri

Kleopatra Plajı – Alanya Merkez

Özellikle uzun soluklu tatiller için tercih edilen merkez bölgesi, canlı gece hayatı ve birbirinden popüler plajlara ev sahipliği yapmasıyla ünlü. Alanya’da en fazla konaklama birimine ev sahipliği yapan yerlerden biri olduğu gibi her bütçeye uygun konaklama birimlerini de burada bulabiliyorsunuz.

Alanya merkez, sayısız geniş plajları, yat limanları ve tarihi yerlerinin dışında, çok sayıda balık restoranları ve lüks otelleri ile süslü bir tatil cenneti. Buradaki oteller genel olarak 4-5 yıldızlı. Ancak bütçeli birkaç konaklama birimi de merkezde bulunabiliyor.

Doğal güzellikleri ve mavi bayraklı plajlarıyla yabancı turistlerin de Alanya’da konaklama için en çok tercih ettiği merkez bölgesi, gündüz vakitlerinde tarihin ve doğal güzelliğin keyfini sunarken, akşam saatlerinde eşsiz barları ve gece kulüpleriyle sabahlara kadar eğlence sunuyor.

Merkezdeki popüler oteller ;

Alanya Damlataş Apart
Kahya Hotel – 4 Yıldız – Tatil Köyü
Hotel Kaptan – 4 Yıldız

Alanya Merkezde gezip görülecek yerler ve yapılacak şeyler ; 

 • Mavi Bayrak ödülüne sahip ”Damlataş Plajı”nda güneşin keyfini çıkarın.
 • Alanya tatili için yoğun turist trafiğine sahip Kleopatra Plajı bu bölgede bulunuyor.
 • Alanya Kalesi tarih severler için güzel bir deneyim sunmakta.
 • Alanya Müzesi ise, bölgedeki en popüler turistik cazibe merkezlerinden biri.
 • Alanya Aquapark ve Damlataş Mağarası da bu bölgede bulunuyor.
 • Tatilinizin 1 gününü tekne turuna ayırın ve çevre koyları ziyaret edin.
 • Rafting için Köprülü Kanyon’daki turlara katılın.
 • Geceleri eğlenmeyi seviyorsanız, merkez bölgesi tam size göre.

Alanya merkez, konaklama birimi, alışveriş, turistik yerler, gece hayatı ve plaj konusunda ilçenin en zengin bölgesidir. Bütçenize uygun bir konaklama birimi bulabilirseniz, bu bölgeden başka bir yere göz atmaya gerek kalmayabilir. Ayrıca merkez, otogara da yürüme mesafesinde bulunuyor.

2.Avsallar Otel Tavsiyeleri

Avsallar Otel Tavsiyeleri

Avsallar

İlçe merkezine 24 km uzaklıkta güzel bir konumda yer alan Avsallar, Alanya’da nerede kalınır ? sorusuna en popüler cevaplardan biri.

Avsallar’da, eğlenip dinlenebileceğiniz, tatil sonrası için enerji toplayabileceğiniz unutulmaz anılar sizi bekliyor. Masmavi denizi, sıcacık iklimi, yemyeşil bitki örtüsü etrafınızı çevrelerken, tertemiz havanın ve huzurun keyfini çıkarabilirsiniz. İncekum plajı ile öne çıkan bu bölge, yerli/yabancı turistlerin konaklama için en çok tercih ettiği bölgelerden.

Avsallardaki oteller, pek çok bütçeye, farklı tatilcilere ve farklı tatil anlayışlarına sahip olan bir hizmet sunuyor. Birbirinden farklı otelleri, her şey dahil, ultra her şey dahil, tam pansiyon ve yarım pansiyon gibi çok sayıda farklı konseptte tesisleri ile göz atmaya değer yerlerden.

Avsallardaki Popüler Oteller ;

Sanayi bölgesine uzak oluşu, eşsiz doğasının yanı sıra mitolojik ve tarihsel zenginlikleriyle de Alanya tatili için güzel bir deneyim sunan Avsallar, ilçenin popüler tatil beldelerinden olduğu için Alanya merkezden buraya sık aralıklarla hareket eden minibüsleri bulabilirsiniz. Ayrıca Avsallar’dan da merkeze minibüsler ile çok rahat ve hızlı bir şekilde ulaşılabilir.

Alanya da nerede kalınır

Avsallar’da gezip görülecek yerler ve yapılacak şeyler

Öncelikle Avsallar’da çok fazla turistik cazibe merkezinin olmadığını unutmayın. Ancak merkeze kolay ulaşım sunduğundan dolayı, ilçedeki tarihi ve turistik noktaların büyük bir bölümüne çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

 • 5 km’lik sahil şeridindeki plajların keyfini çıkarın.
 • İncekum plajı, ilk tercih etmeniz gereken plaj olmalı.
 • Burası dalış yapabileceğiniz güzel spotlara sahip. Merakınız varsa sualtı dünyasını keşfedin.
 • Bisiklet kiralayıp, Avsallar’daki enfes doğaya yakından göz atın.

Bu bölgenin merkezdeki gibi bir gece hayatına sahip olmadığını, tekne turları için de merkeze gitmeniz gerektiğini unutmayın.

3.Konaklı Otel Tavsiyeleri

Alanya da kalınacak yerler

Gece hayatıyla ilgilenmiyor, sessiz sakin bir bölgede şehrin tüm karmaşasından uzaklaşıp, tüm stresinizden arınabileceğiniz bir bölge mi arıyorsunuz ? ; Konaklı bunun için en ideal bölge olabilir. Akdeniz’in son yıllarda parlayan bu bölgesi, doğanın içinde keyifli bir tatil imkanı sunuyor.

Konaklama bakımından geniş bir yelpazeye sahip olan Konaklı’da, pansiyonlardan apart otellere, butik otellerden lüks otellere kadar her bütçeye uygun tesis bulunabiliyor. Alanya’nın merkezine 13 km uzaklıkta bulunmasından dolayı da, merkezdeki tarihi ve turistik cazibe merkezlerine çok kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Konaklı’daki popüler oteller ; 

Konaklı’da görülecek önemli yerler ve yapılacak turistik aktiviteler

 • Konaklı’nın gizlediği saklı cennetlerden biri ve Konaklı’nın merkezine 5 km uzaklıkta bulunan Yatay Şelale‘yi gördüğünüzden emin olun.
 • Tarihinde önemli bir konaklama mekanı olan, Konaklı merkeze 4 km uzaklıkta olan Şarapsa Hanı, günümüzde restoran ve eğlence merkezi olarak hizmet veriyor. Göz atmaya değecektir.
 • İki tepenin tam ortasında yer alan ”Augea Antik Kenti” de görülebilir.
 • Günübirlik Jeep Safari turlarına katılmayı unutmayın.
 • 9 km’lik sahil kıyısı sabah yürüyüşleri ve hem de denize girmek için ideal.
 • Rafting ve tüplü dalış turlarını da Konaklı’da bulabileceğinizi unutmayın.

4.Okurcalar Otel Tavsiyeleri

Okurcalar - Alanya da nerede kalınır

Okurcalar

Alanya’nın merkezine yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunan Okurcalar, son yıllarda göstermiş olduğu gelişim ile hem yerli hem de yabancı turistlerin yoğun ilgisini görüyor. Beldeye ilk yerleşimin M.Ö 3000 yılında gerçekleştiği tahmin ediliyor ve daha çok doğası ile öne çıkan bir yer. Çok fazla turistik yere sahip olmasa da, Alanya’daki önemli turistik yerlere çok kolay bir ulaşım ağı sunmaktadır.

Yemyeşil doğası, berrak plajı ve gün batımı manzarasıyla adından söz ettiren Okurcular da konaklama, genel olarak lüks kesime hitap ediyor. Bu bölgedeki tesislerin büyük bir bölümü 4 ve 5 yıldızlı otellerden oluşmaktadır. Bu yüzden çok düşük bütçeli bir Alanya tatili planlıyorsanız bu bölgede aradığınız konaklama birimini bulamayabilirsiniz.

Okurcular, daha çok şnorkelli yüzme olanakları, eşsiz doğası ve lüks aile otelleri ile ünlü. Turistik yerler çok yakın değil. Ancak ulaşım oldukça kolay. İlçe merkezine de kolaylıkla Okurcular’dan ulaşılabilir.

Okurcalar’da otel tavsiyesi olarak da ;

5.Mahmutlar Otel Tavsiyeleri

Mahmutlar Otel Tavsiyeleri

Mahmutlar – Alanya da kalınacak yerler

Akdeniz ve Toroslarla birleşen muhteşem konumu sayesinde Mahmutlar, daha çok uzun süreli Alanya tatili planlayanların tercih ettiği beldelerden. Alanya’da nerede kalınır ? sorusuna her bütçeye ve zevke uygun cevaba sahip olan bu bölgedeki konaklama birimlerinin büyük bir bölümü daire konseptinde.

Sedir ve çam ağaçları arasında, altın sarısı kumsalları ve masmavi denizi ile keyifli bir tatil deneyimi sunan Mahmutlar, hem ilçe merkezine yakınlığı hem de doğasının ve tarihinin zenginliği sayesinde, yaz aylarında Alanya’daki birçok belde gibi doluluk oranına ulaşmaktadır.

Mahmutlar’da konaklama önerisi olarak ; 

Mahmutlar’da görülecek yerler ve yapılacak şeyler

 • Diğer plajlara nazaran sakin ve tertemiz bir denize sahip olan Mahmutlar Plajı, gün boyu denizin tadını çıkarmak ve güneşlenmek için ilk tercih edilecek plaj.
 • Mahmutlar Büyük Ören Harabeleri olarak da bilinen Leartes Antik Kenti, Roma dönemine ait kalıntılarıyla bölgedeki önemli cazibe merkezleri arasında.
 • Bizans dönemine tarihlenen kalıntılarıyla ilgi gören, büyük bir tepe üzerinde bulunan Naula Antik Kenti de görülmeye değer.
 • Köprülü Kanyon için günübirlik rafting turlarını burada bulabilirsiniz.
 • Mahmutlar’da, geceleri eğlenebileceğiniz birkaç mekan da bulunabilir.
Mahmutlar Alanya da Nerede Kalınır

Mahmutlar Merkez

Mahmutlar’dan Alanya merkezine çok kolay bir şekilde minibüsler ile ulaşabiliyorsunuz. Hem merkeze yakın olmak hem de merkezdeki turist kalabalığından ve gürültüden biraz uzak olmak için, Mahmutlar, Alanya’da konaklama için tercih edilebilecek en ideal bölgedir. Ancak bölgenin daha çok dairelerle dolu olduğunu ve otel sayısının çok az olduğunu da unutmayın.

Alanya Otel Fiyatları ve Otel Rezervasyonu Hakkında BilgilerBooking.com


Alanya’da otel fiyatları 200 TL’den başlamakta ve 2000+ TL’ye kadar çıkabilmektedir. Türkiye‘deki en pahalı konaklama birimlerinin bazılarına ev sahipliği yapmasıyla ünlü olan bu tatil cennetinde, erken rezervasyon da şart. Özellikle 3-4 ay öncesinden yapılan rezervasyonlar ile, aynı tesiste çok daha uygun fiyatlara odalar bulunabilmektedir.

Ortalama 380-700 TL arası bir otel, orta bütçeli tatilciler için yeterli olabiliyor. Her şey dahil veya ultra her şey dahil konseptindeki oteller için de en azından gecelik 800 TL‘yi gözden çıkarmanız gerekebileceğini de unutmayın.

Alanya otel rezervasyonu için, Booking’in yanı sıra, Agoda, Hotels.com, Tripadvisor veya Trivago gibi otel arama sitelerine veya Türkiye markalı En Uygun ve Tatilbudur gibi siteler de kullanılabilir.

En Popüler Alanya Otel Tavsiyeleri

1.Oba Star Hotel – Ultra Her Şey Dahil – 4 Yıldız

Oba Star Hotel - Ultra Her Şey Dahil

Oba Star Hotel

Alanya Ultra her şey dahil otelleri arasında en popüler tesislerden biri olan Oba Star Hotel, plaj kenarındaki muhteşem konumuyla eşsiz bir tatil deneyimi sunuyor. Alanya’nın tam merkezine 2.5 km uzaklıkta bulunan bu otel, ücretsiz otopark, spa ve sağlık merkezi, bar, restoran ve geniş aile odalarıyla hizmet veriyor. 8+ konuk değerlendirme puanı ve ideal fiyatı ile düşünülebilir.

2.Caligo Apart Hotel

Caligo Apart Hotel - Alanya da nerede kalınır

Caligo Apart Hotel

Orta bütçeli bir konaklama sunan Caligo Apart Hotel, Alanya merkezinin tam kalbine 10 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunmaktadır. Kleopatra Plajı‘nın hemen yanında bulunan bu otel, daire konseptindeki geniş odaları ve eşsiz konumu sayesinde Alanya’nın en çok tercih edilen otellerinden biri. Ayrıca çok sayıda bar ve kafeye ev sahipliği yapan hareketli caddeye ve Damlataş Mağarası’na da bu otelden yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

3.Alanya Damlataş Apart

Alanya Damlataş Apart

Alanya Damlataş Apart

Alanya’da nerede kalınır ? sorusuna orta bütçede bir cevap arayanların göz atabileceği bu tesis, Alanya Arkeoloji Müzesi’ne, Damlataş Mağarası’na ve Alanya Otogarı‘na oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır. Daha çok ailece tatil yapanların tercih ettiği bu otelin en güzel yanı ise, Alanya Aquapark‘a sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor olması. Muhteşem konumu ve 8+ konuk değerlendirme puanıyla merkezin kalbinde konaklamak isteyenlerin tercih edebileceği bir tesis.

4.Antique Roman Palace – Ultra Her Şey Dahil – 4 Yıldız

Antique Roman Palace - Alanya da Nerede Kalınır

Antique Roman Palace

Alanya’nın tam merkezine 2 km uzaklıkta bulunan bu lüks otel, muhteşem deniz manzarası ve eşsiz konumuyla ilçedeki en çok satan tesislerden biri olmayı sürdürüyor. Özel plaj alanına da sahip olan otelde Türk hamamı, açık yüzme havuzu ve su kaydırakları bulunuyor. Spa ve sağlık merkezi, havaalanı servisi ve barı da olan tesisin 8+ konuk değerlendirme puanı bulunuyor.

5.Hatipoglu Beach Hotel – 3 Yıldız

Hatipoglu Beach Hotel

Hatipoglu Beach Hotel

Alanya’daki ucuz oteller kategorisine girebilecek tesislerden biri olan Hatipoğlu Beach Hotel, Kleopatra Plajı’na sadece 1 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Özel plaj alanına sahip olan otelin 2 açık yüzme havuzu, havaalanı servisi, barı, spa ve sağlık merkezi de bulunuyor. Aile odaları da olan tesis 8+ konuk değerlendirme puanına sahiptir.

Kısaca Alanya’da Nerede Kalınır ?

Alanya da nerede kalmalı

Alanya’da konaklama için yukarıdaki 5 bölge arasından ilk olarak merkez bölgesine ve Avsallar bölgesine göz atın deriz. Bu iki bölge, popülerliğinin yanı sıra konaklama birimi konusunda oldukça zengin olduğundan ve turistik noktalara kolay ulaşım sunduğundan her kesime hitap ediyor. İster uzun soluklu isterseniz de kısa bir tatil için aradığınız konaklama birimini bu iki bölgede rahatlıkla bulabilirsiniz.

Mahmutlar dışındaki hemen hemen her bölge konaklama için gönül rahatlığıyla tercih edilebilecek bölgeler arasındadır. Ancak Mahmutlar biraz daha daire konseptindeki konaklama birimleriyle ilgi gördüğünden otel konusunda seçici olanlar, aradıklarını bu bölgede bulamayabiliyor.

Kısaca, gece hayatı için planınız var, turistik yerlere yakın olmak istiyor, tekne turları gibi olanaklara yakın olayım ve konaklama konusunda çok fazla seçeneğim olsun diyorsanız, Alanya merkez bölgesinin dışına çıkmayın deriz.

İLGİLİ YAZILAR